۱۳:۲۱ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۴۷۸۹
فوتبال در جهان

مسی در تعقیب «مارادونا»

مارادونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان
بدون تردید ركوردها برای شكسته شدن هستند اما نورمن وایت‌ساید و لوتار ماتئوس می‌توانند با خیال راحت جام جهانی‌ ۲۰۱۸ را ببینند چراكه نه ركورد جوان‌ترین بازیكن جابه‌جا خواهد شد و نه بازیكنی به ركورد بیشترین بازی ماتئوس خواهد رسید. باسابقه‌های آلمانی كه این شانس را داشتند مثل میروسلاو كلوزه، فیلیپ لام و پر مرتساكر، در پایان جام جهانی‌ ۲۰۱۴ از فوتبال ملی خداحافظی كردند و جان لوئیجی بوفون هم كه می‌توانست در ششمین تورنمنت خودش بازی كند، همراه با ایتالیا نتوانست جواز حضور در روسیه را بگیرد.

به گزارش خبرورزشی، از طرفی ژوست فونتین و دینو زوف هم می‌دانند كه بعید است ركوردهای‌شان جابه‌جا شود. بیشترین گل در یك دوره را مهاجم فرانسوی زده كه ۱۳ گل است و مسن‌ترین كاپیتان قهرمان هم سنگربان سابق آتزوری با ۴۰ سال و ۱۳۳ روز سن بوده كه مدعیان قهرمانی بازیكنی با این سن هم ندارند. با این حال احتمال جابه‌جایی چند ركورد در روسیه می‌رود كه آنها را مرور خواهیم كرد.

 

 مسی و ماركس

۶ گل در جام جهانی‌ با بازوبند كاپیتانی ركوردی بوده كه دیگو مارادونا همراه آرژانتین از خودش به جای گذاشته. لیونل مسی كاپیتان فعلی آلبی‌سلسته موفق شده ۴ گل در جام جهانی‌ ۲۰۱۴ زمانی كه بازوبند بر دستش بوده، بزند و حالا فقط یك گل با ركورد گیورگی ساروسی از مجارستان، اووه زیلر، كارل هاینتس رومنیگه و لوتار ماتئوس از آلمان فاصله دارد. مسی ۲ گل دیگر بزند، با مارادونا برابری خواهد كرد و با ۳ گل از اسطوره آرژانتینی سبقت خواهد گرفت؛

 

اتفاقی كه دور از دسترس نیست. از طرفی دیگو مارادونا یك ركورد دیگر هم دارد كه بیشترین بازی در جام جهانی‌ به عنوان كاپیتان است. ۱۶ مرتبه دُن‌دیگو در جام جهانی‌ بازوبند را بسته و حالا رافائل ماركس می‌تواند او را پشت ‌سر بگذارد. مدافع باسابقه ۳۹ ساله مكزیكی كه برای پنجمین مرتبه در جام جهانی‌ حاضر می‌شود ۱۴ مرتبه كاپیتان تیم ملی كشورش بوده. اگر او در تركیب ثابت هر ۳ بازی مرحله گروهی باشد، ركورد مارادونا را پشت‌ سر خواهد گذاشت.

 

ركورد پیرمردها

اروگوئه در گروه A مدعی صدرنشینی است و پرتغال در گروه B می‌تواند تیم دوم گروه باشد. اگر این ۲ تیم در مرحله یك‌هشتم نهایی به یكدیگر برخورد كنند، ۱۳۵ سال و ۳ ماه مجموع سن اسكار تابارس و فرناندو سانتوس سرمربیان لاسلسته و سلسائوی اروپا خواهد بود كه به این ترتیب ركورد پیرترین مربیانی كه در جام جهانی‌ به مصاف هم رفته‌اند، شكسته خواهد شد. در برزیل ۲۰۱۴ تیم‌های ملی اروگوئه و انگلیس در حالی به مصاف هم رفتند كه مجموع سن تابارس و هاجسون ۱۳۴ سال و ۲ ماه بود. این ركورد دوره قبلی جابه‌جا شد و احتمال دارد باز هم تغییر كند. در آفریقای‌جنوبی ۲۰۱۰ هم در جدال یونان و نیجریه مجموع سن ری‌هاگل و لاگربك سرمربیان ۲ تیم ۱۳۳ سال و ۹ ماه بود.

 

متخصص گلزنی در جام جهانی

بیش از ۵ گل در چند جام جهانی‌ ركوردی بوده كه بازیكن‌های زیادی به آن نرسیده‌اند. پله، رونالدو و حتی گِرد مولر هم كه بزرگترین ستاره‌های تورنمنت بودند به آن نرسیدند چراكه در یك دوره بیش از ۵ گل زده‌اند و در دوره‌ای دیگر فراتر از ۴ گل نرفته‌اند. با این حال ستاره‌هایی هستند كه در ۲ دوره، ۵ گل یا بیشتر به ثمر رسانده‌اند. تئوفیلو كوبیاس در مكزیك ۱۹۷۰ و پس از آن در آرژانتین ۱۹۷۸ موفق شد ۵ گل بزند. او فرصت داشت در جام جهانی‌ ۱۹۸۲ ركورد ۳ دوره گلزنی بیش از ۵ گل را بزند كه موفق نبود.

 

میروسلاو كلوزه در كره و ژاپن ۲۰۰۲ به ۵ گل رسید، پس از آن در آلمان ۲۰۰۶ با ۵ گل زده، هم آقای‌گل شد و هم برای دومین دوره به ۵ گل رسید اما او هم ۲ دوره فرصت داشت ركورد را به تنهایی به نام خودش ثبت كند كه ناكام ماند، اگرچه ركورد بیشترین گل زده در جام جهانی‌ با ۱۶ گل را در اختیار دارد. حالا توماس مولر شانس دارد پس از زدن ۵ گل در آفریقای‌جنوبی و ۵ گل در برزیل در روسیه هم همین تعداد گل را بزند تا به تنهایی كسی باشد كه در ۳ دوره جام جهانی‌ ۵ گل یا بیشتر می‌زند.

 

برای شاگردان یوگی

۵ برد متوالی در جام جهانی‌ (شامل وقت‌های اضافه و پنالتی) ركوردی ا‌ست كه مانشافت با هدایت یواخیم‌ لو در اختیار دارد و آنها می‌توانند در روسیه ۲۰۱۸ ركوردشان را بهبود ببخشند. البته رسیدن به ركورد ایتالیا با ۷ برد در دوره‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ آسان‌تر است اما زدنِ ركورد ۱۱ برد برزیل در دوره‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ سخت به نظر می‌رسد.

 

پیرمردهای درون زمین

وقتی فرید موندراگون دروازه‌بان كلمبیا با ۴۳ سال و ۳ روز سن در جام جهانی‌ ۲۰۱۴ ركورد روژه میلا را شكست، فكر نمی‌كرد فقط یك دوره بعد ركوردش تهدید شود. عصام الحضری دروازه‌بان مصری با تیم ملی كشورش طلسم حضور در جام جهانی‌ را شكست و حالا در روسیه شانس دارد نام خودش را جاودانه كند. سن الحضری در روز دیدار مصر برابر اروگوئه دقیقاً ۴۵ سال و ۵ ماه خواهد بود. جالب است بدانید او از ۳ مربی جام جهانی‌ هم بزرگتر است. آلیو سیسته سرمربی سنگال با ۴۲ سال سن، ملادن كرستاییچ سرمربی صربستان با ۴۴ سال سن و روبرتو مارتینس سرمربی بلژیك با ۴۴ سال سن از سنگربان مصر كوچكتر هستند.

 

شكست‌ناپذیری

مكزیك در آمریكا ۱۹۹۴ و فرانسه ۱۹۹۸ در ۶ بازی متوالی شكست نخورد. حالا كاستاریكا شانس دارد این ركورد را جابه‌جا كند. شگفتی‌ساز جام جهانی‌ ۲۰۱۴ بدون شكست از مسابقات كنار رفت چراكه بعد از نباختن مقابل اروگوئه، ایتالیا، انگلیس و یونان در نهایت در ضربات ‌پنالتی برابر هلند مغلوب شد. در صورتی كه كاستاریكا از صربستان در اولین بازی‌اش شكست نخورد با مكزیك برابری خواهد كرد. سبقت گرفتن از مكزیك سخت خواهد بود چراكه بازی دوم كاستاریكا برابر برزیل است.

 

همیشه با گل

فقط ۳ بازیكن موفق شده‌اند در ۴ جام جهانی‌ گل بزنند. این ركورد خاص را اووه زیلر، پله و میروسلاو كلوزه به نام خودشان ثبت كرده‌اند. حالا ۳ بازیكن باتجربه شانس دارند به این جمع ملحق شوند. تیم كیهیل از استرالیا، رافائل ماركس از مكزیك و كریستیانو رونالدو از پرتغال می‌توانند به آنها برسند اگر در روسیه چهارچوب‌شناس خوبی باشند.

 

آقای همیشه برنده

هلموت شون سرمربی سابق آلمان موفق شد در ۴ دوره ۱۹۶۶، ۱۹۷۰، ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ تیمش را به ۱۶ برد برساند. حالا یواخیم‌ لو با ۱۱ برد كه ۵ پیروزی در سال ۲۰۱۰ و ۶ پیروزی در سال ۲۰۱۴ بوده شانس دارد به ركورد شون برسد. شون ۱۴ سال روی نیمكت آلمان نشست و یوگی ۲ سال دیگر این ركورد را هم خواهد شكست.

 

بمب‌افكن

تنها یك بمب‌افكن توانسته به طور میانگین در هر بازی جام جهانی‌ بیش از یك گل بزند. گرد مولر در ۱۳ حضور در جام جهانی‌ ۱۴ گل برای آلمان غربی زده و یك هافبك كلمبیایی كه از اتفاق آن هم در بایرن‌مونیخ توپ می‌زند شانس دارد همچنان این ركورد را حفظ كند. خامس رودریگس در برزیل ۲۰۱۴ در میان ناباوری بالاتر از مهاجمان بزرگ با ۶ گل آقای‌گل شد در حالی كه تیمش ۵ بازی انجام داد. او حتی اگر از تعداد بازی‌هایش در روسیه هم یك گل كمتر بزند، به ازای هر بازی یك گل به نام خودش ثبت كرده است.

 

 • 16
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
محمدرضا خانزاده,بیوگرافی محمدرضا خانزاده,عکس محمدرضا خانزاده بیوگرافی محمدرضا خانزاده + عکس

نام کامل: محمدرضا خانزاده دارابی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

پُست: مدافع

قد: ۱۸۶ سانتی‌متر

ادامه
رامین رضاییان,بیوگرافی رامین رضاییان,عکس های رامین رضاییان بیوگرافی رامین رضاییان، یکی از پرحاشیه‌ترین بازیکنان فوتبال (+جدیدترین تصاویر)

نام اصلی: رامین رضاییان

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۶۸

زادگاه: ساری، ایران

پست: دفاع راست، هافبک

قد: ۱٫۸۵ متر

ادامه
روزبه چشمی,بیوگرافی روزبه چشمی,روزبه چشمی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی روزبه چشمی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

نام اصلی: روزبه چشمی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۹۲ متر

پست: مدافع میانی / هافبک دفاعی

ادامه
امید نورافکن,بیوگرافی امید نورافکن,عکس های امید نورافکن بیوگرافی امید نورافکن +عکس

نام اصلی: امید نورافکن

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ فروردین ۱۳۷۶

زادگاه: ری، ایران

قد: ۱٫۸۲ متر

پست: هافبک دفاعی/دفاع چپ

ادامه
سامان قدوس,سامان قدوس بازیکن تیم ملی فوتبال,بیوگرافی سامان قدوس بیوگرافی سامان قدوس، بازیکن دو رگه فوتبال (+تصاویر)

نام اصلی: سامان قدوس

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۵ شهریور ماه ۱۳۷۲

زادگاه: مالمو، سوئد

قد: ۱٫۷۶ متر 

پست: هافبک، مهاجم

ادامه
سعید عزت اللهی,بیوگرافی سعید عزت اللهی,عکس سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت‌ اللهی پسر بازیکن مشهور دهه ۶۰ + عکس

نام  کامل: سعید عزت اللهی آفاق

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵ 

زادگاه: بندر انزلی، ایران

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: هافبک میانی

ادامه
احمد عبدالله زاده,بیوگرافی احمد عبدالله زاده,عکس احمد عبدالله زاده بیوگرافی احمد عبدالله زاده + عکس

نام اصلی: احمد عبدالله‌ زاده

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۲

زادگاه: شوش، ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک دفاعی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳ تير
  لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸
  ایران - آلمان
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸
  ایتالیا - آمریکا
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید