۱۳:۳۶ - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۶۵۲۳
سیاست خارجی

محمدجواد ظریف خبر داد؛

برگزاری جلسه کمیسیون مشترک بدون حضور آمریکا در جمعه آینده

محمدجواد ظریف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمعه آینده نشست کمیسیون مشترک شامل ایران و ۴+۱ تشکیل می‌شود، تاکید کرد: امریکایی‌ها از توافق هسته‌ای خارج ‌شده‌اند و حتما کمیسیون مشترک بدون حضور امریکایی‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران در راه بازگشت به تهران در رابطه با مذاکرات روز گذشته خود با وزرای امور خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در این مذاکرات مشخص شد آنچه باید بر روی آن متمرکز شد، تمرکز بر برجام است و اینکه اروپا چگونه می‌تواند منافع ایران را در برجام تضمین کند که خانم موگرینی برخی از آنها را در بیانیه‌اش مطرح کرد و باید این کار فوری صورت بگیرد. 

 

مشخص شد برجام مجموعه مستقلی است که به موضوعات دیگر ارتباطی ندارد

وی با اشاره به بیانیه مطبوعاتی روز گذشته اظهار داشت: این اقدامات فعلا فهرستی از اقداماتی است که باید انجام شود و نیازمند علمیاتی شدن و جزیی شدن هستند تا براساس آن بتوانیم تصمیم بگیریم تا چه اندازه منافع ایران تضمین می‌شود.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی نشست روز گذشته خود با وزرای امور خارجه E3 را شروع خوبی دانست و تصریح کرد: در این جلسه مشخص شد برجام یک مجموعه مستقلی است که به موضوعات دیگر ارتباطی ندارد. تعهدات کشورها در برجام مستقل از سایر موضوعات است و باید این تعهدات انجام شود تا برجام ادامه یابد.

 

نشست ایران و وزرای E3 و موگرینی پیام سیاسی مهمی را ارسال کرد

ظریف ادامه داد: برای شروع اقدام مناسبی بود. پیام سیاسی مهمی را ارسال کرد اما این پایان کار نیست. تصمیم گرفتیم از ابتدای هفته آینده کار را ادامه دهیم.

 

وی با اشاره به نشست امروز سران اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات نشست سران، برجام خواهد بود و در این زمینه، آنها تصمیم‌گیری می‌کنند. از هفته آینده جلسات فشرده کارشناسی داخل اروپا انجام می‌شود زیرا باید کار را آنها انجام دهند ولی در مشورت ما است تا ما اطمینان پیدا کنیم اقداماتی را که آنها انجام می‌دهند، کفایت می‌کنند.

 

نشست کمیسیون مشترک بدون حضور امریکا جمعه آینده برگزار می‌شود

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه جمعه آینده نشست کمیسیون مشترک شامل ایران و ۴+۱ تشکیل می‌شود، ابراز داشت: امریکایی‌ها از توافق هسته‌ای خارج ‌شده‌اند و حتما کمیسیون مشترک بدون حضور امریکایی‌ها برگزار می‌شود. مکانیزم کمیسیون مشترک هم از آن مسیر در جریان می‌افتد.

 

ظریف با بیان اینکه در هفته بعد احتمالا نیاز است که این موضوع در سطوح بالاتر مورد رسیدگی قرار گیرد، عنوان کرد: چند هفته پر کاری را خواهیم داشت و ان‌شاالله به لطف خدا و حمایت مردم و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری این کار را پیش ببریم.

 

اروپایی‌ها پذیرفتند اجرای برجام هیچ ارتباطی به سایر موضوعات ندارد

وی با در پاسخ به این سوال که آیا برای شما مسجل شد که اروپایی‌ها ضمانت‌های کافی را به ایران می‌دهند؟ یادآور شد: جلسه دیروز، شروع کار بود. آنها گفتند ما اطمینان حاصل می‌کنیم ایران منافع برجامی را به دست آورد و پذیرفتند اجرای برجام هیچ ارتباطی به سایر موضوعات ندارد و باید برجام اجرا شود.

 

وزیر امور خارجه افزود: اینها نکات خیلی خوب بود ولی اینکه آنها بتوانند در پایان این چند هفته تضمین‌های لازم را بدهند، کار ما این است که آنچه قابل حصول است را اخذ کنیم و به تهران ارائه خواهیم داد و تصمیم‌گیری در عالی‌ترین سطوح نظام انجام می‌شود.

 

مسائل ریز در جلسات کارشناسی و چارچوب در جلسه وزرا صحبت شد

ظریف با تاکید بر اینکه در جلسات کارشناسی درخصوص مسائل ریز و در جلسه وزرا درخصوص چارچوب صحبت شده است که نتیجه آن را هم خانم موگرینی ارائه دادند، بیان کرد: از مسائلی که مطرح شد ضرورت اجرای تعهداتی بود که در حوزه حمل و نقل دارند که در این زمینه مشاهده کردیم خانم موگرینی در بیاینه خود اشاره‌ای داشتند. حالا طرف اروپایی باید برود و ببیند که می‌تواند این کار را انجام دهد.

 

وی درباره دیدارهای دوجانبه نیز گفت: صبح با خانم موگرینی دیدار صورت گرفت و بعد آن، دیدار با هر سه وزیر و خانم موگرینی انجام شد ولی اینکه دیدار دوجانبه با وزرا صورت بگیرد، به دلیل دیر آمدن آنها انجام نشد البته وزرا با خودشان یک جلسه قبل از ما داشتند.

 

اقدام امریکا در تحریم رئیس بانک مرکزی خلاق قانون و زننده است

این عضو دولت تدبیر و امید درباره تحریم ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی از سوی وزارت خزانه‌داری امریکا اظهار داشت: به نظر می‌رسد دلیل این کار عصبانیت امریکا از شرایط پیش آمده است. باید توقع داشته باشیم از این حرکات عصبانی بیشتر داشته باشند. اقدامشان خلاف قانون و زننده در عرف روابط بین‌المللی است.

 

ظریف با بیان اینکه این اقدامات حتما نشانه توانمندی نیست بلکه نشانه ضعف منطق ایالات متحده است، تصریح کرد: امریکا حس کرده است به غیر از چهار کشور از اذناب امریکا مابقی از سیاستش حمایت نکرده‌اند و به همین خاطر، یک عصبانیتی را نشان داده که حتما مانند سایر اقداماتشان غیرقانونی و غیرقابل قبول است.

 

اروپا قرار نیست روابطش را با امریکا کنار بگذارد

وی در پاسخ به این سوال که تحریم‌های دیروز امریکا تا چه اندازه برای بی‌اثر کردن اقدامات اروپا است؟ خاطرنشان کرد: در این باره نیز صحبت کردیم. باید اقدامات لازم صورت بگیرد. ما در چارچوب واقعیات صحبت می‌کنیم. اروپایی‌ها متحد امریکا هستند و اروپا قرار نیست روابطش را با امریکا کنار بگذارد.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در شرایط کنونی و با سیاست‌هایی که ایالات متحده و مخصوصا دولت ترامپ اتخاذ کرده، زمان این است که ببینیم اروپا چگونه می‌خواهد منافع خود را حفظ کند، ابراز داشت: ما به دنبال خیالبافی نیستیم که اروپا روابطش را با امریکا برهم بزند. چنین چیزی نه امکانپذیر است و نه اروپایی‌ها آن را می‌‌گویند بلکه به دنبال آن هستیم که اروپایی‌ها از منافع خودشان دفاع کنند.

 

ایران فعلا موضوع مورد اختلاف اروپا و امریکا است

ظریف با بیان اینکه اروپا و امریکا در موضوعات مختلف دارای اشتراکاتی هستند و در موضوعات مختلف نیز دارای اختلافاتی هستند، عنوان کرد: فعلا موضوع ایران، موضوع مورد اختلاف میان ایران و امریکا است. معنی آن درگیری میان اروپا و امریکا از فردا نیست. کماآنکه در موضوعات دیگر نیز اختلافاتی در سال‌های گذشته داشتند که اروپایی‌ها خط خود را دنبال کردند و امریکایی‌ها هم خط خود را دنبال کردند.

 

وی ادامه داد: الزامی هم وجود ندارد که در موضوعاتی که اروپا و امریکا با یکدیگر اختلاف دارند، امریکا همیشه برنده باشد؛ در بعضی موارد، اروپایی‌ها بودند که توانسند سیاست خود را به پیش ببرند.

 

امریکا اختیار دنیا را در دست ندارد

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه باید این واقعیت را بشناسیم که دنیا، دنیا امریکایی نیست و امریکا همه چیز و اختیار دنیا را در دست ندارد، یادآور شد: سال‌ها است که چنین اتفاقی رخ داده است. هرچند امریکایی‌ها دوست دارند که دنیا این چنین فکر کنند ولی وقتی یک کشور این چنین فکر نمی‌کند، امریکایی‌ها دست به اقدامات عصبانی مانند تحریم رئیس بانک مرکزی می‌زنند که نشانه عصبانیت است و مشاهده کردند در جامعه بین‌المللی دچار انزوا شده‌اند.

 

 

  • 12
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.6 stars from 13 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

<p>&nbsp;‎</p>

<p>ناوارو کاتالانی بود و فوتبال خود را در بارسلونا شروع کرد اما موفق نبود. او به سابادل رفت و سپس به رئال مادرید پیوست. بازیکن اسپانیایی توانست به عنوان مدافع راست سال ها برای مادرید بازی کند. ابتدا لقب آتش نشان را به خود گرفت چون بازیکن سریع و فرزی بود. حضورش در تیم فیفا یک افتخار برای او بود و باعث شد محبوب شود.</p>

<p>&nbsp;‎</p>

<p>باوجود اینکه تیمی که قرار بود به مصاف انگلیس برود منتخب جهان نامیده می شد اما تنها بازیکنان اروپایی در آن پا به توپ بودند. یکی از ستارگان این تیم لادیسلاو کوبالا بود که برای بارسلونا بازی می کرد. بازیکن اهل قاره آمریکا در این تیم حضور نداشتند چون سفرهای بین اقیانوسی در آن دوران خیلی سخت و زمان بر بود. همچنین در آن زمان به جز آلفردو دی استفانو بازیکن موفق آمریکایی در اروپا پا به توپ نبود. البته بازیکن مادرید هنوز به شهرت دست نیافته بود چون جام قهرمانان اروپا آغاز نشده بود.</p>

<p>&nbsp;‎</p>

<p>در تیم فیفا زیمن (اتریش)، ناوارو (اسپانیا)، هاناپی (اتریش)، چایکوفسکی (یوگسلاوی)، پوسیپال (اتریش)، اوریک (اتریش)، بونیپرتی (ایتالیا)، کوبالا (اسپانیا)، نوردال (سوئد)، ووکاس (یوگسلاوی) و زبک (یوگسلاوی) بازی می کردند.</p>

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید