۰۷:۳۱ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۵۳۲۰
رادیو و تلویزیون

ترافیک ویژه برنامه‌های نوروزی و معضلی به نام درخواست‌های عجیب سلبریتی‌ها؛

چند می‌گیری بیای تلویزیون؟!

دستمزد ستاره های در تلویزیون,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون

هر ستاره‌ای برای حضور در برنامه‌های مناسبتی چند سکه به‌عنوان دستمزد می‌خواهد؟

 

چند روز مانده به آغاز‌ سال نو رقابت برنامه‌های ویژه‌ سال تحویل برای کشاندن ستارگان دنیای ورزش و هنر به تلویزیون بالا گرفته است. این برنامه‌ها که همه‌ساله به موازات هم یکی دو روز مانده به آغاز ‌سال نو تا ساعاتی بعد از آغاز‌ سال جدید روی آنتن می‌روند. به دلیل قواعد و قوانین حاکم بر رسانه‌های این سرزمین از میان تمام ابزارهای جلب‌نظر مخاطب، تنها از حضور ستارگان محبوب می‌توانند بهره گیرند؛

 

و این باعث می‌شود تا ستارگان که می‌دانند این روزها نازشان خریدار خواهد داشت، برای حضور در این برنامه‌ها خواسته‌های عجیب و غریبی داشته باشند.

 

این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی به عمل آمده تا از این روند جلوگیری شود، اما به مصداق قانون «عرضه و تقاضا» تمام این صحبت‌ها و بحث‌ها و قوانین و ممنوعیت‌های خلق‌الساعه در جهت برهم زدن این روند و جلوگیری از خواسته‌های عجیب و غریب ستارگان ناکارآمد جلوه کرده‌اند.

 

هزینه‌های سنگین

همین چند روز پیش بود که صحبت‌های تهیه‌کننده یکی از این برنامه‌های ترکیبی در فضای رسانه‌ای کشور سروصدای فراوانی کرد. تهیه‌کننده برنامه «همیشه خونه» که ویژه برنامه نوروزی شبکه آموزش است که با اجرای شهرام شکیبا، ستاره سادات قطبی و پویا حبیبی‌پور روی آنتن خواهد رفت؛ درباره پرداخت قیمت‌های هنگفت برای حضور سلبریتی‌ها در برنامه‌ها این پرداخت‌ها را «یک هزینه سنگین که هیچ بازگشتی هم ندارد» نامید و در این مورد گفت: من به شخصه مخالف این ماجرا هستم؛

 

که یک هزینه سنگین تحمیل می‌کند که هیچ بازگشتی هم ندارد. فکر می‌کنم هیچ‌یک از مردم راضی نیستند از بیت‌المال پولی به مبلغ به درآمد بازیگران اضافه شود. اگر این پول را به فرد کارآفرینی بدهیم، ایرادی ندارد اما اگر چهره بیاوریم و پولی هم به درآمد آنها اضافه کنیم، درست نیست.

 

تلویزیون چهره‌دوست!

سخنان مجید صحاف درباره دستمزدها و درخواست‌های غیرمتعارف سلبریتی‌ها یکی از مهمترین پاشنه آشیل‌های برنامه‌های این‌چنینی است که مورد اشاره دیگر برنامه‌سازان هم قرار گرفته است. مثلا داود آجرلو تهیه‌کننده برنامه روبه‌روی ماه که با زیر سوال‌بردن پرداخت‌های آن‌چنانی تقصیر را متوجه تلویزیون می‌داند. این تهیه‌کننده تلویزیون دلیل رقابت دعوت از چهره‌ها را در تصور اشتباه برنامه‌سازان و تنبلی آنها می‌داند: این تصور که سلبریتی‌ها می‌توانند جذابیت ایجاد کنند، از تنبلی ناشی می‌شود و به مدیران، برنامه‌سازان و مخاطبان ما بستگی دارد.

 

آنها تصور می‌کنند که با حضور سلبریتی‌ها جذابیت ایجاد خواهد شد و متاسفانه به برنامه‌های دیگری که این افراد حضور ندارند، اهمیت داده نمی‌شود. داود آجرلو اما مدیران تلویزیون را نیز در این روند بی‌تقصیر نمی‌داند: سازمان صداوسیما بودجه کمی برای این برنامه‌ها اختصاص می‌دهد و می‌گوید به دلیل این‌که برنامه شما جذابیت ندارد، بروید و سلبریتی را دعوت کنید؛ یعنی خود صداوسیما هم تقاضا می‌کند که ما سلبریتی‌ها را دعوت کنیم. چنین می‌شود که در تمام مناسبت‌های مذهبی، علمی، طنز و... این افراد دعوت می‌شوند و حتی مثلا در برنامه‌های تحویل ‌سال سلبریتی‌ها از این شبکه به آن شبکه می‌روند و هر شبکه‌ای افراد تکراری را به‌عنوان میهمان دعوت می‌کند.

 

مجید صحاف تهیه‌کننده برنامه «همیشه خونه» نیز درباره این‌که چرا برنامه‌سازان سراغ چهره‌ها می‌روند، دلیل اول را جذب مخاطب می‌داند و بعد انتقال پیام: اکثر برنامه‌ها در انتقال پیام به مردم ضعیف هستند و می‌دانند که دعوت از چهره‌ها به دلیل محبوبیتی که دارند، جذب بیننده را بیشتر می‌کند.

 

آغاز داستان

سال‌هاست درباره درخواست‌های غیرمتعارف چهره‌ها برای حضور در برنامه‌های مناسبتی صحبت شده و این اتفاق بارها و بارها انتقادات و اعتراضات تند و تیزی را موجب شده است، اما دور جدید این انتقادات از زمانی آغاز شد که «شهروند» در گزارشی به پرداخت ٥٠٠‌میلیون تومان به لوئیس فیگو برای حضور در برنامه نود اشاره کرد. در واقع می‌شود گفت حاشیه از آن‌جا آغاز شد که خبر رسید اسپانسر برنامه نود مبلغی در حدود ١٠٠هزار یورو به فیگو پرداخت کرده تا در این برنامه حضور پیدا کند.

 

از آن به بعد بود که اهالی رسانه و مخاطبان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به موضوع اعتراض کردند. در پاسخ اما تأکید برنامه‌سازان این بود در روزگاری که تلویزیون با بحران مخاطب دست‌وپنجه نرم می‌کند، چرا نباید برنامه‌ای روی آنتن برود که ٤٠‌میلیون نفر مخاطب داشته باشد؟

 

بازی در زمین تلویزیون

گذشته از این چهره ورزشی؛ ستارگان ایرانی سال‌هاست که بابت چنین مواردی مورد انتقادات تند و تیزی قرار می‌گیرند. چند وقت پیش بود که خبرگزاری رسمی تسنیم، دقیقا در تاریخ چهارم دی‌ماه‌ سال گذشته، به نقل از دو تهیه‌کننده و برنامه‌ساز تلویزیون که مایل به افشای نامشان نبودند، خبر داد که در ویژه‌برنامه‌های‌ سال تحویل بیشتر میهمان‌ها درخواست‌هایی در حدود ١٠ تا ١٥ سکه دارند؛ و خیلی کم پیش می‌آید که بازیگری با کمتر از ١٠ سکه حاضر به نشستن جلوی دوربین شود. در آن گزارش به این اشاره شده بود که فارغ از این درخواست‌های ‌سال تحویلی؛

 

اما بازیگری چون مثلا مهران غفوریان با دریافت ٥ سکه حاضر به شرکت در یک برنامه غیرنوروزی تلویزیون می‌شود و در مورد محمدرضا فروتن این رقم به ٨ سکه می‌رسد. مرجانه گلچین با ٣ سکه؛ و مهران رجبی با ٢ سکه دیگر بازیگرانی هستند که درآمد خوبی بابت حضور یک‌شبه در یک برنامه تلویزیونی دارند. در گزارش تسنیم، به دستمزد ٨ سکه‌ای علی صادقی؛ ٥ سکه‌ای کامبیز دیرباز؛ ٤ سکه‌ای شقایق دهقان و ٢ سکه‌ای فریبا کوثری نیز اشاره شده بود. سام درخشانی ٣ سکه؛ سیاوش خیرابی ٢ سکه؛ پژمان بازغی ٥ سکه؛ بهنوش بختیاری و افسانه بایگان ٣ سکه؛ دیگر اطلاعاتی هستند که تسنیم افشا کرده بود.

 

ساعتی صد میلیون؟

در یک سالی که از آن ماجرا گذشته، طبیعی است بازیگرانی که برای نفس‌کشیدن هم دستمزد می‌خواهند، در این زمینه هم نرخ خود را تغییر داده باشند. همین چند وقت پیش بود که شایعه‌ای درباره درخواست صدمیلیونی محمدرضا گلزار برای حضور در یک برنامه به راه افتاد که البته این اتفاق رخ نداد و بعد از منتفی‌شدن حضور او احسان کرمی، مجری برنامه نیز قهر کرد اما حتی اگر این درخواست را هم شایعه فرض کنیم، باز نمی‌توان چشم را بر برخی شنیده‌ها در این زمینه بست.

 

یکی از جدیدترین نمونه‌های درخواست‌های خارج از عرف را در همین روزهای اخیر شنیده‌ایم؛ گفته می‌شود که یکی از زنان بازیگر سینمای ایران که در چند وقت اخیر چه به خاطر تولد فرزند و چه درگیری‌های اقتصادی- سیاسی همسرش زیر ذره‌بین بوده، برای حضور یک‌ساعته در یک برنامه خارج از تهران درخواست هفتاد‌میلیون تومانی داشته و شگفت این‌که زمانی که از طرف برنامه‌ساز عنوان شده که در فلان ساعت خودرويي برای رساندن خانم بازیگر به فرودگاه به درِ منزل ارسال خواهد شد، خانم بازیگر به‌صراحت گفته که تا پیامک واریز را نبیند، سوار خودرو نخواهد شد. این بازیگر در یکی دو هفته اخیر هم به دلیل شایعه دریافت میلیاردی از یکی از سریال‌های شبکه خانگی خبرساز شده بود.

 

این ارقام البته به بازیگری که مورد دعوت قرار می‌گیرد نیز بستگی دارد. بازیگر زن دیگری که از شمایل‌های بازیگری سینمای روشنفکرانه است و در چند وقت اخیر هم حاشیه‌های چندی داشته یکی از بازیگرانی است که بارها و بارها گفته که حاضر به حضور در هیچ‌کدام از برنامه‌های تلویزیون نیست. جالب این‌که یکی از مجریان درجه یک سیما در گفت‌وگویی که نمی‌خواست نامش در آن ذکر شود، خبر داد که این بانوی بازیگر دستمزد ٦٠‌میلیون تومانی برای نیم‌ساعت نشستن جلوی دوربین را رد کرده است.

 

هر برنامه چند؟!

درخواست‌های بالای بازیگران برای حضور در برنامه‌های خارج از تهران اتفاقی غیر عادی نیست و بارها و بارها گفته شده که به هر دلیلی بازیگران برای حضور در این برنامه‌ها مبلغ بیشتری می‌گیرند. ویژه‌برنامه‌های نوروزی و شب‌های خاص مبعث و عید قربان یا غدیر یا فطر هم تا حد زیادی ارقامی نزدیک به برنامه‌های پولدار شهرستانی دارند و ارقامی که در این برنامه‌ها رد و بدل می‌شود تقریبا چند برابر همیشه است. موقعیت و جایگاه افراد هم البته در تعیین نرخ دستمزد حضور نقش دارد؛ مثلا در حالی ‌که در بخش قبل اشاره شد که پژمان بازغی برای حضور در برنامه‌ها به دریافت پنج سکه راضی می‌شود،

 

خبر می‌رسد که چند روز بعد از دریافت سیمرغ بلورین برای فیلم دوئل در ‌سال ٨٤، این بازیگر در آن زمان ١٢ سکه گرفته تا به حضور در برنامه زیبا کنار راضی شود.درباره برنامه‌های صبحگاهی هم ارقام دستمزد با باقی برنامه‌ها تفاوت دارد؛ مثلا می‌گویند برنامه‌ صبحگاهی حالا خورشید به هر میهمان بیش از چهار سکه نمی‌دهد و این رقم در سایر برنامه‌های صبحگاهی حتی کمتر هم هست.این ارقام و مبالغ را که گفتیم، بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که برنامه‌هایی مانند ساعت ٢٥، چشم شب روشن، نود، هفت، کتاب باز و نظایر اینها به بازیگران مبلغ مشخصی برای حضور در برنامه نمی‌دهند؛ البته در این بین ماجرای نود و فیگو داستان دیگری دارد.

 

باب تکذیب!

این‌که این ارقام و مبالغ تا چه حد واقعیت دارند و تا چه حد می‌توان آنها را شایعه دانست، در گفت‌وگوی «شهروند» با یکی از سرشناس‌ترین مجریان و برنامه‌سازان حال حاضر مورد بحث قرار گرفت. این برنامه‌ساز قدیمی که حدود ١٥‌سال در صداوسیما در نقش مجری، گوینده و تهیه‌کننده حاضر است و امسال نیز یکی از برنامه‌های‌ سال تحویل را اجرا خواهد کرد، تأکید می‌کند که دادن پول‌های بی‌حساب و کتاب به سلبریتی‌ها موضوع درستی نیست.

 

او می‌گوید: چندباری این موضوع طرح‌ شده و درباره برنامه‌های مختلفی گفته‌اند که دعوت از سلبریتی‌ها با پول‌های هنگفتی همراه است. واقعیت این است که درباره این موضوع از زبان دیگران نمی‌توانم پاسخ دهم؛ به این دلیل که نه جای آنها بوده‌ام و نه با موضوعاتی که آنها سروکار داشته‌اند، سروکار داشته‌ام؛ اما درباره خودم این موضوع اتفاق نیفتاده است. او که خود جزو تهیه‌کنندگان و مجریان قدیمی و بنام تلویزیون است، می‌پرسد که اول باید فهمید که منظور از رد و بدل شدن پول هنگفت چیست؟

 

به این دلیل که هدیه‌دادن و تقدیر‌کردن در حد معمول در برنامه‌ها مرسوم است؛ اما این مبلغ خیلی معمول و طبیعی است و همان‌طور که ما ایرانی‌ها در مراودات معمول زندگی‌مان رسم داریم در برنامه‌های تلویزیونی هم هدایایی داده می‌شود. اما اگر منظور این است که پول‌های میلیونی داده می‌شود، این موضوع از اساس معنا ندارد. دست کم درباره خودم اینطور است و دوستان یا به این دلیل که به من احترام می‌گذارند یا به این دلیل که اندک اعتباری پیدا کرده‌ام، موضوعات مالی را با من طرح نمی‌کنند. گاهی هم اگر اتفاقی افتاده که فردی در ازای آمدنش به یک برنامه پولی خواسته در همان مرحله دعوت موضوع را خاتمه داده‌ام و از دعوت صرف‌ نظر کرده‌ام.

 

به گفته این مجری و گوینده صاحب‌نام تلویزیون بی‌انصافی است که برخی از دوستان این موضوعات را مطرح می‌کنند به این دلیل که اگر وضع عمومی سازمان را هم بشناسند و در نظر بگیرند، باز پرداخت چنین پول‌هایی غیر ممکن است. در حال حاضر سازمان صدا وسیما مشکلات مالی گسترده‌ای دارد و برای رتق و فتق امور جاری خود مانده است. سازمان برای پرداخت پول آب و برق مشکل دارد؛ مگر می‌تواند چنین پرداخت‌هایی را بپذیرد؟ موضوع دیگری که باز تأکید می‌کنم، شخصی است و به افراد بستگی دارد این است که برای خود من کسر شأن است که یک نفر را دعوت کنم، n‌ میلیون تومان به او پول بدهم که در مقابل من بایستد و به مردم سلام کند؛

 

این برای من توهین است دیگر همکاران را نمی‌دانم. او که چند بار هم در برنامه مناسبتی‌ای که سالانه می‌سازد، دچار حاشیه شده و پرداخت پول در برنامه‌های او هم دهان به دهان می‌گشت، این موضوع را شایعه دانسته و تأکید می‌کند: مطلقا در برنامه‌هایی که من حضور داشتم به فردی پول میلیونی داده نشده است و حتی طرح این موضوع برای برنامه‌های دیگر هم با توجه به وضع مالی سازمان صداوسیما محال است.

 

سازمان درباره این موضوع بسیار سختگیر است و به هیچ وجه، پولی تحت این عنوان نمی‌دهد و اگر تهیه‌کننده‌ای به فرض چنین مبالغی را پرداخت کند، باید از جیبش بپردازد که مگر عقلش کم باشد. این تهیه‌کننده می‌افزاید: البته باید توجه داشته باشیم که هدیه‌های عیدانه کمی از زمان‌های دیگر بیشتر است و این هم طبیعی است. شما وقتی در عید کاری انجام می‌دهید، انتظار مالی‌تان از آذر ماه بیشتر است و به ‌طور طبیعی در برنامه‌های عیدانه هم هدایا بیشتر از زمان‌های دیگر خواهد بود و این موضوع خیلی طبیعی است.

 

 

 

 

shahrvand-newspaper​.‎​ir
  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.1 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
عزت الله انتظامی,دیالوگ‌های ماندگارعزت الله انتظامی,آثارعزت الله انتظامی,

عزت‌الله انتظامی که درگذشت طبعا خاطره‌بازی با نقش‌های ماندگارش شروع شد. مردی که سال ۱۳۸۲ به عنوان چهره ماندگار فرهنگ انتخاب شد اما واقعیت این است که عزت‌الله انتظامی از آن دسته هنرمندانی بود که به نشان‌ها و عناوین اعتبار می‌دهند نه برعکس. تعداد نقش آفرینی‌های به یادماندنی‌اش آنقدر زیاد است که انتخاب از میان‌شان کار دشواری است اما در کارنامه‌اش چند نقش هست که بیشتر از بقیه به یاد مانده‌اند. دیالوگ های ماندگار عزت الله انتظامی را در بهترین فیلم‌هایش مرور می‌کنیم:   گاو ۱۳۴۸ بازی در فیلم «گاو» مهرجویی هم کارنامه انتظامی و هم سینمای ایران را به دو بخش تقسیم کرد. مش حسن به گاوش خیلی وابسته است و درآمدش از این گاو است. وقتی از ده بیرون رفته گاو می‌میرد و اهالی روستا جرات نمی‌کنند واقعیت را به مش حسن بگویند. کم‌کم مش حسن از دوری گاوش دیوانه می‌شود. مش حسن(گاو): من مش حسن نیستم. من گاو مش حسن‌ام.   کمال‌الملک ۱۳۶۳ دومین همکاری او با علی حاتمی در فیلم درخشان «کمال‌الملک» بود که نقش ناصرالدین‌شاه را بازی می‌کرد. شاه قاجاری که کمال‌الملک در خدمت او بود و البته آزارش هم به هنرمند نقاش کم نرسید. اما ناصرالدین شاه قدر هنر نقاش را بیشتر از بقیه می‌دانست.   ناصرالدین شاه (کمال‌الملک): هنر مزرعه بلال نیست که هر سال محصولش بهتر شود. از ستاره‌های آسمان هم یکی می‌شود کوکب درخشان، الباقی‌ … سوسو می‌زنند.   هامون در نقش‌های فرعی هم درخشان بود. در فیلم «هامون» شاهکار مهرجویی در سال ۱۳۶۸ نقش وکیل هامون را بازی می‌کرد که می‌خواست او را قانع کند از مهشید طلاق بگیرد. وکیلی که معلوم نشد آخرش دغل‌باز است یا به بهترین شکل به وظیفه‌اش عمل می‌کند.   دبیری (هامون): تقصیر خودته، دانشمند هوشمند،…گول بورژوازی فاسد رو خوردی، می‌خواستی پولدار بشی خودتو فروختی.   اجاره‌نشین‌ها عزت‌الله انتظامی با بازی در فیلم «اجاره‌نشین‌ها» کمدی درخشان داریوش مهرجویی در سال ۱۳۶۵ نشان داد که حتی می‌تواند به عنوان یک بازیگر کمدی هم درخشان باشد. او در این فیلم نقش عباس آقا سوپرگوشت را بازی می‌کرد. مردی که چند طبقه ساختمان دارد و آن را اجاره داده اما حاضر به تعمیر ساختمان نیست و دائم با مستاجرها درگیری دارد.   عباس آقا سوپرگوشت (اجاره‌نشین‌ها): تو به من گفتی دو تا گلدون می‌خوای بذاری سر پشت بومت که باصفا بشه نه اینکه ورداری سرتاسر سقف خونه مردم رو برینی بهش.     ناصرالدین شاه آکتور سینما فیلم «ناصرالدین شاه آکتور سینما» ساخته محسن مخملباف در سال ۱۳۷۰ ادای دینی به تاریخ سینمای ایران بود و چه کسی بهتر از عزت‌الله انتظامی برای بازی در نقش اول آن؟!   ناصرالدین شاه (ناصرالدین شاه آکتور سینما): آخر چرا گاو؟کجای ما به گاو می‌رود؟   عکاسباشی: اگر حس بگیرید همه جایتان. این درس اول بازیگری است.   خانه خلوت «خانه خلوت» بهترین فیلم کارنامه مهدی صباغ‌زاده محصول ۱۳۷۰ داستان روزنامه‌نگاری است که حالا نمی‌تواند خودش را با شیوه نوشتاری جدید تطبیق بدهد. همین باعث افسردگی‌اش شده در حالی که تقلا می‌کند چیز جدیدی بنویسد. امیر جلال‌الدین (خانه خلوت): مردان بی عار، زنان بی کار، تلفن‌های خر تو خر، موضوع خوبیه، اما فکر نمی‌کنم چاپ کنن.   حاجی واشنگتن همکاری‌های انتظامی با علی حاتمی همه کارهای دیدنی از کار درآمدند. از جمله فیلم مهجور و کمتر قدردیده «حاجی واشنگتن» محصول ۱۳۶۱ که سال‌ها توقیف بود. داستان اولین سفیر ایران در آمریکا در دوره قاجار و مصایبی که بر اثر بی پولی و بی‌کفایتی شاه سرش می‌آید.   حاجی واشنگتن (حاجی واشنگتن): فکر و ذکرمان شد کسب آبرو. چه آبرویی. مملکت رو تعطیل کنین دارالایتام دایر کنین درست‌تره. مردم نان شب ندارند. شراب از فرانسه می‌آید. قحطی است. دوا نیست. مرض بیداد می‌کند. نفوس حق‌النفس می‌دهند. باران رحمت از دولتی سر قبله عالم است و سیل و زلزله از معصیت مردم. میرغضب بیشتر داریم تا سلمانی. ریخت مردم از آدمیزاد برگشته. سالک بر پیشانی همه مهر نکبت زده. چشم‌ها خمار از تراخم است. چهره‌ها تکیده از تریاک. اون چهار تا آب انبار عهد شاه عباس هم آبش کرم گذاشته.   روسری آبی یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های انتظامی را در فیلم «روسری آبی» رخشان بنی اعتماد سال ۱۳۷۳ دیدیم. در نقش مردی ثروتمند که بچه‌هایش دوره‌اش کرده‌اند ولی عاشق یکی از کارگرهایش می‌شود. بچه‌ها مخالفند و غوغا راه می‌اندازند. رسول رحمانی (روسری آبی):‌ رسول رحمانی امروز مرد. اینکه اینجا ایستاده، می‌خواد با نوبر کردانی، دختر غربتی پاپتی بی کس و کار، بمونه تا بمیره.. خوشبختی اون چیزی نیست که هر کسی از بیرون ببینه. خوشبختی تو دل آدمه. دل که خوش باشه، خوشبختی.   خانه‌ای روی آب در فیلم «خانه‌ای روی آب» بهمن فرمان‌آرا محصول ۱۳۸۰ نقش پدر قهرمان داستان را بازی می‌کرد که حالا در خانه سالمندان بود. مردی متشخص که البته با فرزندش در گذشته چالش زیادی داشت. پدر (خانه‌ای روی آب): آقای دکتر شما که خونه‌تون بزرگه، قصره، چند طبقه است، نوکر داری، کلفت داری، منم که هنوز روپام، منو چرا آوردی انداختی اینجا؟   گاوخونی سال ۱۳۸۱ در فیلم «گاوخونی» بهروز افخمی اقتباس از کتاب جعفر مدرس صادقی نقش پدر مستبدی را بازی کرد که هنوز در خاطرات پسرش زنده بود.   پسر: بابا راست می‌گن که مادرم از دست تو دق کرد و مرد؟ پدر (گاوخونی): نه من از دست مادرت دق کردم.   پسر: ولی وقتی تو مردی مادر من زنده نبود.   پدر: زنده نبود ولی هر شب خوابش رو می‌دیدم.   پسر: منم هر شب خواب تو رو می‌بینم.   پدر: پس بپا دق نکنی.   حکم اولین و تنها همکاری عزت‌الله انتظامی با مسعود کیمیایی خیلی دیر و سال ۱۳۸۴ اتفاق افتاد. یکی از آخرین نقش‌های خوب انتظامی و یکی دیگر از رضاهای ماندگار فیلم‌های کیمیایی. این‌بار انتظامی در نقش یک گنگستر ظاهر می‌شود که چند جوان نوچه‌اش هستند.   رضا معروفی (حکم): خدا رحمت کنه صادق هدایت رو. یه چیزی تو جوونی بهم گفت که تا دنیاست توی گوشمه. گفت آدمیزاد یه سرمایه بزرگ داره. خودکشی. نه از ترس، دنیا تنگه. بهت توهین شد، طاقت نیاوردی، سراغت نیومدن، خوردی به بن بست برو سراغ سرمایه‌ت. پول دفنتو آماده کن مزاحم کسی نباشی.   صوفیا نصرالهی  

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید