۰۹:۰۳ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۷۶۱۲
چهره ها در سینما و تلویزیون

چهار فیلم برتر جیمز کامرون

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران
خالق پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما امروز ۶۴ساله می‌شود.

جیمز کامرون در شهر کوچک کپوسکسینگ کانادا به‌دنیا آمد و در ۱۷سالگی با خانواده‌اش به کالیفرنیای امریکا مهاجرت کرد. رشته‌های فیزیک و انگلیسی را در کالج رها کرد راننده‌ی کامیون شد.

 

در همین دوران به موضوع جلوه‌های ویژه علاقه پیدا کرد و بعد از دیدن فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای» رانندگی کامیون را کنار گذاشت تا وارد صنعت سینما شود. بعد از خواندن کتاب «فیلمنامه» سید فیلد به این موضوع فکر کرد که می‌توان علم و هنر را به هم پیوند داد. با دو نفر از دوستانش یک فیلمنامه‌ی علمی‌تخیلی کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای با عنوان «Xenogenesis» نوشتند، پول جمع کردند، دوربین و لنز و استودیو اجاره کردند و نگاتیو خریدند تا فیلم را با فرمت ۳۵میلی‌متری بسازند. نیمی از روز اول وقت آن‌ها صرف این شد که سر دربیاورند که دوربین چطور کار می‌کند.

 

بعد از این تجربه دستیار تولید فیلم «دبیرستان راک‌اندرول» (۱۹۷۹) شد که نامش هم در تیتراژ نیامد، اما او فقط به‌دنبال آموختن فنون سینما بود. کمی بعد در یک استودیو به ساختن مدل‌های مینیاتوری مشغول شد و زمانی نگذشت که در فیلم «نبرد در ورای ستاره‌ها» (۱۹۸۰) مدیر هنری شد، و طراحی و کارگردانی جلوه‌های ویژه‌ی فیلم «فرار از نیویورک» (۱۹۸۱)، طراحی تولید «کهکشان وحشت» (۱۹۸۱) و مشاوره‌ی طراحی «اندروید» (۱۹۸۲) کارهای بعدی‌اش بودند.

 

در سال ۱۹۸۱ کامرون کارگردانی جلوه‌های ویژه‌ی فیلم «پیرانا ۲: تخم‌ریزی» را برعهده گرفت. کارگردان فیلم میلر دریک در پی اختلاف نظر با تهیه‌کننده اویدیو اسونیتیس، پروژه را رها کرد و اسونیتیس کارگردانی را به کامرون سپرد تا اولین کارگردانی سینمایی‌اش را تجربه کند. اما او هم چون به حرف تهیه‌کننده گوش نداد، اخراج شد، اما اسونیتیس از او خواست کنار کار باقی بماند و کمک کند. در جریان ساخت این فیلم کامرون مسموم شد و در حال بیماری کابوسی دید که در آن یک ربات قاتل از زمان آینده فرستاده شده تا او را بکشد! این کابوس به او ایده‌ی ساخت فیلم «نابودگر» (۱۹۸۴) را داد که بدل به نقطه‌ی عطفی در کارنامه‌اش شد.

 

کامرون فیلمنامه‌ی «نابودگر» را نوشت و تصمیم گرفت آن را به تهیه‌کننده‌ای بفروشد که بپذیرد خودش فیلمنامه‌اش را کارگردانی کند. بااین‌حال همه‌ی کمپانی‌هایی که با او کار می‌کردند، علاقه‌شان را به فیلمنامه ابراز می‌کردند، اما حاضر نبودند کارگردانی آن را به شخص بی‌تجربه‌ای چون او بسپارند.

 

گیل آن هرد، تهیه‌کننده‌ای که به‌تازگی کمپانی خودش را راه انداخته بود حاضر شد با کامرون کار کند. فیلمنامه را به قیمت یک دلار خرید و کارگردانی را به او سپرد. «نابودگر» که با بودجه‌ی اندک ۵/۶میلیون دلاری ساخته شد و در بسیاری از هزینه‌های آن صرفه‌جویی شد، بیش از ۷۸میلیون دلار فروخت تا آقای کارگردان و خانم تهیه‌کننده، قدم محکمی برداشته باشند. سال بعد کامرون که به‌تازگی و پس از شش سال از همسر اولش جدا شده بود، با گیل ازدواج کرد که این ازدواج هم چهار سال ادامه پیدا کرد.

 

کامرون تا به امروز کارگردانی ۷ فیلم بلند، دو مستند و یک سریال تلویزیونی را به‌عهده داشته و این فقط بخشی از کار اوست؛ او تهیه‌کنندگی ۲۸ فیلم و چهار سریال، نوشتن فیلمنامه برای ۱۹ فیلم و پنج سریال، تدوین هفت فیلم و بازی در سه فیلم و پنج سریال را هم در کارنامه دارد.

 

فروش فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده به بیش از ۶میلیارد دلار در جهان رسیده و همچنان دو رتبه‌ی اول جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما در اختیار اوست: «آواتار» (۲۰۰۹) و «تایتانیک» (۱۹۹۷) و هیچ‌کس غیر از او تا به امروز نتوانسته رکورد فروش خودش را بشکند.

 

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگرانجیمز کامرون، لئوناردو دیکاپریو و کیت وینسلت در پشت صحنه فیلم تایتانیک

 

مروری بر چهار فیلم برتر کامرون :

 

۴. ورطه (The Abyss) (۱۹۸۹)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

کامرون ایده‌ی این درام ماجراجویانه و علمی‌تخیلی را از دوره‌ی دبیرستان در ذهن داشت: کارکنان یک سکوی نفتی که در زیر آب با موجوداتی از جهان دیگر مواجه می‌شوند و همین ایده را بدل به فیلمنامه‌ی «ورطه» کرد. با توجه به این‌که بخش عمده‌ای از فیلم در زیر آب ساخته می‌شد و تکنولوژی امروز برای بازآفرینی این محیط به‌شکل دیجیتال وجود نداشت، هزینه‌ی تولید فیلم بسیار بالا رفت به‌طوری که با بودجه‌ی ۴۷میلیون دلاری بدل به یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های زمان خودش شد.

 

بخش عمده‌ای از فیلم در عمق ۱۲ متری آب فیلم‌برداری شد و برای ساختن دکور یک نیروگاه هسته‌ای ناتمام، از دو مخزن بزرگ ۲۸میلیون لیتری و ۵/۹میلیون لیتری استفاده شد که عوامل و بازیگران فیلم بخش عمده‌ای از زمان فیلم‌برداری را در این دو مخزن گذراندند. بااین‌حال فیلم ۹۰میلیون دلار فروخت تا کامرون همچنان بر مدار سوددهی در سینما باقی بماند. فیلم در چهار رشته‌ی فنی نامزد اسکار شد و جایزه‌ی جلوه‌های بصری را به‌دست آورد.

 

۳. بیگانه‌ها (Aliens) (۱۹۸۶)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

سومین فیلم جیمز کامرون که یک فیلم اکشن، ماجراجویانه و علمی‌تخیلی است، دنباله‌ی فیلم موفق «بیگانه» (۱۹۷۹) با کارگردانی ریدلی اسکات (https://fnws.ir/vz) است. کامرون نام این فیلم را «بیگانه‌ها» گذاشت و سیگورنی ویور را برای نقش اصلی «الن ریپلی» حفظ کرد. بااین‌حال عوامل فیلم او را جانشین ضعیفی برای اسکات می‌دانستند و موضعی خصمانه نسبت به او داشتند. کامرون حتی سعی کرد فیلم «نابودگر» را به آن‌ها نشان بدهد، اما اکثر آن‌ها حاضر به تماشای این فیلم نشدند. با وجود مشکلاتی از این دست که تولید را برای کامرون دشوار کرده بود، فیلم در گیشه و جوایز موفق ظاهر شد و در برابر بودجه‌ی ۱۸میلیون دلاری‌اش، فروشی ۱۳۱میلیون دلاری را ثبت کرد؛ نامزد هفت اسکار شد و جوایز جلوه‌های صوتی و جلوه‌های بصری را از آن خود کرد. حالا این فیلم در رتبه‌ی ۶۹ برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز قرار دارد.

 

۲. نابودگر ۲ (Terminator ۲) (۱۹۹۱)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

هفت سال پس از ساخته شدن «نابودگر» (۱۹۸۴) و با رفع مشکلات حقوقی، کامرون توانست دنباله‌ی آن را بسازد.آرنولد شوارتزنگر و لیندا همیلتون در نقش‌های خودشان در فیلم اول ظاهر شدند و رابرت پاتریک در نقش یک نابودگر پیشرفته‌تر به فیلم اضافه شد. این فیلم هم مثل «ورطه» در زمان خودش با بودجه‌ی ۱۰۰میلیون دلاری یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌ها لقب گرفت. بزرگ‌ترین چالش فیلم در جلوه‌های ویژه‌ای بود که خلق نابودگر جدید T-۱۰۰۰ می‌طلبید.

 

فیلم با فروش ۵۲۰میلیون دلاری در سینماهای جهان پرفروش‌ترین فیلم سال شد. «ترمیناتور ۲» در اسکار هم در شش رشته‌ی فنی نامزد شد و چهار جایزه را به خود اختصاص داد. این فیلم اکشن و علمی‌تخیلی هم حالا در رتبه‌ی ۴۲ برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز ایستاده است.

 

۱. آواتار (Avatar) (۲۰۰۹)‎

فیلم های جیمز کامرون,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان با فروشی نزدیک به ۲میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار، هفتمین و تازه‌ترین کارگردانی جیمز کامرون است که حالا البته ۹ سال از تولید آن می‌گذرد. کامرون با این فیلم رکورد خودش را که مربوط به فروش فیلم «تایتانیک» (۱۹۹۷) بود شکست. «تایتانیک» که با فروشی نزدیک به ۲میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار، ۱۲ سال بر جدول فروش سینمای جهان سلطه‌ای دور از دسترس داشت، فقط از جانب خالق خودش تهدید شد و به رتبه‌ی دوم سقوط کرد. اگرچه در چهار سال اخیر دو فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو برمی‌خیزد» (۲۰۱۵) و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» (۲۰۱۸) با قیمت‌های جدید بلیت سینما از مرز فروش ۲میلیارد دلار گذشته‌اند، اما هنوز هیچ فیلم دیگری نتوانسته به‌جز «آواتار» از «تایتانیک» عبور کند.

 

کامرون که پس از «تایتانیک» فیلمی نساخته بود، با بودجه‌ای بالغ‌بر ۳۰۰میلیون دلار «آواتار» را ساخت تا در این فیلم اکشن، ماجراجویانه و فانتزی، داستانی را در سال ۲۱۵۴ روایت کند؛ زمانی که اهالی زمین در تدارک حمله به سیاره‌ی «پندورا» هستند و «ناوی‌ها» ساکنان این سیاره در معرض انقراض‌اند. فیلم در ۹ رشته نامزد اسکار شد که کامرون در سه نامزدی سهیم بود: بهترین فیلم، کارگردانی و تدوین. همان سه جایزه‌ای که برای «تایتانیک» به‌دست آورده بود، ولی این بار دستش از مجسمه‌ی اسکار کوتاه ماند، اگرچه فیلم سه جایزه‌ی فنی گرفت. از لطایف روزگار بود که کامرون، هر سه اسکار را به فیلم «مهلکه» ساخته‌ی کاترین بیگلو همسر سومش باخت که در سال ۱۹۹۱ پس از دو سال زندگی مشترک از او جدا شده بود.

 

یاسین محمدی

 

fil​mnetnews.‎​com
  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳   لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت"    

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید