۱۴:۲۹ - ۲۳ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۵۹۴۵
فیلم و سینمای ایران

حسین قناعت:

فیلمنامه های کودک در حال حاضر مثل سابق نیستند/ برای «لازانیا» کمکی از آموزش و پرورش ندیدم

فیلم لازانیا,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

حسین قناعت سابقه خوبی در ساخت فیلم های کودک و نوجوان دارد و بارها از طرف جشنواره های کودک مورد تقدیر قرار گرفته و فیلم هایش جوایز زیادی را به خود اختصاص داده اند.حسین قناعت از دهه ۸۰ به بعد جزو کارگردانان تأثیرگذار در حوزه فیلم های کودکانه شناخته شد. وی در این سال ها جزو سینماگران وفادار به سینمای کودک بوده است که در این دو دهه به رغم چالش هایی که در سینمای کودک با آن روبه رو بوده است، هیچگاه ژانر محبوبش را ترک نکرده است. در کارنامه فیلمسازی او همکاری با بزرگانی نظیر رسول ملاقلی پور، محمدعلی طالبی و شهرام اسدی دیده می شود.

 

او کارگردانی فیلم های کودکانه ای نظیر «من و نگین دات کام»، «ماجراهای اینترنتی»، «زخم شانه حوا»، «دزد و پری» و… را به عهده داشته است. با حسین قناعت به بهانه اکران فیلم «لازانیا» درباره ساختار فیلمش گفت و گویی انجام داده ایم.

 

یادآور می شود «لازانیا» تا لحظه تنظیم مطلب حاضر در عصر روز گذشته بیش از دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته است.

 

مهمترین نکته در فیلم «لازانیا» آن است که همزمان به دو مخاطب بزرگسال و کودک توجه داشته؛ این مسئله در فیلمنامه لحاظ شده بود یا در اجرا به آن رسیدید تا گیشه را از دست ندهید؟

– فیلمنامه های کودک در حال حاضر مثل سابق نیستند. بخصوص فیلمنامه هایی که برای نوجوانان ساخته می شوند. الان به دلیل امکاناتی که پشت سر هم در دسترس نوجوانان قرار می گیرد، موجب شده تا باهوش تر از نسل های قبل باشند و احساس می کنم شرایطی فراهم آورده که فاصله نوجوانان با بزرگسالان خیلی از نظر فکری کم شده است.

 

فیلمنامه اولیه «لازانیا» یک خط قصه مناسب رده سنی کودک و نوجوان داشت که در بازنویسی، به اتفاق آقای احمد احمدی، سعی کردیم اتفاقاتی را در آن بگنجانیم که مورد توجه بزرگسال هم قرار بگیرد. من «لازانیا» را بیشتر یک فیلم کمدی بزرگسال می دانم تا فیلم مخصوص نوجوانان. در نمایش های عمومی ای که داشته ایم، شاهد بودم که هم نوجوانان از دیدن فیلم خوششان آمده و هم والدینشان. در واقع لازانیا فیلمی مخصوص همه اعضای خانواده است.

 

 به نظر می رسد «لازانیا» با توجه به ملتهب بودن داستان در قضیه زن پوشی ارژنگ امیرفضلی و نوع مناسبات او با کاراکتر ناظم با بازی جواد رضویان، پتانسیل ایجاد حساسیت و تبعات منفی در اکران را داشته که خوشبختانه این طور نشد. در این باره چطور عمل کردید و چه تمهیداتی را اندیشیدید تا کار به سرانجام برسد؟

– سعی کردیم قصه گوتر عمل کرده و ریتم فیلم را تند کنیم. اگر دقت کرده باشید، در فیلم هر چند دقیقه یک اتفاق تازه می افتد. اتفاق که عرض می کنم نه به معنی اتفاق داستانی، بلکه چیزی که سینمارو را خسته نکند و تا آخر قصه بکشاند. تلاش کردیم این کار را انجام بدهیم و خوشبختانه در نمایش های عمومی وقتی فیلم را با سینماروها دیده ام، شاهد استقبالشان بوده ام. استقبالی که به جرأت می توانم بگویم، به نوعی فراتر از چیزی بود که فکرش را می کردیم. خوشبختانه بینندگان به کوچکترین شوخی های فیلم عکس العمل مثبت نشان دادند و بسیار خوشحال شدم که در شرایط فعلی توانسته ایم لبخندی بر لب بینندگان بنشانیم.

 

 در بیشتر نقشهای فرعی تلاش کرده اید از هنرمندان پیشکسوت و حتی چهره ای مثل رضا رویگری که اخیراً به دلیل شرایط جسمی کمتر امکان فعالیت دارد، استفاده کنید. این ایده برای افزایش تعداد بازیگران شناخته شده بود یا تمهیدی برای کمک به آنان؟

– البته آقای رضا رویگری لطف کردند و تشریف آوردند. همین طور آقای اصغر سمسارزاده که به نوعی از بازیگران پیشکسوت و از شخصیتهای فیلمهای محبوب کودکی ام بودند. خیلی خوشحالم که در خدمت این عزیزان بودم؛ ولی از آنجا که برای اکران فیلم و فروش خوب، تعداد بازیگران متناسب با فضای اثر و محبوب در گیشه، زیاد نیستند، به همین دلیل تلاش کردیم- البته با همفکری تهیه کننده آقای احمدی- این را لحاظ کنیم و خوشبختانه توانسته ایم با بازیگران خوبی کار کنیم و در خدمت شان باشیم.

 

 فیلم به نظر با توجه به اینکه در ژانر کودک هم قابل طبقه بندی است، اما از ظرفیت سایر هنرمندان کودک فیلم -که در قالب دانش آموزان مدرسه دیده می شوند- هیچ استفاده ای نبرده و فیلمنامه از آنان بیشتر به عنوان ابزار صحنه استفاده کرده. بهتر نبود از این پتانسیل استفاده بهتری می شد؟

– اگر فکر می کنید از تنها بازیگر کودک فیلم، پارسیا شکوری، استفاده کمی در فیلمنامه شده است، واقعاً حرفی برای گفتن ندارم! اما احساس می کنم که پارسیا به نوعی در محوریت است و حداقل جزو سه تا شخصیت اصلی فیلم محسوب می شود و قصه را به پیش می برد. در این قصه بیشتر از این نمی توانستیم از کودکان استفاده کنیم، چون همانطور که عرض کردم، قصه، مخصوص خانواده است و بیشتر از این نمی شد از کاراکتر کودک در آن استفاده کرد.

 

 آموزش و پرورش با توجه به قصه فیلم روی آن دیدگاه و نظری نداشت و اصلاً برای بهتر دیده شدن فیلم کمکی کرد؟

– برای این فیلم کمکی از آموزش و پرورش ندیده ام و خبری در این باره ندارم. در واقع نمی دانم تهیه کننده در این مورد خاص پیگیر شده است یا خیر، ولی شاهد بوده ام احمد احمدی ،تهیه کننده فیلم، بیشتر از ۸ ماه است که برای اکران فیلم پیگیری می کند. اگر الان این فیلم دیده شده، بخش زیادی از آن به دلیل زحمات شبانه روزی تهیه کننده فیلم بوده است. در کل اما بعید می دانم با آموزش و پرورش وارد مذاکره شده باشند برای اینکه دانش آموزان را به سالن سینما بیاورند.

 

 جواد رضویان گویا در این فیلم بازی کنترل شده ای را ارائه می دهد و در مقایسه با کمدین دیگر فیلم یعنی یوسف تیموری که البته حضوری کمرنگ تر دارد، کمتر امکان بازی بداهه و دیالوگ گویی خارج از فیلمنامه داشته. این مسئله تا چه حد صحت دارد؟

– جواد رضویان بازیگر بسیار خوب و باهوشی است و تمام تلاشش را برای به تصویر کشیدن بهتر شخصیتی که در فیلمنامه نوشته شده بود به کار گرفت و اتفاقا بداهه گویی هم در جاهایی داشت. این اولین همکاری مشترک من با ایشان و یوسف تیموری بود. البته در فیلم بعدی ام «تپلی و من» نیز با یوسف تیموری همکاری خوبی داشتیم. او خیلی انسان دوست داشتنی و غریبی است و طنزش را خیلی دوست دارم.

 

امیدوارم باز هم شرایطی فراهم شود تا بتوانم با هر دونفرشان کار کنم. البته از همکاری با تمام بازیگران فیلم «لازانیا» و اینکه در خدمت شان بودم خوشحالم. همه بازیگران نقش شان را خیلی ایده آل ایفا کردند. تعدادی از دوستان، مثل ارژنگ امیرفضلی، عباس محبوب، نفیسه روشن و پارسیا شکوری برای چندمین بار در خدمت شان بوده ام و تعدادی از دوستان هم برای اولین بار. از نتیجه کار بسیار راضی هستم و امیدوارم که این همکاری بار دیگر تکرار شود..

 

 در پایان از فعالیت های جدیدتان بگویید.

– الان بیشتر تلاشمان این است که با تهیه کننده فیلم «دزد و پری» ،آقای بهروز مفید، به بی مهری و بی عدالتی دو ساله ای که نسبت به اکران فیلم «دزد و پری۲» شده پایان بدهیم و بزودی آن را اکران کنیم. فیلم «تپلی و من» هم که باز هم فیلمی کمدی مخصوص خانواده است، هفته گذشته پروانه نمایش گرفته و امیدوارم در هفته آینده با پخش کننده خوبی به نتیجه برسیم، قرارداد ببندیم و نوروز آن را اکران کنیم.

 

فیلم لازانیا,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایرانحسین قناعت

 

نصیبه کریمی

 

b​anifilm.‎​ir
  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 13 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
اکبر عبدی,بیوگرافی اکبر عبدی,عکس‌های اکبر عبدی بیوگرافی اکبر عبدی + عکس همسر و دختر

نام کامل: عبدي آقاباقر

تاريخ تولد: ۱۳۳۹/۶/۴ 

محل تولد: تهران

محل زندگي: تهران

تحصيلات: ديپلم

همسر: نينا عبدي

ادامه
بیوگرافی وینفرید شفر,عکس‌های وینفرید شفر,کارنامه فوتبالی وینفرید شفر بیوگرافی و کارنامه فوتبالی وینفرد شفر + عکس همسر و فرزندان

نام کامل : وینفرید شفر

متولد: ۱۰ ژانویهٔ ۱۹۵۰

ملیت: آلمان

زادگاه :ماین

حرفه :مربیگری

باشگاه: استقلال تهران

ادامه
برانکو ایوانکوویچ,بیوگرافی برانکو ایوانکوویچ,عکس‌های برانکو ایوانکوویچ بیوگرافی کامل برانکو ایوانکوویچ + عکس‌های خانوادگی

نام  کامل: برانکو ایوانکوویچ

متولد: ۲۸ فوریهٔ ۱۹۵۴ ‏

ملیت: کرواسی

زادگاه: واراژدین

پست: سرمربی

باشگاه کنونی: پرسپولیس

ادامه
کارلوس کی روش,بیوگرافی کارلوس کی روش,عکس‌های کارلوس کی روش بیوگرافی کارلوس کی روش، چهره مطرح فوتبال + عکس همسر

نام کامل: کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش

تاریخ تولد: ۱ مارس ۱۹۵۳

محل تولد: نامپولا، موزامبیک پرتغال

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال

پیشه:سرمربیگری فوتبال

تیم:تیم ملی فوتبال ایران

ادامه
پیام صابری،بیوگرافی پیام صابری،عکس‌های پیام صابری بیوگرافی زنده یاد پیام صابری، همسر زیبا بروفه + تصاویر

زمینه فعالیت: بازیگر ،کارگردان و چهره‌پرداز

تولد: ۱۳۵۲ خورشیدیتهران

مرگ: ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۷ (۴۵ سالگی) تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۳–۱۳۹۷

همسر:  زیبا بروفه

ادامه
زیبا بروفه,بیوگرافی زیبا بروفه,عکسهای زیبا بروفه بیوگرافی زیبا بروفه + عکس

نام کامل: زیبا بروفه

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۶/۲۹ 

محل تولد: تهران

محل زندگی: تهران، ایران

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل حقوق قضایی 

ادامه
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
جنیفر لوپز,بیوگرافی جنیفر لوپز,عکس‌های جنیفر لوپز بیوگرافی جنیفر لوپز + عکس همسر و فرزندان

نام کامل : جنیفر لین لوپز

تاریخ تولد: ۲۴ ژوئیهٔ ۱۹۶۹ ‏

محل تولد: برانکس، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: لس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا

حرفه: بازیگر، نویسنده، رقصنده، طراح مد، تهیه کننده، خواننده، آهنگ نویس

شروع فعالیت:  ۱۹۸۶

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
دیالوگ  شهرگناه, فیلم فرانک میلر,دیالوگ فیلم شهرگناه

دیالوگ: شهرگناه   نویسنده:فرانک میلر   کارگردانان: فرانک میلر، رابرت رودریگوئز   محصول: ۲۰۰۵   ***   پاورز بوث(سناتور رورک): قدرت با یه نشان یا یه اسلحه نمیاد. قدرت با دروغ گفتن میاد. دروغ های بزرگ.        

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید