۰۸:۳۶ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۳۹۹۰
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

جامعه روحانيت ٤ سال بعد از پايان دولت دهم مطرح كرد؛

احمدی نژاد را محاكمه كنيد

احمدی نژاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

جامعه روحانيت مبارز چهار سال بعد از پايان دولت احمدي‌نژاد درخواست محاكمه او را مطرح كرده است. اصولگرايان اصولا در مواجهه با احمدي‌نژاد دچار تأخيرند؛ حتي وقتي پاي محاكمه او در ميان باشد. درحالي‌كه قوه قضائيه، محمود احمدي‌نژاد را در همان روزهاي آخر رياستش بر دولت احضار كرده بود و موارد متعددي از تخلفات او و نزديكانش در اين مدت رسانه‌اي شده، اما جامعه روحانيت مبارز تازه به ماجرا ورود كرده است.

 

آن‌طور كه از سخنان سخنگوي اين نهاد پيداست، آخرين جلسه جامعه روحانيت مبارز به مسئله لزوم محاكمه احمدي‌نژاد اختصاص داشته است. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين غلامرضا مصباحي‌مقدم گفته است: «خواسته جامعه روحانيت مبارز اين است که قوه قضائيه پرونده‌هاي آقاي احمدي‌نژاد را بررسي كند و هرچه حکم شد، قابل‌قبول است.احمدي‌نژاد خودش تخلفات فراواني دارد که بخشي از آنها در دوران رياست‌جمهوري وي رخ داد.

 

در آخرين جلسه جامعه روحانيت، اظهارات اخير آقاي احمدي‌نژاد و برخي اطرافيان ايشان در پي دستگيري آقاي بقايي، آزادشدن وي با قرار وثيقه و نيز صحبت‌هاي آقاي احمدي‌نژاد در اين زمينه که شبهه‌ناک شد، مورد بررسي قرار گرفت. سخنان آقاي احمدي‌نژاد حتي به شکلي مطرح شد که مرجع ضمير آن سخنان مشخص نيست و معلوم نيست شخصي که آقاي احمدي‌نژاد از او صحبت مي‌کند کيست که گاهي به ٨٠ ساله يا ٩٠ ساله‌بودن او تأکيد مي‌شود.

 

آقاي احمدي‌نژاد در سخناني که در خوزستان داشت هم حرف‌هايي را زد که درباره آن تفسيرهاي فراواني مطرح شد. ايشان از زمان رياست‌جمهوري هم سخن از داشتن فهرستي از مفسدان اقتصادي به ميان آورد و بيان کرد که اين فهرست را افشا مي‌کند، اما هيچ‌گاه اين اتفاق نيفتاد. جا داشت که ايشان فهرست خود را ارائه مي‌کرد و قوه قضائيه هم آن را مورد بررسي قرار مي‌داد، نه‌اينکه فقط حرف آن مطرح شود و اتفاقي نيفتد». 

 

سخنگوي جامعه روحانيت مبارز با بيان اينکه احمدي‌نژاد خودش تخلفات فراواني دارد، گفت: «بخشي از اين تخلفات در دوران رياست‌جمهوري آقاي احمدي‌نژاد رخ داد که يک مورد از آن در زمينه قانون يارانه‌ها بود که بايد اين تخلفات از سوي ديوان محاسبات کشور و قوه قضائيه پيگيري مي‌شد تا مشخص شود که اگر ايشان صلاحيت براي ادامه رياست‌جمهوري را ندارد اين موضوع اعلام شود».

 

مصباحي‌مقدم در ادامه گفته است: «اين درست نيست که آقاي احمدي‌نژاد هر از چندگاهي بيايد و سخناني را نسبت به مسئولان عالي‌رتبه نظام و خصوصا مسئولان قوه قضائيه مطرح کند. آقاي احمدي‌نژاد ظاهرا خودش را در شرايطي مي‌بيند که از موضع طلبکارانه سخن مي‌گويد، اما ما مي‌خواهيم بگوييم که ايشان بدهکار است، بيايد و بدهي‌اش را پرداخت کند».

 

احتمالا اشاره مصباحي‌مقدم به ماجراي نامه‌هاي اخير محمود احمدي‌نژاد بعد از ردصلاحيت خودش و بقايي و همچنين نامه‌هايش در حمايت از بقايي بعد از دستگيري و بازداشت است؛ آنجايي كه احمدي‌نژاد بازداشت بقايي را «ظلمي بزرگ» خوانده است. گفته‌هاي بقايي و مشايي عليه برخي نهادها و چهره‌ها هم احتمالا در خواسته جامعه روحانيت مبارز مبني‌بر محاكمه رئيس سابق دولت بي‌تأثير نبوده است.

 

مواجهه سياسي يا واقعي؟

روي‌گرداني اصولگرايان از احمدي‌نژاد و صداقت آنها اماواگر زياد است. آنها حامي شش‌دانگ احمدي‌نژاد بودند تا پيش از دولت دهم. زماني كه احمدي‌نژاد يكي‌يكي وزراي اصولگرا را از كابينه دولت دهم كنار گذاشت، ماجراي «جريان انحرافي» هم كم‌كم از سوي اصولگرايان پررنگ شد. نزديكان احمدي‌نژاد در دولت پيشين نه به‌واسطه مسائل اقتصادي يا فساد، بلكه به دلايل سياسي يا آنچه آنها «جريان انحرافي» مي‌خواندند دستگير مي‌شدند.

 

اصولگرايان هيچ‌وقت بابت تخلفات احمدي‌نژاد در زماني كه او رئيس دولت بود كلمه‌اي بر زبان نياوردند. آنچه سخنگوي جامعه روحانيت مبارز از آن شكايت دارد، مانند عدم ارائه فهرست مفسداني كه احمدي‌نژاد مدعي بود در دست دارد يا مواردي ديگر، تازه چهار سال بعد از اتمام دولت سابق سر باز كرده است.

 

اعتراض به رفتارهاي دولت احمدي‌نژاد، به‌ويژه در حوزه اقتصادي؛ مانند سرانجام هزينه درآمدهاي نفتي يا بي‌اعتنايي به قانون همان زمان از سوي جريان اصلاح‌طلب يا مستقل مطرح مي‌شد. اصولگرايان تمايلي به ورود به اين مسائل نداشتند. احضار و بازداشت نزديكان احمدي‌نژاد به اتهام تخلفات مالي- اداري؛ مانند ماجراي رحيمي، بقايي و حتي پرونده تأمين اجتماعي سعيد مرتضوي هم، تازه بعد از پايان دولت احمدي‌نژاد است كه رخ داده است. به نظر مي‌رسد آنچه جامعه روحانيت را وادار به واكنش كرده، كنش‌هاي سياسي اخير احمدي‌نژاد است كه به مذاق اصولگرايان خوش نمي‌آيد و تحمل بيش از اين را جايز نمي‌دانند. 

 

چرا دير كرديم؟

مصباحي‌مقدم در پاسخ به اين پرسش که چرا جامعه روحانيت پس از چهار سال از پايان دولت احمدي‌نژاد درخواست رسيدگي به تخلفات وي را کرده است و اين موضوع را در زمان رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد پيگيري نکرده، گفته است: «اينکه پس از چهار سال اين مسئله را مطرح کرديم، به اين دليل بود که توقع داشتيم قوه قضائيه همان‌موقع به اين مسائل رسيدگي مي‌کرد.

 

البته اينکه مي‌گوييم همان‌موقع يعني زماني که اين تخلفات رخ مي‌داد بايد قوه قضائيه ورود مي‌کرد و  حالا که چهار سال از آن دوران گذشته است، حداقل بايد دراين‌باره رسيدگي‌هايي انجام مي‌شد که البته کارهاي قضائي زمان‌برند و قوه قضائيه نيز بي‌کار نبوده و رسيدگي‌هايي داشته است».

 

چرا ناطق رفت

او همچنين درباره کناره‌گيري ناطق‌نوري از جامعه روحانيت و ارتباطش با احمدي‌نژاد گفت: «به نظر مي‌رسد اين موضوع [احمدي‌نژاد] را مي‌توان نقطه آغازي براي کناره‌گيري آقاي ناطق‌نوري دانست. البته من به‌صراحت اعلام مي‌کنم که جامعه روحانيت مبارز نتوانست به رأي اکثريت اعضايش در زمينه حمايت از آقاي احمدي‌نژاد، چه در دوره اول رياست‌جمهوري و چه در دوره دوم برسد و اينکه بگويند جامعه روحانيت مبارز به دليل حمايتش از احمدي‌نژاد بايد عذرخواهي کند، اين يک آدرس غلط است».

 

 

 

sharg​hdaily.‎​ir
 • 0
 • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.2 stars from 11 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۱۸
غیر قابل انتشار: ۱۸
جدیدترین
قدیمی ترین
مردک ببند ان دهان کثیفت را اگر قراربر محاکمه کردن باشد غیر از احمدی نژادبسیارند کسانی که باید محاکمه شوند از جمله ان شیخ فتنه وان موسوی فتنه گر منافق بقیه هم هستند پس ببند ان دهانت را وبگذار دهان ما هم بسته باشد
 • 12
 • 8
وقتی رهبر ازکسی بخواهد که دخالتش درچنین مجامع ممنوع است باید اطاعت کند درخط قرمزرعایت ازاطاعت فرمانده کل قواست ومحرز می باشد
 • 9
 • 6
درود بر دکتر احمدی نژاد یاور مستضعفان و لعنت خدا بر کسایی که چشم ندارند ببینند این مکرد بزرگوار را
 • 12
 • 10
اینهمه که احمدی نژاد از اینا اتو داره خدا میدونه کی مردونگی کنند به تخلفاتش رسیدگی بشه
 • 7
 • 15
اینهمه که احمدی نژاد...
عاشقتیم احمدی نراد
 • 9
 • 9
جرات ندارند کاریش بکنند
 • 13
 • 14
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
بیوگرافی لیونل مسی,درباره مسی,عکس لیونل مسی بیوگرافی لیونل مسی «مارادونای کوچک»| جدیدترین عکس های لیونل مسی

چکیده ای از بیوگرافی لیونل مسی:

نام کامل: لیونل آندرس مسی کوچیتینی

زادگاه: روساریو، آرژانتین

قد:  ۱٫۶۹ سانتی متر

پست: مهاجم

شمارهٔ پیراهن : ۱۰

ادامه
زندگینامه کوروش کبیر,بیوگرافی کوروش کبیر,کوروش دوم زندگینامه کوروش کبیر از تولد تا مرگ + تصاویر

خلاصه ای از زندگینامه کوروش کبیر

پیش ازکمبوجیه دوم

پس ازکمبوجیه یکم

همسر: کاساندان

کاخ: پاسارگاد

دودمان: هخامنشیان

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید