۱۲:۴۶ - ۰۳ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۰۸۰۴
میراث فرهنگی و صنایع دستی

بازچرخانی آب در زاینده‌رود چه پیامدی برای میراث اصفهان دارد؟

زاینده رود,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

این روزها تصمیمات مسئولان اصفهان حول و حوش سی‌و‌سه پل و زاینده‌رود می‌چرخد. یک روز نصب نرده‌ چوبی، روزی دیگر نصب نرده‌های فلزی و این بار بازچرخانی آب در رودخانه‌ای که پایه‌های این پل تاریخی را در برگرفته است. رودخانه‌ای که سال‌ها خشکیش سی‌و‌سه پل را تهدید می‌کند و حالا قرار است هر از گاهی بخشکد و دوباره پر آب شود، دوباره بخشکد و پر آب شود تا مشکلاتی از جمله ریزگرد از تالاب گاوخونی را برطرف کند، نگرانی‌ها از فرونشست زمین را کاهش دهد، میراث اصفهان و پل‌ها را حفظ کند و از همه مهمتر گردشگری را در شهر رونق دهد.

 

بازچرخانی آب ایده جدید استاندار اصفهان گرچه هنوز به حالت اجرایی درنیامده و مقدمات اولیه را طی می‌کند اما مخالفانی برای خود دست و پا کرده است. مخالفانی که بخشی از آن گویا از خود مسئولان دولتی هستند و نه فقط کارشناسان میراث و محیط زیست. مخالفانی که استاندار اصفهان مخالفت‌شان را نامعقول می‌داند. 

 

سال‌ها است که رودخانه زاینده‌رود خشکیده و به غیر از یک یا ۲ بار در سال که روی آب را به خود می‌بیند مابقی روزها دلتنگ اندک آبی است که خاک بسترش را تر کند؛ آبی که حالا به معضل اصلی محیط زیست اصفهان بدل شده است. در طول سال‌هایی که از خشکی آب رودخانه زاینده‌رود می‌گذرد مسئولان مختلف آمده‌اند و وعده‌هایی برای رهایی این رودخانه از خشکی داده‌اند و رفته‌اند. وعده‌هایی که هیچ کدام آنها تاکنون نتوانسته رودخانه زاینده‌رود را دوباره زنده کند چرا که اصفهان بیش از زنده کردن این رودخانه، به آبی برای رفع تشنگی مردم و زمین‌های زراعی نیاز دارد و اصفهان را به یکی از استان‌هایی که دریافت‌کننده بیشترین میزان آب انتقالی از سایر حوضه‌های آبریز است بدل کرده.

 

ترس از کمبود آب و ناتوانی از عدم تامین آب اصفهان سبب شده طرح‌هایی چون انتقال آب کوهرنگ ۳ و بهشت‌آباد علی‌رغم نداشتن ارزیابی‌های زیست محیطی اجرایی شود و مسئولان اصفهان به آبی که این ۲ طرح به استان اصفهان منتقل می‌کنند برای تامین آب مردم اصفهان امیدوار باشند. این اتفاق تا جایی پیش‌ رفته که محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان ۲ مهرماه امسال گفته است: «‌با طرح‌های کوهرنگ ۳ و بهشت‌آباد، علاوه بر ۲۰۰ میلیون متر‌مکعب که به آب مصرفی اصفهان از خلیج فارس اضافه می‌شود، خیال‌مان برای ۵۰ سال آتی زاینده‌رود راحت خواهد شد.» 

 

طرح انتقال آب و لوله‌گذاری ۵۴ کیلومتری در زاینده‌رود اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. طرح‌های دیگری برای هدایت آب از سدها و بندها به مناطق مختلف در دستور کار ارگان‌های دولتی در اصفهان قرار دارد. نمونه‌‌ای از آن «دو لوله در رودخانه با قطر ۱۴۰۰ تا ۱۲۰۰ است که آب ۵۰ نهر در زرین‌شهر و ۲۹ نهر در مبارکه را محافظت می‌کند تا به گفته مهرعلیزاده‌ «با این شیوه کشاورزان شرق نیز بتوانند کشاورزی کنند و آب به تالاب نیز برسد.» مهرعلیزاده گفته: «با این لوله به هرکسی که سهمی از آب دارد به‌اندازه آب تعلق خواهد گرفت و دیگر برداشت بیش از سهم برای کسی از لوله‌ها ممکن نخواهد بود.

 

همه باغات به اندازه سهمیه خود آب برداشت خواهند کرد. فاصله ۱۲ کیلومتری در شهر اصفهان تا سد آبشار آب جاری خواهد بود و هرساله به اندازه‌ای که آب موجود بود به شرق نیز آب خواهد رسید.» این طرح البته به گفته استاندار اصفهان مشکل فرونشست در شهر را نیز بر طرف می‌کند. 

 

آبی که به اصفهان از طریق ۵۴ کیلومتر لوله می‌رسد اما قرار است کجا برود و چه سرنوشتی داشته باشد. استاندار اصفهان گفته است: «آبی که در نظر گرفته می‌شود تا به اصفهان برسد، بعد از رسیدن به سد آبشار باز‌چرخانی خواهد شد و از بالا دست شهر اصفهان دوباره به رودخانه زاینده‌رود خواهد رسید و جاری خواهد شد. با این شیوه چندبار آب تازه زاینده‌رود در بستر شهر اصفهان خواهد چرخید.» 

 

«بازچرخانی آب در زاینده‌رود» عنوان طرحی است که محسن مهرعلیزاده از آن خبرداده و در رسانه‌ها شهرت یافته است. طرحی با ۱۲ کیلومتر لوله در داخل اصفهان که قرار است آب را در اصفهان بچرخاند و زاینده‌رود را برای چندین بار سیراب کند. طرحی که اگرچه به گفته استاندار اصفهان دائمی نیست و تا چند سال آتی نیاز به این لوله‌گذاری نخواهد بود» اما مخالفانی دارد که از جمله آن فعالان میراث فرهنگی هستند. 

 

گرچه استاندار اصفهان در تشریح دلایل اجرای این طرح گفته که «مردم با این طرح در شهر آب خواهند دید، مشکلات ریزگرد از تالاب گاوخونی برطرف خواهد شد و نگرانی‌ها از فرونشست زمین نیز کاهش خواهد داشت. از طرفی میراث اصفهان و پل‌ها حفظ خواهد شد. گردشگری نیز در شهر رونق خواهد گرفت و گردشگران زاینده‌رود را زنده احساس خواهند کرد» اما آنچه میراث دوستان را نگران کرده خطری است که پل تاریخی ساخته دست الله‌وردی خان را تهدید می‌کند. پلی که هم‌اکنون دستخوش تغییر و تحولاتی است که شهرداری اصفهان برای آن رقم زده است. 

بازچرخانی آب اگر به صورت نمایشی باشد، شوک رطوبتی به پل‌ها می‌دهد

 

حمید فرهمند بروجنی، کارشناس مرمت میراث فرهنگی یکی از کسانی است که این اقدام را به ضرر سی‌و‌سه پل می‌داند. او به ایسنا گفته: «اگر بازچرخانی آب زاینده‌رود به صورت نمایشی، کارناوالی و چند روزه باشد شوک رطوبتی به پل‌ها وارد کرده و مضر است.» او در‌خصوص طرح بازچرخانی آب و تاثیر آن بر پل‌های تاریخی بر روی رودخانه زاینده‌رود، گفته است: «زمانی که چنین طرحی مطرح می‌شود باید بررسی کنیم که ابتدا آیا این آب ماندنی است یا خیر؟ از سوی دیگر باید میزان اسیدی یا قلیایی بودن آن نیز به طور دقیق پایش و مشخص باشد.»

 

وی با اشاره به اینکه اگر آب اسیدیته بالایی داشته باشد موجب خورندگی پایه‌های پل می‌شود، افزوده: «از همه مهمتر در اجرایی چنین طرحی چگونگی اجرا بسیار مهم است. اگر جریان یافتن آب در زاینده‌رود مجدد بخواهد هر از چندگاهی صورت بگیرد و شوک رطوبتی به پل‌ها بدهد این طرح نه تنها برای پل‌ها مفید نیست بلکه ضرر دارد.»

 

این کارشناس مرمت میراث فرهنگی با بیان اینکه اگر پای این پل‌ها سالیان درازی خشک باشد بهتر از این است که هر از چندگاهی شوک رطوبتی ببینند، گفته است: «موضوع مهم دیگر در بحث بازچرخانی آب و پل‌های تاریخی این است که باید میزان حجم آب، میزان و سرعت حرکت آن مشخص باشد چراکه مصالح به کار رفته در این پل‌ها برای حجم و میزان سرعت خاص آب طراحی شده است.» فرهمند بروجنی تاکید کرده: «از دید علمی اگر موضوع شوک رطوبتی مطرح شد کلیات این طرح مضر است، اما اگر آب جریان مستمر داشته باشد و جاری باشد و فقط به آب به عنوان یک کارناوال چند روزه نگاه نشود آنگاه طرح برای پل‌ها مفید خواهد بود.» 

 

زنده شدن دوباره زاینده‌رود بهترین خبری خواهد بود که در‌۴۰ سال گذشته در رسانه‌ها منتشر شده است. خبری که شاید محال به نظر برسد. بازگردانی آب شاید تنها راه برای زنده نگه‌داشتن یاد رودخانه‌ای باشد که برای تمام ایرانیان یادآور خاطرات خوش گذشته است.

 

زهرا داستانی

 

ebteka​rnews.‎​com
  • 12
  • 20
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
1.9 stars from 32 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

<p>&nbsp;‎</p>

<p>ناوارو کاتالانی بود و فوتبال خود را در بارسلونا شروع کرد اما موفق نبود. او به سابادل رفت و سپس به رئال مادرید پیوست. بازیکن اسپانیایی توانست به عنوان مدافع راست سال ها برای مادرید بازی کند. ابتدا لقب آتش نشان را به خود گرفت چون بازیکن سریع و فرزی بود. حضورش در تیم فیفا یک افتخار برای او بود و باعث شد محبوب شود.</p>

<p>&nbsp;‎</p>

<p>باوجود اینکه تیمی که قرار بود به مصاف انگلیس برود منتخب جهان نامیده می شد اما تنها بازیکنان اروپایی در آن پا به توپ بودند. یکی از ستارگان این تیم لادیسلاو کوبالا بود که برای بارسلونا بازی می کرد. بازیکن اهل قاره آمریکا در این تیم حضور نداشتند چون سفرهای بین اقیانوسی در آن دوران خیلی سخت و زمان بر بود. همچنین در آن زمان به جز آلفردو دی استفانو بازیکن موفق آمریکایی در اروپا پا به توپ نبود. البته بازیکن مادرید هنوز به شهرت دست نیافته بود چون جام قهرمانان اروپا آغاز نشده بود.</p>

<p>&nbsp;‎</p>

<p>در تیم فیفا زیمن (اتریش)، ناوارو (اسپانیا)، هاناپی (اتریش)، چایکوفسکی (یوگسلاوی)، پوسیپال (اتریش)، اوریک (اتریش)، بونیپرتی (ایتالیا)، کوبالا (اسپانیا)، نوردال (سوئد)، ووکاس (یوگسلاوی) و زبک (یوگسلاوی) بازی می کردند.</p>

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه

دلم خواسته بود بگویم نرو ، به تو نه ، به همه آدم های کوچه ، به پرنده هایی که می نشستند روی درخت های تازه برگ داده ، به گربه هایی که توی حیاط می دویدند، به کلاغی که بلند می پرید و صدای قارقارش تو را یاد حیاط مادربزرگ می انداخت .

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید