۱۲:۲۶ - ۱۵ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۴۰۴۰
حقوق و دستمزد

افزایش حقوق موجب تورم نمی‌شود

جمشید انصاری,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد
معاون رئیس جمهور گفت: در سال ۷۰ مطرح شد اگر روند افزایش حقوق کارکنان متناسب با افزایش تورم ادامه پیدا کند با افزایش شدید تورم مواجه خواهیم شد، لذا برای مدت ۳ سال هیچ افزایش حقوقی برای کارکنان دولت اعمال نشد، ولی سال ۷۴ به تورم ۴۹ درصد رسیدیم.

به گزارش تسنیم، جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در اختتامیه سومین کنفرانس مدیریت منابع انسانی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت: طبیعتاً صحبت‌های بنده بیشتر به بخش دولتی برمی‌گردد، اما درهم‌تنیدگی دو بخش دولتی و خصوصی در کشور ما به‌گونه‌ای است که بخش قابل توجهی از آنچه در بخش دولتی اتفاق می‌افتد، بر بخش خصوصی تأثیر جدی می‌گذارد و همچنین بخش دولتی نیز از بخش خصوصی متأثر می‌شود .

 

انصاری با اشاره به اینکه مدیریت منابع انسانی بخش دولتی ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، گفت: گاهی نمی‌توان مدیریت منابع انسانی در بخش دولتی را با رویه های متداول علمی بررسی کرد. مثلاً، همه مبانی علمی بر اصل شایسته سالاری در جذب و استخدام نیروی انسانی توافق دارند، اما در نظام اداری گاهی ضوابط همسو با شایسته‌سالاری نیست.

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور استخدام سهمیه‌ای صرفنظر از اینکه آن سهمیه چه باشد را متناسب با معیارهای شایسته‌گزینی نداست و تصریح کرد: در کنار استخدام‌های سهمیه‌ای، استخدام‌های رابطه‌ای و همچنین استخدام‌های تحمیلی نیز در نظام ادرای دیده می‌شود.

 

وی افزود: به طور مثال مجلس محترم طی حکمی تصمیم می‌گیرد ده هزار ناظر که برای افزایش کشت گندم از طریق شرکت‌ها به کار گرفته شده بودند، همگی در وزارت جهادکشاورزی استخدام شوند، و در چنین وضعیتی بحث شایستگی و کارآمدی تحت تأثیر این مصوبات قرار می‌گیرد. پس نمی‌توان نظام اداری، ترکیب نیروی انسانی و ساز و کار جذب و استخدام آن را بدون در نظر گرفتن ملاحظاتی که در این نظام و ساختار تصمیم گیری آن وجود دارد، نقد کرد.

 

وی در ادامه ریشه برخی قضاوت ها و اعلام نظرها در مورد نظام اداری را اشتباه‌گرفتن اداره امور عمومی کشور با اداره یک بنگاه اقتصادی دانست و گفت: این اشتباهی که در سال‌های اخیر بیشتر نیز شده است، کشور را به این سمت برده است که به نیروی انسانی دولت و کسانی که مأموریت‌های اصلی دولت را محقق می‌کنند، برنامه های توسعه دولت را تدوین و اجرا می‌کنند و خدمات دولتی را به مردم ارائه می‌دهند، با نوعی نگاه نازل و کم‌ارزش نگریسته‌ شود و مسائل دیگر نظام اداری به متن آمده‌و مسائل نیروی انسانی دولت به حاشیه رفته‌ است . البته ما حتی نوع نگاهمان به نیروی انسانی در بنگاه های اقتصادی نیز درست نیست وگرنه باید اقلا وضعیت در بخش خصوصی متفاوت می‌بود. در آن صورت، نیروی انسانی را یک سرمایه می‌دانستیم و نه سربار و مزاحم.

 

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: ما در سال ۹۷ با مسائلی در اقتصاد ملی‌مان مواجه شدیم که در اینجا قصد ندارم وارد چرایی آن شوم، اما همگی قبول داریم که هزینه‌ها و قیمت‌ها در کشور به صورت معناداری افزایش پیدا کرده و قدرت خرید مردم، به‌ویژه مزدبگیران دولتی و خصوصی کاهش پیدا کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه جمعیت این مزدبگیران در دولت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است، ۲ میلیون و ۳۵۵ هزار نفر بازنشستگان و ایثارگران و ۵۰۰ هزار نفر نیز در مؤسسات عمومی غیردولتی مانند شهرداری‌ها شاغل هستند، مجموع کارکنان دولت، بازنشستگان و عائله آنان را بیش از ١٧٥ نفر اعلام کرد.

 

انصاری در ادامه تعداد مزدبگیران تحت پوشش نظام تامین اجتماعی در بخش خصوصی را بیش از ١٤ میلیون نفر اعلام کرد که با افزودن حدود ٢٧ نفر بازنشسته تامین اجتماعی این افراد همراه با عائله خود حدود ٥میلیون و ٥ هزار نفر هستند که با این حساب جمع کسانی که حقوق بگیر بوده و دریافتی ثابت دارند همراه با اعضای خانواده هایشان بیش از ٦٨ نفر از جمعیت کشور را تشکیل میدهند.

 

 

وی افزود : همچنین بخشی از کارگران هستند که تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار ندارند و اگر آماری اجمالی آنان و سایر کسانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند را حدود ٧ میلیون نفر منظور کنیم حدود ٧٥ میلیون نفر از جمعیت کشور دارای درآمد ثابت بوده و متاثر از نوساناتی که در اقتصاد کشور رخ داده است، نه‌تنها دستمزد و درآمد آنان افزایش پیدا نکرده، بلکه قدرت خریدشان کاهش جدی پیدا کرده و تحت فشار هستند.

 

انصاری با بیان اینکه از منظر بنگاه‌داری به تنها چیزی که کمتر توجه می‌شود کرامت انسان‌ها و حق یک زندگی حداقلی است، گفت: وقتی در مورد افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان با توجه به منابع مالی و امکانات دولت بحث می‌کنیم، از جهت‌های مختلف مشکلات آن و تأثیرش در افزایش تورم به ما گوشزد می‌شود، یعنی در جایی که ما برای جبران کاهش قدرت خرید به حداقل‌ها می‌پردازیم، با اساتید و نظریه‌پردازان اقتصادی به مشکل برمی‌خوریم و آنان این کار را اقدام درستی نمی‌دانند، در حالی که تجارب عملی ما عکس این قضیه را نشان می‌دهند.

 

وی در ادامه با اشاره به ۴ مقطع زمانی، گفت: ما در سال ۷۰، نظام هماهنگ پرداخت را در کشور به تصویب رساندیم و ضرب ریالی ۱۰۰ را برای حقوق کارکنان دولت تعیین کردیم و در سال ۷۱ نیز این ضریب ریالی را ۲۰ ریال افزایش دادیم. در آن زمان مطرح شد اگر روند افزایش حقوق کارکنان متناسب با افزایش تورم ادامه پیدا کند با افزایش شدید تورم مواجه خواهیم شد، لذا برای مدت ۳ سال هیچ افزایش حقوقی برای کارکنان دولت اعمال نشد.نتیجه این اتفاق این بود که ما در سال ۷۴ به تورم ۴۹ درصد رسیدیم، یعنی درست در زمانی که به توصیه اقتصاددانان حقوق کارکنان را برای مقابله با افزایش تورم، اضافه نکردیم، شاهد بالاترین نرخ تورم بعد از انقلاب بودیم متوسط نرخ تورم در سالهای ٧٢ تا ٧٥ به سی درصد رسید . 

 

انصاری افزود: در دولت بعد، دولت سالانه ۳۰ واحد به حقوق کارکنان دولت خود اضافه کرد تا نسبت به جبران کاهش قدرت خرید آنها اقدام کند که بر خلاف پیش بینی های اقتصاد دانان متوسط تورم از سال ۷۵ تا سال ۷۹، ۱۷ درصد بود و کمترین نرخ تورم در سال ۷۹، یعنی ۱۲,۶ درصد بود. یعنی برخلاف نظریات اقتصاددانان، ما بیشتر از نرخ تورم، حقوق کارمندان و کارگران را افزایش دادیم و در عوض نرخ تورم کاهش پیدا کرد .البته دولت وقت برنامه ها و کارهای برای کاهش تورم در نظر گرفت ولی با جسارت حقوقها را نیز بیشتر از نرخ تورم افزایش داد و افزایش قدرت خرید کارکنان هم به رونق تولید و مصرف کمک کرد. 

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به گزارش مرکز آمار، گفت: همین اتفاق در سال ۹۰ تا ٩٦ افتاد، یعنی زمانی که تورم ۲۶,۴ درصد بود، دولت دهم حقوق کارکنان دولت را ۱۵ درصد افزایش داد و در سال بعد که تورم به ۲۸.۶ درصد رسید باز هم حقوق‌ها را کمتر از تورم اضافه کردند اما نتوانستند تورم را کنترل کنند و موفق نبودند . از سال ۹۳ که دولت تدبیر و امید برای جبران کاهش قدرت خرید کارکنان و مزدبگیران سیاست افزایش حقوق بیش از نرخ تورم را در نظر گرفت و در کنار آن سیاستهای متعددی برای کنترل تورم آغاز کرد شاهد کاهش تورم و افزایش قدرت خرید کارمندان در ٤ سال گذشته بودیم و وقتی تورم ۱۴.۸ درصد بود، ما ۲۰ درصد اضافه حقوق داشتیم، در سالی که تورم ۱۱.۳ بود، ۱۴.۳ افزایش حقوق داشتیم و در سالی که تورم ۶.۹ درصد داشتیم، ۱۲ درصد حقوق‌ها را افزایش دادیم و این موضوع توجه به کارمندان و مزدبگیران و رضایت آنها را بدنبال داشت. 

 

وی در پایان با بیان اینکه به نظر من، به عنوان مسئول امور اداری و نیروی انسانی دولت، در شرایط سختی اقتصادی، اصلی‌ترین سرمایه‌ای که صیانت از آن باید برای کشور مورد توجه قرار بگیرد، سرمایه انسانی کشور است، گفت: اگر سرمایه انسانی کشور که بخش قابل توجهی از سرمایه اجتماعی است را از دست بدهیم و آنان احساس کنند که دولت در سخت‌ترین کشور همدلی لازم را با آنان ندارد، قطعاً برنامه‌های کشور، خدمات قابل ارائه به مردم و سایر برنامه‌های توسعه به‌خوبی اجرا نمی‌شوند .

 

لذا دولت با عنایت به این موضوع، در بحث بودجه، تلاش کرد در حد توان خود به افزایش حقوق کارکنان دولت و نیروی انسانی اقدام کند و علی رغم اینکه افزایش بودجه عمومی حدود ١٢ درصد است افزایش حقوق کاکنان دولت به میزان ٢ درصد پیش بینی شد که بقول رییس جمهور محترم این در حد امکان دولت بالاترین رقم ممکن بود.

 

 

  • 14
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.7 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
پیام صابری،بیوگرافی پیام صابری،عکس‌های پیام صابری بیوگرافی زنده یاد پیام صابری، همسر زیبا بروفه + تصاویر

زمینه فعالیت: بازیگر ،کارگردان و چهره‌پرداز

تولد: ۱۳۵۲ خورشیدیتهران

مرگ: ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۷ (۴۵ سالگی) تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۳–۱۳۹۷

همسر:  زیبا بروفه

ادامه
زیبا بروفه,بیوگرافی زیبا بروفه,عکسهای زیبا بروفه بیوگرافی زیبا بروفه + عکس

نام کامل: زیبا بروفه

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۶/۲۹ 

محل تولد: تهران

محل زندگی: تهران، ایران

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل حقوق قضایی 

ادامه
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید