۱۷:۳۱ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۶۱۳۳
نوستالژی

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی
گرچه هر یک از دیدارهای جام جهانی فوتبال، زیبایی و خاطره‌سازی خاص خود را داشته‌اند اما برخی از آن‌ها با اتفاقاتی خاص و البته عجیب همراه بوده‌ است.  

به گزارش ایسنا و به نقل از ورلدساکر، گرچه همواره تمامی رقابت‌های جام جهانی زیبایی و حساسیت خاص خود را داشته‌اند، اما برخی رقابت‌ها به شکلی خاص در اذهان فوتبال‌دوستان جهان باقی‌ مانده است. از دیدارهایی که بعضا نتایجی همراه با شگفتی داشته تا جدال دو تیم بزرگ، با اتفاقی خاص.

 

در این گزارش با ۱۰ نمونه از برترین رقابت‌های تاریخ جام جهانی از نظر گل‌های شگفت‌انگیز و رویدادهای جالب آشنا خواهیم شد.

 

۱۹۵۰

برزیل ۱ - اروگوئه ۲

قوانین صعود و امتیازدهی در بین چهار گروه مقدماتی در جام جهانی سال ۱۹۵۰ با قوانین امروزی تفاوت چشمگیری داشت. در این دوره از رقابت‌ها، تیم ملی برزیل با گذشت از دو تیم سوئد و اسپانیا با نتیجه ۷-۱ و ۶-۱ مدعی قهرمانی در جام جهانی بود. بازیکنان و مربی تیم قبل از آخرین بازی با اروگوئه به صراحت از پیروزی در جام سخن می‌گفتند و روزنامه‌های محلی فارغ از انگیزه اروگوئه در بازی نهایی، همواره از پیروزی زودهنگام برزیل صحبت می‌کردند.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

این رقابت برای اولین‌بار با رکورد ۲۰۰ هزار تماشاگر ماندگار شد و صدای تماشاگران، رقابتی مملو از هیجان را رقم زد، تیم ملی برزیل با گل فریکا پیروزی زودهنگام را جشن گرفت، اما اروگوئه در مدت زمان اندکی دو گل را وارد دروازه حریف کرد تا در نهایت این شکست باعث سرازیر شدن اشک از چشمان پله ستاره برزیل شد.

 

۱۹۶۶

انگلیس ۴ - آلمان غربی ۲

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

جام جهانی ۱۹۶۶ حتی قبل از شروع رقابت‌ها پرشور و پرهیجان بود، چرا که در آن زمان جام دزدیده شده بود و برای اولین‌بار نسخه کپی آن ساخته شد، تا این که در نهایت نمونه اصلی آن توسط یک سگ در فضای سبز شناسایی شد!

 

این رقابت‌ها که به میزبانی انگلیس برگزار شد، در نهایت با نتیجه مطبوع این کشور به پایان رسید. قهرمانی بریتانیایی‌ها البته خالی از حاشیه نبود و اتفاقاتی در آن رقم خورد که باعث شد بعد از گذشت بیش از ۵۰ سال از آن جدال، هنوز هم علامت سوال بزرگی در خصوص درستی تصمیم داور مسابقه وجود داشته‌باشد.

 

در دقیقه ۱۰۱ ضربه جف هورست، مستقیم به زیر دیرک افقی دروازه برخورد کرد و به سمت خط دروازه روانه شد، داور کنار پس از تایید عبور توپ از خط باعث پیشی گرفتن انگلیس از آلمان غربی با نتیجه ۳ بر ۲ شد.

 

پس از گل برتری انگلیس، بازیکنان آلمان از هر فرصتی برای جبران استفاده کردند اما حملات احساسی در نهایت با گل مجدد جف هورست، پیروزی مردان جزیره با نتیجه ۴-۲ قطعی شد.

 

هرچند این اولین و آخرین قهرمانی انگلیس در ادوار جام جهانی بوده اما همین یک برد بزرگ مقابل آلمان، آن هم پس از جنگ‌های جهانی سبب شده تا هم‌چنان طرف پیروز بگوید: «ما دو جنگ جهانی و یک جام جهانی را از آلمان برده‌ایم.»

 

۱۹۷۰

برزیل ۱ - انگلیس صفر

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

اعتماد به نفس بازیکنان تیم ملی برزیل در این دوره با حضور ستاره‌هایی هم‌چون پله، جرزینیو، ریولینو و کارلوس آلبرتو بسیار فراتر از انتظار بود و مردان جزیره نیز به خوبی می‌دانستند که نمی‌توان به آسانی از سد دفاعی نارنجی پوشان برزیلی عبور کرد.

 

در نهایت آنچه که این رقابت را متمایز ساخت، عملکرد جالب توجه دو ستاره انگلیسی یعنی گوردون بنکس و بابی مور بود. ستاره تیم ملی انگلیس با عملکرد جالب توجهش که به "نجات" معروف شد، توانست حملات پله، ستاره سرشناس برزیل را فراتر از دیوار دفاعی شناسایی و خنثی کند و حلقه گلرهای معروف جام جهانی را در هم بشکند.

 

دومین لحظه جالب این رقابت، تکل زیبای مور بر روی جرزینیو بود که باعث شد اولین گل برزیل به تاخیر افتاده و آن‌ها را از اجرای بیش‌تر نقشه‌های حمله عاجز کند.

 

با استمرار خط حمله برزیل، دفاع قهرمانانه انگلیسی‌ها در دفاع از دروازه به نتیجه نرسید و با تک گل جرزینیو در دقیقه ۵۹ پیروزی برزیل رقم خورد و این تیم در نهایت با پیروزی ۴ بر یک، ایتالیا را در رقابت فینال به حاشیه راند و جام را برای سومین بار تصاحب کرد.

 

۱۹۷۰

ایتالیا ۴ - آلمان غربی۳

تیم ملی ایتالیا برای رسیدن به فینال، یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی معروف به "بازی قرن" را رقم زد تا با انگیزه کامل به سمت تصاحب جام گام بردارد.

 

در این بازی لاجوردی‌پوشان با گل زودهنگام دقیقه ۸ عملا برنده بازی محسوب می‌شدند، اما گل وقت اضافه ستاره آلمانی، نتیجه را به تساوی کشاند و هر دو تیم برای رقابت در وقت اضافه آماده شدند.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

ستاره آلمان، فرانس بکن‌بائر که در نیمه نخست شانه خود را هم در رفته می‌دید، مجبور به ماندن در زمین شد تا دو تعویض دیگر به موقع انجام شود. در وقت اضافه این بازی و در طول ۱۳ دقیقه یعنی بین دقیقه ۹۸ تا ۱۱۱، در کمال شگفتی ۵ گل رد و بدل شد و ایتالیا بار دیگر برای حضور در بازی فینال جام جهانی آماده شد. فینالی که البته عاقبت شیرینی نداشت.

 

۱۹۸۲

ایتالیا ۳ - برزیل ۲

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

در جریان بازی‌های سال ۱۹۸۲ تیم ملی برزیل به علت ارائه بازی روان و فوق‌العاده به عنوان تیم برتر مسابقات انتخاب شد.

 

در این بازی با وجود این که در طول بازی بیش‌تر شاهد حضور تیم برزیل در زمین ایتالیا بودیم، اما شانس زدن گل بیش‌تر از برزیل ساقط شد و ایتالیا با اختلاف تنها یک گل برنده این رقابت شد. دفاع ناب ایتالیا به اندازه‌ای قوی و قدرتمند بود که همه فراموش کنند این تیم در فاز هجومی ضعیف‌تر از یک تیم قهرمان است.

 

۱۹۸۲

آلمان غربی ۳ - فرانسه ۳، ( پیروزی ۵ بر ۴ آلمان در ضربات پنالتی)

رقابت نیمه نهایی بین دو تیم آلمان غربی و فرانسه یکی از چالش برانگیزترین بازی‌های جام جهانی ۱۹۸۲ را رقم زد. در این رقابت با وجود مصدومیت جدی و خروج کارل هاینز، ستاره تیم ملی آلمان، گل زودهنگام این تیم در دقیقه ۱۷ رقم خورد و گل دقیقه ۹۰ فرانسه بازی را به وقت اضافه کشاند.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

جنجالی‌ترین لحظه این بازی در دقیقه ۶۰ اتفاق افتاد، درست در زمانی که پاتریک باتیسون پاس هم تیمی‌اش را به خوبی مهار کرد ولی هرگز متوجه حضور دروازه بان در پشت سرش نشد.

 

ضربه دست دروازه‌بان پس از برخورد به سر وی منجر به بیهوشی او شد و دو عدد از دندان‌هایش شکست و مهره‌ها و دنده‌های وی به شدت آسیب دیدند. دروازه‌بان هیچگونه اخطار و کارتی دریافت نکرد و پس از خروج باتیسون بازی ادامه یافت.

 

در زمان اضافی چهار گل برای هر دو طرف رد و بدل شد و دو تیم مجبور به زدن ضربات پنالتی شدند. ضربات پنالتی سرانجام باعث پیروزی ۵ بر ۴ آلمان شد.

 

۱۹۸۶

آرژانتین ۲- انگلیس ۱

اگر در مورد مهارت‌های فوق‌العاده مارادونا چیزی نمی‌دانید، باید هرچه زودتر بازی تاریخی انگلیس و آرژانتین را چند بار تماشا کنید. در این مسابقه ستاره پیشین تیم ملی آرژانتین دو موقعیت خاطره‌انگیز در تاریخ جام جهانی فوتبال را تنها در بازه زمانی چهار دقیقه خلق کرد.

 

اولین موقعیت استثنایی که مارادونا خلق کرد در خاطره تمام فوتبال دوستان به گل " دستان خدا" معروف شد. در این مسابقه مارادونا پس از چند اشتباه موفق شد تا دروازه پیتر شیلتون را باز کند، وی با کسب یک موقعیت استثنایی موفق شد تا با کمک دست توپ را وارد دروازه کند و در عین حال داور نیز امتیاز این گل را پذیرفت.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

دومین موقعیت استثنایی مارادونا در این مسابقه درست چهار دقیقه بعد با عنوان " گل قرن" ثبت شد. مارادونا برای خلق این موقعیت استثنایی از سد دفاعی پنج نفره انگلیس گذشت و پس از جا گذاشتن دروازه بان، توپ را راهی دروازه کرد.

 

اگرچه در این مسابقه گری لینکر توانست یکبار دروازه آرژانتین را باز کند اما این شکست باعث شد که انگلیس شانس صعود را برای همیشه از دست بدهد.

 

۲۰۰۲

ترکیه ۱ - سنگال ۰

شاگردان سنول گونش در جام جهانی ۲۰۰۲ شروعی خوب داشتند و در مقابل برزیل گرچه با تک گل حسن ساس پیش افتادند، اما زرنگی ریوالدو سبب شد تا این تیم ۱۰ نفره شود و شاگردان اسکولاری با ۲ گل عقب ماندگی خود را جبران کنند. در ادامه تساوی دلسردکننده مقابل کاستاریکا امید یاران هاکان شوکور را کمتر از قبل کرد تا همه نگاه‌ها به دیدار با چین باشد. ترکیه چین را شکست داد و در آن سو برزیل هم بین هم‌گروهی‌هایش فرق نگذاشت و از سد کاستاریکا هم گذشت.

 

بعد از آن ترکیه از سد ژاپن، یکی از دو میزبان جام جهانی با تک گل امیت داوالا گذشت تا رقیب سنگالی شود که در مرحله گروهی دست به کاری بزرگ زد و فرانسه را حذف کرد. جدال متسو و گونش در پایان ۹۰ دقیقه با نتیجه بدون گل به قانون گل طلایی رفت.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

شاید وقتی اسکار ریوز بر سوت پایان ۹۰ دقیقه مصاف دمید، کسی فکر نمی‌کرد در حضور بازیکنانی مثل الحاجی دیوف، هنری کامارا، حسن ساس، امره بلوزوغلو و حتی باشتورک، این ایلهام مانسیز باشد که بتواند گره بازی را باز کند.

 

ضربه هوشمندانه مانسیز سبب شد تا ترکیه شگفتی جام را کامل کند و برای اولین بار بین ۴ تیم برتر جهان قرار گیرد.

 

۲۰۰۶

ایتالیا ۲ - آلمان ۰

کمتر کسی فکرش را هم می‌کرد که آلمان میزبان با یورگن کلینزمن نتواند طلسم شکست‌ناپذیری ایتالیا را بشکند، اما شاگردان مارچلو لیپی که با استفاده از قرعه‌ای مناسب به راحتی به جمع ۴ تیم برتر جهان رسیده‌ بودند، نمی‌خواستند به این راحتی پا پس بکشند.

 

وست‌فالن میزبان دیدار آلمان و ایتالیا بود، دیداری که در ۹۰ دقیقه به نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل نرسید تا همه چیز به وقت اضافه کشیده شود.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

ایتالیا در نهایت در دقیقه ۱۱۹ با گل فابیو گروسو پیش افتاد، زمان به ثمر رسیدن این گل آن قدر بد و برای آلمان‌ها دردناک بود که پشت سر این گل، دل‌پیرو تازه‌نفس تیر خلاص را بر پیکره ینس لمان وارد کند.

 

۲۰۱۰

اروگوئه ۱ - غنا ۱، (پیروزی ۴ بر ۲ اروگوئه در ضربات پنالتی)

درخشش تیم ملی غنا در جام جهانی ۲۰۱۰ برای همه کارشناسان فوتبال شگفت انگیز بود چرا که تاکنون هیچ تیم آفریقایی به این مرحله صعود نکرده بود.

 

در جریان این بازی یکی از بازیکنان غنا موفق شد تا از فاصله ۳۶ متری دروازه حریف را باز کند و دیگو فورلان نیز توانست در دقیقه ۵۵ یک ضربه آزاد استثنایی را به گل تبدیل کند.

 

با کشیده شدن بازی به وقت اضافه و ضربات پنالتی، وضعیت هر دو تیم به موقعیت بحرانی بدل گشت، چرا که یکی از بازیکنان تیم ملی غنا با هدف گرفتن تیرک افقی یک شانس برد را از دست داد.

رقابت‌های فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

در نهایت ضربات پنالتی به نفع تیم ملی اروگوئه به پایان رسید و نمایندگان قاره سیاه با ناامیدی زمین را ترک کردند.

 

اما نقطه اوج این مسابقه در هنگام ضربات پنالتی نبود، فشار همه جانبه در دقیقه ۱۲۰+۱ جواب داد و شوت سرکش آساموآ ژیان در حال ورود به دروازه بود که لوییز سوارس فداکارانه توپ را از روی خط با دست بیرون کشید تا علاوه بر دریافت کارت قرمز از داور مسابقه، شانسی مجدد به تیمش هدیه کند.

 

 

 • 22
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 25 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۲۰ آذر
  لیگ قهرمانان اروپا
  گالاتاسرای - پورتو
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لیورپول - ناپولی
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  بارسلونا - تاتنهام
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۲۱ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - نفت مسجدسلیمان
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  شهرداری گنبد - پیام خراسان
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  رئال مادرید - زسکامسکو
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  والنسیا - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آژاکس - بایرن مونیخ
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۲۲ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  تراکتورسازی - فولاد خوزستان
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • معوقه هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  استقلال - پدیده
  ساعت: ۱۶:۱۰
 • جمعه ۲۳ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - سایپا
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۶:۱۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید