۰۸:۱۷ - ۳۰ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۷۹۰۳
نفت و انرژی

پدر یکی از قربانیان «سانچی»: حادثه سانچی در تاریخ دریانوردی بی‌سابقه است

پدر شهید میلاد آروی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

پدر یکی از شهدای حادثه سانچی با اشاره به سفرش به چین ونحوه شناسایی پیکر فرزندش گفت: چینی‌ها فرماندهی عملیات امداد و نجات نفتکش را برعهده داشتند ولی به نظرمی‌رسد سرعت عمل در امداد‌رسانی نداشتند.میلاد آروی، روغنکار موتورخانه نفتکش یکی از ۳۲ خدمه سانچی و از جوانان با غیرت شاهین شهر بود که در این حادثه جان خود را از دست داد.

 

حادثه سانچی در تاریخ دریانوردی بی‌سابقه است

پدر میلاد که آبادانی و از دریانوردان و کارکنان شرکت ملی نفتکش است، با وجود تألم زیاد گفت: میلاد روز ٢۵ آذر به‌عنوان روغنکار موتورخانه همراه با نفتکش سانچی از عسلویه به مقصد کشور کره جنوبی حرکت کرد و قرار بود روز بعد ازحادثه در کشور کره باشند که این حادثه رخ داد.مسعود آروی به سابقه حدود ۳۰ سال خدمت خود در شرکت ملی نفتکش اشاره کرده و به شاهین پرس گفت: حدود ۲۸ سال دریانورد بودم و از دو سال قبل به‌عنوان کارمند در شرکت مشغول به کار هستم.

 

طی مدت ۲۸ سال سابقه دریانوردی حوادث زیادی از جمله اصابت موشک به نفتکش در زمان جنگ تحمیلی و برخورد کشتی با سوپر تانکر نفتکش در خلیج فارس را تجربه کرده‌ام ولی حادثه نفتکش سانچی بی‌سابقه بود. شواهد حاکی از آن است که انفجار اولیه بر اثر ضربه کشتی در حدود ساعت هشت شب اتفاق افتاده و منجربه آتش‌سوزی شده و شرایط به گونه‌ای رقم خورده که فرصت هیچ کاری برای خدمه نبوده است.

 

وی ادامه می‌دهد: سال ۶٠ همزمان با جنگ تحمیلی از آبادان به اصفهان نقل مکان کردیم، سه فرزند پسر دارم که میلاد و رضا به‌دلیل علاقه به شغل‌ام هر دو دریانورد شدند. میلاد با وجود اینکه دانشجوی رایانه دانشگاه آزاد گلپایگان بود اما از حدود پنج سال قبل در نفتکش مشغول به کار شد. رضا نیز بورسیه شرکت ملی نفتکش‌ها شده و در دانشگاه علوم دریایی چابهار تحصیل کرده و در حال گذراندن دوره کارورزی روی نفتکش است.

 

پدر میلاد در خصوص چگونگی اطلاع از حادثه سانچی گفت: یکشنبه صبح در حال رفتن به محل کار بودم که خواهر‌زاده ام- کارمند مدیریت بحران سازمان بنادر و کشتیرانی- تماس گرفت و از وقوع حادثه برای نفتکش خبر داد که با ناباوری گفتم میلاد و همکارانش تا الان باید به کره رسیده یا حتی در راه برگشت باشند. وقتی سراسیمه به محل کارم رسیدم همکارانم گفتند که برای نفتکش حادثه رخ داده و اسم میلاد هم در فهرست مفقودان است.

 

وی با بیان اینکه با گذشت سه روز از وقوع حادثه با هماهنگی شرکت ملی نفتکش به چین اعزام شده و از نزدیک در جریان امداد‌رسانی قرار گرفته ادامه داد: به‌دلیل اینکه حادثه در آبهای کشور چین رخ داده بود فرماندهی عملیات امداد و نجات نیز با کشور چین بود و هرگونه اقدامی باید با نظر و تأیید کارشناسان تیم عملیات انجام می‌شد.وی در خصوص نحوه امداد‌رسانی و میزان تلاش چینی‌ها برای اطفای حریق و نجات خدمه ابراز داشت: تیم عملیاتی با شش فروند آتشخوار و چند فروند کشتی اطفای حریق تلاش کردند ولی چون وزش باد یا خیلی شدید بود که باعث شعله ورتر شدن آتش می‌شد یا بسیار آرام بود که باعث متراکم شدن گازهای متصاعد با اکسیژن هوا و انفجار می‌شد به همین خاطر در هر دو حالت  امکان امداد‌رسانی بیشتر را نمی‌داد. انفجار آخر نیز به‌دلیل فروکش کردن وزش باد بود که باعث شعله ور‌تر شدن آتش به ارتفاع بیش از ۴۰۰ متر و طول هزارمتری شد.

 

آروی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود عملیات اطفای حریق توسط چینی‌ها شبانه روزی نبوده ابراز کرد: اصولاً چینی‌ها خیلی سرعت عمل و عجله در کار خود ندارند. به ناچار فرماندهی عملیات نیز با آنها بود. از طرفی شرایط جوی نیز باعث می‌شد که کار امداد‌رسانی با سرعت پیش نرود. به هر صورت تیم عملیاتی تلاش کردند ولی مشیت الهی تقدیر را این گونه رقم زد و من به جانفشانی فرزندم در راه خدمت به کشورش افتخار می‌کنم.

 

وی در خصوص علت وقوع حادثه گفت: حادثه سانچی در تمام تاریخ دریانوردی بی‌سابقه است و با وجود اینکه سال‌ها تجربه کار روی کشتی و نفتکش را دارم ولی کسی نمی‌تواند بگوید این حادثه چگونه رخ داده و مقصر حادثه چه کسی است و دیگر سؤالات را پاسخ داد. تنها متخصصان و کارشناسان می‌توانند ابعاد و زوایای حادثه را با بررسی پاسخ و تشریح کنند.

 

پدر شهید میلاد آروی در خصوص امکان یافتن پیکرهای جانباختگان حادثه گفت: چون کشتی هنوز در زیر آبهای اقیانوس شناور است پس از اینکه به عمق نشست با بررسی دقیق شرایط کشتی و شرایط پیکرها توسط متخصصان می‌توان اظهار نظر کرد، اما مسئولان قول هرگونه تلاش برای یافتن پیکرهای جانباختگان را داده‌اند. در خصوص تعیین تکلیف سه پیکر به دست آمده نیز شرط چینی‌ها در تحویل اجساد منوط به ارسال نمونه دی. ان.‌ای همه ۳۲ خدمه کشتی است.

 

شناسایی پیکر میلاد

وی ادامه داد: آنچه که از عکس‌ها و تصاویر پیکرها دیدم دو پیکر به علت مجاورت با شعله‌های آتش قابل شناسایی نبود ولی پیکر دیگری که در روزهای نخست در چند مایلی کشتی از آب گرفته شده بود کاملاً سالم و قابل شناسایی بود که شواهد نشان می‌دهد در لحظه وقوع حادثه روی عرشه کشتی بوده و چون شدت حادثه زیاد بوده بر اثر استنشاق گازهای سمی در آب جان خود را از دست داده است.

 

آروی با بیان اینکه زمان دقیق انتقال پیکر و مراسم تشییع و تدفین هنوز مشخص نیست، اضافه کرد: پیکر میلاد پس از انجام آزمایش دی. ان. ‌ای به ایران منتقل و در شاهین شهر تشییع و تدفین خواهد شد.

 

وی ادامه داد: میلاد پسری جسور، باهوش، خوش رفتار و هیأتی بود که به کارش خیلی علاقه داشت. او حرفه‌ای بود و همه از کارش راضی بودند. حدود چهار سال قبل ازدواج کرده و منتظر به دنیا آمدن فرزندش بود اما مشیت الهی برآن بود که قبل از به‌دنیا آمدن فرزندش در جنگ اقتصادی و در راه خدمت به کشور جان خود را از دست بدهد و من به داشتن چنین فرزندی افتخار می‌کنم.

 

مأموریت‌های میلاد  ۴ماه طول می‌کشید

همسر داغدار شهید آروی که کم سن و سال و شش ماهه باردار است با چشمانی اشکبار از اخلاق خوش، تعصب و خانواده دوست بودن میلاد گفت و با اشاره به سختی‌های کار دریانوردان اظهارداشت: سفرهای میلاد تقریباً سه الی چهار ماه طول می‌کشید. آخرین بار ۲۳ مهرماه از شاهین شهر به محل کارش در عسلویه رفت و قرار بود از کره جنوبی که برگشت به مرخصی بیاید. تلفنی هم آخرین بار دوشنبه هفته قبل از حادثه صحبت کردیم و قرار بود به کره جنوبی که رسید تماس تصویری بگیرد.

 

وی ادامه داد: میلاد مرد خوش رفتار، سختکوش، با غیرت، متعصب و هیأتی بود و دوست داشت کارهایش را  بموقع انجام دهد، .عاشق مجالس عزاداری امام حسین(ع) بود به‌طوری که ۱۰ روز قبل از محرم که برای کمک به برپایی هیأت می‌رفت تا ۱۰ روز بعد محرم کمتر همدیگر را می‌دیدیم. او هیأت‌داری می‌کرد و به قدری دمام می‌زد که دستانش تاول می‌زد.

 

پسرم خواب حادثه را دیده بود

وی ادامه داد: بی‌صبرانه منتظر به‌دنیا آمدن فرزندمان بود حتی از مدت‌ها قبل اسم هم انتخاب کرده بود. تصمیم داشتیم قبل از به‌دنیا آمدن فرزندمان اتاقش را رنگ آمیزی و وسایلش را بچینیم. مدام در تماس‌ها تأکید می‌کرد به تنهایی کاری انجام ندهم و نگران نباشم.آخرین بار که به مرخصی آمده بود یک روز صبح که داشتیم صحبت می‌کردیم گفت؛ خواب عجیبی دیده و فکر نمی‌کند فرزندمان را ببیند، اما از من‌ خواست بخوبی از فرزندمان مراقبت کنم تا درآینده انسانی موفق و خدمتگزار به کشور شود.

 

 

iran-news​paper.‎​com
  • 0
  • 1
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
0.0 stars from 1 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید