۰۹:۰۳ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۷۶۱۲
چهره ها در سینما و تلویزیون

چهار فیلم برتر جیمز کامرون

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران
خالق پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما امروز ۶۴ساله می‌شود.

جیمز کامرون در شهر کوچک کپوسکسینگ کانادا به‌دنیا آمد و در ۱۷سالگی با خانواده‌اش به کالیفرنیای امریکا مهاجرت کرد. رشته‌های فیزیک و انگلیسی را در کالج رها کرد راننده‌ی کامیون شد.

 

در همین دوران به موضوع جلوه‌های ویژه علاقه پیدا کرد و بعد از دیدن فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای» رانندگی کامیون را کنار گذاشت تا وارد صنعت سینما شود. بعد از خواندن کتاب «فیلمنامه» سید فیلد به این موضوع فکر کرد که می‌توان علم و هنر را به هم پیوند داد. با دو نفر از دوستانش یک فیلمنامه‌ی علمی‌تخیلی کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای با عنوان «Xenogenesis» نوشتند، پول جمع کردند، دوربین و لنز و استودیو اجاره کردند و نگاتیو خریدند تا فیلم را با فرمت ۳۵میلی‌متری بسازند. نیمی از روز اول وقت آن‌ها صرف این شد که سر دربیاورند که دوربین چطور کار می‌کند.

 

بعد از این تجربه دستیار تولید فیلم «دبیرستان راک‌اندرول» (۱۹۷۹) شد که نامش هم در تیتراژ نیامد، اما او فقط به‌دنبال آموختن فنون سینما بود. کمی بعد در یک استودیو به ساختن مدل‌های مینیاتوری مشغول شد و زمانی نگذشت که در فیلم «نبرد در ورای ستاره‌ها» (۱۹۸۰) مدیر هنری شد، و طراحی و کارگردانی جلوه‌های ویژه‌ی فیلم «فرار از نیویورک» (۱۹۸۱)، طراحی تولید «کهکشان وحشت» (۱۹۸۱) و مشاوره‌ی طراحی «اندروید» (۱۹۸۲) کارهای بعدی‌اش بودند.

 

در سال ۱۹۸۱ کامرون کارگردانی جلوه‌های ویژه‌ی فیلم «پیرانا ۲: تخم‌ریزی» را برعهده گرفت. کارگردان فیلم میلر دریک در پی اختلاف نظر با تهیه‌کننده اویدیو اسونیتیس، پروژه را رها کرد و اسونیتیس کارگردانی را به کامرون سپرد تا اولین کارگردانی سینمایی‌اش را تجربه کند. اما او هم چون به حرف تهیه‌کننده گوش نداد، اخراج شد، اما اسونیتیس از او خواست کنار کار باقی بماند و کمک کند. در جریان ساخت این فیلم کامرون مسموم شد و در حال بیماری کابوسی دید که در آن یک ربات قاتل از زمان آینده فرستاده شده تا او را بکشد! این کابوس به او ایده‌ی ساخت فیلم «نابودگر» (۱۹۸۴) را داد که بدل به نقطه‌ی عطفی در کارنامه‌اش شد.

 

کامرون فیلمنامه‌ی «نابودگر» را نوشت و تصمیم گرفت آن را به تهیه‌کننده‌ای بفروشد که بپذیرد خودش فیلمنامه‌اش را کارگردانی کند. بااین‌حال همه‌ی کمپانی‌هایی که با او کار می‌کردند، علاقه‌شان را به فیلمنامه ابراز می‌کردند، اما حاضر نبودند کارگردانی آن را به شخص بی‌تجربه‌ای چون او بسپارند.

 

گیل آن هرد، تهیه‌کننده‌ای که به‌تازگی کمپانی خودش را راه انداخته بود حاضر شد با کامرون کار کند. فیلمنامه را به قیمت یک دلار خرید و کارگردانی را به او سپرد. «نابودگر» که با بودجه‌ی اندک ۵/۶میلیون دلاری ساخته شد و در بسیاری از هزینه‌های آن صرفه‌جویی شد، بیش از ۷۸میلیون دلار فروخت تا آقای کارگردان و خانم تهیه‌کننده، قدم محکمی برداشته باشند. سال بعد کامرون که به‌تازگی و پس از شش سال از همسر اولش جدا شده بود، با گیل ازدواج کرد که این ازدواج هم چهار سال ادامه پیدا کرد.

 

کامرون تا به امروز کارگردانی ۷ فیلم بلند، دو مستند و یک سریال تلویزیونی را به‌عهده داشته و این فقط بخشی از کار اوست؛ او تهیه‌کنندگی ۲۸ فیلم و چهار سریال، نوشتن فیلمنامه برای ۱۹ فیلم و پنج سریال، تدوین هفت فیلم و بازی در سه فیلم و پنج سریال را هم در کارنامه دارد.

 

فروش فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده به بیش از ۶میلیارد دلار در جهان رسیده و همچنان دو رتبه‌ی اول جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما در اختیار اوست: «آواتار» (۲۰۰۹) و «تایتانیک» (۱۹۹۷) و هیچ‌کس غیر از او تا به امروز نتوانسته رکورد فروش خودش را بشکند.

 

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگرانجیمز کامرون، لئوناردو دیکاپریو و کیت وینسلت در پشت صحنه فیلم تایتانیک

 

مروری بر چهار فیلم برتر کامرون :

 

۴. ورطه (The Abyss) (۱۹۸۹)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

کامرون ایده‌ی این درام ماجراجویانه و علمی‌تخیلی را از دوره‌ی دبیرستان در ذهن داشت: کارکنان یک سکوی نفتی که در زیر آب با موجوداتی از جهان دیگر مواجه می‌شوند و همین ایده را بدل به فیلمنامه‌ی «ورطه» کرد. با توجه به این‌که بخش عمده‌ای از فیلم در زیر آب ساخته می‌شد و تکنولوژی امروز برای بازآفرینی این محیط به‌شکل دیجیتال وجود نداشت، هزینه‌ی تولید فیلم بسیار بالا رفت به‌طوری که با بودجه‌ی ۴۷میلیون دلاری بدل به یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های زمان خودش شد.

 

بخش عمده‌ای از فیلم در عمق ۱۲ متری آب فیلم‌برداری شد و برای ساختن دکور یک نیروگاه هسته‌ای ناتمام، از دو مخزن بزرگ ۲۸میلیون لیتری و ۵/۹میلیون لیتری استفاده شد که عوامل و بازیگران فیلم بخش عمده‌ای از زمان فیلم‌برداری را در این دو مخزن گذراندند. بااین‌حال فیلم ۹۰میلیون دلار فروخت تا کامرون همچنان بر مدار سوددهی در سینما باقی بماند. فیلم در چهار رشته‌ی فنی نامزد اسکار شد و جایزه‌ی جلوه‌های بصری را به‌دست آورد.

 

۳. بیگانه‌ها (Aliens) (۱۹۸۶)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

سومین فیلم جیمز کامرون که یک فیلم اکشن، ماجراجویانه و علمی‌تخیلی است، دنباله‌ی فیلم موفق «بیگانه» (۱۹۷۹) با کارگردانی ریدلی اسکات (http://fnws.ir/vz) است. کامرون نام این فیلم را «بیگانه‌ها» گذاشت و سیگورنی ویور را برای نقش اصلی «الن ریپلی» حفظ کرد. بااین‌حال عوامل فیلم او را جانشین ضعیفی برای اسکات می‌دانستند و موضعی خصمانه نسبت به او داشتند. کامرون حتی سعی کرد فیلم «نابودگر» را به آن‌ها نشان بدهد، اما اکثر آن‌ها حاضر به تماشای این فیلم نشدند. با وجود مشکلاتی از این دست که تولید را برای کامرون دشوار کرده بود، فیلم در گیشه و جوایز موفق ظاهر شد و در برابر بودجه‌ی ۱۸میلیون دلاری‌اش، فروشی ۱۳۱میلیون دلاری را ثبت کرد؛ نامزد هفت اسکار شد و جوایز جلوه‌های صوتی و جلوه‌های بصری را از آن خود کرد. حالا این فیلم در رتبه‌ی ۶۹ برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز قرار دارد.

 

۲. نابودگر ۲ (Terminator ۲) (۱۹۹۱)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

هفت سال پس از ساخته شدن «نابودگر» (۱۹۸۴) و با رفع مشکلات حقوقی، کامرون توانست دنباله‌ی آن را بسازد.آرنولد شوارتزنگر و لیندا همیلتون در نقش‌های خودشان در فیلم اول ظاهر شدند و رابرت پاتریک در نقش یک نابودگر پیشرفته‌تر به فیلم اضافه شد. این فیلم هم مثل «ورطه» در زمان خودش با بودجه‌ی ۱۰۰میلیون دلاری یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌ها لقب گرفت. بزرگ‌ترین چالش فیلم در جلوه‌های ویژه‌ای بود که خلق نابودگر جدید T-۱۰۰۰ می‌طلبید.

 

فیلم با فروش ۵۲۰میلیون دلاری در سینماهای جهان پرفروش‌ترین فیلم سال شد. «ترمیناتور ۲» در اسکار هم در شش رشته‌ی فنی نامزد شد و چهار جایزه را به خود اختصاص داد. این فیلم اکشن و علمی‌تخیلی هم حالا در رتبه‌ی ۴۲ برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز ایستاده است.

 

۱. آواتار (Avatar) (۲۰۰۹)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان با فروشی نزدیک به ۲میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار، هفتمین و تازه‌ترین کارگردانی جیمز کامرون است که حالا البته ۹ سال از تولید آن می‌گذرد. کامرون با این فیلم رکورد خودش را که مربوط به فروش فیلم «تایتانیک» (۱۹۹۷) بود شکست. «تایتانیک» که با فروشی نزدیک به ۲میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار، ۱۲ سال بر جدول فروش سینمای جهان سلطه‌ای دور از دسترس داشت، فقط از جانب خالق خودش تهدید شد و به رتبه‌ی دوم سقوط کرد. اگرچه در چهار سال اخیر دو فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو برمی‌خیزد» (۲۰۱۵) و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» (۲۰۱۸) با قیمت‌های جدید بلیت سینما از مرز فروش ۲میلیارد دلار گذشته‌اند، اما هنوز هیچ فیلم دیگری نتوانسته به‌جز «آواتار» از «تایتانیک» عبور کند.

 

کامرون که پس از «تایتانیک» فیلمی نساخته بود، با بودجه‌ای بالغ‌بر ۳۰۰میلیون دلار «آواتار» را ساخت تا در این فیلم اکشن، ماجراجویانه و فانتزی، داستانی را در سال ۲۱۵۴ روایت کند؛ زمانی که اهالی زمین در تدارک حمله به سیاره‌ی «پندورا» هستند و «ناوی‌ها» ساکنان این سیاره در معرض انقراض‌اند. فیلم در ۹ رشته نامزد اسکار شد که کامرون در سه نامزدی سهیم بود: بهترین فیلم، کارگردانی و تدوین. همان سه جایزه‌ای که برای «تایتانیک» به‌دست آورده بود، ولی این بار دستش از مجسمه‌ی اسکار کوتاه ماند، اگرچه فیلم سه جایزه‌ی فنی گرفت. از لطایف روزگار بود که کامرون، هر سه اسکار را به فیلم «مهلکه» ساخته‌ی کاترین بیگلو همسر سومش باخت که در سال ۱۹۹۱ پس از دو سال زندگی مشترک از او جدا شده بود.

 

یاسین محمدی

 

fil​mnetnews.‎​com
  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 15 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
عزت الله انتظامی,دیالوگ‌های ماندگارعزت الله انتظامی,آثارعزت الله انتظامی,

عزت‌الله انتظامی که درگذشت طبعا خاطره‌بازی با نقش‌های ماندگارش شروع شد. مردی که سال ۱۳۸۲ به عنوان چهره ماندگار فرهنگ انتخاب شد اما واقعیت این است که عزت‌الله انتظامی از آن دسته هنرمندانی بود که به نشان‌ها و عناوین اعتبار می‌دهند نه برعکس. تعداد نقش آفرینی‌های به یادماندنی‌اش آنقدر زیاد است که انتخاب از میان‌شان کار دشواری است اما در کارنامه‌اش چند نقش هست که بیشتر از بقیه به یاد مانده‌اند. دیالوگ های ماندگار عزت الله انتظامی را در بهترین فیلم‌هایش مرور می‌کنیم:   گاو ۱۳۴۸ بازی در فیلم «گاو» مهرجویی هم کارنامه انتظامی و هم سینمای ایران را به دو بخش تقسیم کرد. مش حسن به گاوش خیلی وابسته است و درآمدش از این گاو است. وقتی از ده بیرون رفته گاو می‌میرد و اهالی روستا جرات نمی‌کنند واقعیت را به مش حسن بگویند. کم‌کم مش حسن از دوری گاوش دیوانه می‌شود. مش حسن(گاو): من مش حسن نیستم. من گاو مش حسن‌ام.   کمال‌الملک ۱۳۶۳ دومین همکاری او با علی حاتمی در فیلم درخشان «کمال‌الملک» بود که نقش ناصرالدین‌شاه را بازی می‌کرد. شاه قاجاری که کمال‌الملک در خدمت او بود و البته آزارش هم به هنرمند نقاش کم نرسید. اما ناصرالدین شاه قدر هنر نقاش را بیشتر از بقیه می‌دانست.   ناصرالدین شاه (کمال‌الملک): هنر مزرعه بلال نیست که هر سال محصولش بهتر شود. از ستاره‌های آسمان هم یکی می‌شود کوکب درخشان، الباقی‌ … سوسو می‌زنند.   هامون در نقش‌های فرعی هم درخشان بود. در فیلم «هامون» شاهکار مهرجویی در سال ۱۳۶۸ نقش وکیل هامون را بازی می‌کرد که می‌خواست او را قانع کند از مهشید طلاق بگیرد. وکیلی که معلوم نشد آخرش دغل‌باز است یا به بهترین شکل به وظیفه‌اش عمل می‌کند.   دبیری (هامون): تقصیر خودته، دانشمند هوشمند،…گول بورژوازی فاسد رو خوردی، می‌خواستی پولدار بشی خودتو فروختی.   اجاره‌نشین‌ها عزت‌الله انتظامی با بازی در فیلم «اجاره‌نشین‌ها» کمدی درخشان داریوش مهرجویی در سال ۱۳۶۵ نشان داد که حتی می‌تواند به عنوان یک بازیگر کمدی هم درخشان باشد. او در این فیلم نقش عباس آقا سوپرگوشت را بازی می‌کرد. مردی که چند طبقه ساختمان دارد و آن را اجاره داده اما حاضر به تعمیر ساختمان نیست و دائم با مستاجرها درگیری دارد.   عباس آقا سوپرگوشت (اجاره‌نشین‌ها): تو به من گفتی دو تا گلدون می‌خوای بذاری سر پشت بومت که باصفا بشه نه اینکه ورداری سرتاسر سقف خونه مردم رو برینی بهش.     ناصرالدین شاه آکتور سینما فیلم «ناصرالدین شاه آکتور سینما» ساخته محسن مخملباف در سال ۱۳۷۰ ادای دینی به تاریخ سینمای ایران بود و چه کسی بهتر از عزت‌الله انتظامی برای بازی در نقش اول آن؟!   ناصرالدین شاه (ناصرالدین شاه آکتور سینما): آخر چرا گاو؟کجای ما به گاو می‌رود؟   عکاسباشی: اگر حس بگیرید همه جایتان. این درس اول بازیگری است.   خانه خلوت «خانه خلوت» بهترین فیلم کارنامه مهدی صباغ‌زاده محصول ۱۳۷۰ داستان روزنامه‌نگاری است که حالا نمی‌تواند خودش را با شیوه نوشتاری جدید تطبیق بدهد. همین باعث افسردگی‌اش شده در حالی که تقلا می‌کند چیز جدیدی بنویسد. امیر جلال‌الدین (خانه خلوت): مردان بی عار، زنان بی کار، تلفن‌های خر تو خر، موضوع خوبیه، اما فکر نمی‌کنم چاپ کنن.   حاجی واشنگتن همکاری‌های انتظامی با علی حاتمی همه کارهای دیدنی از کار درآمدند. از جمله فیلم مهجور و کمتر قدردیده «حاجی واشنگتن» محصول ۱۳۶۱ که سال‌ها توقیف بود. داستان اولین سفیر ایران در آمریکا در دوره قاجار و مصایبی که بر اثر بی پولی و بی‌کفایتی شاه سرش می‌آید.   حاجی واشنگتن (حاجی واشنگتن): فکر و ذکرمان شد کسب آبرو. چه آبرویی. مملکت رو تعطیل کنین دارالایتام دایر کنین درست‌تره. مردم نان شب ندارند. شراب از فرانسه می‌آید. قحطی است. دوا نیست. مرض بیداد می‌کند. نفوس حق‌النفس می‌دهند. باران رحمت از دولتی سر قبله عالم است و سیل و زلزله از معصیت مردم. میرغضب بیشتر داریم تا سلمانی. ریخت مردم از آدمیزاد برگشته. سالک بر پیشانی همه مهر نکبت زده. چشم‌ها خمار از تراخم است. چهره‌ها تکیده از تریاک. اون چهار تا آب انبار عهد شاه عباس هم آبش کرم گذاشته.   روسری آبی یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های انتظامی را در فیلم «روسری آبی» رخشان بنی اعتماد سال ۱۳۷۳ دیدیم. در نقش مردی ثروتمند که بچه‌هایش دوره‌اش کرده‌اند ولی عاشق یکی از کارگرهایش می‌شود. بچه‌ها مخالفند و غوغا راه می‌اندازند. رسول رحمانی (روسری آبی):‌ رسول رحمانی امروز مرد. اینکه اینجا ایستاده، می‌خواد با نوبر کردانی، دختر غربتی پاپتی بی کس و کار، بمونه تا بمیره.. خوشبختی اون چیزی نیست که هر کسی از بیرون ببینه. خوشبختی تو دل آدمه. دل که خوش باشه، خوشبختی.   خانه‌ای روی آب در فیلم «خانه‌ای روی آب» بهمن فرمان‌آرا محصول ۱۳۸۰ نقش پدر قهرمان داستان را بازی می‌کرد که حالا در خانه سالمندان بود. مردی متشخص که البته با فرزندش در گذشته چالش زیادی داشت. پدر (خانه‌ای روی آب): آقای دکتر شما که خونه‌تون بزرگه، قصره، چند طبقه است، نوکر داری، کلفت داری، منم که هنوز روپام، منو چرا آوردی انداختی اینجا؟   گاوخونی سال ۱۳۸۱ در فیلم «گاوخونی» بهروز افخمی اقتباس از کتاب جعفر مدرس صادقی نقش پدر مستبدی را بازی کرد که هنوز در خاطرات پسرش زنده بود.   پسر: بابا راست می‌گن که مادرم از دست تو دق کرد و مرد؟ پدر (گاوخونی): نه من از دست مادرت دق کردم.   پسر: ولی وقتی تو مردی مادر من زنده نبود.   پدر: زنده نبود ولی هر شب خوابش رو می‌دیدم.   پسر: منم هر شب خواب تو رو می‌بینم.   پدر: پس بپا دق نکنی.   حکم اولین و تنها همکاری عزت‌الله انتظامی با مسعود کیمیایی خیلی دیر و سال ۱۳۸۴ اتفاق افتاد. یکی از آخرین نقش‌های خوب انتظامی و یکی دیگر از رضاهای ماندگار فیلم‌های کیمیایی. این‌بار انتظامی در نقش یک گنگستر ظاهر می‌شود که چند جوان نوچه‌اش هستند.   رضا معروفی (حکم): خدا رحمت کنه صادق هدایت رو. یه چیزی تو جوونی بهم گفت که تا دنیاست توی گوشمه. گفت آدمیزاد یه سرمایه بزرگ داره. خودکشی. نه از ترس، دنیا تنگه. بهت توهین شد، طاقت نیاوردی، سراغت نیومدن، خوردی به بن بست برو سراغ سرمایه‌ت. پول دفنتو آماده کن مزاحم کسی نباشی.   صوفیا نصرالهی  

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید