۰۸:۴۵ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۰۲۲۵
امنیتی و دفاعی

پایان‌خشونت در‌خیابان پاسداران

خشونت در خیابان پاسداران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت

۱۶بهمن بود که رئیس پلیس تهران بزرگ تاکید کرد که پلیس هیچ‌ برنامه‌ای برای برخورد با دراویش در تهران نداشته و ندارد. سردار رحیمی اظهار کرد: پلیس هیچ ‌برنامه‌ای برای دستگیری دراویش در تهران ندارد و صراحتا اعلام می‌کنم که نه ‌تنها پلیس بلکه دادستانی و دیگر دستگاه‌ها نیز در این زمینه برنامه‌ای نداشته و نخواهند داشت اما متاسفانه اخبار و اطلاعات کذبی منتشر شد که عمدتا رسانه‌های معاند نیز در دامن زدن به آن نقش داشتند.

 

رحیمی با بیان اینکه متاسفانه در کنار این اخبار کذب، اقدامات دیگری نیز انجام شد، گفت: «در بین دراویش متاسفانه افرادی نفوذ کردند که اقدام به سوءاستفاده از رأفت و رحمت پلیس کرده و آن وقایع را به وجود آوردند. رئیس پلیس پایتخت تصریح کرد: البته همه ما باید تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی بوده و در چارچوب آن رفتار کنیم و به این قوانین احترام بگذاریم.» این اظهارات رئیس پلیس پایتخت متوجه اخبار کذبی بود که در شبکه‌های مجازی در مورد موضوعاتی مرتبط به دراویش منتشر شده بود. اما به این توضیحات توجهی نشد و اتفاقی تلخ در شامگاه ۳۰ بهمن رقم خورد.

 

روایت دوشنبه ‌شب

حدود ساعت ۲۱ دوشنبه شب بود که ایرنا نوشت: «تجمع تعدادی از دراویش شهر تهران مقابل خانه نورعلی تابنده شامگاه دوشنبه موجب ترافیک سنگین در خیابان پاسداران شده است.» به گفته شاهدان نیروی انتظامی حاضر در منطقه برای متفرق کردن تجمع کنندگان اقدام به شلیک تیر هوای کرده است موضوعی که محسن همدانی معاون امنیتی استانداری تهران نیز آن را تایید کرد اما گفت که هنوز از این تیراندازی و دلایل آن جزئیاتی در دست نیست.

 

اتفاقی که خبرگزاری فارس در ابتدا از آن به‌عنوان تجمع دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران و مقابل کلانتری ۱۰۲ یاد کرد اما کمی بعد هجوم اتوبوس دراویش گنابادی به سمت کلانتری خیابان پاسداران منجر به شهادت ۳ مامور نیروی انتظامی و پرسنل کلانتری پاسداران شد. همچنین باعث آسیب رسیدن به ۱۲ دستگاه خودروی عبوری و پارک شده مردم شد و تعدادی از عابران نیز زخمی شدند. نیروی انتظامی برای جلوگیری از تشدید خشونت‌ها و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی شهروندان همه مسیرهای منتهی به محل حادثه را مسدود کرد. سخنگوی ناجا با اعلام این مطلب که عوامل به شهادت رساندن سه مامور یگان امداد پلیس تهران به سرعت دستگیر شدند، به برهم ‌زنندگان امنیت قاطعانه هشدار داد که در برابر اقدامات ضد امنیتی و غیرقانونی هر کسی با هر هویتی برخورد قاطع صورت می‌‌گیرد.

 

خبرگزاری فارس در ساعت ۲۱:۱۵ خبر داد: «در حال حاضر اوضاع کاملا تحت کنترل نیروی انتظامی است و حدودا ۱۰ نفر از آشوبگران بازداشت شده‌اند». سپس در ساعت ۲۲:۳۰ نوشت: «در حال حاضر نیروهای ناجا در محل مستقر هستند. تعداد شهدا نیز همان سه نفر است و چهار شهید که برخی از سایت‌ها اعلام کرده‌اند تکذیب می‌شود. در حال حاضر تجمع‌کنندگان در کوچه کریمیان در گلستان هفتم حضور دارند که تعدادشان هم زیاد نیست. یک درخت تنومند در مقابل کوچه کریمیان قطع و به آتش کشیده شده است و این درخت در حال سوختن میان نیروهای پلیس و تجمع‌کنندگان قرار دارد. گروهبان امامی و گروهبان بایرامی از نیروهای کادر یگان امداد به شهادت رسیدند.

 

دیگر شهید این جنایت، یک سرباز وظیفه بوده است که هرسه توسط اتوبوس جنایتکاران فرقه گنابادی به شهادت رسیدند. سن هر سه شهید ناجا زیر ۲۰ سال بوده و دو نیروی کادر نیروی انتظامی که امشب به شهادت رسیدند سه ماه بود که لباس سبز ناجا را بر تن کرده بودند.» صبح دیروز فارس گزارش داد‌: «طی ناآرامی‌های شب گذشته خیابان پاسداران تا ساعت ۴ بامداد متاسفانه ۳۰ نفر از ماموران نیروی انتظامی مصدوم شدند؛ همچنین علاوه بر شهادت سه مامور ناجا یک بسیجی با ضربات سلاح سرد و یک بسیجی دیگر توسط خودروی سمند اغتشاشگران به شهادت رسید.»

 

بازداشت ۳۰۰ آشوبگر

سخنگوی ناجا دیروز اظهار داشت: دوشنبه ‌شب نیروی انتظامی در عملیاتی پس از تعیین ضرب‌الاجل برای آشوبگران خیابان پاسداران و پایان این ضرب‌الاجل در ساعت ۴ بامداد، آتش برافروخته شده توسط مخلان نظم و امنیت را خاموش و عناصر اصلی را دستگیر کرد. سردار سعید منتظرالمهدی با اشاره به پایان آشوب در ساعت ۴:۳۰ بامداد سه‌شنبه و پاکسازی محل و خیابان‌های اطراف، افزود: بیش از ۳۰۰ نفر از دراویش که در بین آنان رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس-سمند) و نیز ضاربان و عناصر اصلی به چشم می‌خورد، دستگیر شدند. سخنگوی ناجا با اشاره به زخمی و مجروح شدن ۳۰ نفر از ماموران حاضر در صحنه، گفت: تعدادی از آشوبگران نیز مصدوم شدند. این مقام انتظامی یادآور شد: متاسفانه شاهد تخریب اموال عمومی، خودروها و شیشه منازل مردم توسط اخلالگران نظم و امنیت در محل مورد نظر بودیم.

 

وضعیت بازداشت‌شدگان

معاون امنیتی استاندار تهران درپی درگیری‌های دراویش گنابادی با نیروهای پلیس در پاسداران، گلستان هفتم، ضمن تاکید بر اینکه در حال حاضر اطلاعات اعلامی از سوی سخنگوی نیروی انتظامی کفایت می‌کند، گفت: در حال بررسی وضعیت دستگیرشدگان هستیم. محسن همدانی به انصاف‌نیوز گفت: اطلاعاتی که سخنگوی نیروی انتظامی تا الان گفته، کفایت می‌کند. کلیات همان است و در جزئیات ورود نمی‌کنیم. در حال بررسی وضعیت دستگیرشدگان هستیم. بعضی‌ از این افراد باید تفهیم اتهام شوند و بعضی‌ دیگر ملاحظات و مشکلاتی دارند که نیاز به زمان دارد.

 

انتقاد رئیس حوزه گناباد

حجت‌الاسلام حسین امامی در آیین سالروز شهادت حضرت زهرا(س) و اجتماع فاطمیون در شهر گناباد با محکوم کردن اقدامات خشونت بار دوشنبه شب در تهران از سوی برخی از وابستگان به فرقه موسوم به «دراویش گنابادی»، انتساب این فرقه به این شهر را به هیچ عنوان صحیح ندانست. وی همچنین خواستار برخورد قاطع مسئولان ذیربط با اقدامات خشونت طلبانه برخی از وابستگان به این فرقه شد. کسبه و اصناف شرق بازار تهران اقدامات خشونت‌گرایانه شب گذشته اغتشاش‌گران و صدمه وارد کردن به اموال عمومی و شخصی را که منجر به شهادت ۵ تن ازنیروها ی بسیج و نیروی انتظامی شد را محکوم کردند.

 

توضیح یک درویش

یکی از دراویش با تکذیب عاملیت به شهادت رسیدن ماموران نیروی انتظامی در اغتشاشات شب گذشته خیابان پاسداران تهران، اظهار کرد: این اتفاق باعث ناراحتی دراویش نیز شده است، در مسلک و مرام دراویش انجام چنین حرکت‌هایی جایی ندارد. به نوشته ایسنا؛

 

فرهاد نوری با تاکید بر اینکه هیچگاه خشونت در مسلک دراویش نبوده است، به اتفاقات شب گذشته خیابان پاسداران تهران و به شهادت رسیدن ۵ تن که ۳ نفر از آنها ماموران انتظامی بودند، اشاره کرد و با بیان اینکه دراویش هیچگاه آغازکننده خشونت نبودند، اظهار کرد: دراویش هیچگاه نمی‌خواستند که این اتفاقات بیفتد. آنها همواره تجمعاتی مسالمت‌آمیز داشته‌اند، اما درباره اتفاقات باید دید که چه کسانی می‌خواهند از این اغتشاشات سود ببرند و تقصیر را بر گردن دراویش بیندازند. وی افزود: هیچ کسی موافق خشونت نیست و حتی یک مورد پیدا نمی‌شود که دراویش آغازکننده خشونت، اغتشاش و ضرب و شتم بوده باشند. وی تاکید کرد که آغازکننده ماجرا نه نیروی انتظامی بود و نه دراویش.

کار داعش است

محمدعلی ابطحی معاون رئیس دولت اصلاحات هم در توئیتی تاکید کرد‌: «حمله کور با اتوبوس در خیابان پاسداران حقیقتا کار یک داعشی است. تاریخ تصوف با مدارا نوشته شده است. دلسوزان ایران و حتی صوفی‌های واقعی باید پیشتاز مخالفت با این نوع تروریست داعشی باشند. دروازه‌های ایران به روی داعش خارجی بسته است. جلوی خلق داعش وطنی را باید گرفت.»

 

واکنش شکوری راد

علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت دیروز چنین توئیت کرد: «ماجرای دیشب در خیابان پاسداران بسیار غم‌انگیز و حیرت‌آور است. نه ‌فقط برای تلفات و خسارت. برای از دست دادن کنترل در دو طرف ماجرا. سه شهید، تعدادی مجروح و دو راننده قاتل و خسارت به اموال عمومی و سیصد نفر بازداشتی، حاصل تحلیل و تدبیر چه کسی است؟ به او مدال افتخار بدهید.

 

ذوق‌زدگی حامیان داعش

برخی از رسانه‌های عربی زبان وابسته به کشورهای عربی منطقه و غرب که از سال ۲۰۱۱ با حمایت همه جانبه از تروریست‌ها، اقدامات وحشیانه آنها در سوریه و عراق را پوشش می‌دادند، روز دوشنبه در خبرهای فوری و گزارش‌های خود به وقایع ناگوار خیابان پاسداران پرداختند. شبکه العربیه سعودی در گزارش‌های خود به نقل از جریان‌ها و رسانه‌های معاند از تجمع دارویش گنابادی در مقابل کلانتری خیابان پاسداران خبر داد و با وارونه جلوه دادن وقایع در خیابان پاسداران مدعی شد: «پس از حمله پلیس به تجمع کنندگان، این تجمع به خشونت و خونریزی کشیده شد و شماری از دراویش زخمی شدند».

 

خبرگزاری رویترز عربی مدعی شد که شماری از دراویش گنابادی طی دو ماه گذشته دستگیر شدند. روزنامه القدس العربی چاپ لندن نیز در گزارشی نوشت: راننده اتوبوس در اعتراض به بازداشت یکی از رهبران فرقه گنابادی نیروهای پلیس را زیر گرفته است. روزنامه الشرق‌الاوسط چاپ لندن در گزارش خود با عنوان «کشته شدن سه نیروی پلیس در درگیری با یک گروه دینی در تهران» به درگیری پلیس با دراویش پرداخته و نوشته است: شب گذشته مناطق حساسی از شمال تهران شاهد درگیری شدید میان نیروهای پلیس و پیروان گروه دراویش بود که در این درگیری ها سه تن از نیروهای پلیس کشته شدند.

 

 

 

 

 

arm​andaily.‎​ir
  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
من به عنوان یک فرد که در منطقه درگیری در محل کارم بودم فقط از تمام کسانی که خبر را پوشش میدهند خواهش میکنم که واقعیت ها را بنویسند چون این فرد وگروه که با او بودند رفتار عادی نداشتند و متاثر از مصرف چیزی بودند من شغلم پرستاری و اگر تعریف از خود نباشد کارشناس ارشد پرستاری هستم و۱۸ سال سابقه در کار دارم
  • 0
  • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید