کد مقاله: ۹۶۰۹۰۰۰۲۳

همه چیز در مورد گابا

گابا چیست,مزایای گابا,مصارف گابا

مجله سلامت/ بیشتر افراد قبلا هرگز درمورد گابا چیزی نشنیده اند و نمی دانند چه کاری انجام می دهد. با اینحال برای افرادی که از اضطراب رنج می برند یا بی خوابی دارند، این انتقال دهنده عصبی مهم می تواند یک گزینه کلیدی برای کاهش نشانه های موجود باشد. در حقیقت، بیشتر داروهایی که برای درمان این شرایط مورد استفاده قرار می گیرند با افزایش فعالیت این انتقال دهنده عصبی در مغز فعالیت می کنند. به عنوان مثال بنزودیازپین کلاسی از داروهای ضد اضطراب است که با بهبود فعالیت گیرنده گابا کار می کند و می تواند اضطراب را تسکین ببخشد. داروهای خواب همچون Ambien نیز می تواند با افزایش فعالیت گابا به کار خود ادامه دهد و در نهایت اثر ارام بخشی داشته باشد و بی خوابی را تسکین ببخشد.

 

اهمیت این انتقال دهنده عصبی کلیدی در سال های اخیر کشف شده است اما بیشتر محققان سال هاست که به نقش این ماده در شرایط مختلفی همچون بی خوابی، افسردگی، اضطراب و التهاب ایمان دارند. گابا می تواند سطح هورمون رشد را در انسان افزایش دهد. این هورمون، هورمون مهمی است که می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد، قدرت عضلات را بیشتر کند. خوشبختانه شما می توانید سطح این انتقال دهنده عصبی مهم را با مصرف مکمل یا به کمک ترکیبات طبیعی که بر روی سنتز آن اثر می گذارند افزایش دهید.

 

گابا چیست؟

گاما آمینوبوتیریک اسید که به عنوان گابا شناخته می شود یک انتقال دهنده عصبی است که به ارسال پیام بین مغز و سیستم عصبی کمک می کند. این ماده در مغز از طریق گلوتامات تولید می شود. این فرایند نیز توسط شکل فعالی از ویتامین B6 و GAD کاتالیز می شود. عملکرد اصلی گابا کاهش فعالیت سلول های عصبی در سیستم عصبی است. تحقیقات مختلف نشان داده اند که این ماده می تواند نقش مهمی در شرایط مختلف همچون افسردگی، اضطراب و استرس بازی کند. گاما آمینوبوتیریک اسید اثر آرام بخشی طبیعی دارد و بیشتر محققان بر این باورند که با کاهش تحریک پذیری عصبی می تواند جلوی اضطراب و ترس را بگیرد. این ماده اغلب به عنوان یک مکمل طبیعی برای ترویج خواب، بهبود خلق و خو و تسکین نشانه های پیش از قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مصارف و مزایای گابا:

تسکین اضطراب

 

بهبود خواب

 

کاهش نشانه های افسردگی

 

تسکین نشانه های سندرم پیش از قاعدگی

 

کاهش التهاب

 

تسکین اضطراب:

یکی از عملکردهای اصلی گابا، کاهش تحریک پذیری عصبی است که می تواند اضطراب و ترس را کاهش دهد. این موضوع به اثر آرام بخشی آن است و اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، اختلالات اضطراب با کاهش سطح گابا مرتبط بوده اند. مطالعه انجام شده در یکی از موسسات نشان می دهد افرادی که اختلال اضطراب و ترس را دارند پاسخ درستی از گابا را نداشته اند. یکی دیگر از مطالعات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان می دهد افرادی که اختلال ترس و اضطراب را دارند و در خانواده خود سابقه اضطراب و مشکلات مرتبط با خلق و خو را دارند غلظت گابا در مغزشان اندک است. علاوه بر گابا، درمان های طبیعی متعددی برای اضطراب وجود دارد که از جمله آن می توان به مدیتیشن، روغن های ضروری یا ریشه سنبل الطیب اشاره کرد. این گیاه می تواند سطح گابا را در مغز افزایش دهد.

 

بهبود خواب:

بی خوابی یکی از شرایطی است که با مشکل در به خواب رفتنی که سی درصد از بزرگسالان جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است مشخص می شود. گابا همانطور که قبلا نیز بیان کردیم اثر آرام بخشی دارد و می تواند به افراد کمک کند خواب راحت تری داشته باشند. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد مصرف گابا می تواند به خواب سریع افراد کمک کند و مدت زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیازمند است را کاهش دهد. علاوه بر این، افرادی که دچار بی خوابی هستند معمولا سطح پایینی از گابا را دارند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد بیمارانی که بی خوابی دارند ۳۰ درصد سطح کمتری از گابا را نسبت به گروه کنترلی دارند. علاوه بر مصرف گابا برای خواب، داشتن یک برنامه خواب منظم، محدود کردن مصرف کافئین و مصرف منیزیم برای بهبود عملکرد گابا می تواند به خواب بهتر افراد کمک کند.

 

کاهش افسردگی:

گابا علاوه بر اینکه می تواند از اضطراب پیشگیری کند و خواب را تنظیم نماید، نقش مهمی در افسردگی دارد. محققان دریافته اند افراد مبتلا به افسردگی سطح پایین تری از گابا را دارند. سطح گابا ممکن است بعد از درمان افسردگی افزایش پیدا کند. یکی از مطالعات انجام شده در دانشگاه Yale نشان می دهد بیمارانی که درمان با ضربه الکتریکی تشنج‌آور را برای افسردگی خود امتحان می کنند سطح گابای آن ها افزایش پیدا می کند. گابا به لطف اثرات ضد افسردگی خود می تواند یک درمان جایگزین برای درمان های سنتی افسردگی باشد. سایر درمان های طبیعی برای افسردگی شامل اصلاح رژیم غذایی، تمرین ورزشی زیاد و اطمینان از مصرف ویتامین D مورد نیاز است.

 

تسکین نشانه های سندرم پیش از قاعدگی:

این سندرم گروهی از نشانه ها همچون تغییر در خلق وخو، خستگی، هوس مواد غذایی را در زنان ایجاد می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد سطح گابا در طول دوره قاعدگی دچار اختلال می شود و می تواند در طول این چرخه کاهش پیدا کند. این انتقال دهنده عصبی می تواند نشانه های سندرم پیش از قاعدگی را بهبود ببخشد. به عنوان مثال برخی از مطالعات نشان می دهد این ماده به عنوان تسکین دهنده درد عمل می کند. ویتامین B6 و منیزیم نیز می تواند درمان طبیعی برای این شرایط باشد.

 

کاهش التهاب:

اگرچه التهاب پاسخ طبیعی است که توسط سیستم ایمنی در نتیجه بیماری یا اسیب تحریک می شود اما التهاب مزمن می تواند به بیماری هایی همچون سرطان، بیماری های قلبی و حتی آرتریت منجر شود. برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد گابا سطح التهاب را در بدن کاهش می دهد و می تواند یک درمان عالی برای این شرایط باشد. به عنوان مثال مطالعه انجام شده در UCLA نشان می دهد مصرف مکمل حاوی گابا در موش ها خطر توسعه آرتریت روماتوئید و نشانه های آن را کاهش می دهد. یکی دیگر از مطالعات انجام شده نشان می دهد گابا می تواند فعالیت مسیری که باعث التهاب مفاصل می شود را کاهش دهد. پر کردن رژیم غذایی با غذاهای ضد التهابی می تواند خطر التهاب را کاهش دهد. سبزیجاتی با برگ سبز، توت ها، سالمون، گردو همگی ضد التهاب هستند.

 

خطرات و عوارض جانبی مصرف گابا:

گابا برای بیشتر افراد امن است و می تواند اثرات جانبی اندکی به همراه داشته باشد. با اینحال برخی از افراد باید مصرف آن را محدود سازند یا اصلا آن را مصرف نکنند. اگر باردار هستید یا به کودک خود شیر می دهید نباید از مکمل گابا استفاده کنید زیرا مطالعاتی بر روی این گروه از افراد انجام نشده است. علاوه بر این، اگر در حال حاضر داروهایی را برای افسردگی، بی خوابی یا اضطراب مصرف می کنید بهتر است قبل از آغاز مصرف هر نوع مکمل دیگری با پزشک خود مشورت نمایید زیرا این مکمل ها ممکن است با داروی مصرفی تداخل داشته باشند. برخی از افراد گزارش کرده اند که دوز بالای این مکمل می تواند اضطراب و دوره های افسردگی را افزایش دهد. سایر عوارض جانبی این مکمل در برگیرنده حس خارش یا سوزش در پوست و گرگرفتگی پوست است.

 

راهنمای دوز مصرفی گابا:

دوز مصرفی می تواند بر اساس سن، جنسیت و قد متفاوت باشد. قبل از آغاز مصرف مکمل، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و ببینید چه دوزی برایتان مناسب است. دوز عمومی برای تسکین استرس حدود ۷۵۰ الی ۸۰۰ میلی گرم در روز است که به سه الی چهار دوز در روز تقسیم بندی می شود. برای تسکین اضطراب، برخی از افراد توصیه می کنند حدود ۲۵۰ میلی گرم تا ۶۵۰ میلی گرم را سه بار در روز مصرف کنید که کلا ۷۵۰ الی ۱۹۵۰ میلی گرم خواهد بود. برای کاهش نشانه های ADHD بهتر است حدود ۲۵۰ الی ۴۰۰ میلی گرم مکمل طبق نظر پزشک مصرف شود. بهتر است کار خود را با دوز اندک شروع کنید و سپس مطمئن شوید که می توانید دوز بالاتر را تحمل نمایید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم قبل از مصرف هر نوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید. شما می توانید این مکمل را از داروخانه ها تهیه کنید.به جای مصرف مکمل گابا می توانید از سایر مکمل های طبیعی برای اضطراب استفاده کنید که به افزایش گابا در مغز کمک می کنند. به عنوان مثال ریشه سنبل الطیب می تواند به ازاد شدن گابا در مغز کمک کند. منیزیم نیز برای عملکرد گابا از اهمیت زیادی برخوردار است. در حقیقت، بی خوابی و اضطراب دو نشانه رایج کمبود منیزیم در بدن است. مصرف منیزیم کافی در رژیم غذایی می تواند به کاهش این موارد کمک کند. ویتامین B6 نیز تولید گابا را کاتالیز می کند. برطرف کردن نیازهای ویتامین B6 در بدن از بروز بی خوابی و اضطراب جلوگیری کند.

 

تاریخچه:

اگرچه گابا در سال ۱۸۸۳ به طور مصنوعی سنتز شد اما بیشتر محققان در مورد آن اطلاعاتی زیادی نداشتند. در حقیقت، اهمیت این ماده در سال های اخیر شناسایی شده است. این ماده برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ در بافت ها شناسایی شد و در سال ۱۹۵۰ در مغز پستانداران کشف گردید.

 

اقدامات احتیاطی:

استفاده از مکمل ها در زنان باردار یا شیرده به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا ممکن است عوارض ناخواسته ای برایشان داشته باشد. اگر دارویی برای اضطراب، افسردگی یا بی خوابی مصرف می کنید باید قبل از آغاز مصرف مکمل گابا با پزشک خود مشورت نمایید زیرا می تواند با این داروها تداخل داشته باشد. مصرف دوز بالای این مکمل ممکن است دوره های اضطراب و افسردگی را بیشتر کند. اگر نشانه یا عوارض جانبی داشتید حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر این، اگر نشانه های منفی همچون سوزن شدن یا گرگرفتگی پوست را داشتید حتما با پزشک مشورت نمایید.

 

سخن نهایی:

گابا یک انتقال دهنده عصبی مهارکننده است که احساس ترس و اضطراب را کاهش می دهد.

 

این ماده می تواند برای شرایط متعددی مفید باشد و به کاهش افسردگی، ADHD، بی خوابی، اضطراب، التهاب و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی کمک می کند. گابا می تواند سطح هورمون رشد را افزایش دهد.

 

شما می توانید گابا را به صورت مکمل یا به کمک مواد طبیعی همچون سنبل الطیب که سطح آن را در بدن افزایش می دهند مورد استفاده قرار دهید.

 

برای بیشتر افراد استفاده از مکمل ها امن است و می تواند یک روش موثر برای مبارزه با بیشتر بیماری ها باشد.

 

 

  • 7
  • 2
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 9 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مگان مارکل,بیوگرافی مگان مارکل,تصاویر مگان مارکل بیوگرافی مگان مارکل عروس خانواده سلطنتی انگلیس + عکس های عروسی اش

نام اصلی: ریچل مگان مارکل

لقب: دوشس ساسکس

تولد: ۴ اوت ۱۹۸۱

همسران: تروور انگلسون (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳) 

شاهزاده هری (۲۰۱۸ تاکنون)

دین: مسیحی

ادامه
 آیت الله مکارم شیرازى,مکارم شیرازی,ناصر مکارم شیرازی زندگینامه آیت الله مکارم شیرازى از مراجع تقلید

تولد: ۵ اسفند ۱۳۰۵

محل زندگی: قم

تالیفات: تفسیر نمونه

ملیت: ایرانی

استادان: محسن حکیم،آیت الله بروجردی

شاگردان:حسینی بوشهری، یحیی صالح نیا

ادامه
خیام,زندگینامه خیام,زندگی نامه خیام نیشابوری زندگینامه خیام نیشابوری

نام اصلی: غیاث‌الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری

زمینه فعالیت: ریاضیات، اخترشناسی، شعر

فلسفه، دین، تاریخ،گاه‌شماری، موسیقی

تولد: ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷

درگذشت:   ۱۲ آذر ۵۱۰

محل زندگی: حیره، نیشابور

ادامه
سعید عبدولی ,بیوگرافی سعید عبدولی ,عکس سعید عبدولی بیوگرافی سعید عبدولی کشتی گیر فرنگی

چکیده ای از بیوگرافی سعید عبدولی:

نام کامل:  سعید مراد عبدولی

ملیت: ایرانی

تولد: ۱۳ آبان ۱۳۶۸

اندیمشک، خوزستان، ایران

حرفه: ورزشکار

ادامه
محمدعلی افشانی,بیوگرافی محمدعلی افشانی,شهردار تهران بیوگرافی محمدعلی افشانی، شهردار جدید تهران

نام: محمد علی افشانی

تولد: ۱۳۳۸ دهدشت

ملیت: ایرانی

متصدی شهردار تهران

سیاستمدار اصلاح طلب

مذهب: اسلام، شیعه

ادامه
فیلسوف بزرگ,سقراط,زندگینامه سقراط زندگینامه سقراط، فیلسوف بزرگ یونانی

نگاهی گذرا به زندگی سقراط:

نام  کامل : سقراط

لقب : سقراطِ حکیم

تولد: ۴۷۰ یا ۴۶۹ پیش از میلاد

تاریخ مرگ: ۳۹۹ پیش از میلاد

محل تولد و مرگ : آتن، یونان

ادامه
آنجلینا جولی,بیوگرافی آنجلینا جولی,عکس آنجلینا جولی بیوگرافی آنجلینا جولی + عکس های خانوادگی آنجلینا جولی

نام اصلی: آنجلینا جولی وُیت

تولد: ۴ ژوئن ۱۹۷۵ ‏

لس آنجلس، کالیفرنیا

والدین: جان ویت

مارچلین برتراند

سال‌های فعالیت: ۱۹۹۳ - تا کنون

ادامه
عبدالباسط عبدالصمد,عبدالباسط,قران عبدالباسط عبدالصمد زندگینامه عبدالباسط | تلاوت قرآن عبدالباسط عبدالصمد

عنوان: عبدالباسط محمد عبدالصمد

زاده:  ۱۹۲۷

ارمنت، ارمنت، مصر

درگذشت: ۳۰ نوامبر ۱۹۸۸

۹ آذر ۱۳۶۷

قاهره، مصر

ادامه
سلنا گومز,بیوگرافی سلنا گومز,عکس های سلنا گومز بیوگرافی و عکس های سلنا گومز | دانستنی‌های جالب درباره سلنا گومز

نام اصلی: سلنا ماری گومز

زاده: ۲۲ ژوئیهٔ ۱۹۹۲ ‏   آمریکا

سال‌های فعالیت:  ۲۰۰۲–تاکنون

سبک : رقص پاپ

سازها: آواز

شغل: خواننده، بازیگر، تهیه‌کنندهٔ اجرایی، طراح مد، بشر دوست

ادامه
کیم کارداشیان،عکس کیم کارداشیان،عکس های کیم کارداشیان بیوگرافی کیم کارداشیان/تصاویر زیبا از کیم کارداشیان

زادروز: ۲۱ اکتبر ۱۹۸۰ 

محل زندگی: آمریکا

تبار:  ارمنی، آمریکایی

پیشه:  مدل، کارآفرین، بازیگر

قد: ۱۵۹ سانتی‌متر

فرزندان : نورث وست(دختر) ساینت وست(پسر)

ادامه
لیلا فروهر,زندگی نامه لیلا فروهر,بیوگرافی لیلا فروهر بیوگرافی لیلا فروهر، خواننده خوش صدا (+تصاویر)

تولد: ۴ اسفند ۱۲۳۷

محل تولد: اصفهان

ملیت : ایرانی

سبک‌(ها) : موسیقی پاپ فارسیفیوژن سنتی ایرانی

ساز(ها): سه تار - تار - تیمپو - پرکاشن

سال‌های فعالیت:  بازیگری (۱۳۴۴–۱۳۵۷) - خوانندگی (۱۳۵۱–اکنون)

ادامه
دکتر حسابی,پروفسور حسابی,پدرعلم فیریک ایران زندگینامه دکتر حسابی؛ پدر علم فیریک ایران

نام اصلی: محمود خان میرزا حسابی

زادروز: دوشنبه ۳ اسفند ۱۲۸۱

درگذشت: پنجشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۷۱   

علت مرگ: به هنگام درمان قلبی

آرامگاه: شهر دانشگاهی تفرش

محل زندگی: ایران، فرانسه، لبنان، ایالات متحده آمریکا

ادامه
رامبد جوان,بیوگرافی رامبد جوان,عکس رامبد جوان بیوگرافی رامبد جوان بازیگر پرانرژی + عکس جدید رامبد جوان و همسرش

نام: رامبد جوان تبریزی

تاریخ تولد: ۱۳۵۰/۱۰/۱

محل تولد: محله شهرآرای، تهران

عرصه فعالیت: بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان و مجری تلویزیون

شروع فعالیت : از سال ۱۳۷۳ 

همسران: نگار جواهریان ( جدید)

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید