۰۷:۳۵ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۲۵۸
شهری و روستایی

تهران دیروز شصتمین روز آلوده سال ۹۶ را پشت سر گذاشت و در وضعیت قرمز قرار گرفت؛

تهران غرق در سرب

تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا

شهرهای تبریز، ارومیه، تهران، اراک و اصفهان آلودگی بالایی دارند اگر باد و باران به داد شهروندان نرسد، آلودگی ادامه خواهد داشت

 

 پایتخت و کلانشهرهای ایران دیروز هم هوای ناسالمی را پشت سرگذاشتند که براساس اعلام سازمان هواشناسی این وضع تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. دیروز همچنین مدارس تبریز و ارومیه برای دومین روز پیاپی تعطیل بودند و در آخرین ساعات شنبه مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی تهران تعطیل شدند. مشهد، قزوین، ساوه، لرستان، کرمانشاه، زابل و یزد هم دیروز هوای ناسالمی را پشت‌سرگذاشتند.

 

تهران درانتظار باد و باران

درحالی‌ دیروز پایتخت ایران شصتمین روز آلوده‌ سال ۹۶ را پشت‌سر گذاشت که پیش‌بینی‌ سازمان هواشناسی از ادامه این وضع تا روز چهارشنبه حکایت دارد. «لیلا نظری» سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم با تأیید این موضوع، وسایل نقلیه را عامل اصلی آلوده شدن هوا در این‌روزها دانست و گفت که «اگر باد و باران به داد شهروندان نرسد، روزهای آلوده ادامه خواهد داشت.» دیروز همچنین شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارشی را منتشر کرد که در آن به نقل از مدیر واحد پیش‌بینی این شرکت هوای امروز هم آلوده تخمین زده شد.

 

اما دو روز پیش و در آخرین ساعات شنبه، کمیته اضطرار تهران تشکیل شد و مدارس دبستانی و پیش‌دبستانی را تعطیل اعلام کرد که «محمد رستگاری» معاون نظارت و پایش حفاظت محیط‌زیست استان تهران درخصوص علت تشکیل دیرهنگام این کمیته گفت: «تا اعلام شاخص کیفیت هوای تهران به مرز ۱۵۰نمی‌توانستیم جلسه کمیته اضطرار را تشکیل دهیم که با اعلام هواشناسی به رسیدن اعداد روی مرز ١٥٠ به‌سرعت کمیته اضطرار تشکیل شد.»

 

استقرار اورژانس در ٦ میدان مهم تهران در پی آلودگی هوا

در پی افزایش آلودگی هوا و پیش‌بینی ادامه‌دار بودن این وضعیت، از دیروز هم آمبولانس‌های اورژانس در ٦ میدان مهم تهران مستقر شدند. «رضا معتمدی» معاون اورژانس تهران با اعلام این موضوع به خبرگزاری میزان گفت: «همزمان با افزایش آلاینده‌ها در شهر تهران، تیم‌های ویژه اورژانس تهران در ٦ میدان مهم تهران مستقر شده و آماده امدادرسانی به هموطنانی هستند که در طول روز به علت آلودگی دچار مشکل می‌شوند. همچنین برای سرعت بخشیدن به امدادرسانی ٣٠موتورلانس هم در سطح شهر مستقر شده‌اند.» او از افزایش تماس‌ها با اورژانس هم سخن گفت: «در چند روز گذشته میزان تماس با اورژانس تهران نسبت به روزهای عادی ١٢‌درصد افزایش یافته است.

 

بیشتر مراجعات در روزهای آلوده مربوط به بیماران تنفسی و قلبی است. در این‌روزها کارشناسان اورژانس توصیه‌های ایمنی را به شهروندان ارایه می‌کنند که مهمترین آنها خارج نشدن بیماران قلبی و تنفسی در روزهای آلوده از خانه است.» معتمدی در توصیه به بیماران قلبی و تنفسی هم گفت: «اگر بیماران قلبی و تنفسی مجبور به خروج از خانه در روزهای آلوده هستند باید داروهای خود را همراه داشته باشند. همچنین مصرف لبنیات کم‌چرب، مایعات و سبزیجات توصیه می‌شود.»

 

 تعطیلی کلیه مدارس استان تهران به جز فیروزکوه، دماوند و پردیس

با ادامه پیدا کردن آلودگی هوای تهران، در آخرین ساعات دیروز معاون عمرانی استانداری تهران از تعطیلی مدارس این استان در کلیه مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس خبر داد. «حسن کریمی» با اشاره به تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، گفت: «در این جلسه بر اساس تصمیمات گرفته شده، مهدهای کودک، پیش دبستانی و کلیه مدارس استان تهران در تمامی مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، پردیس و دماوند، دوشنبه (امروز) تعطیل خواهند بود.»

 

 «احد وظیفه» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور هم ارومیه و تبریز را آلوده‌ترین شهرهای کشور در روز شنبه همین هفته دانست و گفت: «شهرهای تبریز، ارومیه، تهران، اراک و اصفهان شهرهایی هستند که آلودگی بالایی دارند. تا چهارشنبه این شرایط باقی خواهد بود و آلودگی در شهرهای صنعتی ادامه دارد و وضع هوای ناسالم برای گروه‌های حساس تا شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها است.» او که با «ایلنا» سخن می‌گفت درباره وضع احتمالی هوا در اواخر همین هفته هم گفت:

 

«از روز پنجشنبه سامانه‌ای از شمال غرب وارد کشور می‌شود و انتظار داریم از پنجشنبه تا جمعه در استان‌های شمال غرب کشور یعنی کردستان، آذربایجان‌شرقی و غربی شاهد افزایش ابر و بارش باران و در ارتفاعات بارش برف باشیم.» براساس سخنان مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور احتمال بارش در روزهای آخر هفته هم وجود دارد: «این سامانه بارشی آسمان استان تهران را در روزهای جمعه و شنبه تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و روز جمعه آسمان تهران بارانی و در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود، اما براساس مدل‌های هواشناسی این بارش‌ها قوی نیست و موج آن به سرعت از کشور عبور می‌کند، البته در استان‌های غربی و شرقی و شمال کردستان بارش‌ها قوی است، اما خاصیت مهم این سامانه کاهش آلاینده‌هاست.»

 

باید انتشار آلاینده‌ها را از طریق کنترل منابع ثابت و متحرک متوقف کرد

اما تشکیل کمیته اضطرار در استان تهران و اعلام تعطیلی مدارس این استان چه معنایی دارد؟ «شینا انصاری»، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست در این‌باره و در توضیح دلایل آلودگی این روزها به «شهروند» می‌گوید: «این آلودگی به دلیل فصل سرما و پدیده وارونگی دما اتفاق افتاده است. دیروز در شهرهای صنعتی مثل تبریز وضع ناسالمی برای تمام افراد جامعه وجود داشت.

 

در تهران هم تا ظهر دیروز شاخص آلودگی ۱۴۳ یعنی ناسالم برای گروه‌های حساس بود ولی چون جلسه اضطرار عصر دیروز تشکیل شد، معنی آن تداوم این وضع است که کار به کمیته اضطرار رسیده است.» او درباره تصمیمات کمیته اضطرار هم می‌گوید: «در چنین شرایطی محدودیتی‌ برای تردد خودروها، فعالیت برخی کارخانجات به فراخور شرایط آن استان با محوریت استاندار و بنابر پیش‌بینی سازمان هواشناسی لحاظ می‌شود. با پدیده وارونگی نمی‌توان مقابله کرد اما می‌توان منابع انتشار آلودگی را کنترل کرد که با تشکیل کمیته‌های اضطرار این کار صورت می‌گیرد. در این شرایط باید انتشار آلاینده‌ها را از طریق کنترل منابع ثابت و متحرک متوقف کرد.»

 

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست درباره وضع دیگر شهرهای بزرگ در روزهای آینده هم می‌گوید: «پیش‌بینی این است که در تبریز و ارومیه تا چهارشنبه همین وضع ادامه پیدا کند. دیروز اصفهان، کرج و اراک هم شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس داشتند. شهرهای بزرگ و صنعتی با انتشار هوای سرد با پدیده وارونگی روبه‌رو شدند و راهکاری کمیته‌ اضطرار می‌تواند در کوتاه‌مدت به کنترل آلودگی کمک کند؛ درحالی‌ که برای بهبود شرایط در میان‌مدت و بلند‌مدت باید براساس معیارهای بهبود وضع هوا عمل کرد.» انصاری می‌گوید که با توجه به وضع هوای تهران و دیگر شهرهای بزرگ صنعتی کشور، باید گروه‌های حساس جامعه حتی‌المقدور از خانه خارج نشوند: «در وضع کنونی شهرهای بزرگ و تهران، باید از ترددهای غیرضروری پرهیز شود. کنترل هر منبع کوچک انتشار آلودگی می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند. در این شرایط کودکان، سالمندان، افراد دارای بیماري‌های قلبی و تنفسی و خانم‌های باردار؛ یعنی گروه‌های حساس جامعه، باید حتی‌المقدور در خانه بمانند.»  

 

تردد کامیون ها تا ٧٢ ساعت در تهران ممنوع شد

در ادامه محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ هم اعلام کرد که امروز طرح زوج و فرد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ اجرا می‌شود. به گفته او، با تصمیم کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای تهران امروز طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود و بر این اساس تمامی خودروهایی که رقم آخر پلاکشان فرد باشد از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹:۳۰ اجازه تردد در شهر را ندارند. او به ایسنا، گفت:« خودروهای دارای مجوز طرح ترافیک نیز می‌توانند در شهر تردد کنند.»

 

بر اساس اعلام او، تا پایان این هفته هیچ‌گونه مجوز هفتگی و روزانه ورود به محدوده طرح ترافیک فروخته نخواهد شد:« ماموران پلیس در ادامه ماموریت خود با خودروهای فاقد معاینه فنی، آلاینده و دودزا برخورد کرده و این خودروها یا جریمه شده و یا علاوه بر جریمه توقیف می‌شود.» او همچنین از ممنوعیت تردد کامیون‌ها در تهران به استثنای حاملان موادسوختی، مواد فاسدشدنی و حمل زباله تا ۷۲ ساعت در معابر تهران خبر داد:« در صورت تردد این کامیون‌ها نسبت به جریمه آنها اقدام خواهد شد.»

 

دیروز مرکز پایش آلودگی هوا، شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۱۴۵ و در وضع «ناسالم برای گروه‌های حساس» اعلام کرد. شاخص آلودگی هوا از صفر تا ۵۰ پاک(سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰سالم(زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ناسالم برای گروه‌های حساس(نارنجی)، ۱۵۱تا ۲۰۰ ناسالم(قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم(بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک(بنفش) تعریف شده است.

 

 

 

 

 

 

 

shahrvand-new​spaper.‎​ir
  • 4
  • 1
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 5 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید