۱۰:۴۰ - ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۶۰۶۴۹۱
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

دلایل «نه» به ائتلاف در ٩٨ ؟

محمدرضا عارف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

دور از انتظار نبود كه بخواهد در انتخابات سال ٩٨ عطاي ائتلاف با اصولگرايان ميانه‌رو را به لقايش ببخشد. شايد كمتر چهره‌اي در ميان اصلاح‌طلبان بتوان يافت كه به اندازه محمدرضا عارف از ائتلاف با اصولگرايان ميانه رو متضرر شده باشد. ائتلاف با اصولگرايان اول در سال ٩٢ راه او به پاستور را مسدود كرد و او را ناگزير به كناره‌گيري به نفع حسن روحاني كرد و بعد در سال ٩٤ عارف را بر مسند فراكسيوني نشاند كه بيش از همه توسط همان نيروهاي ائتلافي متضرر شد.

 

آنجا كه اين نمايندگان اصولگراي ائتلافي با ليست اميد وارد مجلس شدند و اكثريت ١٧٠ نفره را شكل دادند اما بعد راه‌شان را زير پرچم علي لاريجاني از اصلاح‌طلبان جدا كردند تا فراكسيون اميد با حدود ١١٠ نماينده به فراكسيوني تبديل شود كه اگرچه اكثريت نبود اما انتظارات بدنه راي اصلاح‌طلبان از آن به اندازه فراكسيون اكثريت بود.

 

پيروزي فراكسيون اميد عملا در گروه ائتلاف با فراكسيون مستقلين بود و همين عارف را ناگزير كرد در بزنگاه‌هاي مختلف درباره عملكرد فراكسيون متبوعش توضيح دهد. حالا او مي‌گويد كه ديگر قرار نيست در انتخابات مجلس در سال ٩٨ وارد ائتلاف با اصولگرايان ميانه‌رو شود.

 

اگر يادمان نرود كه عارف رييس شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان هم هست آن‌وقت اهميت اين حرف دوچندان روشن مي‌شود. او رسما گفته راه اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدي از اصولگريان ميانه‌رو جداست. اما اصلاح‌طلبان ديگر، چه نگاهي به اين موضعگيري عارف دارند؟

 

اظهارنظر عارف شخصي بود؟

محمد عطريانفر، عضو حزب كارگزاران اين اظهارنظر عارف را اظهارنظري شخصي دانسته وبه خبرآنلاين گفته است: اظهارنظر روي مباحث كلان، كليدي و راهبردي نمي‌تواند اظهارنظر فردي باشد و حتما بايد در زمان و دركانون جمعي اصلاح‌طلبان و با رعايت اقتضائات سياسى و البته با محوريت شخصيت‌هاي جامع الاطراف ازجمله آقاي عارف طرح شود.

 

اظهارنظرهاي فردي بيش از آنكه ناشي از جمع‌بندي راهبردي و تشكيلاتي باشد به خاطر برخي از ارتباطات مقطعي و تماس‌هاى لحظه‌اي است كه بعضي خبرنگاران عزيز در محافل يا مجالس ختم با شخصيت‌ها گفت‌وگو مي‌كنند و در رسانه‌ها بزرگنمايي مي‌شود. البته من تصور نمي‌كنم اين اظهارنظر جناب آقاي عارف كه شما به آن اشاره كرديد نشان‌دهنده نظر نهايي ايشان باشد.

 

حتما قبل يا بعد از اين اظهارنظر نكات و جملات ديگري را بيان كرده‌اند كه نظر ايشان را بيشتر روشن مي‌كند. بنابراين فكر نمي‌كنم اين بحث خيلي نياز به مانور داشته باشد. اگر هم آقاي عارف چنين نظري داشته باشند بايد در زمان مقرر و با حضور شخصيت‌هاي موثر جريان اصلاحات درباره آن تصميم‌گيري شود.

 

نگراني‌هاي عارف

دو تن از اعضاي فراكسيون اميد هم در گفت‌وگو با ايسنا موضعي همدلانه با عارف گرفته‌اند. جلال ميرزايي گفته «بدنه اجتماعي اصلاح‌طلبان چنين خواسته‌اي داشته‌اند و عارف آن را بيان كرده» با اين حال او اين را هم گفته كه: سياست‌ورزي در ايران پيچيدگي‌هايي دارد و از اكنون نمي‌توان نسخه‌اي را براي آينده كه همان انتخابات سال ۹۸ است، پيچيد.

 

قاسم ميرزايي نكو، نماينده دماوند هم با تاكيد بر اينكه «نگراني‌هاي عارف بايد سريع و با فراغ بال بررسي شود» گفته است: به احتمال قوي بيان چنين اظهارنظر يا اعلام موضعي از سوي محمدرضا عارف كه ليدري جريان اصلاحات در مجلس را به عهده دارد، به نوعي نگراني و دغدغه‌هاي او را نشان مي‌دهد. چرا كه تعداد زيادي بودند كه با چتر حمايتي اصلاح‌طلبان وارد مجلس دهم شدند اما مسير ديگري را در پيش گرفتند كه نمونه‌هاي آن را در زمان انتخاب كرسي رياست مجلس يا عملكرد نمايندگان در فراكسيون‌ها شاهد بوده‌ايم.

 

اما محسن رهامي، عضو انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها معتقد است موضع‌گيري نسبت به چگونگي آرايش سياسي در انتخابات ۹۸ خيلي زود است و نظر عارف در مورد چگونگي حضور در انتخابات مجلس يازدهم نظر شخصي او است نه نظر مجموعه اصلاحات. محمدجواد حق‌شناس، عضو شوراي مركزي حزب اعتماد ملي هم به ايسنا گفته كه شايد الان زمان مطرح شدن اين موضوع نيست زيرا جريان اصلاحات بايد ابتدا عملكرد گذشته خود را آسيب‌شناسي كرده و اگر لازم است در ساختار خود تجديدنظر كند و با ساختار جديد به دنبال تعيين راهبردهاي خود براي انتخابات ۹۸ باشد تا بتواند تاكتيك‌هاي انتخاباتي لازم را انتخاب كند.

 

به علاوه عبدالله ناصري، فعال سياسي اصلاح‌طلب هم تاكيد كرده است: در حال حاضر براي چگونگي نحوه حضور در انتخابات آتي زود است كه تصميم بگيريم اما همواره اصلاح‌طلبان براساس عقلانيت و خرد جمعي در انتخابات‌ها حضور پيدا مي‌كنند. علي‌محمد حاضري هم به ايسنا گفته است: اصلاح‌طلبان به سطح خوبي از عقلانيت و بلوغ سياسي رسيده‌اند كه نمونه‌اي از مصداق آن تعامل‌گري و ائتلاف با جريان‌هاي سياسي مختلف است.

 

تعامل‌گري با ساير جريان‌ها به عنوان رويكرد و جهت‌گيري اصلاح طلبان بوده و اين رويكرد نه براساس تصميم‌گيري‌هاي فردي، بلكه براساس عقلانيت جمعي اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان به اين سطح از بلوغ فكري و سياسي رسيده‌اند كه دنبال تكروي و انزواي خود نباشند. اين منطق كلان اصلاح‌طلبان است، اما در مورد مصاديق براي تعامل با ساير جناح‌ها، ‌تصميمات براساس شرايط زماني و موقعيتي انجام مي‌شود.

 

اين منطق جريان اصلاح‌طلبي است كه براساس اقتضائات زمانه حركت مي‌كند، البته اين تعامل با نيروهاي عاقل ساير جريان‌ها و براي تامين منافع ملي كشور انجام مي‌شود. اودر پاسخ به اين پرسش كه اين اظهارنظر عارف به معناي جدايي اصلاح‌طلبان از حاميان دولت است، گفت: جريان اصلاح‌طلب رويكرد تعامل‌گرايي خود با جريان‌هاي عاقله كشور را ادامه داده ولي مصاديق آن مصاديق تعامل با جريان‌ها و احزاب ديگر براساس شرايط زماني و تصميم‌گيري جمعي مشخص مي‌شود.

 

 

etemadnewspa​per.‎​ir
  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 8 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید