۰۹:۴۹ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۵۳۶۹
سیاست داخلی

محسن هاشمی: باید شکاف‌ها را ترمیم کنیم

محسن هاشمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

سال ۹۶ با آغازی پرنشاط و پرهیاهو، انتخاباتی را ثبت کرد که امیدهای جامعه به بهبود اوضاع را افزود، اما در واپسین ماه‌های سال،حجمی از نارضایتی در میان مردم اتفاقات دی‌ماه را رقم زد. در این راستا و با نگاه به سال پیش‌رو با مهندس محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، به گفت‌وگو نشسته‌ایم و از او درباره بیم‌ها و امید‌های سال ۹۷سخن گفته‌ایم. مشروح این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

 

شما جدی‌ترین بزنگاه جمهوری اسلامی را در سال ۹۶ در عرصه سیاسی چه چیزی ارزیابی می‌کنید؟

در سال ۱۳۹۶، مهم‌ترین مسئله سیاسی کشور انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها بود که شاهد شکستن رکورد مشارکت عمومی به‌ویژه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر بودیم؛ به نحوی که در تهران، آرا منتخبان سه‌برابر بیشتر از دوره‌های گذشته بود.

 

این موضوع نشان داد برخلاف تحلیل‌های یأس‌آلودی که گاهی شنیده می‌شود، میزان امید به بهبود و انگیزه برای مشارکت و تعامل اجتماعی در جامعه نه تنها کاهش نیافته است، بلکه افزایش نیز یافته و نارضایتی از وضعیت موجود موجب انگیزش عمومی برای اصلاح شده است که باید این موضوع را به فال نیک گرفت؛ چراکه حضور مردم همیشه برای انقلاب و نظام یک نعمت، هدایت‌کننده و پشتیبان بوده است.

 

خیلی از تحلیلگران از انسداد گفتمانی در دوگانه بین اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی در میدان سیاسی ایران سخن گفته‌اند، نظر شما در این رابطه چیست؟

این واقعیت که جناح‌های سیاسی در ایران نیازمند تجدیدنظر و اصلاح در مواضع و رویه‌های خود هستند، انکارناپذیر است، اما در این حد که ما دو جریان و تفکر اصلی کشور را به بن‌بست‌رسیده بدانیم و معتقد به ظهور جریان سومی باشیم که مورد اقبال همه مردم قرار می‌گیرد قابل بحث است. اگر این جریان سوم را میانه‌روی و اعتدال بدانیم، شاید بتوانیم از این ایده دفاع کنیم که جامعه از افراط و تفریط دلزده و خسته شده است و موافق میانه‌روی در هر دو طیف سیاسی است؛ بنابراین نمی‌توان مثل بعضی افراطیون یا تجدیدنظرطلبان از پایان اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی سخن گفت، اما می‌توان از پایان اقبال به تندروی در اکثریت جامعهصحبت کرد.

 

آیا از لحاظ امکان ساختاری، اساسا ظرفیت گشایش جامعه سیاسی برای شکل‌گرفتن نیروهای سیاسی جدید که قادر باشند مطالبات عدالت‌خواهانه را در ایران نمایندگی کنند وجود دارد؟

قطعا این ظرفیت هم در قانون اساسی و هم در منویات و شعارهای امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب وجود دارد، اما شاید برای تحقق آن به سعه صدر بیشتری از سوی مسئولان ذیربط نیاز داشته باشیم. باید بپذیریم انتقاد از مسئولان و به‌نقدکشیدن اشتباهات نه‌تنها تضعیف نظام نیست، بلکه تقویت انقلاب است؛ چراکه با انتقادات امکان رفع اشتباه‌ها و خطاها وجود دارد، اما با سکوت و سرپوش‌گذاشتن، خطاها، اشتباه‌ها و نقاط‌ضعف بزرگ می‌شوند و اصل انقلاب را به چالش می‌کشند.

 

باید توجه کنیم کسی می‌تواند مدعی گفتمان عدالت باشد که خود کارنامه روشن و قابل‌دفاعی داشته باشد. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، در پیام هشت ماده‌ای مبارزه با فساد، با دستمال آلوده نمی‌توان جایی را تمیز کرد، باید دست‌های مدعی عدالت تمیز و پاک باشد و جامعه به کسانی که خود متهم به بزرگ‌ترین تخلفات بوده‌اند برای پرچمداری اصلاح‌طلبی و مبارزه با فساد اعتماد نمی‌کند.

 

یکی از سوال‌های جدی که این روزها پیش‌روی گفتمان اصلاح‌طلبی گذاشته شد این بود که چرا هرگز اصلاحات نظریه منسجم درباره مفهوم عدالت نداشته و تبار گفتمان اصلاح‌طلبی نتوانسته است به این محور نزدیک شود، نظر شما در این رابطه چیست؟

البته عدالت مفهوم وسیعی است. شاید بتوان گفت گفتمان اصلاح‌طلبی عمدتا متمرکز بر مفهوم توسعه سیاسی و عدالت سیاسی بوده و بر مفهوم عدالت اقتصادی کمتر متمرکز شده است؛ البته در این میان، برخی شعارهای پوپولیستی درباره عدالت هم، خود نقش مهمی در غفلت بخشی از جامعه از مسیر صحیح بوده است.

 

جمله مهمی که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیان می‌کردند این بود که عدالت به معنای توزیع فقر نیست به معنای توزیع ثروت است؛ این مرز میان اسلام و تفکرات چپ و مارکسیستی است که متاسفانه از ابتدای انقلاب صدمات زیادی به کشور وارد کرده است. اگر رقابت، تولید، اشتغال، حمایت از سرمایه‌گذاری و شفافیت در اقتصاد حاکم شود، هم رفاه عمومی حاصل می‌شود و هم رانت و فساد اقتصادی کاهش می‌یابد که این مفهوم واقعی عدالت در اسلام است؛ یعنی اعطای حق به ذیحق، حق هر ایرانی دارابودن حداقل معیشت و بهره‌مندی از رفاه عمومی است.

 

فصل مشترک همه راهکارهایی که این روزها برای برون‌رفت از فروبستگی و حل منازعه پیشنهاد می‌شود، بحث و گفت‌وگو است؛ البته برخی بر این باورند که در صورت به‌وجودآمدن فضای گفت‌وگویی و درصورتی‌که حاکمیت به این خواسته‌ها پاسخ بدهد، ممکن است مطالبات عمومی سیر صعودی پیدا کنند و چالش جدیدی را روبه‌روی کشور بگذارند. شما این موضع را چگونه تحلیل می‌کنید؟

البته گفت‌وگو در همه عرصه‌ها مفید و سازنده است، اما باید هدف و چارچوب آن مشخص شود که از یکسو به مناقشه تبدیل نشده و از سوی دیگر به هرج‌ومرج دامن زده نشود. اگر نخبگان قصد گفت‌وگو با حاکمیت را دارند باید با ادبیات و چارچوب قابل فهم و مورد توافق طرفین این گفت‌وگو صورت گیرد.

 

گاهی برخی گفت‌وگوها اگر در فضای دوستانه و مبتنی‌بر اعتماد صورت گیرد اثر مثبتی دارد، اما همان محتوا اگر به‌صورت تبلیغاتی و در فضای شعاری مطرح شود، اثر عکس می‌گذارد. شاید بیش از آغاز گفت‌وگو همه ما نیازمند دانستن آداب گفت‌وگو هستیم.

 

به‌عنوان سوال پایانی، با توجه به آن‌چه در گفت‌وگو مطرح شد و با درنظرداشتن اتفاقات دی‌ماه که از آن به‌عنوان یک هشدار یاد کردید، سال ۹۷ را در عرصه سیاسی چگونه ارزیابی می­کنید و از نظر شما ما چه بیم‌ها و امید‌هایی پیش‌رو داریم؟

حتی اگر ناآرامی‌هایی که در دی‌ماه رخ داد، اتفاق نمی‌افتاد، ما با معضلات جدی مواجه بودیم که در جای دیگری بروز می‌کرد. واقعیت آن است که جامعه ما دچار چالش‌های بنیادین و عمیقی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شده است که گرچه ممکن است این چالش‌ها در حوزه سیاست نیز تاثیراتی بگذارد، اما با راه‌حل‌های سیاسی، به‌طور کامل قابل مقایسه نیست.

 

ما نیازمند تجدیدنظر در شیوه‌های مدیریتی و حاکم‌شدن اصول علمی بر تصمیمات و رفتارهای خودمان هستیم، شاید زمانی به‌دلیل قیمت بالای نفت و درآمدهای سرشار آن، ناکارآمدی سیستم پوشش داده می‌شد، اما چشم‌انداز آینده با توجه به تحولات در حوزه انرژی و اقتصاد جهانی و افزایش هزینه اداره کشور به نحوی است که راهی جز بهبود مستمر و محسوس کارآیی برای ما باقی نمانده است. تاثیر این چالش‌ها قطعا در حوزه سیاست بروز خواهد یافت و باید بدانیم جمهوری اسلامی در شرایطی است که بسیاری از قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی قصد سوءاستفاده و تعمیق مشکلات و ‌شکاف‌های فرهنگی – اجتماعی ایران را دارند، پس موضع هوشمندانه ما باید در راستای ترمیم این شکاف‌ها باشد، نه تعمیق آن.

 

 

 

 

a​semandaily.‎​ir
  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 21 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بیوگرافی الناز شاکردوست،الناز شاکردوست،عکس‌های الناز شاکردوست بیوگرافی الناز شاکردوست + مصاحبه

چکیده بیوگرافی الناز شاکر دوست

نام: الناز شاکردوست

تارخ تولد: ۷ تیر ۱۳۶۳

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری، عکاسی، طراحی صحنه و لباس

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران

ادامه
بیوگرافی نورگل یشیلچای،عکس‌های نورگل یشیلچای،بازیگر نقش جن زیبا نورگل یشیلچای بیوگرافی نورگل یشیلچای بازیگر ترکیه‌ای فیلم ایرانی جن زیبا

نام کامل: نورگل یشیلچای (Nurgül Yeşilçay)

ملیت: ترکیه

تاریخ تولد: ۲۶ مارس ۱۹۷۶ میلادی

محل تولد: افیون قره حصار ترکیه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات: لیسانس تئاتر و سینما

ادامه
اکبر عبدی,بیوگرافی اکبر عبدی,عکس‌های اکبر عبدی بیوگرافی اکبر عبدی + عکس همسر و دختر

نام کامل: عبدي آقاباقر

تاريخ تولد: ۱۳۳۹/۶/۴ 

محل تولد: تهران

محل زندگي: تهران

تحصيلات: ديپلم

همسر: نينا عبدي

ادامه
بیوگرافی وینفرید شفر,عکس‌های وینفرید شفر,کارنامه فوتبالی وینفرید شفر بیوگرافی و کارنامه فوتبالی وینفرد شفر + عکس همسر و فرزندان

نام کامل : وینفرید شفر

متولد: ۱۰ ژانویهٔ ۱۹۵۰

ملیت: آلمان

زادگاه :ماین

حرفه :مربیگری

باشگاه: استقلال تهران

ادامه
برانکو ایوانکوویچ,بیوگرافی برانکو ایوانکوویچ,عکس‌های برانکو ایوانکوویچ بیوگرافی کامل برانکو ایوانکوویچ + عکس‌های خانوادگی

نام  کامل: برانکو ایوانکوویچ

متولد: ۲۸ فوریهٔ ۱۹۵۴ ‏

ملیت: کرواسی

زادگاه: واراژدین

پست: سرمربی

باشگاه کنونی: پرسپولیس

ادامه
کارلوس کی روش,بیوگرافی کارلوس کی روش,عکس‌های کارلوس کی روش بیوگرافی کارلوس کی روش، چهره مطرح فوتبال + عکس همسر

نام کامل: کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش

تاریخ تولد: ۱ مارس ۱۹۵۳

محل تولد: نامپولا، موزامبیک پرتغال

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال

پیشه:سرمربیگری فوتبال

تیم:تیم ملی فوتبال ایران

ادامه
پیام صابری،بیوگرافی پیام صابری،عکس‌های پیام صابری بیوگرافی زنده یاد پیام صابری، همسر زیبا بروفه + تصاویر

زمینه فعالیت: بازیگر ،کارگردان و چهره‌پرداز

تولد: ۱۳۵۲ خورشیدیتهران

مرگ: ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۷ (۴۵ سالگی) تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۳–۱۳۹۷

همسر:  زیبا بروفه

ادامه
زیبا بروفه,بیوگرافی زیبا بروفه,عکسهای زیبا بروفه بیوگرافی زیبا بروفه + عکس

نام کامل: زیبا بروفه

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۶/۲۹ 

محل تولد: تهران

محل زندگی: تهران، ایران

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل حقوق قضایی 

ادامه
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
جنیفر لوپز,بیوگرافی جنیفر لوپز,عکس‌های جنیفر لوپز بیوگرافی جنیفر لوپز + عکس همسر و فرزندان

نام کامل : جنیفر لین لوپز

تاریخ تولد: ۲۴ ژوئیهٔ ۱۹۶۹ ‏

محل تولد: برانکس، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: لس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا

حرفه: بازیگر، نویسنده، رقصنده، طراح مد، تهیه کننده، خواننده، آهنگ نویس

شروع فعالیت:  ۱۹۸۶

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید