۱۱:۰۴ - ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۶۰۶۷۷۵
بین الملل

ابعاد تازه دخالت روسيه در انتخابات امريكا

ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

منابع تحقيقاتي در سي‌ان‌ان توانسته‌اند به مدارك جديدي در خصوص پل منفورت، رييس كمپين انتخاباتي دونالد ترامپ دست پيدا كنند؛ مداركي كه او را در مركز پرونده مداخله روسيه در انتخابات امريكا قرار داده است. منابع دولتي از ماه اكتبر سال گذشته تمركز زيادي روي منفورت پيدا كرده‌اند.

 

برخي اطلاعات جمع‌آوري شده شامل ارتباطاتي است كه نگراني‌هاي زيادي را براي محققان در خصوص ارتباط منفورت با روسيه ايجاد كرده و به نظر مي‌رسد او روس‌ها را تشويق به كمك به مبارزات انتخاباتي ترامپ كرده است. با اين حال منابعي كه مرتبط با اين تحقيقات هستند هشدار دادند كه هنوز شواهد قانع‌كننده نيستند. دادستان ويژه رابرت مولر، در حال تحقيق در خصوص پرونده دخالت روسيه در انتخابات است و جزييات ارتباط را بررسي مي‌كند.

 

پس از آنكه منفورت به اوكراين رفت و نقش مشاوره را در دولت وقت اين كشور كه نزديك به روسيه بود پيدا كرد، حكم محرمانه‌اي توسط دادگاه بر مبناي قانون نظارت بر اطلاعات خارجي صادر شد كه از آن پس منفورت تحت بررسي و تحقيق اف‌بي‌آي از سال ٢٠١٤ قرار گرفت. اما به گفته منابع تحقيقاتي سي‌ان‌ان، به علت فقدان شواهد كافي اين تحقيقات متوقف شد، اما اف‌بي‌آي در اوايل سال جاري اين حكم را دريافت و دوباره نظارت خود را آغاز كرد.

 

منابع مي‌گويند كه حكم دوم بخشي از تلاش‌هاي اف‌بي‌آي براي بررسي روابط بين همكاران كمپين انتخاباتي ترامپ و ارتباط با روسيه بوده است. تاييد چنين حكمي مستلزم تاييد مقامات ارشد دادگستري است و مقامات اف‌بي‌آي بايد اطلاعاتي را به دادگاه ارايه كنند كه متهم به عنوان نماينده قدرت خارجي در كشور عمل كند. با اين حال زمان اجراي حكم جديد به طور دقيق مشخص نيست.

 

به گفته اين منابع، اف‌بي‌آي به دليل توقف تحقيقات در گذشته نتوانسته بود اطلاعات دوره‌اي كه تحقيقات متوقف شده بود را به دست آورد از همين رو عمق تحقيقات را گسترش داد. سي‌ان‌ان متوجه شده است كه در اوايل امسال اف‌بي‌آي جست‌وجوي خود براي فايل‌هاي صوتي و نوشتاري ذخيره شده توسط منفورت را آغاز كرده است اما مشخص نيست كه توانسته‌اند اطلاعاتي كسب كنند يا خير.

 

به گفته برخي منابع، گفت‌وگو‌هاي منفورت و ترامپ پس از انتخابات و حضور ترامپ در دفتر رياست‌جمهوري ادامه داشته است و اين اتفاق در حالي رخ داده است كه مدت‌ها از آغاز تحقيقات اف‌بي‌آي بر او گذشته بود. اين در حالي است كه وكلاي رييس‌جمهور و منفورت به نوعي دنبال توقف هرنوع تحقيقات بودند. اما مشخص نيست كه آيا ترامپ نيز تحت نظارت قرار داشته يا خير؟ با اين حال كاخ سفيد براي توضيح اين موضوع اجتناب كرده و سخنگو هيچ واكنشي نسبت به موضوع نداشته است.

 

با اين حال منفورت همواره انكار كرده كه او آگاهانه در طول انتخابات با عاملان اطلاعاتي روسيه ارتباط برقرار كرده است و همچنين منكر آن شده كه به تلاش‌هاي روسيه براي تضعيف منافع ايالات متحده همكاري كرده است. اف‌بي‌آي در ماه ژوئن سال ٢٠١٦ هنگامي كه پسر و داماد ترامپ به همراه منفورت با يك وكيل روسيه در خصوص كمپين هيلاري كلينتون در برج ترامپ جلسه برگزار كردند، تحت شنود نبوده است.

 

گفته مي‌شود اين شكاف مي‌تواند دادستان‌ها و محققاني كه با مولر براي پيدا كردن و شواهدي كه اين ماجرا را به هم وصل كند با مشكل روبه‌رو شوند و نتوانند اتهام مظنونان ارتباط با روسيه را اثبات كنند. گفتني است اطلاعات اف‌بي‌آي از منفورت به زماني باز مي‌گردد كه در سال ٢٠١٤ ميلادي به عنوان يك مشاور ارشد در كنار ويكتور ياناكوويچ رييس‌جمهور پيشين اوكراين قرار داشت كه طرفدار دولت روسيه بود و در ميان اعتراضات خياباني نيز سرنگون شد. حزب يانوكوويچ به فساد متهم شد و مقامات اوكراين ادعا كردند كه ميليون‌ها دلار از كشور خارج شده است.

 

محققان سال‌ها تلاش كرده‌اند تا هرگونه نقش احتمالي منفورت و ديگر مشاوران ايالات متحده از جمله گروه پودستا و مركوري را در دولت سابق اوكراين مورد بررسي قرار دهند. اين اتفاق هم بر مبناي قانون نظارت بر حضور شركت‌هاي امريكايي در خارج از كشور صورت گرفته است كه به ندرت پيش مي‌آيد كه شركت‌ها با اتهامات جدي مواجه شوند و حتي ثبت آنها در امريكا به مشكل خورد اما اين شركت‌ها در اوايل سال جاري شرايط خود را عطف به ما سبق اعلام كردند و گفتند پيش‌تر اطلاعات آنها در وزارت دادگستري به ثبت رسيده و مشكلي براي فعاليت ندارند.

 

با اين حال دادگاه‌هاي امريكا اظهار داشتند كه شواهد كافي مبني بر اتهامي در خصوص فساد مالي در اوكراين نداشتند و اطلاعات كافي در خصوص اين موضوع وجود نداشته است. از همين رو دادگاه مجوز نظارت و تحقيقات برروي آنها را لغو كرد. اما اف‌بي‌آي از دادگستري خواسته طبق قانون اجازه نظارت داده شود. ولي اين اتفاق رخ نداد. اما در طول دوره حساسي كه منفورت در ماه مي ‌در راس كمپين مبارزاتي ترامپ قرار گرفت تكنيسين‌هاي نظارتي اف‌بي‌آي هيچگونه تسلط و شنودي بر وي نداشتند.

 

منابع به سي‌ان‌ان عنوان كردند كه در طول مبارزات انتخاباتي اين نظارت متوقف شد چرا كه شواهد چنداني در خصوص تحقيقات اوكراين وجود نداشت و اف‌بي‌آي به نوعي عقب‌نشيني كرد. گفتني است منفورت از كمپين در ماه آگوست كنار گذاشته شد. آن زمان بود كه اف‌بي‌آي متوجه شد كه اطلاعاتي در خصوص ارتباط‌هاي عجيب و غريب بين همكاران ترامپ و روسيه وجود دارد. طبق اطلاعاتي كه مقامات فعلي و سابق اطلاعاتي امريكا تاكيد كردند، آنها بر اين باور بودند كه ولاديمير پوتين، رييس‌جمهوري روسيه دستور داده تا سرويس‌هاي اطلاعاتي عمليات وسيعي را براي دخالت در انتخابات ايالات متحده انجام دهند.

 

پس از آن بود كه تيم‌هاي نظارتي اف‌بي‌آي توانستند حكم جديد را در خصوص نظارت منفورت به دست آورند. گفتني است دادگاه حكم نظارت بر افراد را طبق قانون FISA به سختي صادر مي‌كند و اين احكام به ندرت جنبه عمومي پيدا مي‌كنند. به همين دليل گمانه‌زني‌ها در مورد اينكه آيا منفورت يا ساير افراد مرتبط با ترامپ تحت نظارت قرار گرفتند، شايع بود. حتي رييس‌جمهور در ماه مارس در حساب توييتري خود اعلام كرد كه باراك اوباما براي شنود تلفن‌ها و ارتباطات در برج ترامپ دستور صادر كرده است.

 

با اين حال وزارت دادگستري و اف‌بي‌آي اين موضوع را انكار كرده‌اند كه از شنود در خصوص شخص ترامپ استفاده كردند. در حالي كه منفورت در برج ترامپ سكونت دارد مشخص نيست كه آيا نظارت اف‌بي‌آي كماكان روي او وجود دارد يا خير. گفتني است منفورت يك خانه در ويرجينيا دارد كه ماموران اف‌بي‌آي در ماه جولاي به آنجا هجوم بردند و محل را مورد بازرسي قرار دادند.

 

اف‌بي‌آي نيز علاوه بر منفورت بر كارترپيچ يكي از مشاوران كمپين ترامپ به‌شدت متمركز بود و شنود او را نيز آغاز كرده بود. او يكي از گزينه‌هاي مشاور امنيت ملي ترامپ شناخته مي‌شد. اما او يكي از گزينه‌هايي بود كه به نظر مي‌رسيد جاسوسان روسي برروي پرورش آن كار كرده بودند و اف‌بي‌آي در سال ٢٠١٤ نيز حكم شنود او را دريافت كرده بود.

 

 

میثم سلیمانی

 

e​temadnewspaper.‎​ir
  • 5
  • 1
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 6 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید