۰۹:۲۷ - ۰۵ مهر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۷۰۱۱۵۵
خاورمیانه

اقلیم کردستان بعد از رفراندوم

رفراندوم کردستان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

رفراندوم کردستان با حضور ٤٠٠ ناظر خارجی شامل: نمایندگان پارلمان اروپا و همچنین چهره‌های سیاسی از آمریکا، اروپا و خاورمیانه؛ مانند برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه سابق فرانسه، سفرای پیشین آمریکا در کرواسی و عراق، همراه با دوهزار نفر از ناظران احزاب و ان‌جی‌اوها و فعالان فرهنگی و سیاسی در ١٢ هزار مرکز رأی‌گیری برگزار و نظارت شد.

 

این رفراندوم بر اساس سنت دیرینه اهل سنت که در دو عید رمضان و قربان بعد از اذان صبح تا طلوع آفتاب در مساجد صدای قرآن و الله‌اکبر طنین‌انداز است، دیروز نیز به تأسی از این سنت بعد از اذان صبح، با ندای الله‌اکبر و قرائت قرآن و نوای دف و نی و سرودهای دینی و مذهبی در مساجد، خانقاه‌ها، تکایا و حسینیه‌ها در کنار ناقوس کلیساها در کردستان با زبان‌های کُردی، عربی، ترکمانی و سریانی به جشن سوم کردها تبدیل شد تا بازماندگان شهدای جنبش کردستان به لطف خداوند و مقاومت و مبارزه خود به آرزوی دیرین خود برسند.

 

استقبال خبرگزاری‌ها و مراکز رادیو و تلویزیونی و مطبوعات بین‌المللی در ١٥٩ مرکز خبرگزاری و شبکه ماهواره‌ای جهان در کنار ٥٠٠ شبکه خبری و مطبوعات داخلی بار دیگر کردستان و قضیه استقلال کردها را به مهم‌ترین رویداد جهانی و بین‌المللی تبدیل کرد و آن را پوشش دادند.

 

هرچند رفراندوم کردستان  در آغاز با مشکلات داخلی و خارجی روبه‌رو بود، اما با گفت‌وگو و مذاکرات احزاب کردستانی در نهایت دو حزب مخالف نیز؛ یعنی جنبش تغییر و دیگری حزب اسلامی کومله به جمع موافقان رفراندوم پیوستند و در یک اجماع ملی با پروسه رفراندوم توافق کردند تا آینده و سرنوشت خود را رقم بزنند.

 

در مورد همسایگان و عراق نیز مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی با خبرنگاران رسانه‌های جهانی اعلام کرد که با ایران و ترکیه مشکلاتی نخواهیم داشت، چنان‌که در ٢٥ سال گذشته با هم دوست و همراه بوده‌ایم و در آینده نیز خواهیم بود.

 

او در این گفت‌وگو اعلام کرد که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، نیز این روزها به کردستان آمده و با ایشان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است و برنامه‌ای دوساله را برای گفت‌وگو با بغداد در مورد سرنوشت مردم کردستان اتخاذ كرده که امید است در این مدت از طریق گفت‌وگو نتیجه مطلوبی حاصل شود.

 

مردم کردستان با حضور پرشور در پای صندوق‌های رأی در یک روند دموکراتیک به همه جهانیان نشان دادند پاسخی به ژینوساید کُردها در شنگال و بمباران شیمیایی حلبچه و زنده‌به‌گورکردن ده‌ها هزار کُرد و دو سال مبارزه با تاریکستان داعش را با این رفراندوم داده باشند و به جهانیان ثابت کردند که آنها ملتی هستند که صدسال است برای صلح، آشتی و دموكراسي مبارزه می‌کنند.

 

کردها دیروز از عراق، کشوری که در سال ١٩١٦ در قرارداد سایکس‌پیکو بدون موافقت آنها به نقشه جغرافیای عراق وصل شده بود، خداحافظی کردند. در رفراندوم کردستان تنها کردها رأی نمی‌دهند، بلکه عرب‌ها، ترکمن‌ها، ایزدی‌ها، مسیحی‌ها و ارمنی‌ها نیز به‌عنوان دیگر مردمان ساکن در کردستان در این رفراندوم نقش پررنگی دارند.

 

شورای رفراندوم کردستان به سرپرستی مسعود بارزانی در نشستی با نمایندگان آنها مانیفست حقوقی اقلیت‌های کردستان را در ١٥ ماده آماده کرد تا در پارلمان آینده کردستان آن را در قانون جدید کردستان به تصویب برساند.

 

کردها برای همیشه بر واژه عراق در اوراق هویتی‌شان خط قرمز کشیدند تا بار دیگر شاهد بمباران شیمیایی، انفال ١٨٢ هزار نفر، زنده‌به‌گورکردن هشت هزار بارزانی و پنج هزارنفر از کردهای شیعه فیلی و قتل‌عام شنگال نباشند و از روزگار تراژیک گذشته خداحافظی کردند تا وارد دنیای دموكراسي و همزیستی با همسایگان شوند.

 

مردم کردستان با رأی خود به جهانیان اعلام کردند که آنها نه ترک هستند و نه عرب؛ آنان از جنس مردمان ایران کهن و قربانیان جنگ‌ها و قراردادهای تحمیلی چالدران و سایکس‌پیکو هستند که از جغرافیای ایران کهن جدایشان کرده‌اند.

اکنون که تحولات خاورمیانه شناسنامه‌ای به نام کردستان را به‌همراه آورده، بسیار ضروری است ایرانیان با هوشمندی در کنار قرابت‌های تاریخی و فرهنگی و نژادی، کردستان را در آغوش گیرند و مردماني از جنس خود و رنج‌های آنان را درک کنند.

 

آنها سالیانی بود در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در کنار ایران و مسئولان جمهوری اسلامی بودند؛ خون دادند و مبارزه کردند و تا نبرد با داعش در کنار ایران ماندند. مردم و مسئولان ایران نباید فراموش کنند که صدام حسین در طول جنگ ایران و عراق بارها اعلام کرد که کشتار کردها را به جرم همکاری با ایرانیان مجوس انجام داده است و در این سال‌ها هم متأسفانه بخش‌هایی از جریان‌های عرب، کردهای کردستان را در کنار ایرانیان با همان کلمه منحوس مجوسی قلمداد و در جنگ با داعش آن را عملیاتی و جنگ دوساله خونینی را به کردستان و کردها تحمیل کردند.

 

 

مسئولان جمهوری اسلامی با هوشمندی و رهیافت تاریخ‌نگارانه آینده تحولات منطقه را در جهت تأمین امنیت ملی ایران و احترام به افکار عمومی مردم کُردزبان در خاورمیانه، به‌ویژه هم‌وطنان کُرد ایرانی مدنظر داشته باشند چنان‌که نباید پیوند تاریخی کردها و شیعیان در عراق و هر دوی آنها در کنار ایران را به بوته فراموشی بسپارند. تحولات اخیر کردستان را از تهدید به فرصت تبدیل کنند و اجازه ندهند رقبای سنتی و تاریخی ایران، مانند عربستان و ترکیه و دشمنانی مانند آمریکا و اسرائیل نقش پررنگ‌تری از ایران در کردستان آینده داشته باشند.

 

خاورمیانه بحرانی و تحولات در حال تکوینش همگرایی و همفکری بغداد، تهران و اربیل را می‌طلبد. همسایگی دیرین و تاریخ پربار ٣٨ سال اخیر همراهی کردها با  ایران و ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی قابل‌توصیف پارامترهایی برای همسایه‌ای با کمترین هزینه برای ایران را می‌طلبد.

 

ما کردهای ایران در دیروز و امروز و فردای تاریخ با دیگر هموطنان ایرانی در کنار شادمانی مردم کردستان خواهیم بود آنان همزادان، هم‌زبانان، هم‌خونان ما و یادگاران نوروز و شاهنامه، گلستان، بوستان و مولانا و ایران کهن فردای ما هستند.

 

کردستان در میان ١٣ کشور همسایه نزدیک‌ترین ملت به دولت و ملت ایران و خانه دوست است تا در خاورمیانه بحرانی فردا در دو کشور با مختصات دینی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی بسیار نزدیک به هم در تحولات منطقه کنار هم باشند و ایران به‌عنوان برادر بزرگ کردها و شیعیان در عراق آینده نقش‌آفرینی کند و به گفته جناب دکتر نقیب‌زاده ما هم به‌عنوان کردان ایرانی همه‌جا پشتیبان آنها خواهیم بود. 

 

 

روزنامه‌نگار و مدیر انستیتو فرهنگی کردستان در تهران

 

 

sharghdaily​.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.5 stars from 10 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
چقد دروغ بافتی دلاور.کدوم شباهت دینی و نژادی بین ایران و کردها؟؟
  • 1
  • 2
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید