۰۹:۲۴ - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۶۴۳۳
اقتصاد کلان

دلمشغولی مردم درباره افزایش قیمت کالاهای پرمصرف؛

خیز برای گرانی بیشتر

گرانی کالاهای پرمصرف,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

با اینکه مسوولان بر این عقیده هستند که بازار کالاهای اساسی در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد اما به گفته رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کالاهای اساسی ۱۰ درصد گران شده‌اند. این در حالی است که گشت‌و‌گذاری در بازار نیز نشان می‌دهد که قیمت کالاهای اساسی پر‌مصرف مردم همچون گوشت، برنج، مرغ و‌... با افزایش روبه‌رو شده و حتی تا چند روز دیگر این گرانی‌ها تشدید می‌شود. در این میان گزارش‌های هفتگی بانک مرکزی که در مورد تغییرات قیمت کالاهای اساسی منتشر می‌شود هم خود سندی بر افزایش قیمت هفتگی و همچنین سالانه کالاهای پر‌مصرف است.

 

در همین خصوص رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای با بیان اینکه کالاهای اساسی ۱۰ درصد گران شده‌اند، گفت: نمی‌توان گفت که این افزایش سبب سود تولید‌کننده شده بلکه فقط قسمتی از هزینه‌ها را پوشش داده است. رییس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خصوص افزایش قیمت برخی کالا‌ها در این فروشگاه‌ها گفت: تولید‌کنندگان مطابق مجوزی که از سازمان‌های مربوطه و صنفی گرفته‌اند در روزهای اخیر قیمت کالای خود را افزایش داده‌اند و معمولا این اتفاق در ابتدای سال و به صورت هماهنگ رخ می‌دهد.

 

امیرخسرو فخریان ادامه داد: بر همین اساس قیمت مواد شوینده ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت و به تبع آن ما هم به عنوان عامل فروش مجبور هستیم این محصول را به قیمت بالاتری به فروش برسانیم اما اگر بخواهیم به طور متوسط در نظر بگیریم از ابتدای سال تا کنون قیمت برخی از کالاهای اساسی ۱۰ درصد افزایش داشته است.

 

بالا رفتن قیمت ارز، مهم‌ترین عامل گرانی

رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای تصریح کرد: مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت‌ها بالا رفتن قیمت ارز بوده زیرا بسیاری از مواد اولیه مورد مصرف واحد‌های تولیدی ما وارداتی است ضمن آنکه افزایش نرخ دستمزد و سایر هزینه‌های جانبی نیز اثر‌گذار بوده است. بر همین اساس افزایش قیمت کالاهای مختلف که امروز شاهد آن هستیم کاملا محاسبه شده و منطقی است و نمی‌توان گفت که این افزایش سبب سود تولید‌کننده شده بلکه فقط قسمتی از هزینه‌ها را پوشش داده است.

 

وی تصریح کرد: اگر درآمد مردم با این افزایش قیمت‌ها همخوانی نداشته باشد شاهد کوچک شدن سبد خرید مردم خواهیم بود که متاسفانه اکنون شاهد چنین امری هستیم.

 

فخریان با اشاره به نزدیک شدن ماه رمضان گفت: از تمام فروشگاه‌ها خواسته‌ایم که برنامه‌های خود را به ما اعلام کنند تا ما آن را به وزارت صنعت تحویل دهیم و در روزهای مانده تا آغاز ماه برنامه‌های ویژه فروش خود را آغاز و تخفیفات ویژه‌ای که شامل کالاهای پر‌مصرف در این ماه می‌شود اعلام کرده‌ایم. در این طرح سعی شده با حداقل سود این کالا‌ها به دست مصرف‌کننده برسد.

 

گوشت ۵۰ هزار تومان شد

در این میان با وجود اینکه دولتمردان از آرامش بازار کالاهای اساسی خبر می‌دهند اما واقعیت این است که علاوه بر افزایش قیمت مرغ که مرز ۸ هزار تومان را رد کرده، هر کیلوگرم گوشت گوسفندی شقه در آستانه ماه رمضان در شهر تهران حدود ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که حتی معادل یک چک مسافرتی ۵۰ هزار تومانی هم نمی‌شود.

 

گشت‌و‌گذاری در بازار نشان می‌دهد قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی ایرانی در بازار مصرف (تهران) به حدود هر کیلوگرم ۵۰ هزار تومان رسیده است به طوری که هر کیلوگرم از این محصول ۴۷ تا ۶۰ هزار تومان به صورت بدون دنبه به فروش می‌رسد‌ هر چند قیمت این محصول در برخی از مناطق شمالی تهران حتی گران‌تر است.البته قیمت گوشت گوسفندی ایرانی در میادین میوه و تره‌بار تهران پایین‌تر است به طوری که هر کیلوگرم از این محصول ۴۹ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

گوشتی که همیشه در بازار نیست

از سوی دیگر اگرچه شرکت پشتیبانی امور دام نیز برای تنظیم بازار گوشت قرمز اقدام به توزیع گوشت گوسفندی گرم وارداتی به قیمت ۳۳ هزار تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار می‌کند، اما گزارش‌های میدانی نشان می‌دهدکه این گوشت تنظیم بازاری همیشه در بازار موجود نیست و حتی اینطور مطرح می‌شود که برخی متخلفان با جمع‌آوری این گوشت‌های وارداتی آن را به جای گوشت ایرانی و با قیمتی بالاتر به فروش می‌رسانند.

 

سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه ذخیره مطمئن بیش از دو هزار و ۵۰۰ تنی گوشت قرمز داریم، در این ارتباط گفت: علاوه بر گوشت منجمد گوساله، روزانه ۱۰۰ تن گوشت گرم گوسفندی وارداتی به مناسبت ماه مبارک رمضان در سطح میادین میوه و تره‌بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و صنوف تحت نظارت سازمان تعزیرات در حال توزیع است.وی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله منجمد ۳۳ هزار تومان، گوشت گرم گوسفندی استرالیایی ۳۳ هزار تومان است اظهار داشت که مواد پروتئینی در ماه مبارک رمضان با توجه به تمهیدات صورت گرفته هیچ‌گونه افزایش قیمتی نخواهد داشت.

 

این در حالی است که رییس اتحادیه گوشت گوسفندی اما دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز را در بازار‌، کمبود گوشت و افزایش صادرات و قاچاق این محصول می‌داند که برای جلوگیری از تضییع حقوق مصرف‌کنندگان لازم است که این امر کنترل شود.

 

گرانی ۷۳ درصدی تخم‌مرغ

در این میان در حالی که گشت و گذاری در بازار و همچنین گفته برخی از کارشناسان نشان می‌دهد که قیمت کالاهای اساسی همچنان در حال بالا رفتن است، بانک مرکزی نیز گزارش هفتگی متوسط قیمت خُرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی را در هفته منتهی به بیست و یکم اردیبهشت ماه را منتشر کرد که بر اساس آن قیمت ۹ گروه افزایش و تنها قیمت ۱ گروه کاهش یافت. همچنین قیمت یک گروه نیز ثابت بود. همچنین براساس آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، در هفته منتهی به بیست‌و‌یکم اردیبهشت، نسبت به هفته مشابه سال گذشته قیمت لبنیات ۹/۷ درصد، تخم‌مرغ ۷۳ درصد، برنج ۱/۱ درصد، ، گوشت قرمز ۱۸ درصد، مرغ ۲/۱۹ درصد، چای ۲/۲۱ درصد و روغن نباتی ۲ درصد افزایش داشت. همچنین قیمت خرده‌فروشی حبوب ۱/۲ درصد، میوه‌های تازه ۵/۱۳ درصد، سبزی‌های تازه ۱/۱۱ درصد و قند و شکر ۳/۴ درصد در مدت مشابه کاهش داشته است.

 

لبنیات و تخم‌مرغ

بر این اساس در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت پنیـر پاسـتوریزه معـادل ۳/۰ درصـد کـاهش ولـی بهـای پنیر غیرپاستوریزه ۳/۰ درصد و شیر پاستوریزه ۸/۴ درصد افزایش داشت. قیمت سایر اقلام این گروه نسبت بـه هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ معادل ۲/۵ درصد افزایش یافت و شانه‌ای ۱۲۶۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰ ریال فروش می‌رفت.

 

برنج و حبوب

همچنین در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یـک و درجـه دو بـه ترتیـب معـادل ۱/۰ درصـد و ۲/۰ درصد افزایش داشت. در گروه حبوب بهای لوبیا چشم بلبلی معادل ۳/۱ درصـد کـاهش ولـی قیمـت سـایر اقلام بین ۴/۰ درصد تا ۶/۶ درصد افزایش یافت.

 

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در این میان در این هفته در میادین زیر نظر شهرداری نارنگی، خربزه و مـوز عرضـه کمـی داشـت. سـایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می‌گردید. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میـوه و سـبزی تـازه را عرضه می‌‌کردند که در گروه میوه‌های تازه بهای لیموشیرین معـادل ۶/۳ درصـد، طـالبی ۹/۳ درصـد و کیـوی ۲/۰ درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام بین ۲/۰ درصد تا ۹/۷ درصد افزایش داشت. در گروه سبزی‌های تـازه بهای گوجه فرنگی معادل ۹/۳ درصد، بادنجان ۴/۵ درصـد، پیـاز ۴/۴ درصـد و سـبزی‌هـای برگـی ۰/۱ درصـد افزایش ولی قیمت سایر اقلام بین ۷/۱ درصد تا ۰/۵ درصد کاهش یافت.

 

گوشت قرمز و مرغ

از سوی دیگر، بهای گوشت تازه گاو و گوساله معادل ۶/۰ درصد افـزایش ولـی قیمـت گوشـت گوسفند ۲/۰ درصد و مرغ ۳/۲ درصد کاهش داشت.

 

قند، شکر، چای و روغن نباتی

همچنین در این هفته بهای قند معادل ۱/۰ درصد، شکر ۲/۰ درصد، چای خارجی ۹/۱ درصد و روغن نباتی مایع ۲/۰ درصد افزایش یافت. قیمت روغن‌نباتی جامد ثابت بود.

 

 

jahanesan​at.‎​ir
  • 9
  • 1
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 10 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 آیت الله مکارم شیرازى,مکارم شیرازی,ناصر مکارم شیرازی زندگینامه آیت الله مکارم شیرازى از مراجع تقلید

تولد: ۵ اسفند ۱۳۰۵

محل زندگی: قم

تالیفات: تفسیر نمونه

ملیت: ایرانی

استادان: محسن حکیم،آیت الله بروجردی

شاگردان:حسینی بوشهری، یحیی صالح نیا

ادامه
خیام,زندگینامه خیام,زندگی نامه خیام نیشابوری زندگینامه خیام نیشابوری

نام اصلی: غیاث‌الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری

زمینه فعالیت: ریاضیات، اخترشناسی، شعر

فلسفه، دین، تاریخ،گاه‌شماری، موسیقی

تولد: ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷

درگذشت:   ۱۲ آذر ۵۱۰

محل زندگی: حیره، نیشابور

ادامه
سعید عبدولی ,بیوگرافی سعید عبدولی ,عکس سعید عبدولی بیوگرافی سعید عبدولی کشتی گیر فرنگی

چکیده ای از بیوگرافی سعید عبدولی:

نام کامل:  سعید مراد عبدولی

ملیت: ایرانی

تولد: ۱۳ آبان ۱۳۶۸

اندیمشک، خوزستان، ایران

حرفه: ورزشکار

ادامه
محمدعلی افشانی,بیوگرافی محمدعلی افشانی,شهردار تهران بیوگرافی محمدعلی افشانی، شهردار جدید تهران

نام: محمد علی افشانی

تولد: ۱۳۳۸ دهدشت

ملیت: ایرانی

متصدی شهردار تهران

سیاستمدار اصلاح طلب

مذهب: اسلام، شیعه

ادامه
فیلسوف بزرگ,سقراط,زندگینامه سقراط زندگینامه سقراط، فیلسوف بزرگ یونانی

نگاهی گذرا به زندگی سقراط:

نام  کامل : سقراط

لقب : سقراطِ حکیم

تولد: ۴۷۰ یا ۴۶۹ پیش از میلاد

تاریخ مرگ: ۳۹۹ پیش از میلاد

محل تولد و مرگ : آتن، یونان

ادامه
آنجلینا جولی,بیوگرافی آنجلینا جولی,عکس آنجلینا جولی بیوگرافی آنجلینا جولی + عکس های خانوادگی آنجلینا جولی

نام اصلی: آنجلینا جولی وُیت

تولد: ۴ ژوئن ۱۹۷۵ ‏

لس آنجلس، کالیفرنیا

والدین: جان ویت

مارچلین برتراند

سال‌های فعالیت: ۱۹۹۳ - تا کنون

ادامه
عبدالباسط عبدالصمد,عبدالباسط,قران عبدالباسط عبدالصمد زندگینامه عبدالباسط | تلاوت قرآن عبدالباسط عبدالصمد

عنوان: عبدالباسط محمد عبدالصمد

زاده:  ۱۹۲۷

ارمنت، ارمنت، مصر

درگذشت: ۳۰ نوامبر ۱۹۸۸

۹ آذر ۱۳۶۷

قاهره، مصر

ادامه
سلنا گومز,بیوگرافی سلنا گومز,عکس های سلنا گومز بیوگرافی و عکس های سلنا گومز | دانستنی‌های جالب درباره سلنا گومز

نام اصلی: سلنا ماری گومز

زاده: ۲۲ ژوئیهٔ ۱۹۹۲ ‏   آمریکا

سال‌های فعالیت:  ۲۰۰۲–تاکنون

سبک : رقص پاپ

سازها: آواز

شغل: خواننده، بازیگر، تهیه‌کنندهٔ اجرایی، طراح مد، بشر دوست

ادامه
کیم کارداشیان،عکس کیم کارداشیان،عکس های کیم کارداشیان بیوگرافی کیم کارداشیان/تصاویر زیبا از کیم کارداشیان

زادروز: ۲۱ اکتبر ۱۹۸۰ 

محل زندگی: آمریکا

تبار:  ارمنی، آمریکایی

پیشه:  مدل، کارآفرین، بازیگر

قد: ۱۵۹ سانتی‌متر

فرزندان : نورث وست(دختر) ساینت وست(پسر)

ادامه
لیلا فروهر,زندگی نامه لیلا فروهر,بیوگرافی لیلا فروهر بیوگرافی لیلا فروهر، خواننده خوش صدا (+تصاویر)

تولد: ۴ اسفند ۱۲۳۷

محل تولد: اصفهان

ملیت : ایرانی

سبک‌(ها) : موسیقی پاپ فارسیفیوژن سنتی ایرانی

ساز(ها): سه تار - تار - تیمپو - پرکاشن

سال‌های فعالیت:  بازیگری (۱۳۴۴–۱۳۵۷) - خوانندگی (۱۳۵۱–اکنون)

ادامه
دکتر حسابی,پروفسور حسابی,پدرعلم فیریک ایران زندگینامه دکتر حسابی؛ پدر علم فیریک ایران

نام اصلی: محمود خان میرزا حسابی

زادروز: دوشنبه ۳ اسفند ۱۲۸۱

درگذشت: پنجشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۷۱   

علت مرگ: به هنگام درمان قلبی

آرامگاه: شهر دانشگاهی تفرش

محل زندگی: ایران، فرانسه، لبنان، ایالات متحده آمریکا

ادامه
رامبد جوان,بیوگرافی رامبد جوان,عکس رامبد جوان بیوگرافی رامبد جوان بازیگر پرانرژی + عکس جدید رامبد جوان و همسرش

نام: رامبد جوان تبریزی

تاریخ تولد: ۱۳۵۰/۱۰/۱

محل تولد: محله شهرآرای، تهران

عرصه فعالیت: بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان و مجری تلویزیون

شروع فعالیت : از سال ۱۳۷۳ 

همسران: نگار جواهریان ( جدید)

ادامه
امام زمان,زندگینامه امام زمان,زندگینامه حضرت مهدی زندگینامه امام زمان (عج)

زندگینامه امام زمان (عج):

نقش: امام دوازدهم شیعه

نام: محمد بن حسن

کنیه: ابوالقاسم، احمد و ...

زادروز: نیمهٔ شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ هـ.ق

زادگاه:  سامرا

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید