۰۹:۴۶ - ۱۶ مهر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۷۰۳۳۵۹
خاورمیانه

سلمان در روسیه به دنبال چه بود

سفر پادشاه عربستان به مسکو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

سفر چهارروزه پادشاه عربستان به مسکو را که نخستین سفر یک پادشاه سعودی به روسیه است، بالقوه می‌توان نقطه پایانی بر دشمنی یا رقابت دیرینه دو کشور به‌شمار آورد. درحالی‌که عربستان در هفت دهه گذشته همواره مهم‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه بوده، روابط عربستان و روسیه که اساسا بعد از فروپاشی شوروی شروع شد، تا این اواخر هیچ‌گاه دوستانه نبوده است. کمک‌های عربستان به مجاهدین افغان و بعدا پشتیبانی سعودی‌ها از جریان تکفیری در داخل روسیه، به‌ویژه در چچن و داغستان، از دلایل اصلی سردی و رکود در روابط دو کشور بعد از جنگ سرد بود؛

 

به‌طوری‌که سفر پوتین به عربستان در سال ٢٠٠٧ بازدیدی در پی نداشت، اما در دو سال گذشته حداقل پنج تحول مهم روابط عربستان و روسیه را دگرگون کرد: نخست کاهش قیمت نفت که اقتصاد هر دو کشور را با مشکل مواجه کرد؛ دوم مداخله مصمم روسیه در جنگ سوریه به سود دولت بشار اسد و توفیق مسکو در تأمین اهداف این مداخله، سوم بهار عربی که با خودداری واشنگتن از حمایت قاطع از متحدان منطقه‌ای‌اش به‌شدت موجب نگرانی آنها شد، چهارم دکترین اوباما که عدم دخالت فعال در بحران‌های منطقه‌ای را تجویز می‌کرد و در نتیجه آن آمریکا در چشم متحدان منطقه‌ای‌اش منفعل و مردد به نظر آمد و روسیه امکان حضور در سوریه را یافت و پنجم بحران اوکراین که تحریم‌های اثربخش غرب علیه روسیه را در پی داشت.

 

نیاز دو کشور به هم تحت‌تأثیر این تحولات موجب افزایش مستمر تماس‌ها بین آنها، از جمله چندبار سفر ولیعهد کنونی عربستان به مسکو شد. بحران کاهش قیمت نفت در سال ٢٠١٤ زمینه عینی همکاری بین دو کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان نفت را پدید آورد و همکاری بین اوپک و تولید‌کنندگان غیرعضو اوپک را آسان کرد. در نتیجه تثبیت بازار نفت که حاصل این همکاری بود، قیمت نفت روند صعودی یافت. این همکاری فصل جدیدی در روابط دو کشور را گشود و طرفین را به گفت‌وگوهای بیشتر تشویق کرد.  البته عربستان در این گشایش به سمت روسیه تنها نبود؛ بسیاری از رهبران خاورمیانه، از جمله بسیاری از شیوخ خلیج‌فارس، سران ترکیه، مصر، اردن، اسرائیل و...

 

نیز در این مدت به مسکو سفر کردند. اقبالی که در این مدت نسبت به مسکو نشان داده شده، هم حاکی از آن است که روسیه خود را به‌عنوان قدرتی مؤثر در منطقه تثبیت کرده و هم گویای آن است که نگرانی شماری از دولت‌های منطقه نسبت به سیاست‌های آمریکا در دولت ترامپ به قوت خود باقی است. به نظر می‌رسد که سفر ویژه ترامپ به عربستان در ماه مي گذشته و شیفتگی‌اي که او نسبت به حکام سعودی از خود نشان داد، نتوانسته نگرانی‌های ریاض را برطرف کند.

 

بی‌ثباتی و بی‌تصمیمی و به‌هم‌ریختگی در سیاست خارجی آمریکا، به‌ویژه در ارتباط با خاورمیانه که از جمله در بحران قطر نمود یافت، می‌تواند علت تداوم این نگرانی‌ها باشد. به‌علاوه، وجهی از سیاست‌های اوباما در دوره ترامپ نیز ادامه یافته، چراکه ترامپ نیز بر عدم مداخله در بحران‌های منطقه‌ای و نیز اولویت‌داشتن مبارزه با داعش در سوریه تأکید کرده و نشانه‌ای که حاکی از کمک به تلاش‌ها برای برکناری بشار اسد باشد، از خود به دست نداده است. اگرچه روسیه ظرفیت کافی را برای اینکه جایگزین آمریکا شود، ندارد اما روشن است که مسکو دست نه‌چندان خوب خود را خوب بازی کرده و همه‌جا از خلأ یا ضعف حضور آمریکا در سال‌های اخیر بهره برده است. 

 

در این رابطه، واقعیات روی زمین در سوریه را شاید بتوان مهم‌ترین عامل به شمار آورد. ظاهرا عربستان اکنون به این واقعیات گردن نهاده و این سفر را می‌توان به معنی پذیرش تثبیت موقعیت دولت سوریه و رهاکردن تلاش برای تغییر دولت بشار اسد به شمار آورد. در نتیجه، ظاهرا ریاض تمایل یافته تا از طریق کار با روسیه، خسارت‌ها را به حداقل برساند. تلاش برای جلب همکاری روسیه براي کاستن از نقش ایران در آینده سوریه احتمالا یکی از حوزه‌های مورد‌علاقه ریاض است.

 

کمااینکه ملک سلمان اتهامات بی‌پایه خود را در مورد دخالت ایران در منطقه در اظهاراتی که در کنار پوتین داشت، تکرار کرد. سعودی‌ها می‌دانند که روس‌ها به‌تبع ایران در سوریه مداخله کردند و به‌همین‌دلیل نگران ادامه همکاری‌های ایران و روسیه در سوریه هستند و مایل‌اند در جهت تعدیل این همکاری‌ها عمل کنند. به‌هرحال، سفر ملک سلمان به‌نوعی اذعان به دست‌بالاداشتن روسیه در سوریه و افزایش نفوذ آن در خاورمیانه است.

 

همچنان در ارتباط با سوریه محتمل است که روسیه خواستار همکاری عربستان در جهت ایجاد مناطق کاهش تنش و... نیز باشد. البته با وجود مصاحبه وزرای خارجه دو کشور نشانه‌ای که حاکی از گشایشی در موضوعات مورد اختلاف باشد، دیده نشده است، هرچند که تعارفات و تشریفات بسیار مفصل طرفین مانع بروز نشانه‌ای حاکی از اختلافات نیز بود. 

 

تمرکز آنچه که تاکنون اعلام شده بر توافقات اقتصادی بوده است. اظهارات ملک سلمان مبنی‌بر اینکه «مشتاق ادامه همکاری با روسیه با هدف تثبیت بازار نفت است» و اعلام وزیر انرژی عربستان مبنی‌بر «انعطاف» سعودی در رابطه با پیشنهاد روسیه راجع به تمدید توافق تثبیت تولید نفت تا پایان ٢٠١٨ موجب افزایش قیمت نفت برنت در حدود دو درصد در روز پنجشنبه شد. همچنین در خبرها آمده است که طرفین ١٥ یادداشت تفاهم و موافقت‌نامه در زمینه‌های مختلف امضا کرده‌اند؛

 

در مورد خرید سیستم ضدهوایی اس-٤٠٠، تفاهم در مورد همکاری روسیه برای توسعه صنایع نظامی عربستان و تولید سه سیستم شامل موشک ضدتانک کورنت و سیستم‌های موشک‌انداز و نارنجک‌انداز و نیز کلاشنیکف در عربستان بدون ذکر تعداد، مبلغ و تاریخ، امضای توافقی در مورد ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری یک میلیاددلاری و انجام تفاهماتی در ارتباط با همکاری‌های فضایی، حمل‌ونقل، پتروشیمی و... نیز ظاهرا توافقاتی شده است.

 

سرمایه‌گذاری‌های سعودی چنانچه محقق شوند قرار است بخشی از کاهش سرمایه‌گذاری‌های غربی در روسیه را که بعد از تحریم‌ها انجام شد جبران کنند. البته در سال ٢٠١٥ نیز تفاهماتی در مورد سرمایه‌گذاری ١٠ ‌میلیاردی عربستان در روسیه در مدت پنج سال مطرح شد که تاکنون تنها حدود یک‌میلیارد آن محقق شده است. 

 

کوروش احمدی

 

sh​arghdaily.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 7 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید