۰۹:۲۷ - ۰۵ مهر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۷۰۱۱۵۵
خاورمیانه

اقلیم کردستان بعد از رفراندوم

رفراندوم کردستان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

رفراندوم کردستان با حضور ٤٠٠ ناظر خارجی شامل: نمایندگان پارلمان اروپا و همچنین چهره‌های سیاسی از آمریکا، اروپا و خاورمیانه؛ مانند برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه سابق فرانسه، سفرای پیشین آمریکا در کرواسی و عراق، همراه با دوهزار نفر از ناظران احزاب و ان‌جی‌اوها و فعالان فرهنگی و سیاسی در ١٢ هزار مرکز رأی‌گیری برگزار و نظارت شد.

 

این رفراندوم بر اساس سنت دیرینه اهل سنت که در دو عید رمضان و قربان بعد از اذان صبح تا طلوع آفتاب در مساجد صدای قرآن و الله‌اکبر طنین‌انداز است، دیروز نیز به تأسی از این سنت بعد از اذان صبح، با ندای الله‌اکبر و قرائت قرآن و نوای دف و نی و سرودهای دینی و مذهبی در مساجد، خانقاه‌ها، تکایا و حسینیه‌ها در کنار ناقوس کلیساها در کردستان با زبان‌های کُردی، عربی، ترکمانی و سریانی به جشن سوم کردها تبدیل شد تا بازماندگان شهدای جنبش کردستان به لطف خداوند و مقاومت و مبارزه خود به آرزوی دیرین خود برسند.

 

استقبال خبرگزاری‌ها و مراکز رادیو و تلویزیونی و مطبوعات بین‌المللی در ١٥٩ مرکز خبرگزاری و شبکه ماهواره‌ای جهان در کنار ٥٠٠ شبکه خبری و مطبوعات داخلی بار دیگر کردستان و قضیه استقلال کردها را به مهم‌ترین رویداد جهانی و بین‌المللی تبدیل کرد و آن را پوشش دادند.

 

هرچند رفراندوم کردستان  در آغاز با مشکلات داخلی و خارجی روبه‌رو بود، اما با گفت‌وگو و مذاکرات احزاب کردستانی در نهایت دو حزب مخالف نیز؛ یعنی جنبش تغییر و دیگری حزب اسلامی کومله به جمع موافقان رفراندوم پیوستند و در یک اجماع ملی با پروسه رفراندوم توافق کردند تا آینده و سرنوشت خود را رقم بزنند.

 

در مورد همسایگان و عراق نیز مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی با خبرنگاران رسانه‌های جهانی اعلام کرد که با ایران و ترکیه مشکلاتی نخواهیم داشت، چنان‌که در ٢٥ سال گذشته با هم دوست و همراه بوده‌ایم و در آینده نیز خواهیم بود.

 

او در این گفت‌وگو اعلام کرد که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، نیز این روزها به کردستان آمده و با ایشان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است و برنامه‌ای دوساله را برای گفت‌وگو با بغداد در مورد سرنوشت مردم کردستان اتخاذ كرده که امید است در این مدت از طریق گفت‌وگو نتیجه مطلوبی حاصل شود.

 

مردم کردستان با حضور پرشور در پای صندوق‌های رأی در یک روند دموکراتیک به همه جهانیان نشان دادند پاسخی به ژینوساید کُردها در شنگال و بمباران شیمیایی حلبچه و زنده‌به‌گورکردن ده‌ها هزار کُرد و دو سال مبارزه با تاریکستان داعش را با این رفراندوم داده باشند و به جهانیان ثابت کردند که آنها ملتی هستند که صدسال است برای صلح، آشتی و دموكراسي مبارزه می‌کنند.

 

کردها دیروز از عراق، کشوری که در سال ١٩١٦ در قرارداد سایکس‌پیکو بدون موافقت آنها به نقشه جغرافیای عراق وصل شده بود، خداحافظی کردند. در رفراندوم کردستان تنها کردها رأی نمی‌دهند، بلکه عرب‌ها، ترکمن‌ها، ایزدی‌ها، مسیحی‌ها و ارمنی‌ها نیز به‌عنوان دیگر مردمان ساکن در کردستان در این رفراندوم نقش پررنگی دارند.

 

شورای رفراندوم کردستان به سرپرستی مسعود بارزانی در نشستی با نمایندگان آنها مانیفست حقوقی اقلیت‌های کردستان را در ١٥ ماده آماده کرد تا در پارلمان آینده کردستان آن را در قانون جدید کردستان به تصویب برساند.

 

کردها برای همیشه بر واژه عراق در اوراق هویتی‌شان خط قرمز کشیدند تا بار دیگر شاهد بمباران شیمیایی، انفال ١٨٢ هزار نفر، زنده‌به‌گورکردن هشت هزار بارزانی و پنج هزارنفر از کردهای شیعه فیلی و قتل‌عام شنگال نباشند و از روزگار تراژیک گذشته خداحافظی کردند تا وارد دنیای دموكراسي و همزیستی با همسایگان شوند.

 

مردم کردستان با رأی خود به جهانیان اعلام کردند که آنها نه ترک هستند و نه عرب؛ آنان از جنس مردمان ایران کهن و قربانیان جنگ‌ها و قراردادهای تحمیلی چالدران و سایکس‌پیکو هستند که از جغرافیای ایران کهن جدایشان کرده‌اند.

اکنون که تحولات خاورمیانه شناسنامه‌ای به نام کردستان را به‌همراه آورده، بسیار ضروری است ایرانیان با هوشمندی در کنار قرابت‌های تاریخی و فرهنگی و نژادی، کردستان را در آغوش گیرند و مردماني از جنس خود و رنج‌های آنان را درک کنند.

 

آنها سالیانی بود در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در کنار ایران و مسئولان جمهوری اسلامی بودند؛ خون دادند و مبارزه کردند و تا نبرد با داعش در کنار ایران ماندند. مردم و مسئولان ایران نباید فراموش کنند که صدام حسین در طول جنگ ایران و عراق بارها اعلام کرد که کشتار کردها را به جرم همکاری با ایرانیان مجوس انجام داده است و در این سال‌ها هم متأسفانه بخش‌هایی از جریان‌های عرب، کردهای کردستان را در کنار ایرانیان با همان کلمه منحوس مجوسی قلمداد و در جنگ با داعش آن را عملیاتی و جنگ دوساله خونینی را به کردستان و کردها تحمیل کردند.

 

 

مسئولان جمهوری اسلامی با هوشمندی و رهیافت تاریخ‌نگارانه آینده تحولات منطقه را در جهت تأمین امنیت ملی ایران و احترام به افکار عمومی مردم کُردزبان در خاورمیانه، به‌ویژه هم‌وطنان کُرد ایرانی مدنظر داشته باشند چنان‌که نباید پیوند تاریخی کردها و شیعیان در عراق و هر دوی آنها در کنار ایران را به بوته فراموشی بسپارند. تحولات اخیر کردستان را از تهدید به فرصت تبدیل کنند و اجازه ندهند رقبای سنتی و تاریخی ایران، مانند عربستان و ترکیه و دشمنانی مانند آمریکا و اسرائیل نقش پررنگ‌تری از ایران در کردستان آینده داشته باشند.

 

خاورمیانه بحرانی و تحولات در حال تکوینش همگرایی و همفکری بغداد، تهران و اربیل را می‌طلبد. همسایگی دیرین و تاریخ پربار ٣٨ سال اخیر همراهی کردها با  ایران و ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی قابل‌توصیف پارامترهایی برای همسایه‌ای با کمترین هزینه برای ایران را می‌طلبد.

 

ما کردهای ایران در دیروز و امروز و فردای تاریخ با دیگر هموطنان ایرانی در کنار شادمانی مردم کردستان خواهیم بود آنان همزادان، هم‌زبانان، هم‌خونان ما و یادگاران نوروز و شاهنامه، گلستان، بوستان و مولانا و ایران کهن فردای ما هستند.

 

کردستان در میان ١٣ کشور همسایه نزدیک‌ترین ملت به دولت و ملت ایران و خانه دوست است تا در خاورمیانه بحرانی فردا در دو کشور با مختصات دینی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی بسیار نزدیک به هم در تحولات منطقه کنار هم باشند و ایران به‌عنوان برادر بزرگ کردها و شیعیان در عراق آینده نقش‌آفرینی کند و به گفته جناب دکتر نقیب‌زاده ما هم به‌عنوان کردان ایرانی همه‌جا پشتیبان آنها خواهیم بود. 

 

 

روزنامه‌نگار و مدیر انستیتو فرهنگی کردستان در تهران

 

 

sharghdaily​.‎​ir
  • 7
  • 3
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.5 stars from 10 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
چقد دروغ بافتی دلاور.کدوم شباهت دینی و نژادی بین ایران و کردها؟؟
  • 5
  • 4
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید