۱۲:۵۷ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۵۸۹۸
موسیقی

گزارشی از هفته جنجالی آخر سال برای موسیقی

دور جدید لغو کنسرت‌ها و صف‌کشی ها برای انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی
هفته گذشته، موسیقی ایران در کنار ترافیک جالب توجه کنسرت‌ها، با دو اتفاق جنجالی مواجه بود که یکی به «آغاز دور جدید لغو کنسرت‌ها» و دیگری به «صف‌کشی اهالی موسیقی برای انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی» مربوط می‌شد.

به گزارش ایلنا، ماجرای لغو کنسرت‌ها که چند وقتی می‌شد از صدر اخبار موسیقی کشورمان کنار رفته بود طی هفته گذشته یک‌بار دیگر برای اهالی موسیقی دردسر ساز شد.

 

دور جدید لغو کنسرت‌ها از لغو کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار کلید خورد. کنسرت‌ سبزوار فرزاد فرزین که قرار بود جمعه ۱۸ اسفند طی دو سانس در سالن شهید چمران سبزوار برگزار شود و بلیت‌های آن نیز به فروش رفته بود، چند ساعت پیش از آغاز برنامه ازسوی دادستانی لغو شد.

 

فرزاد فرزین نیز ضمن انتشار فیلم کوتاهی در جمع مخاطبانش در سبزوار گفت: ما به همراه گروه شوک در سبزوار هستیم. باتوجه به اینکه برنامه از سوی ارشاد سبزوار دوباره تایید شده بود، متاسفانه از طرف دادستانی ظاهرا این برنامه لغو شد. به هر حال ما آمده بودیم این برنامه را برگزار کنیم و به عشق دوستانی که در اینجا هستند، حضور پیدا کردیم. انشاءالله فرصتی باشد که در خدمتشان باشیم.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

این در حالی بود که کنسرت گروه «وزیری» به سرپرستی کیوان ساکت نیز روز چهارشنبه ۲۳ اسفند از سوی دادستانی مشهد لغو شد. کیوان ساکت به دنبال لغو کنسرتش در طرقبه مشهد به خبرنگار ایلنا گفت: به من اطلاع داده شد؛ کنسرت گروه وزیری که قرار بود در طرقبه و در سالن نصر این شهر برگزار شود از سوی دادستانی لغو شده است این درحالی‌ست که ما مجوز‌های وزارت ارشاد را برای برگزاری این کنسرت دریافت کرده بودیم با این‌وجود از طرف دادستانی مشهد به نیروی انتظامی و آنها نیز به ما اطلاع دادند کنسرت لغو شده است.

 

قطعات این کنسرت درست همان قطعاتی هستند که در تهران اجرا شده بودند و تمامی آنها مجوزهای لازم را کسب کرده بودند.بلیت‌فروشی‌ کنسرت نیز انجام شده گرچه بعد از این اتفاق پول کسانی که بلیت خریداری کرده بودند، به آنها بازگردانده خواهد شد.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

روز دوشنبه ۲۱ اسفند نیز علیرضا قربانی خبر از مجوز نگرفتن کنسرت‌هایش در شهرهای ساری و طرقبه با دستور دادستان داد. قربانی و مدیربرنامه‌هایش؛ هر دو در صفحه شخصی‌شان در توئیتر درباره کنسرت در شهرهای ساری و طرقبه نوشتند: «هر دو کنسرت ساری و طرقبه ما با فشار و دستور دادستان مجوز نگرفته. فکر می‌کنم دور تازه‌ای از فشارها برای اجراهای موسیقی شروع شده! خبر به‌صورت شفاهی به ما رسیده، جزئیات بیشتر و دقیق‌تر رو منتشر خواهیم کرد.»

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

اتفاق جنجالی دیگر عرصه موسیقی کشورمان طی یک هفته گذشته به ماجرای صف‌کشی اهالی موسیقی برای انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط می‌شود که در نوع خود بی‌سابقه بود.

 

این ماجرا برای اولین مرتبه از روز ۲۰ اسفند با انتشار یک نامه سرگشاده به مطبوعات کشیده شد؛ جمعی از هنرمندان حوزه موسیقی با ارسال نامه‌ای برای سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) خواستار ابقای فرزاد طالبی در سمت مدیرکلی دفتر موسیقی وزارت ارشاد شدند. در این نامه اسامی ۱۰۰ موزیسین به عنوان امضاکنندگان آن آورده شده بود.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

البته ماجرا وقتی جنجالی شد که فردای انتشار این متن، نامه‌ سرگشاده دیگری این بار در حمایت از علی ترابی برای جایگزینی فرزاد طالبی منتشر شد و اسامی حدود ۲۰۰ موزیسین که بخشی از آنها نام‌شان در نامه اول نیز آمده بود منتشر شد.

 

به دنبال این اتفاق سالار عقیلی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره نامه‌ای که در حمایت از مدیرکل کنونی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد و نام او نیز در جمع حمایت‌کنندگان بود، گفت: من اصلا از این نامه خبر ندارم و نمی‌دانم چه کسی و با چه هدفی نام من را در این نامه قرار داده است. البته بیانیه‌ای در این خصوص تنظیم کرده‌ام که امروز منتشر خواهم کرد و قطعا از طریق مراجع قانونی نیز پیگیر این ماجرا خواهم شد.

 

همچنین حمید متبسم به خبرنگار ایلنا گفت: من هیچ نامه‌ای را در این‌باره ندیده‌ام و امضا نکرده‌ام، منتهی به من گفتند قرار است آقای طالبی برکنار شوند و فردی که کلا با موسیقی مخالف است جایگزین وی شود و من باتوجه به چنین توضیحی گفتم اگر آقای طالبی باشند بهتر است. اما اکنون که فهمیده‌ام نام آقای علی ترابی به‌عنوان جایگزین اصلی ایشان مطرح است به نظرم هیچ ایرادی ندارد یک مدیر خوب برود و یک مدیر خوب دیگر بیاید.

 

اما این پایان ماجرا نبود و روز گذشته (چهارشنبه ۲۳ اسفند) با ورود حسین علیزاده به این صف‌کشی، سرنوشت صندلی مدیرکلی دفتر موسیقی وارد فاز جدیدی شد. حسین علیزاده به همراه هومان اسعدی (دبیر چهار دوره جشنواره موسیقی جوان) نامه‌ سرگشاده‌ دیگری را در حمایت از علی ترابی برای تصدی پست مدیرکلی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام منتشر کردند.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

برگزاری جشنواره موسیقی فولکلور «کوچه» در بندر بوشهر نیز از دیگر اتفاقات جالب موسیقی ایران در هفته اخیر است. این جشنواره از ۱۹ تا ۲۵ اسفندماه در بندر بوشهر در حال برگزاری است که طی آن میزبان ۶ گروه موسیقی محلی از گیلان، لرستان، کردستان، آذربایجان، هرمزگان و دو گروه بومی- محلی بوشهری در این جشنواره به اجرای برنامه می‌پردازند.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

ادریس عبدی‌پور (دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فولکلور «کوچه» ) درباره این جشنواره گفته است: ۶ گروه از استان‌های مختلف کشور به این فستیوال دعوت شدند و دو گروه محلی از بوشهر نیز حضورخواهند داشت. گروه «داماهی» از هرمزگان، «سرنای» از لرستان‌، «کماکان» از خوزستان، «‌شوروم‌« از گیلان و «ژوانا» از کردستان مهمان ما در بوشهر خواهند بود.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

برگزاری نخستین دوره از فستیوال موسیقی الکترونیک تهران نیز که پیش از آغاز اجراها با حاشیه‌هایی همراه بود از دیگر اتفاقات جامعه موسیقی کشورمان محسوب می‌شد.  با برگزاری ۱۰ اجرا به کار خود پایان داد.

 

چند روز مانده به آغاز این فستیوال، اسامی چهار موزیسین به دلیل لغو مجوز اجرای‌شان از جدول اجراها حذف شد و به دنبال آن این فستیوال با دو روز تاخیر برگزار شد. در نهایت مراسم اختتامیه نخستین فستیوال موسیقی الکترونیک تهران در ۱۸ اسفند و پس از روی صحنه رفتن ۱۰ اجرا برگزار شد.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

در این هفته مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز اعلام کرد؛ هاکوپیان اسپانسر ارکسترهای سمفونیک و ملی شده است. روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند نیز علی اکبر صفی‌پور (مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی) طی یک نشست رسانه‌ای ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این مجموعه در سال ۹۶ به معرفی برنامه‌های آینده این نهاد در سال ۹۷ پرداخت.

 

صفی‌پور در بخشی از این نشست درباره برنامه‌های بنیاد گفت: کشف استعدادهای درخشان هنری با محوریت مرکز آموزش‌های بنیاد رودکی، تلاش برای استحکام پایه‌های اقتصادی بنیاد رودکی، جذب اسپانسر برای ارکسترهای سمفونیک و ملی طی انعقاد قرارداد با شرکت «هاکوپیان»، اجرای ارکسترهای دولتی در مناطق محروم کشور با تسهیلات رایگان و تخفیف‌های چشمگیر، تبیین راهبرد اقتصاد هنر در حوزه‌های موسیقی کلاسیک، سنتی و هم در حوزه تئاتر ازجمله مواردی است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

سیدمحمد حسینی (وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز در گفتگو با «جهان نیوز» درمورد مسائل مختلفی ازجمله تلاش برای دادن مجوز به حبیب محبیان و سعی بر مبنا قرار دادن درس‌های خارج فقه مقام معظم رهبری در زمینه موسیقی سخن گفته است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم در بخشی از این مصاحبه گفته است: «برخی علما و بزرگان هستند که اصلا با کل موسیقی مخالف هستند. بعضی وقت‌ها دیدار داشتیم با برخی آقایان که می‌گفتند کلا موسیقی را تعطیل کنید. می‌گفتیم نمی‌توانیم بر مبنای دیدگاه امام و رهبری موسیقی را قبول دارند در حدی که مجاز است و اشکالی ندارد. پس اصل موسیقی مورد قبول هست خود حضرت آقا در درس خارج، مدت‌ها بحث‌شان به موضوع موسیقی اختصاص داشت. تلاش کردیم همان مباحث را مبنا قرار بدهیم و سند موسیقی را بنویسیم که به عنوان سند بالادستی باشد ولی در آن دوره دیگر این فرصت و توفیق را پیدا نکردیم، چون از ناحیه دفتر به ما ابلاغ یا ارسال نشد.

 

درس خارج حضرت آقا درباره موسیقی بود. ما از بیت بارها درخواست کردیم که متن درس‌ها را در اختیار ما قرار بدهید تا با کمک تعدادی از هنرمندان متعهد موسیقی مجموعه‌ای ارزنده فراهم کنیم که به مثابه راهنمای عمل و نقشه راه باشد.

 

ایشان بحثی نداشت. بحث ما این بود که خیلی عجله نکن. ما از یک برنامه‌هایی شروع و به تدریج مجوز می‌دهیم.اما کسی که تازه از راه رسیده بلافاصله بگوییم برنامه اجرا کند، منطقی نیست. چه بسا بعد از اجرا بلافاصله برگشت خارج و همان آش و همان کاسه! می‌گفتیم یک زمانی هرچند کوتاه بگذرد بعد به روال عادی کارها دنبال می‌شود و مقدماتی هم در معاونت هنری فراهم شده بود که ایشان بیاید همکاری بکند که بنده در جزییات ورود نداشتم.»

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

 

 

  • 5
  • 1
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 6 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
طناز طباطبایی,بیوگرافی طناز طباطبایی,عکس طناز طباطبایی بیوگرافی طناز طباطبایی بازیگر مهربان سینما

چکیده ای از بیوگرافی طناز طباطبایی:

نام: طناز

نام خانوادگی: طباطبايی

تحصيلات: فارغ التحصيل کارگرداني تئاتر

زمينه فعاليت: بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر

تاريخ تولد: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۶۲ / ۱۰ مه ۱۹۸۳

ادامه
میرزا محمد تقی‌خان فراهانی,بزرگترین وزرای ایران,شخصیت های ملی ایران,امیر کبیر زندگینامه امیر کبیر

نام اصلی: میرزا محمد تقی‌خان فراهانی

تولد : ۱۱۸۶ خورشیدی

روستای هزاوه، اراک

درگذشت : ۲۰ دی ۱۲۳۰ 

باغ فین، کاشان

ملیت: ایرانی

ادامه
میرزا ملکم‌خان, ناظم‌الدوله,ناصرالدین شاه میرزا ملکم‌خان سیاستمدار هزار چهره

تولد: ۱۲۱۲ خورشیدی

قصبه جلفا، اصفهان

درگذشت:   ۱۲۸۷ خورشیدی

رم، ایتالیا

ملیت: ایرانی ارمنی تبار

پیشه: سیاستمدار

ادامه
بیوگرافی راجرر فدرر,زندگینامه راجر فدرر,راجر فدرر تنیسور سوئیسی آشنایی با راجر فدرر تنیسور برتر جهان

 

بیوگرافی راجر فدرر

تولد: ۱۹۸۱ سوئیس

محل تولد: بازل سوئیس

رشته ورزشی: تنیس

ملیت: سوئیسی

ادامه
نیوشا ضیغمی,بیوگرافی نیوشا ضیغمی,عکس نیوشا ضیغمی بیوگرافی نیوشا ضیغمی | عکس های خانوادگی نیوشا ضیغمی

چکیده ای از بیوگرافی نیوشا ضیغمی:

زمینه فعالیت: سینما

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۵۹ \ ۹ ژوئیهٔ ۱۹۸۰ ‏

محل: تهران

ملیت: ایران

پیشه: بازیگر - تهیه کننده

ادامه
عباس میرزا,دوره قاجار,شاهزاده قاجاریه عباس میرزا ، خوشنام ‌ترین شاهزاده قاجاریه

نام : عباس میرزا 

فرزند فتحعلی شاه قاجار

تولد: ۵ شهریور ۱۱۶۸ 

مرگ: ۳ آبان ۱۲۱۲

مقام:  ولیعهد ایران

مکان خاک‌سپاری: مشهد

ادامه
بیوگرافی حمید سوریان,حمید سوریان,آشنایی با حمید سوریان بیوگرافی حمید سوریان، کشتی گیر ایرانی

نام اصلی: حمید سوریان ریحان‌پور

تولد: ۱۳۶۴ در شهر ری

ملیت: ایرانی

رشته ورزشی: کشتی فرنگی

وزن: ۵۹ کیلوگرم

حمید سوریان در سال ۲۰۰۱ دوبنده تیم ملی نوجوانان در وزن ۴۶ کیلوگرم را پوشید و در مسابقات نوجوانان آسیا به روی تشک رفت. حمید سوریان دارنده هفت مدال طلای جهان و المپیک کشتی فرنگی است. سوریان از نظر تعداد و کیفیت مدال، بهترین کشتی‌گیر تمام ادوار ایران است.

ادامه
ارسلان قاسمی,بیوگرافی ارسلان قاسمی,عکس ارسلان قاسمی بیوگرافی ارسلان قاسمی بازیگر جوان و توانمند تلویزیون + عکس های اینستاگرامش

چکیده ای از بیوگرافی ارسلان قاسمی:

نام و نام خانوادگی : ارسلان قاسمی

تاریخ تولد : ۱، خرداد، ۱۳۷۴

محل تولد : تهران

تحصیلات : دیپلم کامپیوتر و تحصیل در رشته بازیگری

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
رجبعلی خیاط,رجبعلی نكوگويان,زندگینامه شيخ رجبعلی خياط زندگی‌نامه حاج رجبعلی خیاط

چکیده ای از زندگی‌نامه حاج رجبعلی خیاط:

نام اصلی: رجبعلی نکوگویان

تولد: ۱۲۶۲

تهران، ایران

وفات: ۲۲ شهریور ۱۳۴۰، شهر ری

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه

ادامه
محمد اسماعیل دولابی,زندگینامه میرزا اسماعیل دولابی,بیوگرافی محمد اسماعیل دولابی زندگینامه ی میرزا اسماعیل دولابی

نام اصلی: محمداسماعیل دولابی

تولد: ۱۲۸۲ خورشیدی 

تهران، ایران

درگذشت: ۹ بهمن ۱۳۸۱ خورشیدی

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

ادامه
هومن سیدی,بیوگرافی هومن سیدی,عکس جدید هومن سیدی بیوگرافی هومن سیدی | عکس همسر و دخترش

چکیده ای از بیوگرافی هومن سیدی:

نام و نام خانوادگي: هومن سيدی

تاريخ تولد : ۸، آذر ماه، ۱۳۵۹

محل تولد :رشت

مليت : ايراني

پيشه : کارگردان، فيلمنامه‌نويس و بازيگر

ادامه
کیانوش رستمی,بیوگرافی کیانوش رستمی,زندگینامه کیانوش ئرستمی زندگینامه کیانوش رستمی, عضو تیم ملی وزنه‌برداری ایران

نام اصلی: کیانوش رستمی

متولد: ۱۳۷۰ کرمانشاه

ملیت: ایرانی

رشته ورزشی: وزنه برداری

عضو تیم ملی وزنه برداری ایران

 

ادامه
ماریا شاراپووا,بیوگرافی ماریا شاراپووا,زندگینامه ماریا شاراپووا آشنایی با ستاره روس تنیس زنان جهان؛ ماریا شاراپووا

نام اصلی: ماریا شاراپووا

۱۹۸۷ نیاگان روسیه

ملیت: روسی

اقامت: فلوریدا آمریکا

دارای ۳۲ عنوان حرفه ای

۱۸۸ سانتی‌متر قد

ادامه
زنده ماندن,راز زنده ماندن,راز زنده ماندن در دنیا

اگه میخوای تو این دنیا زنده بمونی، باید یاد بگیری که خودت مراقب خودت باشی؛   چون هیچکس قرار نیست واسه تو این کار رو بکنه!!!   The Shannara Chronicle    

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید