۰۹:۲۱ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۶۱۲۳
ورزش بانوان

روایتی از مشکلات وزنه برداران زن عراقی

وزنه برداران زن عراق,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان

خبرگزاري فرانسه روز گذشته گزارشي درباره تيم ملي وزنه‌برداري زنان عراق کار کرد و در آن به مشکل عديده اين ورزشکاران اشاره كرده و به تلاش سرمربي‌شان هم پرداخته است. در زير بخش‌هايي از اين مطلب را از نظر مي‌گذرانيد.

 

در سالني تقريبا متروکه در محله مدينه الصدر در شرق بغداد، وزنه‌هايي به مراتب سنگين‌تر از خودشان را بالاي سر مي‌برند. به معناي واقعي، به‌خاطر قدرت بازوهايشان است که اين هشت عضو تيم ملي وزنه‌برداري زنان عراق، توانسته‌‌اند خانواده کوچکي را در وزنه‌برداري تشکيل دهند. آنها روزي سه ساعت در سالن کوچکي که ديوارش منقش به پرچم عراق شده تا خرابي‌هاي زيادش به چشم نيايد، تمرين مي‌کنند. تمريناتشان مستمر است و به غير از چنددقيقه‌اي که براي ريکاوري استراحت مي‌کنند، دست از تمرين برنمي‌دارند. سال ٢٠١١ بود که فدراسيون وزنه‌برداري عراق از عباس احمد، يکي از مربيان سابق تيم ملي وزنه‌برداري مردان عراق خواست تيم وزنه‌برداري زنان اين کشور را تشکيل دهد. احمد مي‌گويد: «راستش را بخواهيد تشکيل تيم زنان وزنه‌برداري سخت نه بلکه خيلي سخت بود!». مشکل اين مربي هم اين بود که بايد خانواده‌هاي سنتي عراق را راضي مي‌کرد تا اجازه دهند دخترانشان وارد اين ورزش شوند.

 

«وقتي با خانواده‌ها صحبت مي‌کردم، کار بسيار سختي پيش‌رو داشتم چون بايد با جامعه‌اي حرف مي‌زدم که پرداختن به اين رشته را رد مي‌کرد». با اين حال اين مربي ٥٤ساله عراقي نااميد نمي‌شود و به جست‌وجو براي پيدا‌کردن زنان علاقه‌مند و توانمند به وزنه‌برداري در عراق ادامه مي‌دهد. البته او خيلي خوب مي‌دانست که وضعيت امکانات و زيرساخت‌هايي که براي وزنه‌برداري زنان عراق در نظر گرفته شده بود، بسيار پايين‌تر از حد تصور بود؛ چون هرگز به طور رسمي در اين کشور برنامه‌ريزي نشده بود که روزي هم قرار است وزنه‌برداري زنان راه بيفتد.

 

عباس احمد مي‌گويد براي جذب نفرات موردنظرش به خانواده‌هايي نزديک شد که دخترانشان عاشق اين ورزش بودند يا اينکه حداقل درک درستي از اين موضوع داشتند. خانواده هدي سليم السعدي، اولين خانواده‌اي بودند که با روي خوش به پيشنهاد اين مربي پاسخ مثبت دادند. دليلش هم اين بود که هدي ٢٠ساله، از هشت‌سالگي وارد تکواندو شده بود و روحيه ورزشي قابل تأملي داشت. هدي که حتي مژه‌هايش را هم رنگ کرده، مي‌گويد: «به آنهايي که مي‌گويند وزنه‌برداري براي دختران ساخته نشده، بايد بگويم مي‌توانم هرکاري را که مردان انجام مي‌دهند، انجام دهم. هيچ تفاوتي وجود ندارد. من مردان وزنه‌بردار را به چالش دعوت مي‌کنم و از اين بابت به خودم افتخار مي‌کنم». هدي در عين حال که اولين وزنه‌بردار مدينه الصدر است، مستعدترين آنها هم به شمار مي‌رود؛ او حالا ستون تيم وزنه‌برداري زنان محسوب مي‌شود و مسئوليت تمرين‌دادن خواهر ١٧ساله‌اش، هديل را هم بر عهده گرفته است. سال گذشته هر دو خواهر براي شرکت در رقابت‌هاي آسيايي اعزام شدند و اتفاقا اصلا هم رقباي ساده‌اي براي بقيه نبودند. در دسته منهاي ٩٠ کيلوگرم هدي مدال برنز يک‌ضرب رقابت‌هاي آسيايي را در ترکمنستان به دست آورد و بعد هم در رده جوانان در مجموع توانست نفر اول رقابت‌هاي نپال شود. در همان رقابت‌ها او مربي خواهرش هم بود.

هديل جوان در آن رقابت‌ها و در وزن منهاي ٥٨ کيلوگرم در مجموع توانست به عنوان دهمي برسد.

 

وزنه برداران زن عراق,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان

البته او در ديگر تورنمنتي که در کاتماندو برگزار شد و مخصوص جوانان بود توانست به عنوان چهارمي برسد. با اين حال فارغ از افتخارات، چيزي که هدي به دنبال آن است، امنيت شغلي است. «به لطف وزنه‌برداري حقوقي مي‌گيرم که مي‌تواند نيازهاي ماهانه خانواده‌ام را برطرف کند». به اين هشت وزنه‌بردار که حالا براي باشگاه الشرطه وزنه مي‌زنند، حقوق ماهانه مشخصي داده مي‌شود که از ٤٠٠ تا ٨٠٠ دلار است. عباس احمد، مربي آنها مي‌گويد: «اين حقوق‌ها نقشي اساسي ايفا مي‌کند چون باعث مي‌شود اين دختران به ورزش‌شان ادامه دهند و نيازهايشان را هم برطرف کنند». پدر هدي و هديل هم مي‌گويد بخش مهمي از اين حقوق دخترانش صرف اجاره خانه مي‌شود: «ما ماهانه ٣٣٠ دلار از آن را براي پرداخت اجاره‌خانه مي‌دهيم». خديجه اسماعيل عبدالله هم ديگر دختر وزنه‌برداري است که مي‌گويد با اين پول، اجاره‌خانه‌اش را مي‌پردازد: «من تقريبا نيمي از اين حقوقي را که مي‌گيرم به صورت ماهانه براي اجاره‌خانه مي‌پردازم».

 

لوجين هاضم ١٥ساله هم وارد بحث مي‌شود و مي‌گويد درس و مدرسه را ول کرده تا با تمرکز بيشتري به وزنه‌برداري بپردازد. او هم مدال برنز رقابت‌هاي قهرماني غرب آسيا در اردن را در کارنامه دارد و مي‌گويد: «مربي امان به ما مصمم‌بودن و پشتکارداشتن را آموخته است. مطمئنم تلاش‌هاي ما نتيجه مي‌دهد؛ هم از لحاظ ورزشي و هم از لحاظ مالي».

 

تيم ملي وزنه‌برداري عراق حداقل تا همين جا توانسته مدينه الصدر را فتح کند؛ اين چيزي است که پدر هدي و هديل مي‌گويد. او ادامه مي‌دهد: «با گذر زمان، همه مجبور مي‌شوند در نهايت از اين دختران حمايت کنند. آنها هر بار که از يک تورنمنت يا مسابقه برمي‌گردند، مثل قهرمان‌ها مورد استقبال قرار مي‌گيرند». نسل آينده وزنه‌برداري زنان عراق اما از همين حالا خودش را مهيا مي‌کند؛ رقيه احمد ١٢ساله يکي از آن وزنه‌برداراني است که ظاهرا آينده خوبي دارد. او هر روز پدرش را وادار مي‌کند تا با موتورسيکلت به اين سالن بيايند. بعد از مدرسه، آنها سوار بر موتور از ترافيک سنگين بغداد عبور مي‌کنند تا به مدينه الصدر برسند. در همين سالن کوچک، رقيه آرزوهاي بزرگي دارد: «اميدوارم روزي در بازي‌هاي المپيک شرکت کنم».

 

 

sharghdai​ly.‎​ir
  • 6
  • 2
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 8 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید