۰۷:۳۵ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۲۵۸
شهری و روستایی

تهران دیروز شصتمین روز آلوده سال ۹۶ را پشت سر گذاشت و در وضعیت قرمز قرار گرفت؛

تهران غرق در سرب

تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا

شهرهای تبریز، ارومیه، تهران، اراک و اصفهان آلودگی بالایی دارند اگر باد و باران به داد شهروندان نرسد، آلودگی ادامه خواهد داشت

 

 پایتخت و کلانشهرهای ایران دیروز هم هوای ناسالمی را پشت سرگذاشتند که براساس اعلام سازمان هواشناسی این وضع تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. دیروز همچنین مدارس تبریز و ارومیه برای دومین روز پیاپی تعطیل بودند و در آخرین ساعات شنبه مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی تهران تعطیل شدند. مشهد، قزوین، ساوه، لرستان، کرمانشاه، زابل و یزد هم دیروز هوای ناسالمی را پشت‌سرگذاشتند.

 

تهران درانتظار باد و باران

درحالی‌ دیروز پایتخت ایران شصتمین روز آلوده‌ سال ۹۶ را پشت‌سر گذاشت که پیش‌بینی‌ سازمان هواشناسی از ادامه این وضع تا روز چهارشنبه حکایت دارد. «لیلا نظری» سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم با تأیید این موضوع، وسایل نقلیه را عامل اصلی آلوده شدن هوا در این‌روزها دانست و گفت که «اگر باد و باران به داد شهروندان نرسد، روزهای آلوده ادامه خواهد داشت.» دیروز همچنین شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارشی را منتشر کرد که در آن به نقل از مدیر واحد پیش‌بینی این شرکت هوای امروز هم آلوده تخمین زده شد.

 

اما دو روز پیش و در آخرین ساعات شنبه، کمیته اضطرار تهران تشکیل شد و مدارس دبستانی و پیش‌دبستانی را تعطیل اعلام کرد که «محمد رستگاری» معاون نظارت و پایش حفاظت محیط‌زیست استان تهران درخصوص علت تشکیل دیرهنگام این کمیته گفت: «تا اعلام شاخص کیفیت هوای تهران به مرز ۱۵۰نمی‌توانستیم جلسه کمیته اضطرار را تشکیل دهیم که با اعلام هواشناسی به رسیدن اعداد روی مرز ١٥٠ به‌سرعت کمیته اضطرار تشکیل شد.»

 

استقرار اورژانس در ٦ میدان مهم تهران در پی آلودگی هوا

در پی افزایش آلودگی هوا و پیش‌بینی ادامه‌دار بودن این وضعیت، از دیروز هم آمبولانس‌های اورژانس در ٦ میدان مهم تهران مستقر شدند. «رضا معتمدی» معاون اورژانس تهران با اعلام این موضوع به خبرگزاری میزان گفت: «همزمان با افزایش آلاینده‌ها در شهر تهران، تیم‌های ویژه اورژانس تهران در ٦ میدان مهم تهران مستقر شده و آماده امدادرسانی به هموطنانی هستند که در طول روز به علت آلودگی دچار مشکل می‌شوند. همچنین برای سرعت بخشیدن به امدادرسانی ٣٠موتورلانس هم در سطح شهر مستقر شده‌اند.» او از افزایش تماس‌ها با اورژانس هم سخن گفت: «در چند روز گذشته میزان تماس با اورژانس تهران نسبت به روزهای عادی ١٢‌درصد افزایش یافته است.

 

بیشتر مراجعات در روزهای آلوده مربوط به بیماران تنفسی و قلبی است. در این‌روزها کارشناسان اورژانس توصیه‌های ایمنی را به شهروندان ارایه می‌کنند که مهمترین آنها خارج نشدن بیماران قلبی و تنفسی در روزهای آلوده از خانه است.» معتمدی در توصیه به بیماران قلبی و تنفسی هم گفت: «اگر بیماران قلبی و تنفسی مجبور به خروج از خانه در روزهای آلوده هستند باید داروهای خود را همراه داشته باشند. همچنین مصرف لبنیات کم‌چرب، مایعات و سبزیجات توصیه می‌شود.»

 

 تعطیلی کلیه مدارس استان تهران به جز فیروزکوه، دماوند و پردیس

با ادامه پیدا کردن آلودگی هوای تهران، در آخرین ساعات دیروز معاون عمرانی استانداری تهران از تعطیلی مدارس این استان در کلیه مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس خبر داد. «حسن کریمی» با اشاره به تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، گفت: «در این جلسه بر اساس تصمیمات گرفته شده، مهدهای کودک، پیش دبستانی و کلیه مدارس استان تهران در تمامی مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، پردیس و دماوند، دوشنبه (امروز) تعطیل خواهند بود.»

 

 «احد وظیفه» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور هم ارومیه و تبریز را آلوده‌ترین شهرهای کشور در روز شنبه همین هفته دانست و گفت: «شهرهای تبریز، ارومیه، تهران، اراک و اصفهان شهرهایی هستند که آلودگی بالایی دارند. تا چهارشنبه این شرایط باقی خواهد بود و آلودگی در شهرهای صنعتی ادامه دارد و وضع هوای ناسالم برای گروه‌های حساس تا شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها است.» او که با «ایلنا» سخن می‌گفت درباره وضع احتمالی هوا در اواخر همین هفته هم گفت:

 

«از روز پنجشنبه سامانه‌ای از شمال غرب وارد کشور می‌شود و انتظار داریم از پنجشنبه تا جمعه در استان‌های شمال غرب کشور یعنی کردستان، آذربایجان‌شرقی و غربی شاهد افزایش ابر و بارش باران و در ارتفاعات بارش برف باشیم.» براساس سخنان مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور احتمال بارش در روزهای آخر هفته هم وجود دارد: «این سامانه بارشی آسمان استان تهران را در روزهای جمعه و شنبه تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و روز جمعه آسمان تهران بارانی و در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود، اما براساس مدل‌های هواشناسی این بارش‌ها قوی نیست و موج آن به سرعت از کشور عبور می‌کند، البته در استان‌های غربی و شرقی و شمال کردستان بارش‌ها قوی است، اما خاصیت مهم این سامانه کاهش آلاینده‌هاست.»

 

باید انتشار آلاینده‌ها را از طریق کنترل منابع ثابت و متحرک متوقف کرد

اما تشکیل کمیته اضطرار در استان تهران و اعلام تعطیلی مدارس این استان چه معنایی دارد؟ «شینا انصاری»، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست در این‌باره و در توضیح دلایل آلودگی این روزها به «شهروند» می‌گوید: «این آلودگی به دلیل فصل سرما و پدیده وارونگی دما اتفاق افتاده است. دیروز در شهرهای صنعتی مثل تبریز وضع ناسالمی برای تمام افراد جامعه وجود داشت.

 

در تهران هم تا ظهر دیروز شاخص آلودگی ۱۴۳ یعنی ناسالم برای گروه‌های حساس بود ولی چون جلسه اضطرار عصر دیروز تشکیل شد، معنی آن تداوم این وضع است که کار به کمیته اضطرار رسیده است.» او درباره تصمیمات کمیته اضطرار هم می‌گوید: «در چنین شرایطی محدودیتی‌ برای تردد خودروها، فعالیت برخی کارخانجات به فراخور شرایط آن استان با محوریت استاندار و بنابر پیش‌بینی سازمان هواشناسی لحاظ می‌شود. با پدیده وارونگی نمی‌توان مقابله کرد اما می‌توان منابع انتشار آلودگی را کنترل کرد که با تشکیل کمیته‌های اضطرار این کار صورت می‌گیرد. در این شرایط باید انتشار آلاینده‌ها را از طریق کنترل منابع ثابت و متحرک متوقف کرد.»

 

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست درباره وضع دیگر شهرهای بزرگ در روزهای آینده هم می‌گوید: «پیش‌بینی این است که در تبریز و ارومیه تا چهارشنبه همین وضع ادامه پیدا کند. دیروز اصفهان، کرج و اراک هم شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس داشتند. شهرهای بزرگ و صنعتی با انتشار هوای سرد با پدیده وارونگی روبه‌رو شدند و راهکاری کمیته‌ اضطرار می‌تواند در کوتاه‌مدت به کنترل آلودگی کمک کند؛ درحالی‌ که برای بهبود شرایط در میان‌مدت و بلند‌مدت باید براساس معیارهای بهبود وضع هوا عمل کرد.» انصاری می‌گوید که با توجه به وضع هوای تهران و دیگر شهرهای بزرگ صنعتی کشور، باید گروه‌های حساس جامعه حتی‌المقدور از خانه خارج نشوند: «در وضع کنونی شهرهای بزرگ و تهران، باید از ترددهای غیرضروری پرهیز شود. کنترل هر منبع کوچک انتشار آلودگی می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند. در این شرایط کودکان، سالمندان، افراد دارای بیماري‌های قلبی و تنفسی و خانم‌های باردار؛ یعنی گروه‌های حساس جامعه، باید حتی‌المقدور در خانه بمانند.»  

 

تردد کامیون ها تا ٧٢ ساعت در تهران ممنوع شد

در ادامه محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ هم اعلام کرد که امروز طرح زوج و فرد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ اجرا می‌شود. به گفته او، با تصمیم کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای تهران امروز طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود و بر این اساس تمامی خودروهایی که رقم آخر پلاکشان فرد باشد از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹:۳۰ اجازه تردد در شهر را ندارند. او به ایسنا، گفت:« خودروهای دارای مجوز طرح ترافیک نیز می‌توانند در شهر تردد کنند.»

 

بر اساس اعلام او، تا پایان این هفته هیچ‌گونه مجوز هفتگی و روزانه ورود به محدوده طرح ترافیک فروخته نخواهد شد:« ماموران پلیس در ادامه ماموریت خود با خودروهای فاقد معاینه فنی، آلاینده و دودزا برخورد کرده و این خودروها یا جریمه شده و یا علاوه بر جریمه توقیف می‌شود.» او همچنین از ممنوعیت تردد کامیون‌ها در تهران به استثنای حاملان موادسوختی، مواد فاسدشدنی و حمل زباله تا ۷۲ ساعت در معابر تهران خبر داد:« در صورت تردد این کامیون‌ها نسبت به جریمه آنها اقدام خواهد شد.»

 

دیروز مرکز پایش آلودگی هوا، شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۱۴۵ و در وضع «ناسالم برای گروه‌های حساس» اعلام کرد. شاخص آلودگی هوا از صفر تا ۵۰ پاک(سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰سالم(زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ناسالم برای گروه‌های حساس(نارنجی)، ۱۵۱تا ۲۰۰ ناسالم(قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم(بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک(بنفش) تعریف شده است.

 

 

 

 

 

 

 

shahrvand-new​spaper.‎​ir
  • 16
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 18 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید