۱۴:۴۵ - ۲۲ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۵۶۶۲
چهره ها در سینما و تلویزیون

از شهاب حسینی تا لیلا حاتمی

سوپر استارهای سینمای ایران؛ سودآور یا زیان ده؟

روزنامه هفت صبح/ در هیاهویی که در چند سال اخیر درباره دستمزد بازیگران مطرح می شود، میزان فروش هر بازیگر و کمکی که به گیشه فیلم می کنند یکی از مسائل مغفول است. برای اینکه به شمایی روشن برسیم کارنامه ۹ بازیگر را بررسی کردیم تا ببینیم چه آورده در گیشه داشته اند. برای این منظور دست روی چهره های شاخص گذاشتیم که دستمزدشان در هر پروژه چشمگیر است. نتیجه نهایی می گوید همه شان به کمک گیشه فیلم نمی آیند و به اصطلاح نام شان کار نمی کند.

 

مخالفان می گویند در چنین شرایطی چرا باید حجم بیشتر بودجه فیلم به بازیگران اختصاص یابد. از آن سو فراموش نمی کنیم کارگردان ها برای رسیدن به فیلم مطلوب شان گاهی به این نام ها نیاز دارند. ذکر این نکته هم ضروری است که وضع برای بازیگران درجه دو که پول زیادی می گیرند ولی فروش فیلم شان نصف دستمزد یکی از آنها هم نمی شود فاجعه است.

 

شهاب حسینی

میزان فروش فیلم ها:  ۲۹میلیارد تومان

چند فیلم داشته: ۱۶ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «فروشنده» که سال پیش روی پرده رفت بیش از ۱۵ میلیارد تومان فروش داشته است.کم فروش ترین فیلم او «من و زیبا» است که حدود ۲۷۰ میلیون تومان فروش کرد. فیلم «چهارشنبه» در گروه هنر و تجربه اکران شده و آمار رسمی از آن به دست نیاوردیم بنابراین در جمع بندی نهایی لحاظ نشده است.

 

میانگین فروش: ۱ میلیارد و ۸ میلیون تومان

 

تحلیل فروش: کارشناسان او را بهترین بازیگر سینمای ایران می دانند. گفته می شود او دستمزد بالایی برای پروژه ها می گیرد اما حواسش هم به فیلم های لوباجت هست و به آن ها تخفیف می دهد. با این حال پول دادن بابت شهاب حسینی اصلا دورریختن سرمایه نیست؛ حضورش باعث می شود یک فیلم معمولی تبدیل به اثری ویژه شود.

 

جنس بازی حسینی و نیز تاثیری که روی دیگر بازیگران دارد عامل اصلی این اتفاق است. از آن سو در سال های اخیر تبدیل به بازیگری محبوب شده و خیلی ها برای دیدن فیلم هایش صف می بندند همان طور که «امتحان نهایی» به رغم اینکه ظاهرا نباید گیشه داشته باشد، به فروش ۵۰۰ میلیونی رسید.

 

رضا عطاران

میزان فروش فیلم ها: ۶۳ میلیارد

چند فیلم داشته: ۱۴ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «نهنگ عنبر» با فروش بیش از ۲۰ میلیارد تومان موفق ترین فیلم عطاران در گیشه است. « چه خوبه که برگشتی» هم یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان فروش داشته. البته با احتساب قیمت بلیت وضع برای این فیلم بهتر است؛ سال پیش «آب نبات چوبی» یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان فروش کرد که برای عطاران شکست به حساب می آید.

 

میانگین فروش: ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان

 

تحلیل فروش: رقم تقریبی ۶۳ میلیارد تومان خیلی خیلی چشمگیر است. رضا عطاران اما توانسته یک تنه این میزان پول را به گیشه ها تزریق کند. او از معدود بازیگرانی است که مردم برای تماشای فیلم او صف می بندند و به سینما می روند. همین «نهنگ ۲» که به قصه اش کلی ایراد وارد بود به خاطر اسم عطاران فروش بیش از ۲۰ میلیارد تومان را تجربه کرد. نکته جالب اینکه اسم عطاران در فیلم های جدی مثل «استراحت مطلق» و «کلاشینکف» هم پول آوری داشته است. فیلم دوم که خیلی تلخ است ولی خب این جادوی اسم عطا است. یا «آب نبات چوبی» که  به واسطه نام او فروش کرد.

 

محمدرضا گلزار

میزان فروش فیلم ها: ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

چند فیلم داشته: ۳ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «سلام بمبئی» با ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرفروش ترین و «مادر قلب اتمی» با یک میلیارد و سیصد میلیون تومان کم فروش ترین فیلم اوست.

 

میانگین فروش: ۵ میلیارد و۹۰۰ میلیون

 

تحلیل فروش: سهم محمدرضا گلزار از اکران در سال های اخیر خیلی خیلی پایین است. او علاوه بر سریال های شبکه خانگی، «دلم می خواد» بهمن فرمان آرا را هم بازی کرد که هنوز اکران نشده. گلزار به زعم غالب کارشناسان سینمای ایران تنها سوپراستار کشورمان است که نامش می تواند به فروش بالای فیلم ها کمک کند.

 

همیشه هم درباره رقم دستمزد او شایعه های زیادی به گوش می رسد و اتفاقا رقم ۹۰ میلیونی برای سه روز بازی بود که چند سال پیش ماجرای دستمزدها را پیش کید و تا مدت ها موضوع رسانه ها بود. گلزار هر چقدر هم دستمزد بگیرد می تواند به گواه آمار ادعا کند که در گیشه موفق بوده. برای اثبات آن فیلم های سلام بمبئی، خشکسالی و دروغ و مادر قلب اتمی کافی است. تازه دوتای آخر فیلم گیشه نیستند.

 

لیلا حاتمی

میزان فروش فیلم ها: ۱۲ میلیارد تومان

چند فیلم داشته: ۹ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: از نظر رقمی «رگ خواب» با نزدیک به پنج میلیارد تومان پرفروش ترین فیلم لیلا حاتمی است که امسال روی پرده بود، «پله آخر» هم حدود ۳۰۰ میلیون تومان فروش داشته است.

 

میانگین فروش: ۱ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان

 

تحلیل فروش: لیلا حاتمی بازیگر توانمندی است که حضور در فیلم شاید به گیشه کمک کنند اما می توان مطمئن بود با یک اثر خوب رو به رو هستیم. این را جوایز مختلفی که حاتمی گرفته نشان می دهد. بازی او تحسین منتقدان را همیشه به همراه داشته و البته نامش باعث ترغیب سخت پسندها برای رفتن به سینما شده است؛ نمونه متاخرش «رگ خواب» که بخش بالایی از فروش را باید به حساب او گذاشت.

 

در کارنامه سال های اخیر حاتمی «جدایی نادر از سیمین» هم دیده می شود. این فیلم با فروش سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در ایران، سومین فیلم پرفروش سال ۱۳۹۰ پس از فیلم های اخراجی ها ۳ و ورود آقایان ممنوع بود. البته می دانیم که نباید از حواشی اکران و نام اصغر فرهادی گذر کنیم ولی سهم حاتمی هم بالا است.

 

نیکی کریمی

میزان فروش فیلم ها: پنج میلیارد تومان

چند فیلم داشته: ۱۱ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «جرم» مسعود کیمیایی موفق ترین فیلم نیکی کریمی در گیشه است که خرداد سال ۱۳۹۰ اکران شد و به فروش ۸۰۰ میلیونی دست یافت. «در امتداد شهر» علی عطشانی با ۱۱۵ میلیون تومان فروش شکست خورده ترین فیلم نیکی کریمی است.

 

میانگین فروش: ۴۵۰ میلیون تومان

 

تحلیل فروش: نیکی کریمی ستاره دیرپای سینمای ما است اما در سال های اخیر فیلم هایش گیشه نداشته اند. او همچنان در دسته سرشناس ترین بازیگران سینمای ایران جای می گیرد اما نکته عجیب اینکه طی شش سال گذشته نه تنها هیچ سهمی در بین فیلم های پرفروش سال ندارد بلکه حتی یک فیلم با فروش بالای یک میلیارد تومان هم در کارنامه کاری اش دیده نمی شود.

 

یک نکته دیگر اینکه حتی در اگر بازی زمانی را طولانی تر هم می گرفتیم در کارنامه خانم کریمی به فیلم های پرفروش اندکی می رسیدیم. یکی از دلایلش هم جنس انتخاب اوست؛ با این حال کریمی جزو بازیگرانی است که دستمزدشان چشمگیر است و سهم زیادی از بودجه یک پروژه باید صرف آن شود.

 

ترانه علیدوستی

میزان فروش فیلم ها: ۲۱ میلیارد تومان

چند فیلم داشته: ۷ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «فروشنده» سال پیش اکران شد و بیش از ۱۵ میلیارد تومان فروش داشت. «آسمان زرد کم عمق» هم با ۷۰۰ میلیون تومان کمترین فروش را در میان فیلم های ترانه علیدوستی داشته است.

 

میانگین فروش: ۳ میلیارد تومان

 

تحلیل فروش: ترانه علیدوستی جزو بازیگران گران سینمای ایران دسته بندی می شود. از آن سو محبوب طیف زیادی از منتقدان هم هست و جمع این دو ویژگی به او موقعیتی خاص بخشیده است. در کارنامه سال های اخیر او که نگاه می کنیم فیلم شکست خورده نداشته. جالب آنکه این فیلم ها نسبت مستقیم با گیشه ندارند ولی خب فروش شان در برخی موارد از فیلم های گیشه پسند بیشتر بوده.

 

مجموع ۲۱ میلیارد تومان رقم چشمگیری برای یک بازیگر است که جزو بازیگر تجاری هم به حساب نمی آید، اما فراموش نکنیم بیشتر آن به خاطر یک فیلم است: «فروشنده». این فیلم نام اصغر فرهادی را کنار خود داشت؛ در کن درخشیده بود و شهاب حسینی در آن بازی می کند. از آن سو برخی حواشی باعث شد حرف و حدیث درباره اش زیاد باشد و همه اینها به فروش بالایش کمک کرد.

 

پرویز پرستویی

میزان فروش فیلم ها: هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان

چند فیلم داشته: فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «بادیگارد» موفق ترین فیلم پرستویی در گیشه است که سال پیش اکران شد و بیش از هفت میلیارد تومان فروش داشت. در مقابل فیلم «بیداری برای سه روز» او فقط ۱۶ میلیون تومان فروش کرد.

 

میانگین فروش: ۱ میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان

 

تحلیل فروش: نگاهی به کارنامه پرویز پرستویی نشان می دهد، او یکی از پولسازترین بازیگران سینمای ایران از نیمه دوم دهه هفتاد تا نیمه دوم هشتاد است. با این حال در سال های اخیر علاقه مندی اش به سمت فیلم هایی بوده که گیشه نداشته اند. در مقابل اما روایت است که این بازیگر دستمزد بالایی می گیرد و برایش تفاوتی ندارد که فیلم گیشه خواهدداشت یا نه.

 

البته این را هم فراموش نکنیم که پرستویی بازیگر توانمندی است و حضورش برای کارگردان ها غنیمت است اما خب نامش فعلا گیشه ندارد. کافی است فروش هفت میلیارد تومانی بادیگارد را از کارنامه کاری پرستویی حذف کنیم. تصور می کنید میانگین فروش هفت فیلم دیگری که در دهه ۹۰ از او اکران شده روی هم چقدر می شود؟ چیزی کمتر از ۲۵۰ میلیون تومان.

 

حمید فرخ نژاد

میزان فروش فیلم ها: ۴۳ میلیارد و ۳۴۱ میلیون

چند فیلم داشته: ۱۴ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: تازه ترین فیلم اکران شده با بازی حمید فرخ نژاد «گشت ۲» است که بیش از ۲۰ میلیارد تومان فروش داشت. کمترین فیلم او در گیشه هم «یاسین» است که تنها ۲۵ میلیون تومان فروش کرد.

 

میانگین فروش: ۳ میلیارد تومان

 

تحلیل فروش: اولین نکته درباره گیشه فیلم های حمید فرخ نژاد، دو فیلمی است که امسال با بازی او روی پرده رفت.یعنی «گشت ۲ » سعید سهیلی و «خوب، بد، جلف» پیمان قاسم خانی. فرخ نژاد اگر این دو فیلم را نمی داشت حالا با یک کارنامه کاملا شکست خورده مواجه بود. همان طور که تا پیش از این فقط یک فیلم در میان ۱۰ فیلم پرفروش سال داشت و آن هم «گشت ارشاد» است.

 

به عبارت دیگر اگر فیلم های «گشت ۲» و «خوب، بد، جلف» را از کارنامه حمید فرخ نژاد کنار بگذاریم می ماند هفت میلیارد تومان فروش برای ۱۲ فیلم. یعنی تقریبا هر فیلم ۵۸۰ میلیون تومان که خب برای بازیگر گران و البته توانایی به نام حمید فرخ نژاد رقم بسیار پایینی است.

 

حامد بهداد

میزان فروش فیلم ها: ۱۳ میلیارد تومان

چند فیلم داشته: ۱۶ فیلم

 

بازیگران سینمای ایران,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش و کم فروش ترین: «نیمه شب اتفاق افتاد» با یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فروش، بهترین فیلم حامد بهداد در گیشه است. از آنسو فیلم «فرزند چهارم» فقط ۹۵ میلیون تومان فروش داشته است. البته این فیلم سال ۹۲ روی پرده رفت که قیمت بلیت سه هزار تومان بود.

 

میانگین فروش: ۸۲۰ میلیون تومان

 

تحلیل فروش: حامد بهداد بازیگر توانا و محبوبی است اما گیشه فیلم هایش فروش معقولی نداشته است. البته فروش «خانه دختر» فعلا خوب است و بخشی از آن را باید به حساب بهداد گذاشت اما در کارنامه اش فیلم شکست خورده کم پیدا نمی شود.

 

حامد بهداد به گفته بسیاری از تهیه کنندگان جزو گرانترین بازیگران سینمای ایران است اما پرفروش ترین فیلم او در شش سال اخیر حتی به فروشی دو میلیاردی هم نرسیده. او در این سال ها فقط دو فیلم میان ۱۰ فیلم برتر سال داشته است که برای بازیگری در اندازه بهداد آمار ناموفقی به حساب می آید. یکی از آن ها «سعادت آباد» است که به جز او کلی بازیگر ستاره دیگر هم داشت.

 

 

  • 17
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
 دیالوگی زیبا از فیلم دیباچه نوین شاهنامه, دیالوی زیبا از فیلم دیباچه نوین شاهنامه به کارگردانی بهرام بیضایی,دیالوگی زیبا از فیلم

چه کسی باد را در بند کرده است؟   هیچ کس!   پرنده اگر باشی باز پایبند دانه ای یا فریفته دامی ، کشته به تیر کمانداری یا لقمه ای در دهان جگر خواری.    باد باش و پرنده مباش..   پرنده باش و آدمی مباش...   بهرام بیضایی    دیباچه نوین شاهنامه        

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید