۱۱:۰۴ - ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۶۰۶۷۷۵
بین الملل

ابعاد تازه دخالت روسيه در انتخابات امريكا

ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

منابع تحقيقاتي در سي‌ان‌ان توانسته‌اند به مدارك جديدي در خصوص پل منفورت، رييس كمپين انتخاباتي دونالد ترامپ دست پيدا كنند؛ مداركي كه او را در مركز پرونده مداخله روسيه در انتخابات امريكا قرار داده است. منابع دولتي از ماه اكتبر سال گذشته تمركز زيادي روي منفورت پيدا كرده‌اند.

 

برخي اطلاعات جمع‌آوري شده شامل ارتباطاتي است كه نگراني‌هاي زيادي را براي محققان در خصوص ارتباط منفورت با روسيه ايجاد كرده و به نظر مي‌رسد او روس‌ها را تشويق به كمك به مبارزات انتخاباتي ترامپ كرده است. با اين حال منابعي كه مرتبط با اين تحقيقات هستند هشدار دادند كه هنوز شواهد قانع‌كننده نيستند. دادستان ويژه رابرت مولر، در حال تحقيق در خصوص پرونده دخالت روسيه در انتخابات است و جزييات ارتباط را بررسي مي‌كند.

 

پس از آنكه منفورت به اوكراين رفت و نقش مشاوره را در دولت وقت اين كشور كه نزديك به روسيه بود پيدا كرد، حكم محرمانه‌اي توسط دادگاه بر مبناي قانون نظارت بر اطلاعات خارجي صادر شد كه از آن پس منفورت تحت بررسي و تحقيق اف‌بي‌آي از سال ٢٠١٤ قرار گرفت. اما به گفته منابع تحقيقاتي سي‌ان‌ان، به علت فقدان شواهد كافي اين تحقيقات متوقف شد، اما اف‌بي‌آي در اوايل سال جاري اين حكم را دريافت و دوباره نظارت خود را آغاز كرد.

 

منابع مي‌گويند كه حكم دوم بخشي از تلاش‌هاي اف‌بي‌آي براي بررسي روابط بين همكاران كمپين انتخاباتي ترامپ و ارتباط با روسيه بوده است. تاييد چنين حكمي مستلزم تاييد مقامات ارشد دادگستري است و مقامات اف‌بي‌آي بايد اطلاعاتي را به دادگاه ارايه كنند كه متهم به عنوان نماينده قدرت خارجي در كشور عمل كند. با اين حال زمان اجراي حكم جديد به طور دقيق مشخص نيست.

 

به گفته اين منابع، اف‌بي‌آي به دليل توقف تحقيقات در گذشته نتوانسته بود اطلاعات دوره‌اي كه تحقيقات متوقف شده بود را به دست آورد از همين رو عمق تحقيقات را گسترش داد. سي‌ان‌ان متوجه شده است كه در اوايل امسال اف‌بي‌آي جست‌وجوي خود براي فايل‌هاي صوتي و نوشتاري ذخيره شده توسط منفورت را آغاز كرده است اما مشخص نيست كه توانسته‌اند اطلاعاتي كسب كنند يا خير.

 

به گفته برخي منابع، گفت‌وگو‌هاي منفورت و ترامپ پس از انتخابات و حضور ترامپ در دفتر رياست‌جمهوري ادامه داشته است و اين اتفاق در حالي رخ داده است كه مدت‌ها از آغاز تحقيقات اف‌بي‌آي بر او گذشته بود. اين در حالي است كه وكلاي رييس‌جمهور و منفورت به نوعي دنبال توقف هرنوع تحقيقات بودند. اما مشخص نيست كه آيا ترامپ نيز تحت نظارت قرار داشته يا خير؟ با اين حال كاخ سفيد براي توضيح اين موضوع اجتناب كرده و سخنگو هيچ واكنشي نسبت به موضوع نداشته است.

 

با اين حال منفورت همواره انكار كرده كه او آگاهانه در طول انتخابات با عاملان اطلاعاتي روسيه ارتباط برقرار كرده است و همچنين منكر آن شده كه به تلاش‌هاي روسيه براي تضعيف منافع ايالات متحده همكاري كرده است. اف‌بي‌آي در ماه ژوئن سال ٢٠١٦ هنگامي كه پسر و داماد ترامپ به همراه منفورت با يك وكيل روسيه در خصوص كمپين هيلاري كلينتون در برج ترامپ جلسه برگزار كردند، تحت شنود نبوده است.

 

گفته مي‌شود اين شكاف مي‌تواند دادستان‌ها و محققاني كه با مولر براي پيدا كردن و شواهدي كه اين ماجرا را به هم وصل كند با مشكل روبه‌رو شوند و نتوانند اتهام مظنونان ارتباط با روسيه را اثبات كنند. گفتني است اطلاعات اف‌بي‌آي از منفورت به زماني باز مي‌گردد كه در سال ٢٠١٤ ميلادي به عنوان يك مشاور ارشد در كنار ويكتور ياناكوويچ رييس‌جمهور پيشين اوكراين قرار داشت كه طرفدار دولت روسيه بود و در ميان اعتراضات خياباني نيز سرنگون شد. حزب يانوكوويچ به فساد متهم شد و مقامات اوكراين ادعا كردند كه ميليون‌ها دلار از كشور خارج شده است.

 

محققان سال‌ها تلاش كرده‌اند تا هرگونه نقش احتمالي منفورت و ديگر مشاوران ايالات متحده از جمله گروه پودستا و مركوري را در دولت سابق اوكراين مورد بررسي قرار دهند. اين اتفاق هم بر مبناي قانون نظارت بر حضور شركت‌هاي امريكايي در خارج از كشور صورت گرفته است كه به ندرت پيش مي‌آيد كه شركت‌ها با اتهامات جدي مواجه شوند و حتي ثبت آنها در امريكا به مشكل خورد اما اين شركت‌ها در اوايل سال جاري شرايط خود را عطف به ما سبق اعلام كردند و گفتند پيش‌تر اطلاعات آنها در وزارت دادگستري به ثبت رسيده و مشكلي براي فعاليت ندارند.

 

با اين حال دادگاه‌هاي امريكا اظهار داشتند كه شواهد كافي مبني بر اتهامي در خصوص فساد مالي در اوكراين نداشتند و اطلاعات كافي در خصوص اين موضوع وجود نداشته است. از همين رو دادگاه مجوز نظارت و تحقيقات برروي آنها را لغو كرد. اما اف‌بي‌آي از دادگستري خواسته طبق قانون اجازه نظارت داده شود. ولي اين اتفاق رخ نداد. اما در طول دوره حساسي كه منفورت در ماه مي ‌در راس كمپين مبارزاتي ترامپ قرار گرفت تكنيسين‌هاي نظارتي اف‌بي‌آي هيچگونه تسلط و شنودي بر وي نداشتند.

 

منابع به سي‌ان‌ان عنوان كردند كه در طول مبارزات انتخاباتي اين نظارت متوقف شد چرا كه شواهد چنداني در خصوص تحقيقات اوكراين وجود نداشت و اف‌بي‌آي به نوعي عقب‌نشيني كرد. گفتني است منفورت از كمپين در ماه آگوست كنار گذاشته شد. آن زمان بود كه اف‌بي‌آي متوجه شد كه اطلاعاتي در خصوص ارتباط‌هاي عجيب و غريب بين همكاران ترامپ و روسيه وجود دارد. طبق اطلاعاتي كه مقامات فعلي و سابق اطلاعاتي امريكا تاكيد كردند، آنها بر اين باور بودند كه ولاديمير پوتين، رييس‌جمهوري روسيه دستور داده تا سرويس‌هاي اطلاعاتي عمليات وسيعي را براي دخالت در انتخابات ايالات متحده انجام دهند.

 

پس از آن بود كه تيم‌هاي نظارتي اف‌بي‌آي توانستند حكم جديد را در خصوص نظارت منفورت به دست آورند. گفتني است دادگاه حكم نظارت بر افراد را طبق قانون FISA به سختي صادر مي‌كند و اين احكام به ندرت جنبه عمومي پيدا مي‌كنند. به همين دليل گمانه‌زني‌ها در مورد اينكه آيا منفورت يا ساير افراد مرتبط با ترامپ تحت نظارت قرار گرفتند، شايع بود. حتي رييس‌جمهور در ماه مارس در حساب توييتري خود اعلام كرد كه باراك اوباما براي شنود تلفن‌ها و ارتباطات در برج ترامپ دستور صادر كرده است.

 

با اين حال وزارت دادگستري و اف‌بي‌آي اين موضوع را انكار كرده‌اند كه از شنود در خصوص شخص ترامپ استفاده كردند. در حالي كه منفورت در برج ترامپ سكونت دارد مشخص نيست كه آيا نظارت اف‌بي‌آي كماكان روي او وجود دارد يا خير. گفتني است منفورت يك خانه در ويرجينيا دارد كه ماموران اف‌بي‌آي در ماه جولاي به آنجا هجوم بردند و محل را مورد بازرسي قرار دادند.

 

اف‌بي‌آي نيز علاوه بر منفورت بر كارترپيچ يكي از مشاوران كمپين ترامپ به‌شدت متمركز بود و شنود او را نيز آغاز كرده بود. او يكي از گزينه‌هاي مشاور امنيت ملي ترامپ شناخته مي‌شد. اما او يكي از گزينه‌هايي بود كه به نظر مي‌رسيد جاسوسان روسي برروي پرورش آن كار كرده بودند و اف‌بي‌آي در سال ٢٠١٤ نيز حكم شنود او را دريافت كرده بود.

 

 

میثم سلیمانی

 

e​temadnewspaper.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 6 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید