۰۷:۴۲ - ۱۸ مهر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۷۰۳۹۰۰
سیاست داخلی

ديوان عدالت اداری با استناد به ابلاغيه شورای نگهبان از فعاليت عضو زرتشتی شوراي شهر يزد جلوگيری كرد؛

مورد عجیب سپنتا

سپنتا نيكنام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

سپنتا نيكنام، عضو زرتشتي شوراي شهر يزد: پيگيري حكم ديوان عدالت اداري توسط فرمانداري يزد و هيأت نظارت بر انتخابات انجام مي شود نعمت احمدي، حقوقدان: ابلاغيه دبير شوراي نگهبان مبناي حقوقي ندارد

دستور موقت تعليق فعاليت تنها نماينده زرتشتي شوراي شهر در يزد حالا ديگر به شوراي اين شهر ابلاغ شده اما هنوز به ‌طور رسمي برگه‌ای به دست «سپنتا نيكنام» نرسيده است.

 

او كه پيش از اين چهار ‌سال نماينده مردم يزد در شوراي اين شهر بوده است، حالا در مرخصي دو هفته‌ای است اما ديوان عدالت اداري بر اساس شكايت يكي از شهروندان كه گفته می‌شود از رقباي انتخاباتي نيكنام در انتخابات بوده است، رأي تعليق موقت او را صادر كرده است، البته با استناد به ابلاغيه دبير شوراي نگهبان كه قبل از انتخابات ٩٦ منتشر شد.

 

«سپنتا نيكنام» دو دوره تأييد صلاحيت هيأت نظارت بر انتخابات را در كارنامه خود دارد؛ جواني ٣٢ ساله كه در مقطع كارشناسي ارشد اقتصاد فارغ‌التحصيل شده است، در شوراي چهارم شهر يزد رياست يكي از كميسيون‌ها را به عهده داشته و در شوراي پنجم هم به رياست كميسيون برنامه و بودجه شورا در آمده است. انتخاب او به‌ عنوان رئیس يكي از مهمترين كميسيون‌هاي شورا نشان‌دهنده اعتمادي است كه ساير اعضا به اين عضو زرتشتي شوراي شهر دارند؛ اگر چه حضور او از‌ سال ٩٢ به‌ عنوان عضو شورا همواره حاشيه‌هايي به همراه داشته است.

 

باقري همان فردي است كه بعد از اعلام نتايج انتخابات شوراها با استناد به نظر شوراي نگهبان عليه فرمانداري يزد و هيأت نظارت بر انتخابات اقامه دعوا كرد كه چرا صلاحيت «سپنتا نيكنام» را تأييد كرده است. درنهايت هم شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکم توقف موقت و جلوگیری از فعالیت «سپنتا نيكنام» را صادر کرد.

 

اين خبر ديروز از سوي «غلامعلی سفید» رئیس شورای شهر یزد تأييد شد: «فرماندار یزد با صدور ابلاغی حکم تعلیق موقت عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد را صادر کرده است؛ اما تلاش می‌کنیم در رأی قطعی مشکل حل شود. این حکم روز يكشنبه به شورای شهر یزد ابلاغ شده و از طرفی سپنتا نیکنام هم برای مدت ١٥ روز به مرخصی رفته است.» رئیس شورای شهر یزد به تبعات اين حكم هم اشاره كرده است: «با توجه به تبعات سیاسی داخلی و خارجی که لغو عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد می‌تواند برای کشور ایجاد کند، تلاش می‌کنیم در این فرصت ١٥ روزه، طی رایزنی با مسئولان کشور، شرایط تغییر حکم را ایجاد کنیم.»

 

رأي مردم نشانه ارتباط مسلمانان و زرتشتيان است

خود سپنتا نیکنام اما در گفت‌وگو با «شهروند» هنوز هيچ پيش‌بيني از نتيجه پيگيري‌ها ندارد: «چون اقامه دعوا عليه فرمانداري يزد و هيأت نظارت انجام شده است؛ اين دو نهاد پيگير رد اين حكم هستند.» او در سال‌هاي گذشته ارتباط خوبي با اعضاي شورا برقرار كرده است و حتي عملكرد اين نماينده مستقل شورا در سطحي بوده كه بيشتر از ‌هزار رأي در دوره پنجم نسبت به دوره چهارم جذب كرده است: «اختلافات در روابط كاري هميشه هست اما اعضا غالبا اعتماد خوبي داشتند و در هر دو دوره هم براي رياست كميسيون‌هاي شورا به من رأي دادند. به ‌هر حال اين رفتارها نشان می‌دهد مردم، مسئولان و اعضا با اين قضيه مشكلي ندارند اما فقط عده معدودي نسبت به انتخاب يك زرتشتي در شورا مشكل دارند.»

 

بعد از انقلاب اقليت‌هاي مذهبي توانستند به مجلس راه پيدا كنند اما ورود يك نماينده زرتشتي به مجموعه شوراها براي نخستین‌بار در دوره چهارم اتفاق افتاد و در دوره پنجم شورا هم تكرار شد: «موضع‌ها در برابر من به‌ عنوان نخستين زرتشتي كه به شورا راه يافته، طبيعي است چون تاكنون درباره آن بررسي و تحقيق نشده است؛ بنابراين براي برخي اين اتفاق كمي عجيب است. رأي مردم اما نشان‌دهنده روابط خوب ميان مسلمانان و زرتشتيان است.» او كه رئيس انجمن زرتشتيان هم هست اگر چه پيگير حل مشكل به وجود آمده است اما می‌گويد: «در برابر قانون سر تعظيم فرود می‌آوريم.»

 

در آخرين روزهاي فروردين‌ماه آیت‌الله جنتي، دبیر شورای نگهبان در ابلاغیه‌ای خواستار جلوگیری از تأیید صلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراهای شهر و روستا شد: «با عنایت به اطلاعات واصله از برخی مناطق کشور که اکثریت مردم آنها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند و افراد غیر مسلمان در این مناطق خود را داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا کرده‌اند و با توجه به این‌که تصمیمات شوراها در خصوص مسلمین بدون لزوم رسیدگی آن در شورای نگهبان لازم‌الاتباع خواهد بود، تبصره يك ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ نسبت به چنین مناطقی با نص فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی علیه‌الرحمه مغایر است و لذا خلاف موازین شرع شناخته شد.»

ديوان عدالت

 

 از دستور موقت خود عدول كند

اين ابلاغيه به‌سرعت در شبكه‌هاي مجازي دست به دست شد و در ميان سيل انتقادات به اين كه طبق قانون نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است و شورای نگهبان حق ورود در این زمینه را ندارد، علی لاریجانی،‌ رئیس مجلس ابلاغیه آیت‌الله جنتی رد صلاحیت اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها را رد کرد. او مستقیما به هیأت نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد قانون در مورد حضور پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها رعایت شود و قرار شد مر قانون در این زمینه بدون تغيير اجرا شود.

 

بعد از اعلام نتايج انتخابات يكي از رقباي انتخاباتي شكايتي را بر مبناي ابلاغيه شوراي نگهبان به ديوان عدالت اداري برد اما رئیس ستاد انتخابات یزد اعلام كرد كه متعاقب طرح شکایت در دیوان عدالت اداری، پاسخ حقوقی مستدلی تهیه و به دیوان عدالت اداري ارسال کرده است. اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس هم از اين انتخاب سپنتا نيكنام حمايت كرد و گفت كه پيگير لغو حكم است. در همين شرايط اما صلاحيت اين عضو شورا يك‌بار ديگر هم با تشكيل يك كميته حقوقي سه نفره از سوي دبیر هیأت نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد تاييد و به ديوان ابلاغ شد. علي مطهري، محمدرضا عارف و ابوالفضل موسوی‌بیدکی هم از ديگر نمايندگاني بودند که از اين نماينده زرتشتي شورا حمايت كردند، با وجود اين حكم ديروز به شوراي شهر يزد ابلاغ شده است.

 

نعمت احمدي هم حقوقدان است در گفت‌وگو با «شهروند» درباره ابلاغ اين حكم كه مرتبط به ابلاغيه شوراي نگهبان است، معتقد است كه مبناي حقوقي ندارد: «ابلاغيه آیت‌الله جنتي از نظر حقوقي و براساس قانون اساسي صحيح نيست؛ چون قانون اساسي كل اتباع كشور را داراي حقوق مساوي دانسته است و تنها قيدي كه براي شيعه‌بودن دارد، درباره رئيس‌جمهوري است.» او به حضور نماينده زرتشتي در مجلس اشاره كرد: «در قانون اساسي اقليت‌هاي شناخته‌شده مذهبي مسيحي، يهودي و زرتشتي بدون در نظر گرفتن جمعيت آنها داراي نماينده در مجلس هستند پس وقتي آنها در مجلس قانونگذاري داراي نماينده هستند، نامه شوراي نگهبان جايي ندارد.»

 

از سوي ديگر آنطور كه اين حقوقدان تفسير می‌کند براساس اصل ٩٩ قانون اساسي نظارت بر تمامي انتخابات جز انتخابات شوراي شهر بر عهده شوراي نگهبان است: «ابلاغيه آقاي جنتي به ناكامي در ليست اميد مجلس و حتي انتخابات مجلس خبرگان برمی‌گردد ضمن اين‌كه انتخابات هم شكل دارد و هم محتوا. بر اين اساس وقتي ثبت‌نام و تأييد صلاحيت‌ها تمام می‌شود ديگر رد صلاحيت دوباره معنايي ندارد؛ ضمن اين‌كه اين‌گونه برخوردها در شأن نظام مقدس جمهوري اسلامي نيست و نتيجه مثبتي نخواهد داشت.» او اين را هم گفت كه حالا راهكار ساده است اگر چه دستور موقت بار قضائي براي جلوگيري از كاري دارد اما به‌ هر حال يك تصميم اداري است، بنابراين ديوان عدالت اداري براي اين‌كه مسأله شائبه سياسي بودن نداشته باشد بايد از دستور موقت خود عدول كند.

 

 

 

shahrvand-newspa​per.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 8 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید