۱۷:۰۳ - ۰۳ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۰۹۰۴
حوزه بهداشت و رفاه

وزیر بهداشت: مشکلی در تأمین مواد اولیه و تولید شیرخشک نداریم

دکتر سیدحسن هاشمی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
وزیر بهداشت گفت: تورم کاملا مغایر پیش‌بینی‌هاست، اگر قرار باشد ارائه خدمات درمانی بی‌کم‌وکاست ادامه یابد، لازم است در تعرفه خدمات درمانی به‌سرعت تجدیدنظر شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی امروز در حاشیه بازدید از تعدادی از کارخانجات تولید تجهیزات پزشکی و کارخانه تولید شیرخشک در مشهد، در خصوص مشکلات تأمین و تخصیص ارز کارخانجات تولید دارو و لوازم پزشکی و بهداشتی، اظهار کرد: برخی از شرکت‌های تولیدی حوزه پزشکی بخشی از تولید خود را به خارج صادر کرده و واقعا برخی از آن‌ها به بازار داخل نیاز ندارند و ما هستیم که به آن‌ها محتاج هستیم.  بنابراین طبیعی است که هزینه آن بخش از تولید را که صادر می‌کنند باید از غیر رسمی و توسط سامانه نیما تأمین شود.  اما هزینه آن بخش از تولید که مربوط به مصرف داخل است یا باید با ارز دولتی تأمین شده یا به تولیدکننده اجازه افزایش قیمت دهیم.

 

وی با بیان این‌که دولت باید یکی از دو راه تخصیص ارز دولتی و یا افزایش قیمت را انتخاب کند،  ادامه داد: در مورد محصولاتی مانند شیرخشک، دارو و مواداولیه آن و مواد اولیه تجهیزات پزشکی این تصمیم گرفته شده است. با این حال برخی از کارخانه‌ها به دلیل این که تجهیزات سرمایه‌ای تولید می‌کنند در حال حاضر مشمول دریافت ارز دولتی نیستند و حقیقتا ما هم پیشنهادی در این خصوص نداریم.

 

هاشمی تصریح کرد: ما معتقدیم دولت می‌تواند به بیمه کمک کرده و دست بازار را باز بگذارد تا به روال معمول خود عمل کند. ما نباید بر اساس مسیرهای یارانه‌ای عمل کنیم که خدای ناکرده فسادی در آن ایجاد نشود.

 

وی با اشاره به پیشنهاد وزارت بهداشت به دولت در خصوص نحوه ارائه ارز و یارانه خدمات دارو و لوازم پزشکی، گفت: پیشنهاد ما این است که تولیدکنندگان بر اساس قوانین خود عمل کنند و کالاها را با هزینه تمام شده، به علاوه سودی منطقی ارائه کرده و بنابراین به راحتی می‌توانند ارز خود را از طریق بازار تأمین کنند و همچنین برای این‌که به مصرف‌کننده فشار نیاید و هزینه‌ای تحمیل نشود، مابه‌التفاوت نرخ ارز را به جای پرداخت به تولیدکننده در قالب بیمه به مصرف‌کننده بدهیم که هم مانع ایجاد قاچاق خواهد شد و هم تکلیف تولیدکننده روشن است، وابستگی به دولت و مسیرهای بروکراتیک ندارد، اما سازمان برنامه‌و بودجه باید در این خصوص تصمیم بگیرد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: به نظر می‌رسد این مسیر مناسب‌تر است و دولت دارد در این خصوص مطالعه می‌کند و امیدواریم بتوانیم به موقع تصمیم بگیریم.

 

وی در خصوص مشکلات مالی مراکز درمانی که با نرخ دولتی خدمات ارائه می‌دهند پس از افزایش نرخ ارز، گفت: این یکی از مشکلات جدی است که این روزها ما با آن مواجه هستیم، یعنی دولت قبل از افزایش نرخ ارز و افزایش تورم،  افزایش قیمت ۵ درصدی را برای خدمات پزشکی تصویب کرد، در حالی که پیش‌بینی این شرایط نمی‌شد. در حال حاضر که این شرایط کاملا متفاوت است و تورم کاملا مغایر پیش‌بینی هاست، اگر قرار باشد ارائه خدمات بی‌کم‌وکاست ادامه پیدا کند، باید در این خصوص تجدید نظر شود و ما هم چندین بار این موضوع را از رئیس جمهور و سازمان برنامه‌وبودجه خواسته‌ایم و در دولت هم در این خصوص بحث شده است. 

 

هاشمی گفت: انتظار من به عنوان مسئول دستگاه بهداشت و درمان کشور این است که همان‌گونه که در بخش صنعت، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده، تعیین تکلیف می‌کند و متناسب با افزایش هزینه‌ها، قیمت‌ها را تغییر داده‌اند، در این بخش هم عجله کنند. هر چقدر تأخیر ایجاد شود باعث توقف خدمت می‌شود و توقف خدمت در این حوزه آسیب جدی به سلامت مردم وارد می‌کند؛ امیدواریم که سریع‌تر در این خصوص تصیمیم گرفته شود.

 

وی یادآور شد: یکی از مشکلات امروز ما این است که تصمیم می‌گیریم، اما برخی از این تصمیم‌گیری‌ها به قول مردم «نوش‌داروی پس از مرگ سهراب» می‌شود. زمانی تصمیم می‌گیریم که کار از کار گذشته و مشکلات ایجاد شده، انتظار من از سازمان برنامه‌وبودجه این است که هر چه سریع‌تر پیشنهاد خود را به دولت ارائه کند و مانع از تعطیلی برخی از خدمات سلامت به مردم چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی شود.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: بخش خصوصی هم با مشکلات جدی در این بخش مواجه است و دلیل آن این است که دولت در بخش خصوصی نیز قیمت‌گذاری می‌کند. اگر ما تعرفه و قیمت‌گذاری در این بخش نداشتیم، بخش خصوصی مشکلی نداشت. ما با ارز ۳۷۰۰ تومان قیمت‌گذاری کرده ایم، اما هم‌اکنون بخش خصوصی باید با ارزی که در کوچه و خیابان خرید و فروش می‌شود، مجموعه خود را اداره کند که منصفانه نیست. 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آخرین وضعیت تولید، انبار و توزیع شیرخشک در کشور، اظهار کرد: در این خصوص من بیش‌تر می‌توانم راجع به کارخانجات، مواد اولیه و انبارها صحبت کنم، چراکه بازار متنوع است و توزیع در برخی مکان‌ها دقیق و صحیح است و در برخی مکان‌ها ممکن است با اشکال باشد و نمی‌خواهم مردم قضاوتی را که از محیط دارند با آن‌چه اعلام می‌شود، متفاوت ببینند.

 

وی ادامه داد: آنچه مسلم است ما هیچ مشکلی در تأمین مواد اولیه و تولید شیرخشک نداریم. خوشبختانه شیرخشک در داخل کشور تولید می‌شود، بخشی از مواد آن باید از خارج بیاید که در حال حاضر پیش‌بینی هشت ماهه آینده شده و قراردادها برای یکسال بعد از آن در حال منعقد شدن است. 

 

هاشمی با بیان این‌که ارز و اعتبار لازم نیز برای بخش یارانه‌ای بوده و مصرف داخل پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: هم‌چنین خوشبختانه بخشی از این نیز صادر می‌شود و باید آن مسیر باز باشد تا این که بازار خود را از دست ندهند و خود یک منبع تولید ثروت و ایجاد اشتغال است که مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد شده بود که قول برطرف شدن آن را می‌دهیم.

 

وی خاطرنشان کرد: با این وجود به نظر می‌رسد در شیرخشک رژیمی بخش‌نامه‌های متناقضی که شده مشکلاتی را برای تولیدکنندگان در حوزه توزیع ایجاد کرده بود که آن هم تدبیر سازمان غذا و دارو برای توزیع کنترل‌شده شیرخشک‌های رژیمی در داروخانه‌های خاص با تعدادی که در گذشته مصرف داشتند، بود.  این مشکل نیز در این هفته برطرف خواهد شد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این اطمینان را پیدا کردم که ما مشکلی برای شیرخشک نداریم و هیچ نیازی به انبار کردن شیر خشک در منازل نیست، چراکه شیرخشک تاریخ مصرف دارد و انبار کردن آن‌ها برای بچه‌ها مشکل ایجاد می‌کند.

 

وی با اشاره به این‌که ۲۵ درصد مازاد بر مصرف سال گذشته مجموعه پخش در اختیار داروخانه‌ها قرار خواهد گرفت، گفت: با توجه به این‌که بازار منطقه در دست شرکت‌های ایرانی است، بنابراین قاچاق آن هیچ سودی برای کسی نخواهد داشت. در عین حال مصرف تمام داروخانه‌ها از طریق شرکت‌ها کنترل خواهد شد تا خدایی نکرده مشکلی به وجود نیاید.

 

هاشمی گفت: تولیدکنندگان نیاز به حمایت مسئولان و اعتماد مردم به این‌که بازار اشباع خواهد بود، دارند. انبارهای متعدد دارای شیر خشک وجود دارد، بنابراین امیدواریم همه اعتماد کنند. اگر شیر خشک را می‌شد، بیشتری از این تاریخ نگهداری کرد شاید شاهد انبارهای بیشتری بودیم.

 

 

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.7 stars from 23 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید