۰۹:۵۱ - ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۶۰۶۴۷۱
خاورمیانه

هدف از همه‌پرسی کردستان چیست؟

اقليم کردستان عراق,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

پارلمان اقليم کردستان عراق با برگزاري رفراندوم استقلال اقليم در روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ موافقت کرد و به مخالفت‌هاي دولت عراق، ايران، ترکيه و نگراني‌هاي‌هاي واشنگتن و کشورهاي غربي که نسبت به احتمال انفجاري جديد در منطقه درپي برگزاري رفراندوم هشدار دادند، اعتنايي نکرد. آمريکا و اتحاديه اروپا به شدت نسبت به برگزاري اين همه‌پرسي ابراز نگراني کرده‌اند. آمريکايي‌ها در سفرهاي مکرر و بيانيه‌هاي متعدد خود تأکيد کرده‌اند که از همه‌پرسي اقليم کردستان حمايت نمي‌کنند و درحالي‌که عراق و همه متحدانش بر مبارزه با تروريسم و داعش تمرکز کرده‌اند، پرداختن به موضع همه‌پرسي از سوي کردها، مسئله‌اي فرعي است که مي‌تواند همه را از هدف اصلي که همان مبارزه با داعش و تروريسم است منحرف کند.

 

 اتحاديه اروپا نيز در ماه‌هاي گذشته نمايندگان خود را بارها به عراق فرستاد و در بيانيه‌هاي متعدد نسبت به برگزاري اين رفراندوم هشدار داد که تا به اين جاي کار، ديدارهاي مقام‌هاي آمريکايي و اروپايي با مقامات کرد به‌ويژه مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان به نتيجه نرسيده است. هفته گذشته بود که برت مک‌گورک، نماينده رئيس‌جمهوري آمريکا در ائتلاف بين‌المللي ضد داعش در اربيل با مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق ديدار کرد و به او پيشنهادهايي را براي صرف‌نظر کردن از برگزاري همه‌پرسي ارائه داد. بارزاني گفت که اين پيشنهادها را بررسي مي‌کند اما تا حالا که يک هفته به برگزاري همه‌پرسي زمان باقي مانده، نظر خود را نگفته است. 

 

در اين ميان ايران، ترکيه و سوريه همسايگان اصلي عراق که هر سه با اقليم کردستان مرز مشترک دارند، مخالفت شديد خود را با برگزاري همه‌پرسي استقلال کردستان اعلام کرده‌اند و حتي بارزاني را متهم کرده‌اند که مي‌خواهد عراق را تجزيه کند. رجب طيب‌اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه به صراحت به مسعود بارزاني گفت که اشتباه مي‌کند و اصرار او بر انجام همه‌پرسي، عواقب بسيار سختي درپي خواهد داشت. ايران نيز به صراحت گفته است که در صورت برگزاري همه‌پرسي، همه روابط خود را با اقليم کردستان قطع خواهد کرد. دريادار علي شمخاني، دبير شوراي‌عالي امنيت ملي ايران، روز يکشنبه به صراحت گفت که برگزاري همه‌پرسي از سوي کردستان اشتباهي فاحش است.

 

وي گفت: «طرف قراردادها و تفاهمات ما با دولت مرکزي عراق، بغداد است و در صورتي که همه‌پرسي اقليم کردستان برگزار شود، ايران مرزهاي خود را با کردستان خواهد بست»، تهديد مشابهي که ترکيه نيز اعلام کرده است. باوجوداين مقامات کردستان مي‌گويند تهديدهايي که ايران و ترکيه عليه کردستان بيان کرده‌اند، صرفا تلاشي براي جلوگيري از همه‌پرسي است وگرنه هيچ‌کدام از دو کشور هنوز اقدامي عملي عليه کردستان انجام نداده‌اند. 

تنها طرفي که از همه‌پرسي اقليم کردستان حمايت کرده، اسرائيل است که به صراحت اعلام کرده از همه‌پرسي حمايت مي‌کند. بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل به صراحت اعلام کرده که طرفدار استقلال کردستان است و براي تحقق آن به مقام‌هاي آمريکايي فشار مي‌آورد. 

 

با همه اين احوال، پارلمان کردستان روز جمعه بعد از دو سال تعطيلي تشکيل جلسه داد و موافقت خود را با برگزاري رفراندوم اعلام کرد. اقدامي که نسبت به قانوني‌بودن آن ترديدهاي جدي وجود دارد زيرا منتقدان مي‌گويند که دوره قانوني پارلمان پايان يافته و افتتاح آن صرفا براي تصويب همه‌پرسي غيرقانوني است. 

 

اين درحالي است که روزبه‌روز زمان براي تعويق يا لغو رفراندوم تنگ‌تر مي‌شود. کردستان درحالي مي‌خواهد رفراندوم را برگزار کند که هنوز مطالبات اصلي خود را در اين خصوص محقق نکرده است. مسئله کرکوک هنوز حل نشده و بر سر اراضي آن و ديگر مناطق با دولت مرکزي منازعاتي وجود دارد. بسياري گمان مي‌کنند که اصرار اقليم به برگزاري همه‌پرسي مي‌تواند به اين دليل باشد که کردها گمان مي‌کنند، پس از همه‌پرسي فضاي گسترده‌اي به وجود مي‌آيد که کردها مي‌توانند با دست بازتر به مذاکره با بغداد بنشينند و ضمن احقاق خواسته‌هاي خود تعريف جديدي از روابط با بغداد داشته باشند. 

 

پيش از اين کردها تجربه مشابهي را در ژانويه ۲۰۰۵ از طريق برگزاري همه‌پرسي‌اي غير‌رسمي تجربه کرده بودند، در آن موقع آنها مي‌خواستند ببينند که نظر اکثريت کردها استقلال از عراق است يا ماندن به‌عنوان جزئي از عراق. همه‌پرسي صرفا در ميان گروه‌هاي سياسي کرد انجام شد و تلاش شد چندان مانور رسانه‌اي روي آن انجام نشود.

 

نتايج اين رأي‌گيري بيانگر جدايي کردها از عراق نبود اما همه‌پرسي سال ۲۰۰۵ اين قدرت را به کردها داد که بتوانند از اين همه‌پرسي به‌عنوان برگه قدرتمندي براي تحقق حقوق و صلاحيت‌هاي خود بهره ببرند و اراده خود را در نوشتن قانون اساسي جديد عراق تحميل کنند، پس از آن کردها توانستند بسياري از خواسته‌هاي خود را در قانون اساسي عراق بگنجانند. در سال ۲۰۰۵ اقليم کردستان به‌عنوان يک منطقه اتحادي جزء عراق اعلام شد و زبان کردي به‌عنوان زبان رسمي در کنار زبان عربي به رسميت شناخته شد. اين امتيازات بزرگي بود که کردها توانستند به دست آورند. باوجود اينکه دولت عراق پذيرفت اين امتيازهاي مهم را به کردها بدهد اما اين به آن معنا نبود که آنها از عراق اعلام جدايي کنند و به استقلال تمام و کمال آرماني خود برسند. 

 

واقعيت اين است که کردها خوب مي‌دانند که وضعيت خودشان و منطقه در اين مرحله اجازه ظهور کشور جديدي را نمي‌دهد اما اين نکته را هم خوب مي‌دانند که وضعيت فعلي که با توجه به درگيري‌هاي داخلي دولت مرکزي عراق و سوريه با داعش و گروه‌هاي تروريستي به وجود آمده است، براي آنها فرصتي را به وجود آورده که براي تحقق اهداف و دستاوردهاي بزرگ‌تر از آن بهره‌برداري کنند و استفاده از اين فرصت ممکن است ديگر تکرار نشود.

 

کردها مي‌دانند که آرزوي کشور کردي همچنان در حد يک آرزو باقي خواهد ماند و بعيد است به اين زودي‌ها تحقق يابد، اگرچه وضعيت فعلي اقليم براي کردها بهتر است زيرا در سايه دولت مستقل ضعيف، از اختياراتي شبه‌مستقل برخوردارند. کردها تجربه سودان جنوبي را که همين چند سال پيش از سودان جدا شد، جلوي چشم خود مي‌بينند و شاهدند که اين منطقه پس از جدايي از سودان با چه مشکلات متعدد اقتصادي و اجتماعي روبه‌رو شده است. اکنون زمينه‌هاي بروز جنگ داخلي در سودان جنوبي فراهم است و هر روز خبرهايي را درباره کشته و زخمي‌هاي ناشي از درگيري‌هاي داخلي در اين کشور مي‌شنويم. 

 

بسياري بر اين اعتقادند که نگراني از همه‌پرسي استقلال کردستان فقط شامل ايران و ترکيه نمي‌شود بلکه کشورهاي عربي نيز بايد اساسا خطرات تجزيه عراق را درک کنند. مواضع کشورهاي عربي بايد بيش از آنکه در راستاي دشمني با ايران يا مخالفت با مواضع سلبي ترکيه باشد، بيشتر پافشاري بر حفظ تماميت ارضي عراق باشد. اگر عراق تجزيه شود، اين نسخه مي‌تواند به سرعت براي کشورهاي ديگر منطقه به‌ويژه عربي که مشکل اقليت‌هاي قومي را دارند، تجويز شود و اين موضوع مي‌تواند خطري بالقوه براي آنها باشد.

 

علي موسوي‌خلخالي

 

 

 

 

 

vaghay​edaily.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 8 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
بیوگرافی لیونل مسی,درباره مسی,عکس لیونل مسی بیوگرافی لیونل مسی «مارادونای کوچک»| جدیدترین عکس های لیونل مسی

چکیده ای از بیوگرافی لیونل مسی:

نام کامل: لیونل آندرس مسی کوچیتینی

زادگاه: روساریو، آرژانتین

قد:  ۱٫۶۹ سانتی متر

پست: مهاجم

شمارهٔ پیراهن : ۱۰

ادامه
زندگینامه کوروش کبیر,بیوگرافی کوروش کبیر,کوروش دوم زندگینامه کوروش کبیر از تولد تا مرگ + تصاویر

خلاصه ای از زندگینامه کوروش کبیر

پیش ازکمبوجیه دوم

پس ازکمبوجیه یکم

همسر: کاساندان

کاخ: پاسارگاد

دودمان: هخامنشیان

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید