۱۰:۲۳ - ۲۵ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۶۷۲۸
خاورمیانه

کدام كشورها در تأمين سلاح داعش دست داشته‌اند

داعش,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

روز يکشنبه بود که دولت عراق پس از بازپس‌گيري شهر راوه، رسما پايان جنگ عليه داعش را اعلام کرد. سوريه نيز اندکي قبل از آن و پس از شش سال، از شر داعشي‌ها خلاص شده بود. از ديگر سو، ولاديمير پوتين، ‌رئيس‌جمهوري روسيه، نيز در سفر يک‌روزه خود به سوريه اعلام کرد وقت آن رسيده که نيروهاي نظامي اين کشور به ميهنشان بازگردند. البته پايان کار خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوريه هرچند ضربه سنگيني به اين گروه در منطقه وارد کرده است اما بدون ترديد به معناي پايان تفکر داعشي نخواهد بود. 

 

نخست اينکه ريشه‌هاي فکري داعش که از وهابي‌گري ريشه مي‌گيرد، هنوز در برخي کشورها ترويج مي‌شوند و گذشته از آن، بسياري از عوامل و تروريست‌هاي داعشي با سقوط خلافت خودخوانده‌شان، به مخفيگاه‌ها و نقاط دورافتاده در صحرا گريخته‌‌اند و مترصد فرصتي هستند تا دوباره بيرق سياه خود را برافرازند. بنابراين بازخواني چگونگي قدرت‌گيري و تجهيز داعش مي‌تواند درس‌هاي مهمي براي تجارب مشابه در آينده داشته باشد.

 

در واقع، هرچند داعش از خلأ قدرتي که به واسطه جنگ داخلي در سوريه ايجاد شده بود، بهره گرفت، با اين حال نبايد فراموش کرد که برخي اهمال‌کاري‌ها و سياست‌هاي غلط در حمايت از مخالفان مسلح در سوريه به منظور پيشبرد اغراض و اهداف سياسي، در عمل آب به آسياب داعش ريخت. اين مسئله‌اي است که گزارش اخير مؤسسه «پژوهش تسليحات جنگي» که از حمايت اتحاديه اروپا برخوردار است، درخصوص منبع و منشأ سلاح‌هاي داعش بر آن مهر تأييد مي‌زند.

 

طبق ادعاي اين مؤسسه، سلاح‌هايي که از سوي ايالات متحده و عربستان در اختيار گروه‌هاي مسلح اپوزيسيون در سوريه قرار گرفته بود، اکثرا به دست جنگجويان داعش افتادند؛ مسئله‌اي که تأثير زيادي در تقويت توان نظامي داعش هم به لحاظ کمي و هم به لحاظ کيفي داشته است. اين دقيقا همان مسئله‌اي است که اين گزارش جديد بر آن صحه مي‌گذارد.

 

در گزارش «پژوهش تسليحات جنگي» که به تازگي منتشره شده، همچنين اين‌طور آمده است که شمار سلاح‌هايي که داعش در اختيار داشته، به مراتب بيشتر از آن است که از طريق غنايم جنگي به دست آمده باشد. اين گزارش بر اساس يک تحقيق ميداني سه‌ساله در سوريه و عراق تدوين شده است تا شايد بتواند نوري بر چگونگي قدرت‌گيري سريع داعش در منطقه بتاباند. براي نگارش و تدوين اين گزارش، بيش از چهار هزار قطعه تسليحات اعم از سلاح، مهمات و برخي موادي که در ساخت بمب کاربرد دارند، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته‌اند.

 

ساخت اروپا

طبق اين گزارش، بخش زيادي از اين سلاح‌ها از ارتش‌هاي سوريه و عراق به دست داعشي‌ها افتاده است. با اين حال، بخشي از اين سلاح‌ها نيز توسط کشورهاي درگير در جنگ سوريه در اختيار گروه‌هاي اپوزيسيوني که عليه بشار اسد مي‌جنگيدند، افتاده است. در اين گزارش آمده است که خلاف ائتلاف‌هاي مختلف بين‌المللي ضدداعش، بخش زيادي از سلاح‌هايي که در اختيار نيروهاي داعش در عراق و سوريه بوده، توسط کشورهايي مانند ايالات متحده و عربستان سعودي تأمين شده است. تمامي اين چهار هزار قطعه تسليحات نظامي که در اين تحقيق مورد ارزيابي قرار گرفتند، در کشورهاي عضو اتحاديه اروپا ساخته شده بودند که از مجاري ايالات متحده و عربستان و خلاف منع انتقال اين سلاح‌ها به گروه‌هاي مسلح، در اختيار اپوزيسيون سوريه قرار گرفتند. 

 

 

بنا بر اطلاعات گردآوري‌شده توسط اين مؤسسه پژوهشي، ايالات متحده مکررا سلاح‌ها و مهمات ساخت کشورهاي اروپايي را در اختيار نيروهاي اپوزيسيون در جريان جنگ داخلي سوريه قرار داده است که در ادامه بخش زيادي از اين تسليحات نظامي به تصرف داعش درآمد. حدود ٩٠ درصد از سلاح‌ها و مهمات به کار گرفته‌شده توسط گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه، متعلق به کشورهاي چين، روسيه و اروپاي شرقي بوده که در اين ميان، شمار سلاح‌هاي ساخت روسيه گوي سبقت را از ديگر کشورها ربوده است. طبق اعلام اين گروه پژوهشي، سلاح‌هاي ساخت غرب ١٠ درصد باقي‌مانده را تشکيل مي‌دهند.

 

 

ترکيه؛ گذرگاه سلاح داعش

در واقع گزارش فوق‌الذکر اين گمانه‌زني‌هاي اوليه را تأييد مي‌کند که داعش بخش زيادي از تجهيزات نظامي خود را از غنايم جنگي به‌دست‌آمده از نيروهاي دولتي سوريه به دست آورد. به عبارت دقيق‌تر، در مراحل ابتدايي جنگ در سوريه، بخش زيادي از تجهيزات نظامي داعش غنايمي بود که از جنگ ميداني با نيروهاي دولتي سوري و عراقي به دست مي‌آمد. اما از پايان سال ٢٠١٥ ميلادي، داعش به يک منبع تسليحاتي مهم و بزرگ ديگر نيز دسترسي داشته است.

 

اين گروه در همان زمان موفق به کشف جعبه‌هاي مهماتي شد که ساخت کارخانه‌هايي در اروپاي شرقي بودند. در ادامه پيگيري‌هاي اين مؤسسه تحقيقاتي مشخص کرد که اين مهمات به صورت قانوني به کشورهاي ايالات متحده و عربستان سعودي فروخته شده و در ادامه از طريق ترکيه به سوريه وارد شدند. در واقع مقصد اين محموله‌هاي تسليحاتي، شمال سوريه بود که گروه‌هاي اپوزيسيون تحت حمايت آمريکا و عربستان در آنجا با بشار اسد مي‌جنگيدند.

 

از ديگر سو، بنا به گزارش «تلگراف»، شماري از سلاح‌هايي که در سوريه، عراق و ديگر مناطق فعاليت داعش از جمله ليبي، یمن و سودان جنوبي يافت شده‌اند، از مسير دو کشور ترکيه و اردن انتقال يافته‌‌اند که از نقش ترکيه در تجهيز داعش نشان دارد. البته سرعتي نيز که اين محموله‌ها به دست داعش مي‌رسيده، در نوع خود شايان توجه است؛ در برخي موارد، دو ماه بعد از ترک کارخانه اين محموله به دست نيروهاي داعش مي‌رسيده است. درآمد داعش از فروش نفت باعث مي‌شد اين گروه توانايي خريد مستقيم تجهيزات نظامي در بازار سياه را داشته باشد. 

 

 

 در وقع اين گزارش بر اين مسئله مهر تأييد مي‌زند که چگونه سلاح‌هايي که در جنگ‌هاي داخلي در اختيار گروه‌هاي مسلح قرار مي‌گيرند مي‌توانند ضد اهداف اوليه‌شان به کار گرفته شوند. جالب اينکه طبق گزارش يک سال پيش اين گروه پژوهشي، داعش موفق به توليد سلاح‌هاي نظامي در سطح استاندارد شده بود.

 

اين گروه تحقيقاتي پيش‌تر نيز در سال ٢٠١٦ ميلادي، موفق به کشف بسته‌هاي مواد شيميايي در شهر قراقوش در سوريه شده بود. بنا بر گفته اين گروه، مقادير زيادي از اين مواد شيميايي که صرفا در بازارهاي داخلي ترکيه فروخته و معامله مي‌شود به دست داعش افتاده بود. در واقع، بخش زيادي از بمب‌هاي دستي داعش توسط همين مواد  شيميايي ساخته مي‌شدند.

 

احتمالا شبيه‌ترين نمونه تاريخي اين وضعيت را بايد حمايت آمريکا و ديگر کشورها از مجاهدين در دهه ٨٠ ميلادي دانست که در افغانستان عليه اتحاد جماهير شوروي مي‌جنگيدند. در همان زمان نيز سلاح‌هايي که با تأييد سازمان سيا براي گروه‌هاي خاصي ارسال مي‌شدند، در ادامه از طريق مجاري سرويس اطلاعات پاکستان از دست گروه‌هاي افراطي‌تري مانند القاعده سر در‌مي‌آوردند. البته وضعيت در سوريه و عراق به علت وسعت جغرافيايي و بيشترشدن شمار کشورهاي درگير اندکي از افغانستان پيچيده‌تر است. 

 

 

 

sh​arghdaily.‎​ir
  • 5
  • 2
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 7 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
طناز طباطبایی,بیوگرافی طناز طباطبایی,عکس طناز طباطبایی بیوگرافی طناز طباطبایی بازیگر مهربان سینما

چکیده ای از بیوگرافی طناز طباطبایی:

نام: طناز

نام خانوادگی: طباطبايی

تحصيلات: فارغ التحصيل کارگرداني تئاتر

زمينه فعاليت: بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر

تاريخ تولد: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۶۲ / ۱۰ مه ۱۹۸۳

ادامه
میرزا محمد تقی‌خان فراهانی,بزرگترین وزرای ایران,شخصیت های ملی ایران,امیر کبیر زندگینامه امیر کبیر

نام اصلی: میرزا محمد تقی‌خان فراهانی

تولد : ۱۱۸۶ خورشیدی

روستای هزاوه، اراک

درگذشت : ۲۰ دی ۱۲۳۰ 

باغ فین، کاشان

ملیت: ایرانی

ادامه
میرزا ملکم‌خان, ناظم‌الدوله,ناصرالدین شاه میرزا ملکم‌خان سیاستمدار هزار چهره

تولد: ۱۲۱۲ خورشیدی

قصبه جلفا، اصفهان

درگذشت:   ۱۲۸۷ خورشیدی

رم، ایتالیا

ملیت: ایرانی ارمنی تبار

پیشه: سیاستمدار

ادامه
بیوگرافی راجرر فدرر,زندگینامه راجر فدرر,راجر فدرر تنیسور سوئیسی آشنایی با راجر فدرر تنیسور برتر جهان

 

بیوگرافی راجر فدرر

تولد: ۱۹۸۱ سوئیس

محل تولد: بازل سوئیس

رشته ورزشی: تنیس

ملیت: سوئیسی

ادامه
نیوشا ضیغمی,بیوگرافی نیوشا ضیغمی,عکس نیوشا ضیغمی بیوگرافی نیوشا ضیغمی | عکس های خانوادگی نیوشا ضیغمی

چکیده ای از بیوگرافی نیوشا ضیغمی:

زمینه فعالیت: سینما

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۵۹ \ ۹ ژوئیهٔ ۱۹۸۰ ‏

محل: تهران

ملیت: ایران

پیشه: بازیگر - تهیه کننده

ادامه
عباس میرزا,دوره قاجار,شاهزاده قاجاریه عباس میرزا ، خوشنام ‌ترین شاهزاده قاجاریه

نام : عباس میرزا 

فرزند فتحعلی شاه قاجار

تولد: ۵ شهریور ۱۱۶۸ 

مرگ: ۳ آبان ۱۲۱۲

مقام:  ولیعهد ایران

مکان خاک‌سپاری: مشهد

ادامه
بیوگرافی حمید سوریان,حمید سوریان,آشنایی با حمید سوریان بیوگرافی حمید سوریان، کشتی گیر ایرانی

نام اصلی: حمید سوریان ریحان‌پور

تولد: ۱۳۶۴ در شهر ری

ملیت: ایرانی

رشته ورزشی: کشتی فرنگی

وزن: ۵۹ کیلوگرم

حمید سوریان در سال ۲۰۰۱ دوبنده تیم ملی نوجوانان در وزن ۴۶ کیلوگرم را پوشید و در مسابقات نوجوانان آسیا به روی تشک رفت. حمید سوریان دارنده هفت مدال طلای جهان و المپیک کشتی فرنگی است. سوریان از نظر تعداد و کیفیت مدال، بهترین کشتی‌گیر تمام ادوار ایران است.

ادامه
ارسلان قاسمی,بیوگرافی ارسلان قاسمی,عکس ارسلان قاسمی بیوگرافی ارسلان قاسمی بازیگر جوان و توانمند تلویزیون + عکس های اینستاگرامش

چکیده ای از بیوگرافی ارسلان قاسمی:

نام و نام خانوادگی : ارسلان قاسمی

تاریخ تولد : ۱، خرداد، ۱۳۷۴

محل تولد : تهران

تحصیلات : دیپلم کامپیوتر و تحصیل در رشته بازیگری

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
رجبعلی خیاط,رجبعلی نكوگويان,زندگینامه شيخ رجبعلی خياط زندگی‌نامه حاج رجبعلی خیاط

چکیده ای از زندگی‌نامه حاج رجبعلی خیاط:

نام اصلی: رجبعلی نکوگویان

تولد: ۱۲۶۲

تهران، ایران

وفات: ۲۲ شهریور ۱۳۴۰، شهر ری

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه

ادامه
محمد اسماعیل دولابی,زندگینامه میرزا اسماعیل دولابی,بیوگرافی محمد اسماعیل دولابی زندگینامه ی میرزا اسماعیل دولابی

نام اصلی: محمداسماعیل دولابی

تولد: ۱۲۸۲ خورشیدی 

تهران، ایران

درگذشت: ۹ بهمن ۱۳۸۱ خورشیدی

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

ادامه
هومن سیدی,بیوگرافی هومن سیدی,عکس جدید هومن سیدی بیوگرافی هومن سیدی | عکس همسر و دخترش

چکیده ای از بیوگرافی هومن سیدی:

نام و نام خانوادگي: هومن سيدی

تاريخ تولد : ۸، آذر ماه، ۱۳۵۹

محل تولد :رشت

مليت : ايراني

پيشه : کارگردان، فيلمنامه‌نويس و بازيگر

ادامه
کیانوش رستمی,بیوگرافی کیانوش رستمی,زندگینامه کیانوش ئرستمی زندگینامه کیانوش رستمی, عضو تیم ملی وزنه‌برداری ایران

نام اصلی: کیانوش رستمی

متولد: ۱۳۷۰ کرمانشاه

ملیت: ایرانی

رشته ورزشی: وزنه برداری

عضو تیم ملی وزنه برداری ایران

 

ادامه
ماریا شاراپووا,بیوگرافی ماریا شاراپووا,زندگینامه ماریا شاراپووا آشنایی با ستاره روس تنیس زنان جهان؛ ماریا شاراپووا

نام اصلی: ماریا شاراپووا

۱۹۸۷ نیاگان روسیه

ملیت: روسی

اقامت: فلوریدا آمریکا

دارای ۳۲ عنوان حرفه ای

۱۸۸ سانتی‌متر قد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید