۰۹:۴۹ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۵۳۶۹
سیاست داخلی

محسن هاشمی: باید شکاف‌ها را ترمیم کنیم

محسن هاشمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

سال ۹۶ با آغازی پرنشاط و پرهیاهو، انتخاباتی را ثبت کرد که امیدهای جامعه به بهبود اوضاع را افزود، اما در واپسین ماه‌های سال،حجمی از نارضایتی در میان مردم اتفاقات دی‌ماه را رقم زد. در این راستا و با نگاه به سال پیش‌رو با مهندس محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، به گفت‌وگو نشسته‌ایم و از او درباره بیم‌ها و امید‌های سال ۹۷سخن گفته‌ایم. مشروح این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

 

شما جدی‌ترین بزنگاه جمهوری اسلامی را در سال ۹۶ در عرصه سیاسی چه چیزی ارزیابی می‌کنید؟

در سال ۱۳۹۶، مهم‌ترین مسئله سیاسی کشور انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها بود که شاهد شکستن رکورد مشارکت عمومی به‌ویژه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر بودیم؛ به نحوی که در تهران، آرا منتخبان سه‌برابر بیشتر از دوره‌های گذشته بود.

 

این موضوع نشان داد برخلاف تحلیل‌های یأس‌آلودی که گاهی شنیده می‌شود، میزان امید به بهبود و انگیزه برای مشارکت و تعامل اجتماعی در جامعه نه تنها کاهش نیافته است، بلکه افزایش نیز یافته و نارضایتی از وضعیت موجود موجب انگیزش عمومی برای اصلاح شده است که باید این موضوع را به فال نیک گرفت؛ چراکه حضور مردم همیشه برای انقلاب و نظام یک نعمت، هدایت‌کننده و پشتیبان بوده است.

 

خیلی از تحلیلگران از انسداد گفتمانی در دوگانه بین اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی در میدان سیاسی ایران سخن گفته‌اند، نظر شما در این رابطه چیست؟

این واقعیت که جناح‌های سیاسی در ایران نیازمند تجدیدنظر و اصلاح در مواضع و رویه‌های خود هستند، انکارناپذیر است، اما در این حد که ما دو جریان و تفکر اصلی کشور را به بن‌بست‌رسیده بدانیم و معتقد به ظهور جریان سومی باشیم که مورد اقبال همه مردم قرار می‌گیرد قابل بحث است. اگر این جریان سوم را میانه‌روی و اعتدال بدانیم، شاید بتوانیم از این ایده دفاع کنیم که جامعه از افراط و تفریط دلزده و خسته شده است و موافق میانه‌روی در هر دو طیف سیاسی است؛ بنابراین نمی‌توان مثل بعضی افراطیون یا تجدیدنظرطلبان از پایان اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی سخن گفت، اما می‌توان از پایان اقبال به تندروی در اکثریت جامعهصحبت کرد.

 

آیا از لحاظ امکان ساختاری، اساسا ظرفیت گشایش جامعه سیاسی برای شکل‌گرفتن نیروهای سیاسی جدید که قادر باشند مطالبات عدالت‌خواهانه را در ایران نمایندگی کنند وجود دارد؟

قطعا این ظرفیت هم در قانون اساسی و هم در منویات و شعارهای امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب وجود دارد، اما شاید برای تحقق آن به سعه صدر بیشتری از سوی مسئولان ذیربط نیاز داشته باشیم. باید بپذیریم انتقاد از مسئولان و به‌نقدکشیدن اشتباهات نه‌تنها تضعیف نظام نیست، بلکه تقویت انقلاب است؛ چراکه با انتقادات امکان رفع اشتباه‌ها و خطاها وجود دارد، اما با سکوت و سرپوش‌گذاشتن، خطاها، اشتباه‌ها و نقاط‌ضعف بزرگ می‌شوند و اصل انقلاب را به چالش می‌کشند.

 

باید توجه کنیم کسی می‌تواند مدعی گفتمان عدالت باشد که خود کارنامه روشن و قابل‌دفاعی داشته باشد. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، در پیام هشت ماده‌ای مبارزه با فساد، با دستمال آلوده نمی‌توان جایی را تمیز کرد، باید دست‌های مدعی عدالت تمیز و پاک باشد و جامعه به کسانی که خود متهم به بزرگ‌ترین تخلفات بوده‌اند برای پرچمداری اصلاح‌طلبی و مبارزه با فساد اعتماد نمی‌کند.

 

یکی از سوال‌های جدی که این روزها پیش‌روی گفتمان اصلاح‌طلبی گذاشته شد این بود که چرا هرگز اصلاحات نظریه منسجم درباره مفهوم عدالت نداشته و تبار گفتمان اصلاح‌طلبی نتوانسته است به این محور نزدیک شود، نظر شما در این رابطه چیست؟

البته عدالت مفهوم وسیعی است. شاید بتوان گفت گفتمان اصلاح‌طلبی عمدتا متمرکز بر مفهوم توسعه سیاسی و عدالت سیاسی بوده و بر مفهوم عدالت اقتصادی کمتر متمرکز شده است؛ البته در این میان، برخی شعارهای پوپولیستی درباره عدالت هم، خود نقش مهمی در غفلت بخشی از جامعه از مسیر صحیح بوده است.

 

جمله مهمی که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیان می‌کردند این بود که عدالت به معنای توزیع فقر نیست به معنای توزیع ثروت است؛ این مرز میان اسلام و تفکرات چپ و مارکسیستی است که متاسفانه از ابتدای انقلاب صدمات زیادی به کشور وارد کرده است. اگر رقابت، تولید، اشتغال، حمایت از سرمایه‌گذاری و شفافیت در اقتصاد حاکم شود، هم رفاه عمومی حاصل می‌شود و هم رانت و فساد اقتصادی کاهش می‌یابد که این مفهوم واقعی عدالت در اسلام است؛ یعنی اعطای حق به ذیحق، حق هر ایرانی دارابودن حداقل معیشت و بهره‌مندی از رفاه عمومی است.

 

فصل مشترک همه راهکارهایی که این روزها برای برون‌رفت از فروبستگی و حل منازعه پیشنهاد می‌شود، بحث و گفت‌وگو است؛ البته برخی بر این باورند که در صورت به‌وجودآمدن فضای گفت‌وگویی و درصورتی‌که حاکمیت به این خواسته‌ها پاسخ بدهد، ممکن است مطالبات عمومی سیر صعودی پیدا کنند و چالش جدیدی را روبه‌روی کشور بگذارند. شما این موضع را چگونه تحلیل می‌کنید؟

البته گفت‌وگو در همه عرصه‌ها مفید و سازنده است، اما باید هدف و چارچوب آن مشخص شود که از یکسو به مناقشه تبدیل نشده و از سوی دیگر به هرج‌ومرج دامن زده نشود. اگر نخبگان قصد گفت‌وگو با حاکمیت را دارند باید با ادبیات و چارچوب قابل فهم و مورد توافق طرفین این گفت‌وگو صورت گیرد.

 

گاهی برخی گفت‌وگوها اگر در فضای دوستانه و مبتنی‌بر اعتماد صورت گیرد اثر مثبتی دارد، اما همان محتوا اگر به‌صورت تبلیغاتی و در فضای شعاری مطرح شود، اثر عکس می‌گذارد. شاید بیش از آغاز گفت‌وگو همه ما نیازمند دانستن آداب گفت‌وگو هستیم.

 

به‌عنوان سوال پایانی، با توجه به آن‌چه در گفت‌وگو مطرح شد و با درنظرداشتن اتفاقات دی‌ماه که از آن به‌عنوان یک هشدار یاد کردید، سال ۹۷ را در عرصه سیاسی چگونه ارزیابی می­کنید و از نظر شما ما چه بیم‌ها و امید‌هایی پیش‌رو داریم؟

حتی اگر ناآرامی‌هایی که در دی‌ماه رخ داد، اتفاق نمی‌افتاد، ما با معضلات جدی مواجه بودیم که در جای دیگری بروز می‌کرد. واقعیت آن است که جامعه ما دچار چالش‌های بنیادین و عمیقی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شده است که گرچه ممکن است این چالش‌ها در حوزه سیاست نیز تاثیراتی بگذارد، اما با راه‌حل‌های سیاسی، به‌طور کامل قابل مقایسه نیست.

 

ما نیازمند تجدیدنظر در شیوه‌های مدیریتی و حاکم‌شدن اصول علمی بر تصمیمات و رفتارهای خودمان هستیم، شاید زمانی به‌دلیل قیمت بالای نفت و درآمدهای سرشار آن، ناکارآمدی سیستم پوشش داده می‌شد، اما چشم‌انداز آینده با توجه به تحولات در حوزه انرژی و اقتصاد جهانی و افزایش هزینه اداره کشور به نحوی است که راهی جز بهبود مستمر و محسوس کارآیی برای ما باقی نمانده است. تاثیر این چالش‌ها قطعا در حوزه سیاست بروز خواهد یافت و باید بدانیم جمهوری اسلامی در شرایطی است که بسیاری از قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی قصد سوءاستفاده و تعمیق مشکلات و ‌شکاف‌های فرهنگی – اجتماعی ایران را دارند، پس موضع هوشمندانه ما باید در راستای ترمیم این شکاف‌ها باشد، نه تعمیق آن.

 

 

 

 

a​semandaily.‎​ir
  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 21 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
محمدرضا خانزاده,بیوگرافی محمدرضا خانزاده,عکس محمدرضا خانزاده بیوگرافی محمدرضا خانزاده + عکس

نام کامل: محمدرضا خانزاده دارابی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

پُست: مدافع

قد: ۱۸۶ سانتی‌متر

ادامه
رامین رضاییان,بیوگرافی رامین رضاییان,عکس های رامین رضاییان بیوگرافی رامین رضاییان، یکی از پرحاشیه‌ترین بازیکنان فوتبال (+جدیدترین تصاویر)

نام اصلی: رامین رضاییان

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۶۸

زادگاه: ساری، ایران

پست: دفاع راست، هافبک

قد: ۱٫۸۵ متر

ادامه
روزبه چشمی,بیوگرافی روزبه چشمی,روزبه چشمی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی روزبه چشمی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

نام اصلی: روزبه چشمی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۹۲ متر

پست: مدافع میانی / هافبک دفاعی

ادامه
امید نورافکن,بیوگرافی امید نورافکن,عکس های امید نورافکن بیوگرافی امید نورافکن +عکس

نام اصلی: امید نورافکن

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ فروردین ۱۳۷۶

زادگاه: ری، ایران

قد: ۱٫۸۲ متر

پست: هافبک دفاعی/دفاع چپ

ادامه
سامان قدوس,سامان قدوس بازیکن تیم ملی فوتبال,بیوگرافی سامان قدوس بیوگرافی سامان قدوس، بازیکن دو رگه فوتبال (+تصاویر)

نام اصلی: سامان قدوس

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۵ شهریور ماه ۱۳۷۲

زادگاه: مالمو، سوئد

قد: ۱٫۷۶ متر 

پست: هافبک، مهاجم

ادامه
سعید عزت اللهی,بیوگرافی سعید عزت اللهی,عکس سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت‌ اللهی پسر بازیکن مشهور دهه ۶۰ + عکس

نام  کامل: سعید عزت اللهی آفاق

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵ 

زادگاه: بندر انزلی، ایران

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: هافبک میانی

ادامه
احمد عبدالله زاده,بیوگرافی احمد عبدالله زاده,عکس احمد عبدالله زاده بیوگرافی احمد عبدالله زاده + عکس

نام اصلی: احمد عبدالله‌ زاده

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۲

زادگاه: شوش، ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک دفاعی

ادامه
وحید امیری,بیوگرافی وحید امیری,عکس های وحید امیری بیوگرافی وحید امیری، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

نام اصلی: وحید امیری

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۳ فروردین ۱۳۶۷

زادگاه: خرم‌آباد، ایران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک چپ، وینگر، مهاجم

ادامه
 پژمان منتظری,بیوگرافی پژمان منتظری,عکس های پژمان منتظری بیوگرافی پژمان منتظری (+تصاویر)

نام اصلی: پژمان منتظری

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱۵ شهریور ۱۳۶۲ 

زادگاه: دزفول، ایران

قد: ۱٫۸۴ متر

پست: دفاع میانی - دفاع راست

ادامه
محمد انصاری,بیوگرافی محمد انصاری,عکس های محمد انصاری بیوگرافی محمد انصاری، مرد اخلاق لیگ برتر فوتبال ایران + عکس

چکیده ای از بیوگرافی محمد انصاری:

نام اصلی: محمد انصاری

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۱ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

پست: دفاع چپ / مدافع میانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید