۱۳:۳۳ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۷۲۴۱
مجلس

طیبه سیاوشی ادعا کرد؛

احتمال رابطه متهم تجاوز در ایرانشهر با نهادهای قدرت و ثروت

طیبه سیاوشی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی درباره خبر تجاوز در ایرانشهر گفت: قطعا امری جنایتکارانه بوده، ما به طور دقیق از اهداف آن مطلع نیستیم که آیا با اختلافات قومی و عشیره ای پیوند خورده است یا نه.

به گزارش ایرنا، طیبه سیاوشی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تکرار خشونت علیه زنان، لایحه تامین امنیت زنان چه زمانی به مجلس ارسال و تکمیل می شود، گفت: با توجه به اینکه حوزه زنان بسیار حساس است، مباحث آن باید مورد توجه و کارشناسی دقیق قرار گیرد تا قوانین تدوین شود و منافع زنان در جوامع شهری و روستایی تامین شود. بر سر این لایحه بین مسئولان زن و مرد و فعالان حوزه زنان اجماع وجود ندارد.

 

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بررسی این لایحه حدود دو سال زمان برده است، تصریح کرد: تاکنون ۴۱ ماده از این لایحه به دلیل وجود قوانین موازی حذف شده است و در حال حاضر ۵۱ ماده در دست رییس قوه قضائیه باقی مانده است.

 

سیاوشی در پاسخ به این که آیا اقدام تازه ای برای تسهیل ارجاع لایحه به مجلس انجام گرفته یا نه، گفت: در دیداری که با آقای لاریجانی داشتیم، از ایشان خواستیم با آیت الله آملی لاریجانی در این زمینه گفت و گو کنند تا لایحه با سرعت بیشتری به مجلس فرستاده شود. علاوه بر این، در دیداری که فراکسیون زنان مجلس با حجت الاسلام محسنی اژه ای داشت، تمامی نمایندگان زن خواهان تسریع این امر شدند. در واقع ما تمام راه ها برای تبدیل شدن این لایحه به قانون را رفته ایم.

 

وی در پاسخ به اینکه با توجه به تاخیر ارسال لایحه از قوه قضائیه تا کنون، آیا فراکسیون زنان بنا دارد رأساً طرحی در این زمینه ارائه کند؛ گفت: نه. شاید طرح این موضوع از سوی من برای زنان فعال چندان خوشایند نباشد، اما طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ بعد از یک سال کارشناسی، همچنان در اداره کارشناسی باقی مانده است.

 

این عضو فراکسیون زنان در ادامه تاکید کرد: طرح ها به دلیل طولانی شدن فرایند بررسی، عموما راه به جایی نمی برند. به همین دلیل تلاش ما بر این است که همین لایحه را بر اساس واقعیت های موجود در جامعه پیگیری و تصویب کنیم تا بعد از تصویب، شاهد همکاری بیشتر دولت باشیم . البته تنها در حوزه اسیدپاشی خودمان وارد عمل شدیم که گفتند در لایحه مذکور به آن اشاره شده و این نیز نوعی موازی کاری است.

 

وی در پاسخ به اینکه چرا مجلس در زمینه موضوع تجاوز که این روزها مکرر اخباری از آن شنیده می شود، اقدامی با بازدارندگی بیشتر نمی کند؛ گفت: ما در این زمینه قوانین به شدت بازدارنده ای داریم. در موضوع ایرانشهر هم اینکه چرا امام جمعه آن را اعلام عمومی کرده، قابل تامل است.

 

سیاوشی با اشاره به اینکه در جامعه ما به دلیل ملاحظات فرهنگی موجود، عموما زنان از بازگو کردن این موضوع به مراجع قضایی و حتی خانواده هایشان خودداری می کنند، تصریح کرد: آنچه در ایرانشهر رخ داده قطعا امری جنایتکارانه بوده، اما ما به طور دقیق از اهداف آن مطلع نیستیم که آیا با اختلافات قومی و عشیره ای پیوند خورده است یا نه. تاکنون جزئیات موضوع مشخص نشده است و بر اساس پیگیری های من از منابع غیررسمی، امام جمعه اعلام کرده این فرد از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.

 

این عضو فراکسیون زنان درباره تهدید مردم منطقه به اقدام علیه متهمان پرونده و اقداماتی که مجلس برای پیشگیری از وقوع بحران در این منطقه انجام خواهد داد؛ گفت: البته ابعاد ماجرا دقیق و مشخص نیست و ما پیگیری می کنیم و روز سه شنبه در صحن علنی آن را مطرح خواهیم کرد. امیدواریم نماینده ایرانشهر نیز در جلسه حاضر باشند و توضیحات لازم را ارائه کنند.

 

روز جمعه مولوی محمد طیب ملازهی؛ امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در خطبه های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ زن در این منطقه خبر داد. روز گذشته فرماندار منطقه در پی اعتراض گروهی از مردم آنجا به این موضوع قول پیگیری داد. با این حال، دادستان زاهدان اعلام کرد: « تجاوز به ۴۱ دختر و زن در شهرستان ایرانشهر تا این لحظه تکذیب می‌شود؛ زیرا تنها ۳ نفر شاکی خصوصی تاکنون برای این موضوع به دادسرا مراجعه کرده‌اند.»

 

 

 • 15
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 20 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
من با نظرات بالا موافقم باید قصاص شن
 • 0
 • 0
فقطرسیدگی هرچ زودتر و حکم اعدام در غیر اینصورت جماعت بلوچ به هیچ وجه از ناموسشان نمیگڌرند چ یک نفر چ ۴۱نفر متجاوز باید بسزای عملش برسه و اینکه میگن شاید بین متهم و مظلوم قربانی رابطه بوده بشدت تکڌیب میشه پس خدا و کلام خدا را باید بوسید و گڌاشت کنار که دزد را باید دستش را قطع کنن و تجاوز به ناموس سنگسار و اعدام باید گردد ،اگر حکم قصاص صورت نگیرد بیشک هرج و مرج زیادتر خواهد شد دولت و متولیان امر باید مجرمین را قصاص کنن چون خونی که همچون اتش در دل قربانیان و خانوادشان میجوشد هیچوقت فروکش نمیشه و چون در بلوچستان همه وصلتها و ازدواجها فامیلی میباشد و همه ی مردم سیستان بلوچستان عضو یک خانواده محسوب و تعصبات خاصی دارند به هیچ وجه با زندانی متهمین و متجاوزین یا تبرےشان راضی نخواهند شد و این باعث هرجو مرج و ناامنی بیشتر میشود که هیچی جلو دارشان نیست و بیشتر از همه متولیان زیر سوال خواهند رفت پس با اعترافات مجرمین و اسناد و مدارک فاش شده و گواه پزشک قانونی دال بر تجاوز عمدی و ضرب و شتم قربانیان باید مجرمین در ملعه عام سنگسار و اعدام گردند
 • 0
 • 2
فقدط قصاص هر چه زودتر در ملعه عام
 • 0
 • 1
ربایش ومتعاقباتجاوزبه زورموضوع تجاورتعدادزن ودختران ایرانشهری؟چه ربطی به پیوند اختلافات قومی وعشیره ای دارد!؟پس ازدستگیری یکی ازمجرمین ومتهمین پرونده دراولین سری بازجویی ازمتهم وی سریعااعتراف نموده باهمدستی چندنفردیگه پس ازربایش دختران بزوراقدام تجاوزبه عنف نموده اند؟مسسولین محترم بجای شانه خالی کردن ،وتوجیعات ذهنی بهتره هرچه سریع تر به موضوع ورود واقدامات لازم را بعمل اورند تامجرمان متجاوزین به عنف نوامیس مردم هرچه سریع تردستگیر وبه سزای عمال شان برسند
 • 1
 • 2
ربایش ومتعاقباتجاوزب...
متاسفانه خر را ول کردن دنبال پالون خر میگردن در هر شهری چ بزرگ چ کوچک فوری متجاوزین دیتگیر و حکم اعدامشان صادر میشه و میشد چرا در ایرانشهر روند کند پیش میره بیشک دسیسه ای پشت این ماجرا هسا اما بدونن بخدای احدو واحد متجاوزین بسزای اعمالشان میرسند چ پولدارش چ بیپول مگه امید بایگان کیه نتونن تو استان به این کوچکی یا محمود ایراندوست پیدا و دستگیرشان کنن عمدا پرونده را بتعویق انداختند که تبرےشن و ازادشون کنن هیچ بلوچی از ناموس خودش گڌشت نمیکند و کلمه ی کڌب که بارها از زبان مسولان شنیده شده زخمی بر دل قربانیان بیش نیست ما خواهان حکم و قصاص در ملعه عامیم
 • 1
 • 1
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید