۰۷:۴۷ - ۲۶ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۶۹۲۷
خارج از گود ورزش

بررسی رفتارها و دغدغه های متفاوت امیر قلعه‌نویی

امیر قلعه‌نویی,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,اخبار ورزشکاران
بررسی رفتارها و دغدغه های متفاوت امیر قلعه‌نویی در ماه‌های گذشته که دیگر تنها فوتبالی نیست و به مشکلات جامعه و مردم برمی‌گردد.

این روزها خیلی با گذشته فرق کرده... به قول قدیمی‌ها انگار از «تک» و «تا» افتاده... ژنرال سابق آبی‌های پایتخت که ٣ قهرمانی برای آنها به دست آورده، این روزها شباهتی به گذشته‌های نه‌چندان دور خود ندارد. او از یک سرمربی جنجالی با ادبیات نامناسب و قرارگرفتن کنار افراد نامعقول به فردی با دغدغه‌های اجتماعی و حتی سیاسی تبدیل شده و اهالی رسانه و فوتبال را متعجب کرده است. کسی که حرف دل مردم را می‌زند و برمحبوبیتش می‌افزاید.

 

 

موفق در فوتبال و رفتار

امیر قلعه‌نویی پرافتخارترین سرمربی تاریخ لیگ برتر است که بعید به نظر می‌رسد به این زودی‌ها هیچ مربی‌ای به نزدیکی رکورد او برسد. اگرچه او بعد از قهرمانی با استقلال در‌ سال ٩٢ افتخار دیگری به دست نیاورده و در سال‌های اخیر نتوانسته دوران طلایی خود را تکرار کند اما با ٥ قهرمانی در لیگ و ٣ قهرمانی در جام حذفی رکوردی استثنایی دارد. قلعه‌نوعی از‌ سال ٩٢ تاکنون بهترین عنوانی که در لیگ به دست آورده، سومی در لیگ بوده و همین باعث شده تا برخی از تمام‌شدن دوران موفقیت‌های او بگویند. قلعه‌نوعی در یکی دو‌سال اخیر تغییرات جالبی از نظر فکری و رفتاری داشته و خیلی‌ها را با حرف‌های جدید خود متعجب کرده است.

 

البته او در نیم‌فصل دوم لیگ برتر امسال باز هم نبوغ فوتبالی خود را به رخ کشیده و با تیمی که از نظر مالی و نیروی انسانی بشدت در مضیقه است تا رده چهارم صعود کرده و بالاتر از استقلال پرستاره ایستاده تا این روزها هم از نظر فوتبالی و هم از نظر رفتاری مورد تمجید رسانه‌ها و اهالی فوتبال قرار بگیرد.

 

 

همراهی با مردم؛ رویکرد جدید امیر

سال ٨٨ بود که محمد مایلی‌کهن در مصاحبه‌ای جنجالی القاب عجیبی را به قلعه‌نوعی نسبت داد. القابی که آن روزها حسابی اوقات قلعه‌نوعی را تلخ کرد و ادامه‌دار هم شد. برخوردهای تند او با منتقدانش و کمک‌گرفتن از بادیگارهایش برای ساکت‌کردن آنها یکی از مواردی بود که باعث می‌شد انگشت‌های اتهام به سمت امیر نشانه برود.

 

اصطلاح ناپسندی که سرمربی سابق استقلال درباره برخی خبرنگاران منتقدش به کار برد هم باعث کاهش شدید محبوبیت او بین اهالی فوتبال شد اما امیری که این روزها می‌بینیم، واقعا شایستگی درجه ژنرالی را دارد. او به تازگی با مطرح‌کردن دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی، منتقدان خود را هم به تحسین واداشته و اهالی فوتبال را شگفت‌زده کرده است. به نظر می‌رسد قلعه‌نوعی در سال‌های اخیر با بهره‌گرفتن از مشاوران خوب توانسته با حرف‌هایش و مطرح کردن مسائلی که برای مردم هم اهمیت زیادی دارد، جایگاهی فوق‌العاده بین آنها پیدا کند.

 

قلعه‌نوعی در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ سال‌جاری، همان رویکردی را برگزید که اکثریت جامعه داشتند. او به خوبی توانست خود را همراه موج مردمی انتخابات کند و در این میان با حمایت خاص خود از حسن روحانی، محبوبیت ویژه‌ای میان مردم به دست آورد. از همان روزهای داغ انتخابات می‌شد فهمید قلعه‌نوعی که قرار است از این به بعد در فوتبال ایران ببینیم، دیگر به موفقیت و کسب محبوبیت در مستطیل سبز قانع نیست و می‌خواهد خاطره‌ای دوست‌داشتنی در ذهن مردم و نه فقط فوتبالی‌ها از خودش به جای بگذارد.

 

 

فعالیت اینستاگرامی و رویکرد متفاوت

وقتی امیر قلعه‌نوعی فعالیت خود را در شبکه مجازی اینستاگرام آغاز کرد، معلوم بود که خود او اداره‌کننده این صفحه نیست. صفحه رسمی قلعه‌نوعی در اینستاگرام دست پسر او محمد هوتن است که البته متن‌ها و تصاویر با هماهنگی یکی از مشاوران و شخص قلعه‌نوعی منتشر می‌شوند. اگر سری به صفحه رسمی این سرمربی موفق بزنید، می‌بینید که او بیشتر از این‌که پست‌های فوتبالی داشته باشد، به اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهند، واکنش نشان می‌دهد. امیر آغاز تغییر رویکرد اجتماعی‌اش را از صفحه اینستاگرام خود استارت زد و با انتشار متن‌هایی درباره واقعه‌های تلخ جامعه نشان داد. از این پس واکنش‌هایش با چاشنی انتقاد همراه خواهد بود.

 

او‌ سال گذشته در همین روزها با انتقاد از کم‌کاری‌ها در واقعه تلخ پلاسکو که منجر به از دست‌رفتن جان آتش‌نشان‌ها شد، با خانواده داغدار آنها همدردی کرد. اتفاقات تلخ مثل زلزله کرمانشاه و ماندن مردم زلزله‌زده در میان خانه‌های ویران‌شده هم یکی از اتفاقات تلخ اجتماعی بود که باعث انتقاد سرمربی فعلی ذوب‌آهن شد. قلعه‌نوعی چند شب پیش هم با یکی از منتقدان همیشگی خود عادل فردوسی‌پور آشتی کرد تا نشان دهد دیگر آن امیر فراری از منتقدان نیست. او به تازگی در مصاحبه‌ای خواستار احقاق حق زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه شد و از مسئولان درخواست کرد به دنبال فرهنگ‌سازی برای ورود بانوان به ورزشگاه باشند.

 

 

انتقاد تند ژنرال از صداوسیما

 اوج رفتارهای متفاوت امیر که باعث افزایش محبوبیت او در جامعه شده، اعتراض به بی‌اهمیتی رسانه ملی نسبت به شهادت دریانوردان ایرانی روی آنتن زنده تلویزیون بود. رضا رشیدپور صبح دیروز امیر قلعه‌نوعی را روی خط تلفن برنامه حالا خورشید آورد و او از فرصت استفاده کرد و روی آنتن برنامه زنده به انتقاد از صداوسیما پرداخت که در روز شهادت دریانوردان ایرانی کشتی سانچی به پخش برنامه‌های طنز ادامه داد.

 

قلعه‌نوعی با تسلیت به خانواده‌های داغدار روی آنتن برنامه حالا خورشید گفت: «همه مردم ایران در ماتم و عزا به سر می‌برند اما صداوسیما بدون توجه به این اتفاق و با بی‌تفاوتی نسبت به از دست‌دادن ٣٢ دریانورد ایرانی، برنامه طنز پخش می‌کند. این دریانوردان برای همه مردم ایران بودند و حالا همه ما عزادار هستیم. از صمیم قلب برای صداوسیما ابراز تأسف می‌کنم.»

 

این واکنش قلعه‌نوعی باعث شد مردم در شبکه‌های مجازی به تمجید از او بپردازند. در واقع این روزها پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران به لطف مشاوران باهوش خود توانسته نبض جامعه را در دست بگیرد و همان‌طور واکنش نشان دهد که مردم می‌خواهند و از او انتظار دارند.

 

 

حاج‌رضایی: امیر به اوج پختگی رسیده است

امیر حاج‌رضایی، کارشناس برجسته فوتبال ایران یکی از منتقدان امیر قلعه‌نوعی در گذشته بوده است. حاج‌رضایی بعد از حذف تیم‌ملی ایران از مسابقات جام‌ملت‌های آسیا در زمان مربیگری قلعه‌نوعی، از ادبیات او انتقاد کرد و آن را درشأن مربی تیم‌ملی ندانست. با این حال رفتارهای اخیر قلعه‌نوعی باعث شده حتی این منتقد او هم از رویکرد اخیر امیر تمجید کند. حاج‌رضایی درباره تغییرات این روزهای قلعه‌نوعی به «شهروند» می‌گوید: «من دلیل اصلی تغییرات مثبت قلعه‌نوعی را رسیدن او به سن پختگی و باتجربه‌ترشدن می‌دانم. شور و انرژی سال‌های اول قلعه‌نوعی در فوتبال ایران با کسب افتخارات زیاد و کسب ٥ جام باعث شده او این روزها آرامش زیادی را تجربه کند.

 

قلعه‌نوعی از جنوب شهر آمد و مسیر موفقیت را طی کرد و حالا که از مطرح‌ترین و موفق‌ترین مربیان فوتبال ایران است، با تغییر مسیر خود، در کنار مردم قرار گرفت. قلعه‌نوعی چه بخواهد چه نخواهد، جامعه به حرف‌های او توجه می‌کند و او هم به خوبی می‌داند باید چه بگوید و چه کند تا مردم راضی باشند. در واقع قلعه‌نوعی به خوبی توانسته اتفاقاتی که در دل جامعه رخ می‌دهد را درک کند و با احساسات مردم هم‌مسیر شود. ظاهرا او به تازگی از وجود یک مشاور بهره می‌برد که باعث ایجاد تغییراتی در نگاه و رفتار قلعه‌نوعی شده است.

 

گاهی هم برخی مشاوران نامریی هستند و بدون این‌که کسی آنها را ببیند، مشاوره می‌دهند و مسیر موفقیت را ترسیم می‌کنند. رفتارها و واکنش‌های قلعه‌نوعی در یکی دو‌سال اخیر می‌تواند کمک زیادی به زدودن خاطرات بد جامعه از او بکند و چهره‌ای همراه با مردم از او به جای بگذارد.»

 

پریسا اسلام‌زاده

 

 

shahr​vand-newspaper.‎​ir
 • 10
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 13 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۳۰ آبان
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری تبریز - فولاد سیرجان
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - سایپا تهران
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • جمعه ۲ آذر
  هفته ۱۳ لیگ برتر ایران
  ماشین سازی - سپاهان
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۳ لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - نساجی مازندران
  ساعت: ۱۶:۴۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید