۱۹:۲۴ - ۲۳ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۶۰۵۲
حقوقی، قضایی و انتظامی

نیکبخت:

ضرورت ورود مدعی العموم به موضوع مسکن مهر مناطق زلزله‌زده / کمک ۱۵۰ میلیونی وکلا به زلزله‌زدگان

صالح نیک بخت,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
 یک وکیل دادگستری گفت: در مورد موضوع مسکن مهر دادستان عمومی و انقلاب شهرهای زلزله زده باید ورود کنند و بررسی نمایند که چرا ساختمان های مسکن مهر به این سرعت و به زودی فرو می ریزند.

محمدصالح نیکبخت در گفت و گو با ایسنا گفت: فاجعه زلزله غرب کشور هم از لحاظ قدرت زلزله ۳/ ۷ ریشتر و هم با توجه به اینکه نزدیک سطح زمین بود، از قدرت تخریب بسیار بالایی برخوردار بوده است. با توجه به اینکه در زمان وقوع زلزله مردم روستاها که اکثرا دامدار هستند، دام های خود را در اسطبل ها نگهداری می کردند، این بوم‌لرزه تاثیر بسیار ناگواری از لحاظ مالی و نابودی اموال و مالکیت‌های مردم گذاشته است؛ چنانکه تقریبا دام های مردم زیر آوار مانده و بسیاری از آنها از بین رفته است.

 

وی افزود: علی‌رغم اقداماتی که برای کمک به آسیب دیدگان شده است، ولی بیمارستان سرپل ذهاب که تنها بیمارستان منطقه است و تقریبا ۸ سال پیش تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته، نابود شده است و تعدادی از بیماران بستری در این بیمارستان زیر آوار مانده‌اند و مقامات مسوول هم اعلام کرده اند که تعداد آمبولانس های در دسترس برای انتقال مصدومین و مجروحین کافی نیست که این امر مورد انتقاد مردم محل به ویژه خانواده های آسیب دیده است.

 

نیکبخت تصریح کرد: از آنجایی که مردم ایران خوی وحدت و همدلی دارند و اگر از لحاظ بین المللی هم تنها بمانند در غم همدیگر شریک هستند، خوشبختانه کمک های فراوانی به ویژه از شهرهای کرمانشاه و استان های همجوار یعنی کردستان، ایلام و آذربایجان غربی به منطقه شده و طبق اظهارات مردم محلی در این سه استان تقریبا نانوایی های شهرهای مختلف در حال پخت نان به عنوان غذای اصلی هستند و از این لحاظ ما به عنوان افرادی که در خارج از منطقه هستیم بر خود می بالیم که ملت ما همیشه به یاری همدیگر می روند.

 

این حقوقدان اضافه کرد: موضوع مهم دیگر این است که خوشبختانه کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه و کانون های ایلام و سنندج نیز به یاری آسیب دیدگان شتافته و با جمع آوری کمک های غیرنقدی از قبیل پوشاک، پتو و لوازم شوینده و هم چنین مواد غذایی مانند کنسرو اقدامات مناسبی به عمل آورده و از لحاظ مالی هم کمک هایی را جمع آوری کردند.

 

وی افزود: وضعیت نابسامان منطقه طوری بود که روز گذشته جلسه ای با حضور گروه زیادی از وکلای دادگستری عضو کانون مرکز و نیز تعدادی از اهالی استان های کرمانشاه، ایلام و کردستان و آذربایجان که عضو کانون وکلای مرکز هستند، تشکیل شد و به گروهی از وکلا از جمله اینجانب ماموریت داده شد که به کانون وکلای دادگستری مرکز مراجعه کرده و در خواست کمک مالی و غیرنقدی از کانون وکلای دادگستری مرکز کنیم. این اقدام امروز انجام شد و در جلسه هیات مدیره ما واقعا تحت تاثیر رفتار انسان دوستانه و دردآشنای اعضای هیات مدیره قرار گرفتیم و دیدیم که بسیاری از نطق هایی که آنها کردند و پیش از ورود ما وقت گرفته بودند، حول محور کمک رسانی فوری به مناطق زلزله زده و مردم آنجا و همچنین انتقاداتی از عدم تسریع در انجام کار بود.

 

وی افزود: هیات مدیره کانون وکلای مرکز در جلسه امروز علاوه بر اینکه هر یک از اعضا شخصا مبالغ متنابهی کمک کردند، مقرر کردند که از امکانات کانون و مبالغی که وکلا به عنوان حق تعاون و هزینه ها به کانون پرداخت می کنند، به آسیب دیدگان زلزله اختصاص داده شود و بر همین اساس وکلا مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به آسیب دیدگان زلزله کمک کردند  که این کار زیر نظر  دکتر منصور پورنوری استاد برجسته حقوق دریایی و چند نفر دیگر از آشنایان به امور مرکز انجام شد.

 

نیکبخت ادامه داد: کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان اولین و بزرگترین کانون ایران از سایر کانون های دادگستری کشور، طی اطلاعیه‌ای درخواست کرد که کانون ها به یاری آسیب دیدگان منطقه که جمعیت بسیار فراوانی هستند، بیایند و برای تامین مسکن و غذا و سرپوش موقت (چادر) برای آنان که امر فوری است بشتابند و کمک‌های خود را از طریق کانون وکلای کرمانشاه که در حال حاضر نمایندگان آن در شهر سرپل ذهاب مستقرند انجام دهند که این امر برایم به عنوان یکی از کسانی که انتظار این همه توجه فوری را نداشتم، بسیار تعجب آور بود.

 

نیکبخت با اشاره به خسارات وارده به اماکن و محل های مسکونی گفت: متاسفانه باید بگویم که در کشور ما در ساخت بنا حتی بناهای عمومی مانند مراکز بهداشتی و آموزشی و بیمارستان ها توجه لازم صورت نمی گیرد. دیدیم که بیمارستان سرپل ذهاب در اولین  لرزش زمین بر سر بیماران بستری و پرسنل آن فرو ریخته و اولین قربانیان حادثه بیماران و پرسنل این بیمارستان بوده اند. همچنین مراکز آموزشی در منطقه که علی القاعده باید در ایجاد و توجه به استحکام بنا اقدامات ویژه را به عمل آورند، در این زلزله وحشتناک فرو ریخته و کمتر جایی است که در شعاع ۵۰ کیلومتری مرکز زلزله به ویژه روستاها صدرصد یا چیزی در حدود این تخریب نشده باشد.

 

وی ادامه داد: از همه مهمتر و قابل توجه‌تر ساختمان‌های مسکونی احداثی تحت عنوان مسکن مهر است و همانطور که در عکس‌های مختلف در رسانه های عمومی، صدا و سیما، روزنامه ها و فضای مجازی منتشر شده ساختمان های مسکن مهر که عملا از بناهای نوبنیاد است فرو ریخته و به جز از بین رفتن سرمایه کشور که برای احداث این بناها هزینه شده، عده زیادی در این اماکن کشته یا زخمی شده اند. در این خصوص توضیح این نکته ضروری است که چرا باید مراکز آموزشی و بهداشتی و ساختمان هایی که محل اسکان جمعی مردم است مانند قوطی کبریت ساخته شود و با نخستین لرزه ها در سال های اول احداث آن از بین برود.

 

وی یادآور شد: قبلا در جریان آتش سوزی در مدرسه ابتدایی در روستای شین آباد پیرانشهر این نکته را توضیح دادم که مسوولینی که چنین مدارسی را می سازند باید امکانات لازم را برای آنها تامین کنند، چرا باید پیش بینی این گونه حوادث را از قبل نکنند و در حوادث غیرمترقبه یا حوادث عادی که ممکن است پیش بیاید بیشترین آسیب های جانی و مالی برای کشور ایجاد شود.

 

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: اکنون جای آن است که مساله مسکن مهر و ساختمان‌های متعدد ایجاد شده با این نام صرف نظر از نیت خیری که بانی آن داشته است، مجددا مورد بررسی قرار گیرد. اگر هم حوادث مشابه زلزله کرمانشاه به وجود می آید، چرا باید ساکنان این گونه اماکن بیشترین خسارت را ببینند و جان و مال آنها از بین برود، به ویژه اینکه اغلب خریداران این گونه محل های مسکونی از اقشار کم درآمد جامعه هستند و عملا زمانی که ما چنین چیزی را می بینیم و می شنویم این افراد می گویند ماجرای مسکن مهر چون «تره بود که قرار بود قاتوق نانش شود» ولی متاسفانه به جای اینکه این گونه اماکن سرپوشی برای مردم باشد و آنها را محافظت نماید عملا قاتل جان آنان شد.

 

نیکبخت درباره ورود مدعی العموم به موضوع مسکن مهر گفت: به نظر می رسد در این گونه موارد دادستان عمومی و انقلاب شهرهای زلزله زده باید ورود کنند و بررسی کنند چرا ساختمانی که ۸ سال پیش به عنوان بیمارستان ساخته شده یا ساختمان های مسکن مهر  به این سرعت و به زودی فرو می ریزند ولی ساختمان های شخصی ساز با چنین مشکلاتی مواجه نمی شوند. این امر هیچ دلیلی ندارد جز اینکه در ایجاد این ساختمان ها ساز و کارهای فنی لازم رعایت نشده و این ساختمان ها هم از نظر پیکر و دیواره ها و ستون ها مشکلاتی داشته و افراد سودجو که احداث این بناها را کنترات کرده و به عنوان پیمانکار آنها را احداث کرده اند، فزون طلبی مالی آنها بر رعایت انصاف و اخلاق برتری یافته و این خسارات را ایجاد کرده است.

 

وی در پایان گفت: قطعا این کار منحصر به مناطق زلزله زده نیست و در جاهای دیگر هم امکان تکرار چنین موضوعاتی وجود دارد؛ بنابراین دادستان های محترم باید ورود کرده و با بررسی کارشناسی دقیق و بدون هرگونه چشم پوشی مسوولان را تحت تعقیب قرار دهند.

 

 

 

 

 

  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 11 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید