۱۱:۵۶ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۶۲۱۱
خاورمیانه

كنفرانس سه‌روزه بين‌المللی بازسازی عراق در كويت آغاز شد

کنفرانس بين‌المللی بازسازی عراق,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

نمايندگان رسمي ٧٠ كشور جهان و ١٩٠٠ كمپاني و سازمان مردم‌نهاد بين‌المللي و منطقه‌اي از ديروز در كويت گرد هم آمده‌اند تا راهكارهاي كمك به بازسازي عراق را بررسي كنند. دو ماه بعد از آنكه حيدر عبادي نخست‌وزير عراق، رسما پيروزي نيروهاي نظامي اين كشور بر داعش را اعلام كرد و ١٥ سال بعد از اينكه ايالات متحده امريكا رسما جنگ عليه عراق را آغاز كرد، نهادهاي عراقي از نياز اين كشور به ٨٨ تا ١٠٠ ميليارد دلاري كمك خارجي براي بازسازي كامل اين كشور سخن مي‌گويند. طيف وسيعي از مقام‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي از وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران، محمد جواد ظريف و وزير خارجه تركيه، مولود چاووس اوغلو گرفته تا وزير خارجه ايالات متحده امريكا، ركس تيلرسون، در اين اجلاس حاضر خواهند بود. تيلرسون در حالي براي شركت در اين كنفرانس به كويت مي‌رود كه هفته گذشته خبرگزاري رويترز در گزارشي اختصاصي خبر داده‌بود ايالات متحده امريكا قصد ندارد هيچ كمكي را در اين نشست براي بازسازي عراق اعلام كند. رياست مشترك اين نشست بر عهده عراق، كويت، بانك جهاني، سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا خواهد بود.

 

كميته بين‌المللي نجات در گزارشي تازه از وضعيت عراق پس از جنگ با داعش خبر داده است كه همچنان بيش از ٢ ميليون ٦٠٠ هزار شهروند عراقي در سراسر اين كشور از شهرها و خانه‌هاي خود آواره شده‌اند و در اردوگاه‌هاي آوارگان به سر مي‌برند. بر اساس اين گزارش از نزديك به ٥ ميليون آواره عراقي تاكنون ٣ ميليون و ٢٠٠ هزار نفر به مناطقي كه از تسلط داعش خارج شده‌اند باز گردانده شده‌اند، اما آنها نيز با مشكلات متعددي از جمله فقدان زيربناها، تله‌هاي انفجاري خنثي نشده، تنش‌هاي قومي و تهديد از سوي گروه‌هاي مسلح مواجه هستند. بر اساس يك ارزيابي از سوي سازمان ملل متحد، در موصل ٨٠ درصد از محل‌هاي تخريب شده بر اثر جنگ با داعش خانه‌هاي مردم هستند. آسوشيتد‌پرس در يك گزارش تحقيقي از كشته شدن ٩٠٠٠ شهروند غيرنظامي در اين شهر در طول درگيري‌ها براي آزادسازي موصل خبر مي‌دهد. بر اساس گزارش ديگري كه يونيسف روز يكشنبه در آستانه برگزاري اجلاس بازسازي عراق در كويت منتشر كرد از هر چهار كودك عراقي يك كودك در فقر به سر مي‌برد. بر اساس اين گزارش دست كم ٤ ميليون كودك در عراق نيازمند كمك‌هاي امدادي هستند. بر اساس اين گزارش از سال ٢٠١٤ كه گروه داعش در عراق ظهور كرد تاكنون ١٥٠ حمله به مراكز آموزشي و ٥٠ حمله به مراكز و پرسنل بهداشتي- درماني انجام شده است. در عين حال نيمي از مدارس عراق نياز به بازسازي دارند و تحصيلات بيش از ٣ ميليون كودك عراقي با وقفه مواجه شده است.

 

روز اول اجلاس كويت براي بازسازي عراق با حضور سازمان‌هاي مردم نهاد محلي و بين‌المللي برگزار شد كه به نوشته خبرگزاري رسمي كويت (كونا) اين سازمان‌ها آماده كمك ٣٣٠ ميليون دلاري به روند بازسازي عراق هستند. وزارت برنامه‌ريزي عراق پيش‌بيني كرده است اين كشور براي بازسازي مناطق جنگ‌زده در طول ٣ سال نبرد با داعش نيازمند ٨٨ ميليارد دلار كمك و سرمايه‌گذاري است كه ٢٢ ميليارد دلار آن فوري و٦٦ ميليارد دلار در ميان‌مدت خواهد بود. در عين حال مهدي العلاق، دبيركل هيات دولت عراق، نياز به سرمايه‌گذاري براي بازسازي عراق را بر اساس ارزيابي بانك جهاني معادل ١٠٠ ميليارد دلار عنوان كرده است. به گزارش رويترز دولت عراق ١٥٧ پروژه بزرگ و كوچك را فهرست كرده است كه در اين كنفرانس به سازمان‌ها و شركت‌هاي علاقه‌مند به مشاركت و سرمايه‌گذاري ارايه مي‌دهد. به گفته سلمان جميلي، وزير برنامه‌ريزي دولت عراق، پروژه‌هاي ارايه شده در اين كنفرانس شامل پروژه‌هاي بازسازي مناطق تخريب شده مانند فرودگاه موصل تا پروژه‌هاي ايجاد تنوع منابع درآمدي مي‌شود. پروژه‌هايي در حوزه‌هاي حمل و نقل، كشاورزي، صنعت و همچنين پالايشگاه و پتروشيمي از جمله پروژه‌هاي پيشنهادي دولت عراق به سرمايه‌گذاران و كمك‌كنندگان بين‌المللي هستند. به گفته مصطفي هيتي، رييس صندوق بازسازي مناطق آسيب ديده از عمليات تروريستي عراق، بيش از ١٣٨ هزار واحد مسكوني در عراق در طول جنگ آسيب ديده‌اند كه بيش از نيمي از آنها كاملا تخريب شدند.

 

ايالات متحده امريكا كه اعلام كرده است قرار نيست در اجلاس كويت كمكي به بازسازي عراق بكند، مدعي است از ابتداي سال ٢٠١٥ تاكنون مجموعا ٢٦٣ ميليون دلار در زمينه بازسازي زيرساخت‌هاي تخريب شده عراق، در قالب كمك به ثبات اين كشور هزينه كرده و معادل يك ميليارد و ٧٠٠ ميليون دلار از سال ٢٠١٤ در قالب كمك‌هاي بشردوستانه در اين كشور هزينه كرده است. جيمز جفري، سفير پيشين امريكا در بغداد به رويترز مي‌گويد: «اينكه دولت ما تمايلي به كمك مالي ندارد باعث تاسف است و باعث مي‌شود تا جايگاه ما در عراق تضعيف شود.» به گزارش رويترز نزديك به ١٠٠ كمپاني خصوصي از امريكا در اين كنفرانس مشاركت مي‌كنند و به گفته يك مقام وزارت خارجه تمركز اصلي امريكا «مشاركت حقيقي بخش خصوصي در بازسازي عراق و ايجاد پيوند ميان بخش دولتي و خصوص در عراق» است.

 

شهاب شهسواري

 

 

etemadnews​paper.‎​ir
  • 7
  • 2
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 9 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید