۰۹:۰۲ - ۳۰ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۸۲۷۲
زنان، جوانان و خانواده

مطالبات جوانان با فشار های بیهوده زیر زمینی می شود

حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
مخالفان حضور خانواده‌های تهرانی در ورزشگاه آزادی یک ماه بعد از بازی ایران-اسپانیا در پیامکی از خانواده‌های شهدا خواستند از استاندار تهران به‌دلیل صدور مجوز این حضور، شکایت کنند. این فاصله یک ماهه تعجب نمایندگان زن بهارستان را برانگیخت.

«فاطمه ذوالقدر» عضو فراکسیون زنان که از تماشاگران بازی‌های جام جهانی در ورزشگاه آزادی بوده در گفت‌و‌گو با ایران می‌گوید: «نباید به این تحرکات دامن زد.»

 

طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما این دعوت را نزدیک به یک ماه بعد از انجام بازی‌های جام جهانی عجیب می‌خواند و می‌گوید:«یک ماه از پایان بازی‌ها گذشته، معلوم است مسأله از جای دیگری ریشه می‌گیرد.» موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. ارسال‌کنندگان مدعی هستند که این پیامک‌ها از شماره‌های رسمی به خانواده‌های شهدا ثبت شده در بنیاد شهید برای شکایت از محمد حسین مقیمی استاندار تهران ارسال شده است.

 

اما روابط عمومی بنیاد شهید یک روز بعد از ارسال پیامک‌های جنجالی، هرگونه ارتباط این بنیاد  را با ارسال‌کنندگان رد و اعلام کرد که بنیاد هیچ نقشی در ارسال آنها ندارد: «ارسال هرگونه پیامک از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران با مضمون ذکر شده یا اجازه دسترسی به شماره تلفن‌های جامعه معزز ایثارگری به افراد یا گروه‌های خارج از بنیاد صحت نداشته و تکذیب می‌شود. ضمن اینکه تصویر سرشماره منتشر شده در خبر نیز ارتباطی با بنیاد نداشته و از سوی مراجع مسئول قابل پیگیری است.»

 

 با وجود این یکی از ارسال‌کنندگان پیامک که خود را مسئول هیأت خانواده شهدا و ایثارگران معرفی می‌کند در گفت‌و‌گو با ایلنا ادعای عجیبی دارد: «اسنادی را داریم که نشان می‌دهد امریکا و تعدادی از جمهوریخواهان طی سال‌های پیش برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران راهکارهایی را پیشنهاد کردند که از جمله آنها حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی، کشف حجاب و مسیحی شدن آنها است.» آنها مدعی هستند که ورود خانواده‌ها به ورزشگاه آزادی با دستور استاندار تهران و با وجود مخالفت رهبر انقلاب صورت گرفته. این افراد کسانی  را که پیگیرحضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی هستند «عوامل خودفروخته» خوانده‌اند.

 

مخالفان حضور، بیش از هرچیز تحریک‌آمیز بودن بازی‌ها برای خانواده‌ها را دلیل این شکایت برشمرده‌اند: «نگاه کردن به مرد نیمه برهنه به‌صورت زنده دارای اشکال است، پخش زنده بازی‌ها از تلویزیون به‌صورت سه بعدی است و وقتی شما چیزی را به‌صورت سه بعدی ببینید، دیگر جذابیتی برای شما ندارد و تحریک نمی‌شوید.»  یکی از آنها می‌گوید:«در تمام ادیان، اصولی وجود دارد که بر اساس آ‌ن نگاه کردن یک زن به یک مرد در حالی که نیمه‌‌برهنه است و پوشش مناسبی ندارد، اشکال دارد.

 

بر این اساس در بازی فوتبال، والیبال، بسکتبال و حتی پینگ‌‌‌‌پنگ می‌بینیم فردی به‌صورت زنده با شورت یا لباس حلقه‌ای یا لباس‌های تنگ به میدان آمده و در حال رقابت و بازی کردن است. آنها همچنین معتقدند:«مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید درخصوص حضور زنان دستوراتی داده‌اند و استفتایشان مبنی بر این بوده است که خانم‌ها نباید به استادیوم بروند.»

 

«طیبه سیاوشی» نماینده مجلس ادعای تحریک‌آمیز بودن تماشای فوتبال و بسکتبال توسط خانواده‌ها را با توجه به استفتاهای گرفته شده از قم رد می‌کند.

 

با‌وجود این مخالفت‌ها طیبه سیاوشی و دیگر زنان نماینده از روند آرام و بی‌سروصدای حضور خانواده‌ها  در ورزشگاه آزادی سخن به میان می‌آورند. ورودی که به گفته او به نفع نشاط اجتماعی است: «در این میان تضارب آرایی هم انجام می‌گیرد.»  مخالفان حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی اعتقاد دارند تماشای بازی‌ها از تلویزیون تحریک‌آمیز نیست. با وجود این حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی‌ها از طریق مانیتور ورزشگاه را هم به جرم‌های محمد حسین مقیمی افزوده‌اند. طیبه سیاوشی می‌گوید: «فیلم بازی‌ها وجود دارد. همه چیز آرام و محترمانه برگزار شد. از کجا می‌خواهند شکایت کنند؟»

 

عضو فراکسیون زنان بحث را به احکام اسلامی می‌کشاند و از آسیب شناسی بازی بسکتبال ایران و عراق که با حضور خانواده‌ها انجام گرفت، سخن می‌گوید:«در جلسه آسیب شناسی، از وزارت کشور، وزارت امورخارجه، نیروی انتظامی، مؤسسه تحقیقات اسلامی قم و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند.» به‌گفته سیاوشی فراکسیون زنان هرجا که در تدوین قوانین و برنامه‌ها نیاز به استفتا داشته، از مؤسسه تحقیقات اسلامی قم یاری می‌گیرد. او براساس گفت‌و‌گوی انجام گرفته میان این افراد می‌گوید: «براساس حکم اولیه و ثانویه که در اسلام وجود دارد هیچ منعی برای تماشای بازی فوتبال، بسکتبال و...

 

توسط خانواده‌ها وجود ندارد.» به گفته سیاوشی براساس حکم اولیه اگر مرد آنقدر برهنه باشد که زن به گناه بیفتد، اجازه حضور ندارد. این حکم اجازه تماشای زنده مسابقات ورزشکاران کشتی و شنا را به جنس مخالف نمی‌دهد. سیاوشی براساس این حکم وضعیت فوتبال و بسکتبال را متفاوت ارزیابی می‌کند: «در این بازی‌ها ورزشکاران پوشیده هستند. فاصله بین بازیکن و تماشاچی زیاد است و فقط جریان بازی دنبال می‌شود. حجم بدن بازیکن‌ها دیده نمی‌شود و تحریک‌آمیز نیست.»

 

او براساس حکم ثانویه در اسلام هم هیچ منعی برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها نمی‌بیند. حکم ثانویه به گفته سیاوشی می‌گوید اگر اختلاطی اتفاق نیفتد منعی ندارد. او می‌گوید:«تمام تسهیلات و امکانات ورزشگاه طوری دیده شده که تا خروج تماشاچیان از ورزشگاه هیچ اختلاطی اتفاق نمی‌افتد. زمانی هم که از ورزشگاه خارج می‌شوند همان حکم خیابان دارد که انسان‌ها در کنارهم رفت و آمد می‌کنند.»

 

سیاوشی وجود فیلم تماشای بازی‌ها را بهترین مدرک برای اثبات رعایت شئونات می‌داند و بر اساس آمار نیروی انتظامی و ورزشگاهی می‌گوید: «از تعداد ۴۰ هزار تماشاچی، تنها ۹۰۰ نفر مجرد بودند.» او بحث را به خانواده‌های شهدا و جانبازان می‌کشاند ومی گوید: «همه ما در این نظام بودیم و خانواده شهید یا جانباز هستیم اما نمی‌توانیم به مطالبات یک جوان ۲۵-۲۴ ساله بی‌توجه باشیم.» او تأکید می‌کند:«نباید با فشار مطالبات و سرگرمی‌های جوانان را به سمت زیرزمینی شدن سوق داد.»

 

زهرا کشوری

 

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 23 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بیوگرافی الناز شاکردوست،الناز شاکردوست،عکس‌های الناز شاکردوست بیوگرافی الناز شاکردوست + مصاحبه

چکیده بیوگرافی الناز شاکر دوست

نام: الناز شاکردوست

تارخ تولد: ۷ تیر ۱۳۶۳

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری، عکاسی، طراحی صحنه و لباس

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران

ادامه
بیوگرافی نورگل یشیلچای،عکس‌های نورگل یشیلچای،بازیگر نقش جن زیبا نورگل یشیلچای بیوگرافی نورگل یشیلچای بازیگر ترکیه‌ای فیلم ایرانی جن زیبا

نام کامل: نورگل یشیلچای (Nurgül Yeşilçay)

ملیت: ترکیه

تاریخ تولد: ۲۶ مارس ۱۹۷۶ میلادی

محل تولد: افیون قره حصار ترکیه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات: لیسانس تئاتر و سینما

ادامه
اکبر عبدی,بیوگرافی اکبر عبدی,عکس‌های اکبر عبدی بیوگرافی اکبر عبدی + عکس همسر و دختر

نام کامل: عبدي آقاباقر

تاريخ تولد: ۱۳۳۹/۶/۴ 

محل تولد: تهران

محل زندگي: تهران

تحصيلات: ديپلم

همسر: نينا عبدي

ادامه
بیوگرافی وینفرید شفر,عکس‌های وینفرید شفر,کارنامه فوتبالی وینفرید شفر بیوگرافی و کارنامه فوتبالی وینفرد شفر + عکس همسر و فرزندان

نام کامل : وینفرید شفر

متولد: ۱۰ ژانویهٔ ۱۹۵۰

ملیت: آلمان

زادگاه :ماین

حرفه :مربیگری

باشگاه: استقلال تهران

ادامه
برانکو ایوانکوویچ,بیوگرافی برانکو ایوانکوویچ,عکس‌های برانکو ایوانکوویچ بیوگرافی کامل برانکو ایوانکوویچ + عکس‌های خانوادگی

نام  کامل: برانکو ایوانکوویچ

متولد: ۲۸ فوریهٔ ۱۹۵۴ ‏

ملیت: کرواسی

زادگاه: واراژدین

پست: سرمربی

باشگاه کنونی: پرسپولیس

ادامه
کارلوس کی روش,بیوگرافی کارلوس کی روش,عکس‌های کارلوس کی روش بیوگرافی کارلوس کی روش، چهره مطرح فوتبال + عکس همسر

نام کامل: کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش

تاریخ تولد: ۱ مارس ۱۹۵۳

محل تولد: نامپولا، موزامبیک پرتغال

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال

پیشه:سرمربیگری فوتبال

تیم:تیم ملی فوتبال ایران

ادامه
پیام صابری،بیوگرافی پیام صابری،عکس‌های پیام صابری بیوگرافی زنده یاد پیام صابری، همسر زیبا بروفه + تصاویر

زمینه فعالیت: بازیگر ،کارگردان و چهره‌پرداز

تولد: ۱۳۵۲ خورشیدیتهران

مرگ: ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۷ (۴۵ سالگی) تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۳–۱۳۹۷

همسر:  زیبا بروفه

ادامه
زیبا بروفه,بیوگرافی زیبا بروفه,عکسهای زیبا بروفه بیوگرافی زیبا بروفه + عکس

نام کامل: زیبا بروفه

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۶/۲۹ 

محل تولد: تهران

محل زندگی: تهران، ایران

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل حقوق قضایی 

ادامه
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
جنیفر لوپز,بیوگرافی جنیفر لوپز,عکس‌های جنیفر لوپز بیوگرافی جنیفر لوپز + عکس همسر و فرزندان

نام کامل : جنیفر لین لوپز

تاریخ تولد: ۲۴ ژوئیهٔ ۱۹۶۹ ‏

محل تولد: برانکس، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: لس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا

حرفه: بازیگر، نویسنده، رقصنده، طراح مد، تهیه کننده، خواننده، آهنگ نویس

شروع فعالیت:  ۱۹۸۶

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید