۱۰:۳۷ - ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۶۰۶۷۶۴
سیاست خارجی

خروج آمریکا از برجام دشوار است

ایران و آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

تحولاتي كه طي حدود يك هفته گذشته رخ داده و نشانه‌هايي كه طي اين مدت ديده شده، حكايت از اندكي كاهش از احتمال انجام اقدامي حاد از سوي ترامپ عليه برجام در سررسيد گزارش بعدي به كنگره دارد. سخنگوي وزارت خارجه امريكا در ١٤ سپتامبر تمديد تعليق تحريم‌هاي نفتي را اعلام كرد و هدف آن را «حفظ درجه‌اي از انعطاف در شرايطي كه مشغول مذاكره با كنگره و متحدان هستيم»، دانست.

 

همزمان اضافه شدن ١١ شخص و نهاد ايراني و اوكرايني به ليست تحريم‌ها اعلام شد؛ امري كه بيشتر جنبه نمادين دارد و در ادامه الگوي سابق صورت گرفته است. تمديد اين تعليق‌ها از نظر ماندن امريكا در برجام قطعا مهم‌تر از اعلام يا عدم اعلام پايبندي ايران در ١٥ اكتبر است، چراكه عدم تمديد تعليق‌ها قطعا امريكا را در موضوع نقض فاحش برجام قرار مي‌داد، اما اعلام احتمالي عدم پايبندي ايران به تنهايي مي‌تواند نقض فاحش برجام نباشد.

 

اقدام ديگر امريكا در اين دوره يعني لفاظي بيشتر در مورد مقابله با اقدامات «بي‌ثبات ساز» ايران در منطقه، نشانه ديگري حاكي از احتمال جست‌وجوي راهي براي حفظ آبرو در صورتي كه ترامپ تصميم به ادامه اجراي برجام است.

 

گزارش اختصاصي رويترز مبني بر ارايه يك استراتژي تازه از سوي وزراي خارجه و دفاع امريكا و مشاور امنيت ملي به ترامپ براي مقابله با حضور و اقدامات ايران در منطقه نيز در اين رابطه قابل توجه است. به گزارش رويترز كه ظاهرا بر مبناي اظهارات منابعي در دولت و كاخ سفيد نوشته شده، اين استراتژي در نشستي در كاخ سفيد در ٧ سپتامبر بررسي شده و هدف آن اعمال شدت عمل بيشتر در برابر فعاليت‌هاي ايران در منطقه با هدف مقابله با نفوذ ايران، كمك رساني به متحدان، مقابله با برنامه موشكي ايران، مقابله با شناورهاي ايران در خليج فارس و... از طريق اهرم‌هاي نظامي و اقتصادي است. به نوشته رويترز اين استراتژي تماما در مورد اين است كه برجام حفظ شود و در بقيه موارد شدت عمل نشان داده شود.

 

يكي از دلايل قوي شدن دست عناصر نسبتا عملگراتر در واشنگتن مي‌تواند حذف استيفن بنن و همفكران او باشد. آنان خواستار آن بودند كه مقابله با ايران و چين در راس سياست‌هاي ترامپ قرار گيرد. مقامات تاثيرگذار كنوني مانند مك مستر و ماتيس اگر چه ايران ستيز‌ند، اما ضديت‌شان ابعاد ايدئولوژيك و تمدني و نظاير آن ندارد، بلكه به نحوي عملگرايانه در پي محدود كردن نقش ايران در منطقه هستند.

 

برخي مدعي شده‌اند كه اشخاص و نهادهايي كه جديدا به ليست تحريم اضافه شدند و ادعا شده كه در رابطه با نيروي قدس و حملات سايبري بوده‌اند، مي‌تواند در چارچوب اين استراتژي جديد انجام شده باشد. علاوه بر اخراج تندروها، تداوم و تشديد مخالفت متحدان امريكا با لغو برجام و ترديد كنگره نيز در اين رابطه بي‌تاثير نيست. وزير خارجه انگليس در مصاحبه مشترك اخير با تيلرسون گفت: «بحران كره شمالي اهميت داشتن ترتيباتي مثل برجام را نشان داده است.» و در اشاره‌اي آشكار به هم نظر بودن تيلرسون با خودش اضافه كرد كه «اين موضعي است كه من و شما هر دو اختيار كرده‌ايم.» وي اضافه كرد كه ايرانيان بايد از منافع برجام منتفع شوند. در اين رابطه تاكيد مجدد باب كوركر، رييس كميته روابط خارجي سنا مبني بر اينكه «مهم است... كه متحدان‌مان را حفظ كنيم» و «كاري كه نمي‌خواهيم بكنيم اين است كه به دست خود بي‌جهت بحران ايجاد كنيم.»

 

در كنار دو تحول فوق، شواهد و نشانه‌هايي حاكي از اين نيز وجود دارد كه دولت ترامپ بيش از پيش در حال تمركز بر اين است كه به جاي لغو برجام راهي براي مذاكره مجدد در مورد برخي عناصر آن، به ويژه نظارت سختگيرانه‌تر بر اجراي برجام و استفاده از كميسيون مشترك برجام براي اين منظور و وضعيت برنامه هسته‌اي ايران بعد از منقضي شدن اعتبار بخش‌هايي از برجام در ٢٠٢٥ و ٢٠٣٠ بيابد.

 

در اين رابطه از قول منابع ديپلماتيك گفته شده كه امريكا از اروپا خواسته كه محدوديت‌هاي برجام براي دوره بعد از ٢٠٢٥ تمديد شود. مقامات اروپايي نيز گفته‌اند كه ممكن است در مقطعي بتوان در اين موارد صحبت كرد، ولي فعلا برجام دارد خوب كار مي‌كند و اجراي آن بايد تداوم يابد. اين امر بيشتر از آن جهت ممكن است مورد توجه قرار گرفته باشد كه برخي دول اروپايي ممكن است از اين طريق بخواهند امتيازي به ترامپ جهت راضي كردن او به خودداري از خروج از برجام بدهند.

 

اظهارات رييس‌جمهور فرانسه در ٢٩ آگوست مبني بر تاكيد بر اجراي برجام به همين شكل كنوني تا به آخر و همزمان صحبت از امكان مذاكره با ايران براي نيل به توافقات ديگري مثلا در مورد برنامه موشكي و شرايط دوره بعد از اتمام برجام در اين رابطه ديده شده است. وي همچنين گفته است كه «اگر چه نگران دوره بعد از ٢٠٢٥ است اما برجام مبناي مناسبي براي حفظ و تداوم گفت‌وگوي سازنده با ايران فراهم كرده است.» توييت سفير فرانسه در امريكا در ١٢ سپتامبر نيز در اين رابطه مورد توجه قرار گرفته است.

 

وي در اين توييت نوشت: «ما قويا باز كردن برجام را رد مي‌كنيم. بر همين مبنا مي‌توانيم راجع به موضوعات ديگر صحبت كنيم.» اگر اين نشانه‌ها را بتوان جدي گرفت مي‌توان گفت كه اولا ممكن است برخي از اروپاييان مشغول بررسي نوعي مذاكره در خارج از چارچوب برجام هستند و ثانيا تهديد ترامپ به عدم تاييد پايبندي ايران و خروج از برجام بيشتر اهرم فشاري براي گرفتن امتيازاتي از متحدان اروپايي و نهايتا فروش آن به پايگاه راي خود به عنوان اصلاح برجام باشد. ظاهرا مذاكراتي در اين مورد با اروپا در حال انجام است. در اين رابطه توييت به موقع دكتر ظريف مبني بر اينكه «برجام قابل مذاكره مجدد نيست. يك توافق بهتر خيال‌پردازي صرف است.» قابل توجه است.

كوروش احمدي ديپلمات سابق

 

 

etema​dnewspaper.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 9 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
آمریکا امریکاست
  • 3
  • 4
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید