کد مقاله: ۹۷۰۶۰۰۰۹۰

مروری بر فیلم های پرفروش دهه۹۰ که یک معضل‌اجتماعی دستمایه ساخت شان شد

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

مضامین اجتماعی یکی از موضوعات موردعلاقه سینماگران در طول تاریخ سینمای ایران بوده و هست. این موضوعات از یک سوی حکایت‌گر دغدغه سینماگران به عنوان عضوی از جامعه است و از سوی دیگر آینه ای از شرایط جامعه در دوره ساخت فیلم. ضمن این که با مرور فیلم های سینمای اجتماعی کشورمان در دهه اخیر و مقایسه‌اش با قبل، می‌توان دریافت که تمایل و جسارت فیلم سازان در به تصویر کشیدن آسیب های اجتماعی بیشتر شده است. در پرونده امروز زندگی‌سلام به بهانه ۲۱شهریور روز ملی سینما، نگاهی داریم به چند فیلم پرفروش سینمای اجتماعی دهه ۹۰ ایران که سوژه اصلی آن ها، طرح یک آسیب اجتماعی و تلنگری به مخاطب و جامعه است، همچنین یک جامعه‌شناسِ سینمایی، به تحلیل ابعاد گوناگون پدیده سینمای اجتماعی در کشورمان می‌پردازد.

 

سرگذشت سینمای اجتماعی ایران؛  

از فیلم فارسی تا تب فرهادی

بسیاری از فیلم های پیش از انقلاب اسلامی به دلیل استفاده از مضامین اجتماعی ضعیف و روزمره، تاریخ مصرف داشتند و کمتر به مذاق مخاطبان امروزی خوش می آیند. اگر دهه ۶۰ را دهه رونق سینمای کودک و اکشن بدانیم، باید اذعان کرد که در دهه ۷۰ انقلابی در مضامین اجتماعی به وجود آمد، سینماگران دغدغه مندتر شدند و محتوای فیلم نامه ها نیز پخته تر شد اما فیلم سازان هنوز با احتیاط به سمت و سوی مضامین اجتماعی گام بر می داشتند.

 

فیلم های «قرمز»، «دو زن»، «شوکران» و «زیر پوست شهر» از جمله این آثار بودند که موضوعات اجتماعی حساس و مغفول سینمای ایران را مطرح کردند و فروش خوبی هم داشتند. در دهه ۸۰ نیز کارگردان ها تا حدی از خطوط قرمز مضامین اجتماعی عدول کردند و توانستند تابوشکنی کنند. اما این دهه را بیشتر باید دوران کمدی های سخیف نامید. در دهه ۹۰ اما فیلم های جدی و قابل تاملی با مضامین اجتماعی به چشم می خورد که نمایانگر دغدغه جدی سینماگران درباره این موضوعات است.

 

بی شک فرهادی را باید سردمدار سینمای اجتماعی ایران دانست؛ از فیلم های «رقص در غبار» و «شهر زیبا» که بگذریم، فیلم های «چهارشنبه سوری»، «درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» از جمله فیلم های اجتماعی و پر مخاطب و مورد توجه منتقدین دهه ۸۰ بود که بازخوردهای خوبی در بین اهالی سینما داشت. مهم ترین نکته در سینمای فرهادی، مضامین اجتماعی فیلم های اوست که تقریبا همه، دغدغه های مشترک یک نسل و یک طبقه از اجتماع را بیان می کند. با هم، برخی از شاخص‌ترین‌ فیلم های اجتماعی دهه ۹۰  را مرور می‌کنیم.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

زندگی مشترک با تم خیانت

 ۱۳۹۰

دو فیلم «من همسرش هستم» کاری از «مصطفی شایسته» و «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» به کارگردانی «روح ا... حجازی»، تولید و اکران سال ۹۰ هستند که نامشان در میان فیلم های پرفروش همین سال دیده می شود. داستان هر دو فیلم درباره خیانت  در روابط زناشویی است. معضلی که بیش از هر مضمون دیگری در سینمای اجتماعی ایران، به آن پرداخته شده و قهرمان‌های هر دو فیلم، در نهایت به این نقطه می‌رسند که هیچ چیز و هیچ‌کس، جای خانواده را نمی‌گیرد.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

هتک حرمت و کودک ناخواسته

۱۳۹۱

فیلم «من مادر هستم» به کارگردانی «فریدون جیرانی» تولید سال ۹۱ است که در سال ۹۲ اکران شد و در همان سال توانست جزو پرفروش های سینما باشد. فیلمی که واضح و مستقیم معضل هتک حرمت یا همان تجاوز، بارداری ناخواسته و قتل عمد را بازگو می کند. این فیلم به دلیل ساختارشکنی، با استقبال و فروش خوبی مواجه شد.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند

 ۱۳۹۲

«هیس دخترها فریاد نمی زنند» به کارگردانی «پوران درخشنده» از زمان کلید خوردن تا اکران در سال ۹۲ با حاشیه های زیادی همراه بود. این که یک کارگردان زن به سراغ معضلی اجتماعی برود که در سینمای مان مغفول مانده بود، جسارت زیادی می خواست. این فیلم درباره کودک آزاری و تبعاتِ آن، حتی در بزرگ سالیِ افراد است و به خانواده ها در خصوص مراقبت از کودکان و سکوت نکردن دربرابر آزارجنسی به بهانه حفظ آبرو، هشدارهای جدی می دهد.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

در مسیر ویرانی

۱۳۹۳

«خط ویژه» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی«مصطفی کیایی» است که در سال ۹۳ موفق شد به فروش خوبی دست یابد. این فیلم درباره اختلاس و کلاهبرداری است. خرده خلافکارهای فیلم بر خلاف اغلب فیلم ها، این بار از طبقه متوسط جامعه هستند و عواقب این کار، آن ها را دچار مشکلات عدیده می کند و زندگی شان در مسیر نابودی قرار می گیرد.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

یخبندان زندگی

۱۳۹۴

فیلم «عصر یخبندان» تولید سال ۹۳ به کارگردانی «مصطفی کیایی» توانست در سال ۹۴، یکی از پرفروش ترین فیلم های این سال باشد. فیلمی که روایت گر روابط فرازناشویی و خیانت است و البته در کنار این مسئله، به معضل اعتیاد نیز می پردازد. مادر خانواده در این فیلم، کسی است که برای رهایی از مشکلات زندگی، خودش را به دست مواد مخدر می سپارد. 

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

اسیدپاشی، فقرفرهنگی و اقتصادی

 ۱۳۹۵

«لانتوری» به کارگردانی «رضا درمیشیان» در سال ۹۵ اکران شد. داستان تلخی که یک ماجرای اسیدپاشی را به تصویر می کشد. فیلمی که تماشایش برای زیر ۱۶ سال ممنوع شده بود. فیلم «ابد و یک روز» نیز به کارگردانی«سعید روستایی» دیگر فیلم پرفروش این سال است که به معضل فقر اقتصادی و فرهنگیِ منجر به اعتیاد و ازدواج اجباری در خانواده ای از طبقه فرودست جامعه می پردازد.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

فروپاشی یک زن

۱۳۹۶

«رگ خواب» به کارگردانی«حمید نعمت ا...» محصول سال ۹۴ است که در سال ۹۶ اکران شد. این فیلم برشی تلخ از زندگی زنی را روایت می کند که پس از بحران طلاق، به مرد متظاهری دل می بندد و پس از خیانت مرد، هم زندگی اش دچار دگرگونی می شود و هم خودش رو به اضمحلال می رود.

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

از اعتیاد تا قاچاق انسان

 ۱۳۹۷

فیلم «دارکوب» اثر «بهروز شعیبی» با موضوع اعتیاد، داستان زنی را روایت می کند که بر اثر مصرف مواد، تمام زندگی اش از دست می رود. «لاتاری» به کارگردانی«محمد حسین مهدویان»  نیز فیلم اجتماعی و پر حاشیه سال ۹۷ بود که با موضوع قاچاق دختران ایرانی به دوبی، سر و صدای زیادی به پا کرد.

 

گفت‌وگو با دکتر «حامد بخشی» جامعه شناس و تحلیل‌گر اجتماعی سینما، درباره فیلم های اجتماعی ایران

فیلم‌هایی درباره و برای طبقه متوسط جامعه

 

فیلم های پرفروش دهه,روز ملی سینما,سینمای اجتماعی ایران

به عنوان یک جامعه‌شناسِ منتقدسینما، به نظر شما در دهه ۹۰ تولید فیلم هایی که به یک آسیب اجتماعی‌ بپردازند، به نسبت سال های پیش افزایش یافته است؟ 

بله. در دهه ۹۰ تولید فیلم های اجتماعی در ایران بیشتر شده است و طبق مطالعاتی که داشتم و با تحلیل محتوای ۱۰ فیلم پرفروش هر سال و در مجموع ۳۰۰  فیلم پس از انقلاب از سال۶۰ تا ۹۵، نتایج جالبی به دست آمد. مسئله ای که سینمای دهه ۹۰ را  به نسبت دهه های پیش متفاوت می کند، این است که جنبه اجتماعی در  فیلم های این دوره بیشتر است  و دو جریان عمده و اصلی در دهه ۹۰ بحث ناهنجاری های اجتماعی و مسائل زناشویی است که در مورد دوم، یک وجه جدی آن بحث آسیب های خانوادگی مثل خیانت است. مسئله خانواده و زناشویی در دهه ۶۰، ۱۰ درصد بوده در حالی که میزان پرداختن به این موضوع در دهه ۹۰ بیش از ۶۰ درصد است. همچنین نسبت به دهه ۸۰، این آمار ۱۰ درصد افزایش یافته است. پرداختن به مسئله ناهنجاری های اجتماعی نیز در دهه۶۰ ، ۵ درصد بوده و در دهه ۹۰ به ۳۰ درصد رسیده که نسبت به دهه ۸۰ ، ۱۰ درصد افزایش یافته است.

 

این آمار را چگونه می توان به شرایط جامعه تعمیم داد؟ سینمای اجتماعی تا چه حد می تواند نمود شرایط جامعه باشد؟

ما هرچه جلو می رویم مسائل اجتماعی پررنگ تر می شود. از طرفی بخش عمده فیلم ها برای و درباره طبقه متوسط اجتماع ساخته می شود و این طبقه، مسئله عمده اش مسائل و روابط اجتماعی است. عمده فیلم سازان ما نیز از همین طبقه  هستند و عموما یک فیلم ساز درباره طبقه خودش و برای آن ها فیلم می سازد، مگر این که دغدغه خاصی درباره طبقه فرودست یا بالادست داشته باشد، یا این که بخواهد با ساختن فیلمی متمایز، توجه منتقدان را به دست بیاورد. از سوی دیگر بخش عمده تماشاگران و سینماروهای جامعه ما نیز طبقه متوسط هستند با همان دغدغه های معمولِ اجتماعی. این که پرداختن به مسائل خانواده روند صعودی داشته، یعنی خانواده بین سینماگران و مخاطبان سینما، یک مسئله و چالش جدی است و به نوعی سینما احساس می کند خانواده دچار مشکلات متعددی است. 

 

چرا بیشترِ آسیب‌های اجتماعی، گریبان طبقه متوسط جامعه را می‌گیرد؟

طبقه اجتماعی از دو دسته عینی و ذهنی تشکیل می شود. عینی آن طبقه ای است که فرد واقعا متعلق به آن است و بر اساس شاخص هایی نظیر درآمد، تحصیلات و شغل سنجیده می شود. طبقه ذهنی، ذهنیت فرد است که خود را متعلق به کدام طبقه بداند. ۷۰ درصد جامعه ایران خودشان را متعلق به طبقه متوسط می دانند و اگر فردی به لحاظ ذهنیتی خود را جزو طبقه متوسط بداند، انتظارات و توقعاتش بر اساس مقتضیات و سبک زندگی این طبقه شکل می گیرد. بخش عمده ای از مسائل اجتماعی ما از این نشئت می گیرد که می خواهیم زندگی در سطح طبقه ای بالاتر از خود داشته باشیم و همین باعث به وجود آمدن استرس ها و ناهنجاری های اجتماعی، ناشی از تفاوت بود و نمود ما می شود. بنابراین حتی بسیاری از مشکلات به ظاهر اقتصادی ما ریشه در مسائل اجتماعی مان دارند.

 

آیا وظیفه سینمای اجتماعی، فقط طرحِ مسائل و آسیب‌های اجتماعی است یا باید در انتها راهکار هم بدهد؟

سینما کارش ارائه راهکار نیست، یعنی از عهده  اش بر نمی آید. این کار سیاست گذاران و متخصصان اجتماعی است. ویژگی اصلی سینما بازتاب دادن مسائل و نور تاباندن به معضلات است. اساسا رسانه دو کارکرد دارد؛ این که مانند آینه، مسائل ریز و درشت را به جامعه نشان دهد یا بر آن ها تاکید کند و هشدار دهد. وجه دیگر رسانه ترویج، تبلیغ و شکل دادن به ذهنیت ماست و هر دو وجه بسیار اهمیت دارد.

 

هم اکنون، ضعف عمده سینمای اجتماعی ایران را در چه می بینید؟

بیشتر فیلم های اجتماعی کشور ما، نگاه علمی و ساختاری به مسائل اجتماعی ندارند. یعنی به جای یک نگاه جامعه‌شناسانه به مسائل، به این مسائل با نگاه فردی و اخلاقی و سلیقه ای می پردازند. 

 

نسیم سهیلی

 

kh​orasannews.‎​com
  • 12
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.3 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کارلوس کی روش,بیوگرافی کارلوس کی روش,عکس‌های کارلوس کی روش بیوگرافی کارلوس کی روش، چهره مطرح فوتبال + عکس همسرش

نام کامل: کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش

تاریخ تولد: ۱ مارس ۱۹۵۳

محل تولد: نامپولا، موزامبیک پرتغال

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال

پیشه:سرمربیگری فوتبال

تیم:تیم ملی فوتبال ایران

ادامه
پیام صابری،بیوگرافی پیام صابری،عکس‌های پیام صابری بیوگرافی زنده یاد پیام صابری، همسر زیبا بروفه + تصاویر

زمینه فعالیت: بازیگر ،کارگردان و چهره‌پرداز

تولد: ۱۳۵۲ خورشیدیتهران

مرگ: ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۷ (۴۵ سالگی) تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۳–۱۳۹۷

همسر:  زیبا بروفه

ادامه
زیبا بروفه,بیوگرافی زیبا بروفه,عکسهای زیبا بروفه بیوگرافی زیبا بروفه + عکس

نام کامل: زیبا بروفه

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۶/۲۹ 

محل تولد: تهران

محل زندگی: تهران، ایران

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل حقوق قضایی 

ادامه
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
فیلم عروس مرده,دیالوگ عروس مرده,داستان عروس مرده

نویسندگان: کارلوس گرانگل، تیم برتون   کارگردانان: تیم برتون، مایک جانسون   محصول: ۲۰۰۵   ویلیام(صداپیشه: پل وایت هاوس): میگن پسرمون می خواد با یه جسد ازدواج کنه.   نل(صداپیشه: تریسی اولمن): آخه کدوم جسدی میاد زنِ پسرمون شه؟!  

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید