۱۲:۲۸ - ۲۰ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۵۵۰۶
مجلس

خطر فساد سیستماتیک بیخ گوش خانه ملت

محمود صادقی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

به گزارش ابتکار، «انقلاب ما انقلاب پا برهنگان است»؛ جمله معروفی از بنیانگذار انقلاب که باعث شد مردمی که از تبعیض‌ و انواع فسادهای مالی و اخلاقی مسئولان وقت به ستوه آمده بودند، در کنار امام خمینی (ره) پا در انقلاب و تحولی بزرگ بگذارند که پس از انقلاب کبیر فرانسه در دنیا انقلابی عظیم و مثال زدنی است. بنابراین پس از گذشت حدود ۴۰ سال از این انقلاب، توقع می‌رود که همچنان آرمان‌های معمار انقلاب در مبارزه با فساد تازگی و اهمیت خود را حفظ کرده باشد چرا که یکی از رکن‌های اصلی انقلاب بوده است.

 

ولی گاهی در مقطعی از زمان خبر اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی روح و جان مردم غرق در مشکلات اقتصادی را می‌آزارد و گاهی خبر دریافت حقوق‌های نجومی و گاهی پاداش‌های چندصد میلیونی مدیری به خودش روح مردم را به درد می آورد. زمانی هم بحث املاک نجومی و بخشش این املاک به یاران و حلقه نزدیک به برخی مدیران، جامعه را مثل اسپند روی آتش بالا و پایین می‌پراند. انگار قرار نیست این بذل و بخشش‌ از کیسه مردم در هیچ زمانی تمام شود! کار به جایی رسیده که کمتر روزی است خبری از سوءاستفاده از بیت‌المال، رانت و فساد اقتصادی اشخاص ذی‌نفوذ در رسانه‌ها منتشر نشود. به نحوی که برخی نمایندگان مجلس از جمله محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و انضباط مالی مجلس از سیستماتیک شدن فساد در جامعه سخن می‌گوید.

 

یعنی هر کسی به واسطه شغل و موقعیت و جایگاهی که دارد سعی می‌کند از این نمد برای خود کلاهی ببافد تا سرش بی‌کلاه نماند. فرقی هم ندارد، این شخص نماینده مجلس باشد، شهردار کلان شهری مثل تهران یا رئیس جمهوری و حتی یک وزیر یا کارمند جزء یکی از ادارات دولتی! هر کسی در حد توان خود سعی دارد از این سفره بی‌بهره نماند و به قدر توانش از این خوان نعمت برای خود و نزدیکانش ذخیره سازی کند. انواع فساد؛ مسئله‌ای است که بیش از هر عاملی باعث بی‌اعتمادی مردم به مسئولان شده است و باید برای درمان آن قبل از اینکه ریشه‌های انقلاب و نظام را بپوساند و بجود، درمانی پیدا کرد.

 

ردپای فساد در خانه ملت 

روز گذشته محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس با طرح ادعایی اعلام کرد که در جریان تصویب طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران که با تلاش و لابی‌های فراوان، در صحن مجلس رای نیاورد، یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد تومان هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کرده‌اند. این عضو ارشد فراکسیون امید مجلس در ادامه به موضوع ممانعت تحقیق و تفحص از شهرداری تهران توسط شبکه‌ای از فساد اشاره کرد و مدعی شد: «درباره فساد شبکه‌ای مصادیق مشخصی در کشور وجود دارد، از جمله این مصادیق طرح درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود که در این موضوع کاملا با فساد شبکه‌ای درگیر شدیم. این موارد بر اساس گزارش‌های کارمندان مجلس به دست آمده است.

 

در این زمینه برای تغییر کاربری و هولوگرام سندهایی در دست دارم اما برای کارت پول سندی برای اثبات وجود ندارد.» رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس در نشست روزگذشته با عنوان «فساد، معضل فراجناحی جمهوری اسلامی» به بیان تعریفی از فساد سیستماتیک پرداخت و تصریح کرد: «‌بر اساس متون علمی، فساد سیستماتیک به وضعیتی می‌گویند که افراد یا سازمان‌ها و گروه‌ها برای پیشبرد کار خود هیچ آلترناتیوی جز آلوده شدن به فساد نداشته باشند. همچنین اگر در دستگاهی که نهاد مسئول مبارزه با فساد است نه تنها عزمی برای مبارزه با فساد وجود نداشته باشد؛ بلکه تسهیل‌‌کننده آن نیز باشد، فساد سیستماتیک اتفاق می‌افتد.»

 

گفتنی است برای جلوگیری از اشاعه فساد مالی و اقتصادی سیستماتیک راه‌هایی وجود دارد ولی در عین حال باید کسی متقاضی اجرای این راهها باشد. بنابراین نکته‌ای که حائز اهمیت است، جلوگیری از آلوده شدن قوای قانون‌گذاری، قضائیه و اجرایی کشور است، به نحوی که اگر فساد به لایه‌های مختلف این قوا رسوخ کند، دیگر مامنی برای پناه مردم به آن وجود نخواهد داشت و این یعنی پایان مردم سالاری دینی که یکی‌ از شعارهای جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب تا‌کنون بوده است.

 

خطری به نام فساد سیستماتیک 

صادقی به منظور هشدار جهت جلوگیری از فساد درخانه ملت، به این مقوله اشاره کرد و گفت که در برخی مواقع نمایندگان مردم هم در پارلمان به فساد آلوده شده اند. او تاکید کرد: «درباره دریافت رشوه‌ از سوی نمایندگان مجلس هم در جلسات کمیسیون و هم در روز رای‌گیری علامت‌هایی از آلوده شدن نمایندگان مشاهده کردیم.»

 

رئیس فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی در راستای شعارهای فسادزدایی به مصادیقی از عدم وجود عزم کافی در برخی دستگاه‌ها در اجرای قانون اشاره کرد و افزود: «در سال ۹۴ قانون نحوه رسیدگی به دارایی مقامات و کارگزاران کشور تصویب شد و قوه قضائیه به عنوان مجری این قانون مکلف به تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن طی شش ماه شد اما تا به امروز و با گذشت سه سال خبری از اجرای این قانون نیست. در مثالی دیگر ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرد که در پایان سال نخست اجرای برنامه سامانه حقوق و دستمزد مدیران را تاسیس و این قانون را اجرا کند اما تا به امروز و پس از گذشت سه ماه خبری از اجرای این قانون نیست.»

 

او همچنین خاطرنشان کرد: «در این زمینه مکررا با رئیس دستگاه مجری این قانون که سازمان اداری استخدامی است تماس گرفتم و پیگیر اجرای آن شدم اما آقای انصاری می‌گوید که سامانه مربوطه را راه‌اندازی کردند اما برخی از دستگاه‌ها به ویژه مجلس شورای اسلامی که خود یکی از نهادهای ناظر بر فساد است از بارگذاری اسناد و مدارک خودداری کرده اند. همچنین من درباره اجرای تکلیفی که بر عهده کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد و بر اساس آن باید سالانه گزارش حسابرسی مجلس را اعلام و منتشر کند نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته‌ام اما هنوز حتی خبری از حسابرسی سال ۹۵ مجلس نیست.»

 

بده بستان برخی نمایندگان با وزرا 

البته نکته دیگری که می‌توان درباره احتمال آلوده شدن نمایندگان به فساد مالی به آن اشاره کرد سهم‌خواهی برخی نمایندگان از وزرا در قالب طرح سوال و تهدید به استیضاح است. گاهی وقتی وزیری قبول نمی‌کند به زیاده‌خواهی نماینده‌ای تن بدهد، آن نماینده با ابزار نظارتی سوال و تهدید به استیضاح وزیر مورد نظر را مجاب می‌کند تا خواسته‌هایش را عملی کند. بنابراین پس از محقق شدن خواسته‌اش اقدام به پس گرفتن امضا و لغو استیضاح می‌کند و به عبارتی می‌گوید که از پاسخ وزیر قانع شده است. هر چند که همیشه روال به این نحو نیست و اکثر سوال و استیضاح‌های نمایندگان در راستای مطالبات مردمی است ولی هستند نمایندگانی که به جای وکیل‌المله بودن، وکیل منافع شخصی و جناحی خود هستند.

 

بنابراین راهکار مقابله با این موضوع گردش آزاد اطلاعات و دسترسی رسانه‌ها به اسامی نمایندگان استیضاح کننده وزیر و محورهای سوال از او و در صورت انصراف از استیضاح، دسترسی به محتوای دلایل و توضیحات قانع کننده وزیر مربوطه برای نماینده سوال کننده است. البته صادقی هم درباره عملکرد مجلس در زمینه مبارزه با فساد، شفافیت در سیستم پارلمان را در حداقل میزان موجود دانست و گفت که یکی از این موارد موضوع سیستم رای‌گیری و اعلام آرای نمایندگان در صحن مجلس است که اخیرا در این سیستم تشکیک کرده‌است و قرار شده تا درباره آن رسیدگی‌های لازم انجام شود.

 

معصومه معظمی

 

 

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 21 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید