۱۹:۲۴ - ۲۳ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۶۰۵۲
حقوقی، قضایی و انتظامی

نیکبخت:

ضرورت ورود مدعی العموم به موضوع مسکن مهر مناطق زلزله‌زده / کمک ۱۵۰ میلیونی وکلا به زلزله‌زدگان

صالح نیک بخت,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
 یک وکیل دادگستری گفت: در مورد موضوع مسکن مهر دادستان عمومی و انقلاب شهرهای زلزله زده باید ورود کنند و بررسی نمایند که چرا ساختمان های مسکن مهر به این سرعت و به زودی فرو می ریزند.

محمدصالح نیکبخت در گفت و گو با ایسنا گفت: فاجعه زلزله غرب کشور هم از لحاظ قدرت زلزله ۳/ ۷ ریشتر و هم با توجه به اینکه نزدیک سطح زمین بود، از قدرت تخریب بسیار بالایی برخوردار بوده است. با توجه به اینکه در زمان وقوع زلزله مردم روستاها که اکثرا دامدار هستند، دام های خود را در اسطبل ها نگهداری می کردند، این بوم‌لرزه تاثیر بسیار ناگواری از لحاظ مالی و نابودی اموال و مالکیت‌های مردم گذاشته است؛ چنانکه تقریبا دام های مردم زیر آوار مانده و بسیاری از آنها از بین رفته است.

 

وی افزود: علی‌رغم اقداماتی که برای کمک به آسیب دیدگان شده است، ولی بیمارستان سرپل ذهاب که تنها بیمارستان منطقه است و تقریبا ۸ سال پیش تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته، نابود شده است و تعدادی از بیماران بستری در این بیمارستان زیر آوار مانده‌اند و مقامات مسوول هم اعلام کرده اند که تعداد آمبولانس های در دسترس برای انتقال مصدومین و مجروحین کافی نیست که این امر مورد انتقاد مردم محل به ویژه خانواده های آسیب دیده است.

 

نیکبخت تصریح کرد: از آنجایی که مردم ایران خوی وحدت و همدلی دارند و اگر از لحاظ بین المللی هم تنها بمانند در غم همدیگر شریک هستند، خوشبختانه کمک های فراوانی به ویژه از شهرهای کرمانشاه و استان های همجوار یعنی کردستان، ایلام و آذربایجان غربی به منطقه شده و طبق اظهارات مردم محلی در این سه استان تقریبا نانوایی های شهرهای مختلف در حال پخت نان به عنوان غذای اصلی هستند و از این لحاظ ما به عنوان افرادی که در خارج از منطقه هستیم بر خود می بالیم که ملت ما همیشه به یاری همدیگر می روند.

 

این حقوقدان اضافه کرد: موضوع مهم دیگر این است که خوشبختانه کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه و کانون های ایلام و سنندج نیز به یاری آسیب دیدگان شتافته و با جمع آوری کمک های غیرنقدی از قبیل پوشاک، پتو و لوازم شوینده و هم چنین مواد غذایی مانند کنسرو اقدامات مناسبی به عمل آورده و از لحاظ مالی هم کمک هایی را جمع آوری کردند.

 

وی افزود: وضعیت نابسامان منطقه طوری بود که روز گذشته جلسه ای با حضور گروه زیادی از وکلای دادگستری عضو کانون مرکز و نیز تعدادی از اهالی استان های کرمانشاه، ایلام و کردستان و آذربایجان که عضو کانون وکلای مرکز هستند، تشکیل شد و به گروهی از وکلا از جمله اینجانب ماموریت داده شد که به کانون وکلای دادگستری مرکز مراجعه کرده و در خواست کمک مالی و غیرنقدی از کانون وکلای دادگستری مرکز کنیم. این اقدام امروز انجام شد و در جلسه هیات مدیره ما واقعا تحت تاثیر رفتار انسان دوستانه و دردآشنای اعضای هیات مدیره قرار گرفتیم و دیدیم که بسیاری از نطق هایی که آنها کردند و پیش از ورود ما وقت گرفته بودند، حول محور کمک رسانی فوری به مناطق زلزله زده و مردم آنجا و همچنین انتقاداتی از عدم تسریع در انجام کار بود.

 

وی افزود: هیات مدیره کانون وکلای مرکز در جلسه امروز علاوه بر اینکه هر یک از اعضا شخصا مبالغ متنابهی کمک کردند، مقرر کردند که از امکانات کانون و مبالغی که وکلا به عنوان حق تعاون و هزینه ها به کانون پرداخت می کنند، به آسیب دیدگان زلزله اختصاص داده شود و بر همین اساس وکلا مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به آسیب دیدگان زلزله کمک کردند  که این کار زیر نظر  دکتر منصور پورنوری استاد برجسته حقوق دریایی و چند نفر دیگر از آشنایان به امور مرکز انجام شد.

 

نیکبخت ادامه داد: کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان اولین و بزرگترین کانون ایران از سایر کانون های دادگستری کشور، طی اطلاعیه‌ای درخواست کرد که کانون ها به یاری آسیب دیدگان منطقه که جمعیت بسیار فراوانی هستند، بیایند و برای تامین مسکن و غذا و سرپوش موقت (چادر) برای آنان که امر فوری است بشتابند و کمک‌های خود را از طریق کانون وکلای کرمانشاه که در حال حاضر نمایندگان آن در شهر سرپل ذهاب مستقرند انجام دهند که این امر برایم به عنوان یکی از کسانی که انتظار این همه توجه فوری را نداشتم، بسیار تعجب آور بود.

 

نیکبخت با اشاره به خسارات وارده به اماکن و محل های مسکونی گفت: متاسفانه باید بگویم که در کشور ما در ساخت بنا حتی بناهای عمومی مانند مراکز بهداشتی و آموزشی و بیمارستان ها توجه لازم صورت نمی گیرد. دیدیم که بیمارستان سرپل ذهاب در اولین  لرزش زمین بر سر بیماران بستری و پرسنل آن فرو ریخته و اولین قربانیان حادثه بیماران و پرسنل این بیمارستان بوده اند. همچنین مراکز آموزشی در منطقه که علی القاعده باید در ایجاد و توجه به استحکام بنا اقدامات ویژه را به عمل آورند، در این زلزله وحشتناک فرو ریخته و کمتر جایی است که در شعاع ۵۰ کیلومتری مرکز زلزله به ویژه روستاها صدرصد یا چیزی در حدود این تخریب نشده باشد.

 

وی ادامه داد: از همه مهمتر و قابل توجه‌تر ساختمان‌های مسکونی احداثی تحت عنوان مسکن مهر است و همانطور که در عکس‌های مختلف در رسانه های عمومی، صدا و سیما، روزنامه ها و فضای مجازی منتشر شده ساختمان های مسکن مهر که عملا از بناهای نوبنیاد است فرو ریخته و به جز از بین رفتن سرمایه کشور که برای احداث این بناها هزینه شده، عده زیادی در این اماکن کشته یا زخمی شده اند. در این خصوص توضیح این نکته ضروری است که چرا باید مراکز آموزشی و بهداشتی و ساختمان هایی که محل اسکان جمعی مردم است مانند قوطی کبریت ساخته شود و با نخستین لرزه ها در سال های اول احداث آن از بین برود.

 

وی یادآور شد: قبلا در جریان آتش سوزی در مدرسه ابتدایی در روستای شین آباد پیرانشهر این نکته را توضیح دادم که مسوولینی که چنین مدارسی را می سازند باید امکانات لازم را برای آنها تامین کنند، چرا باید پیش بینی این گونه حوادث را از قبل نکنند و در حوادث غیرمترقبه یا حوادث عادی که ممکن است پیش بیاید بیشترین آسیب های جانی و مالی برای کشور ایجاد شود.

 

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: اکنون جای آن است که مساله مسکن مهر و ساختمان‌های متعدد ایجاد شده با این نام صرف نظر از نیت خیری که بانی آن داشته است، مجددا مورد بررسی قرار گیرد. اگر هم حوادث مشابه زلزله کرمانشاه به وجود می آید، چرا باید ساکنان این گونه اماکن بیشترین خسارت را ببینند و جان و مال آنها از بین برود، به ویژه اینکه اغلب خریداران این گونه محل های مسکونی از اقشار کم درآمد جامعه هستند و عملا زمانی که ما چنین چیزی را می بینیم و می شنویم این افراد می گویند ماجرای مسکن مهر چون «تره بود که قرار بود قاتوق نانش شود» ولی متاسفانه به جای اینکه این گونه اماکن سرپوشی برای مردم باشد و آنها را محافظت نماید عملا قاتل جان آنان شد.

 

نیکبخت درباره ورود مدعی العموم به موضوع مسکن مهر گفت: به نظر می رسد در این گونه موارد دادستان عمومی و انقلاب شهرهای زلزله زده باید ورود کنند و بررسی کنند چرا ساختمانی که ۸ سال پیش به عنوان بیمارستان ساخته شده یا ساختمان های مسکن مهر  به این سرعت و به زودی فرو می ریزند ولی ساختمان های شخصی ساز با چنین مشکلاتی مواجه نمی شوند. این امر هیچ دلیلی ندارد جز اینکه در ایجاد این ساختمان ها ساز و کارهای فنی لازم رعایت نشده و این ساختمان ها هم از نظر پیکر و دیواره ها و ستون ها مشکلاتی داشته و افراد سودجو که احداث این بناها را کنترات کرده و به عنوان پیمانکار آنها را احداث کرده اند، فزون طلبی مالی آنها بر رعایت انصاف و اخلاق برتری یافته و این خسارات را ایجاد کرده است.

 

وی در پایان گفت: قطعا این کار منحصر به مناطق زلزله زده نیست و در جاهای دیگر هم امکان تکرار چنین موضوعاتی وجود دارد؛ بنابراین دادستان های محترم باید ورود کرده و با بررسی کارشناسی دقیق و بدون هرگونه چشم پوشی مسوولان را تحت تعقیب قرار دهند.

 

 

 

 

 

  • 5
  • 2
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 7 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی پژمان جمشیدی,عکس پژمان جمشیدی, پژمان جمشیدی، فوتبالیستی در نقش بازیگر

نام کامل: پژمان جمشیدی

زادروز: ۲۰ شهریور ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱۸۱ سانتی‌متر

پست: دفاع راست

 

ادامه
زادروزخواجه نصیرالدین طوسی,محمدبن حسن طوسی,آثارخواجه نصیرالدین طوسی مروری بر زندگی خواجه نصیرالدین طوسی

زندگینامه خواجه نصیرالدین توسی:

خواجه نصیرالدین توسی

زادروز: شنبه ۱۱ جمادی‌الاولی ۵۹۷

۵ اسفند ۵۷۹

درگذشت: دوشنبه ۱۸ ذیحجهٔ ۶۷۲

۱۱ تیر ۶۵۳

ادامه
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

چکیده ای از بیوگرافی نیوتن:

ایزاک نیوتن

متولد: ۲۵ دسامبر ۱۶۴۲

روستای وولزثروپ،

لینکلن‌شر، انگلستان

مرگ: ۲۰ مارس ۱۷۲۶ یا ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید