۱۰:۴۰ - ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۶۰۶۴۹۱
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

دلایل «نه» به ائتلاف در ٩٨ ؟

محمدرضا عارف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

دور از انتظار نبود كه بخواهد در انتخابات سال ٩٨ عطاي ائتلاف با اصولگرايان ميانه‌رو را به لقايش ببخشد. شايد كمتر چهره‌اي در ميان اصلاح‌طلبان بتوان يافت كه به اندازه محمدرضا عارف از ائتلاف با اصولگرايان ميانه رو متضرر شده باشد. ائتلاف با اصولگرايان اول در سال ٩٢ راه او به پاستور را مسدود كرد و او را ناگزير به كناره‌گيري به نفع حسن روحاني كرد و بعد در سال ٩٤ عارف را بر مسند فراكسيوني نشاند كه بيش از همه توسط همان نيروهاي ائتلافي متضرر شد.

 

آنجا كه اين نمايندگان اصولگراي ائتلافي با ليست اميد وارد مجلس شدند و اكثريت ١٧٠ نفره را شكل دادند اما بعد راه‌شان را زير پرچم علي لاريجاني از اصلاح‌طلبان جدا كردند تا فراكسيون اميد با حدود ١١٠ نماينده به فراكسيوني تبديل شود كه اگرچه اكثريت نبود اما انتظارات بدنه راي اصلاح‌طلبان از آن به اندازه فراكسيون اكثريت بود.

 

پيروزي فراكسيون اميد عملا در گروه ائتلاف با فراكسيون مستقلين بود و همين عارف را ناگزير كرد در بزنگاه‌هاي مختلف درباره عملكرد فراكسيون متبوعش توضيح دهد. حالا او مي‌گويد كه ديگر قرار نيست در انتخابات مجلس در سال ٩٨ وارد ائتلاف با اصولگرايان ميانه‌رو شود.

 

اگر يادمان نرود كه عارف رييس شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان هم هست آن‌وقت اهميت اين حرف دوچندان روشن مي‌شود. او رسما گفته راه اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدي از اصولگريان ميانه‌رو جداست. اما اصلاح‌طلبان ديگر، چه نگاهي به اين موضعگيري عارف دارند؟

 

اظهارنظر عارف شخصي بود؟

محمد عطريانفر، عضو حزب كارگزاران اين اظهارنظر عارف را اظهارنظري شخصي دانسته وبه خبرآنلاين گفته است: اظهارنظر روي مباحث كلان، كليدي و راهبردي نمي‌تواند اظهارنظر فردي باشد و حتما بايد در زمان و دركانون جمعي اصلاح‌طلبان و با رعايت اقتضائات سياسى و البته با محوريت شخصيت‌هاي جامع الاطراف ازجمله آقاي عارف طرح شود.

 

اظهارنظرهاي فردي بيش از آنكه ناشي از جمع‌بندي راهبردي و تشكيلاتي باشد به خاطر برخي از ارتباطات مقطعي و تماس‌هاى لحظه‌اي است كه بعضي خبرنگاران عزيز در محافل يا مجالس ختم با شخصيت‌ها گفت‌وگو مي‌كنند و در رسانه‌ها بزرگنمايي مي‌شود. البته من تصور نمي‌كنم اين اظهارنظر جناب آقاي عارف كه شما به آن اشاره كرديد نشان‌دهنده نظر نهايي ايشان باشد.

 

حتما قبل يا بعد از اين اظهارنظر نكات و جملات ديگري را بيان كرده‌اند كه نظر ايشان را بيشتر روشن مي‌كند. بنابراين فكر نمي‌كنم اين بحث خيلي نياز به مانور داشته باشد. اگر هم آقاي عارف چنين نظري داشته باشند بايد در زمان مقرر و با حضور شخصيت‌هاي موثر جريان اصلاحات درباره آن تصميم‌گيري شود.

 

نگراني‌هاي عارف

دو تن از اعضاي فراكسيون اميد هم در گفت‌وگو با ايسنا موضعي همدلانه با عارف گرفته‌اند. جلال ميرزايي گفته «بدنه اجتماعي اصلاح‌طلبان چنين خواسته‌اي داشته‌اند و عارف آن را بيان كرده» با اين حال او اين را هم گفته كه: سياست‌ورزي در ايران پيچيدگي‌هايي دارد و از اكنون نمي‌توان نسخه‌اي را براي آينده كه همان انتخابات سال ۹۸ است، پيچيد.

 

قاسم ميرزايي نكو، نماينده دماوند هم با تاكيد بر اينكه «نگراني‌هاي عارف بايد سريع و با فراغ بال بررسي شود» گفته است: به احتمال قوي بيان چنين اظهارنظر يا اعلام موضعي از سوي محمدرضا عارف كه ليدري جريان اصلاحات در مجلس را به عهده دارد، به نوعي نگراني و دغدغه‌هاي او را نشان مي‌دهد. چرا كه تعداد زيادي بودند كه با چتر حمايتي اصلاح‌طلبان وارد مجلس دهم شدند اما مسير ديگري را در پيش گرفتند كه نمونه‌هاي آن را در زمان انتخاب كرسي رياست مجلس يا عملكرد نمايندگان در فراكسيون‌ها شاهد بوده‌ايم.

 

اما محسن رهامي، عضو انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها معتقد است موضع‌گيري نسبت به چگونگي آرايش سياسي در انتخابات ۹۸ خيلي زود است و نظر عارف در مورد چگونگي حضور در انتخابات مجلس يازدهم نظر شخصي او است نه نظر مجموعه اصلاحات. محمدجواد حق‌شناس، عضو شوراي مركزي حزب اعتماد ملي هم به ايسنا گفته كه شايد الان زمان مطرح شدن اين موضوع نيست زيرا جريان اصلاحات بايد ابتدا عملكرد گذشته خود را آسيب‌شناسي كرده و اگر لازم است در ساختار خود تجديدنظر كند و با ساختار جديد به دنبال تعيين راهبردهاي خود براي انتخابات ۹۸ باشد تا بتواند تاكتيك‌هاي انتخاباتي لازم را انتخاب كند.

 

به علاوه عبدالله ناصري، فعال سياسي اصلاح‌طلب هم تاكيد كرده است: در حال حاضر براي چگونگي نحوه حضور در انتخابات آتي زود است كه تصميم بگيريم اما همواره اصلاح‌طلبان براساس عقلانيت و خرد جمعي در انتخابات‌ها حضور پيدا مي‌كنند. علي‌محمد حاضري هم به ايسنا گفته است: اصلاح‌طلبان به سطح خوبي از عقلانيت و بلوغ سياسي رسيده‌اند كه نمونه‌اي از مصداق آن تعامل‌گري و ائتلاف با جريان‌هاي سياسي مختلف است.

 

تعامل‌گري با ساير جريان‌ها به عنوان رويكرد و جهت‌گيري اصلاح طلبان بوده و اين رويكرد نه براساس تصميم‌گيري‌هاي فردي، بلكه براساس عقلانيت جمعي اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان به اين سطح از بلوغ فكري و سياسي رسيده‌اند كه دنبال تكروي و انزواي خود نباشند. اين منطق كلان اصلاح‌طلبان است، اما در مورد مصاديق براي تعامل با ساير جناح‌ها، ‌تصميمات براساس شرايط زماني و موقعيتي انجام مي‌شود.

 

اين منطق جريان اصلاح‌طلبي است كه براساس اقتضائات زمانه حركت مي‌كند، البته اين تعامل با نيروهاي عاقل ساير جريان‌ها و براي تامين منافع ملي كشور انجام مي‌شود. اودر پاسخ به اين پرسش كه اين اظهارنظر عارف به معناي جدايي اصلاح‌طلبان از حاميان دولت است، گفت: جريان اصلاح‌طلب رويكرد تعامل‌گرايي خود با جريان‌هاي عاقله كشور را ادامه داده ولي مصاديق آن مصاديق تعامل با جريان‌ها و احزاب ديگر براساس شرايط زماني و تصميم‌گيري جمعي مشخص مي‌شود.

 

 

etemadnewspa​per.‎​ir
  • 6
  • 2
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 8 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید