۱۱:۰۵ - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۸۵۹۱
چهره ها در سینما و تلویزیون

کامران تفتی مطرح کرد؛

خوانندگی و اجرا برایم زیرمجموعه جهان بازیگری است/ به دنبال تکرار کاراکترهای نعمت‌الله در سینما هستم

کامران تفتی,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران
کامران تفتی با بیان اینکه اگر شرایطش پیش بیاید کاراکترهایی که در همکاری با سعید نعمت‌الله بازی کرده را در سینما نیز تکرار می‌کند، گفت: سعی می‌کنم در تلویزیون کاراکترهایی را کار کنم که متفاوت از کارهای قبلی باشد.

به گزارش ایلنا، کامران تفتی، بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر است بیشتر مردم او را با مجموعه‌های تلویزیونی همچون «زیر هشت»، «میکائیل» و «دیوار» که فیلمنامه آنها توسط سعید نعمت‌الله نگاشته شده، می‌شناسند، امسال یکی از پرکارترین سال‌های کاری خود را سپری می‌کند. او علاوه بر بازی در دو مجموعه «برادر جان» و «از یادها رفته»، اجرای دو برنامه تلویزیونی «وقتشه» و «دل‌صدا» را نیز برعهده دارد. تفتی در مجموعه «برادر جان» ایفاگر نقش حنیف برادر ناتنی حسام منظور (چاوش) بوده و در مجموعه «از یادها رفته» ایفای نقش شخصیت مرموز و رازدار حسین یاری (خسرو مهرگان) را برعهده دارد. با این بازیگر درباره ایفای نقش‌های متفاوت و اجرای برنامه‌های مختلف به گپ و گفتی دوستانه پرداختیم.

 

وقتی به کارنامه کاری شما نگاه می‌کنیم، بیشتر عهده‌دار ایفای نقش آدم‌های عاصی از شرایط و وضعیت دیده می‌شوید. در قبول پیشنهاد‌های مختلف بازیگری تا چه اندازه تیپ و شخصیت بودن نقش برایتان حائز اهمیت است و چه کارهایی برای رسیدن به نقش‌ها انجام می‌دهید؟

اصولا انتخابم و آن چیزی که دوست دارم کاراکتر بوده و از رفتن به سمت تیپ پرهیز می‌کنم. در واقع اگر هم قرار است تیپی را بازی کنم، تیپ کاراکتر بوده که به نوعی حالم را خوب کرده و دوست دارم که در آن فضا فعالیت کنم.

 

درباره نحوه رسیدن به نقش‌های مختلف نیز باید بگویم، واقعیت این است که اصولا از ما به ازاهای بیرونی برای رسیدن به کاراکتر و بازی کردن نقش‌ها استفاده می‌کنم. به طور کلی این نقش‌ها یک‌سری رفتارهای عمومی در جامعه و یک‌سری رفتارهای شخصی انسانی دارند. رفتارهای شخصی انسانی آنها را بر اساس تجربه و تقریبا ۵۰، ۶۰ کاراکتر خاکستری که تا به حال بازی کرده‌ام، به دست می‌آورم ولی رفتارهای عمومی آن چیزی است که در جامعه موجود بوده و ما به ازای بیرونی دارد. با این کار سعی می‌کنم وقتی تماشاگر کاراکتر مورد نظر را نگاه می‌کند، واقعی باشد و آن را باور کند.

 

این موضوع، مسئله مهمی برای من بوده و به همین دلیل هم کاراکتر و تیپ کاراکتر را انتخاب می‌کنم چراکه درصد واقعیت در این کاراکترها به شدت تعیین کننده است. وقتی شما یک رفتار واقعی برای کاراکتر انتخاب می‌کنید، آن کاراکتر زنده می‌شود و مردم با آن ارتباط درست‌تری می‌گیرند. در نهایت باید بگویم که رمز آنها واقعیت است و من هم تمام تلاشم را می‌کنم که واقعی باشند.

 

باتوجه به سابقه ایفای نقش‌های متعدد در تلویزیون همیشه انتظار بوده تا شما را در سینما هم پررنگ‌تر از همیشه ببینیم ولی انگار هنوز آن اتفاقی که باید، برای شما در سینما ایجاد نشده است. دلیل این موضوع به علاقه شخصی به تلویزیون مرتبط بوده یا مسئله دیگری مطرح است؟

شرایط سینما با تلویزیون متفاوت بوده و برای من هنوز اتفاق نیفتاده است. یعنی تا به حال فیلمنامه‌ای به من پیشنهاد نشده که بتوانم میزان قابل توجهی در آن فعالیت کنم و بگویم که حال این کاراکتر قابلیت این را دارد که در سینما شرایط خوبی برایش فراهم شود. به همین دلیل بین کارنامه کاراکترهایی که در تلویزیون کار کردم با کارنامه کاراکترها در سینما، فاصله است.

 

خط قصه‌ای و کاراکتری که ما با سعید نعمت‌الله از زیر هشت، میکائیل، دیوار آغاز کردیم، به نظرم با شخصیت حنیف در سریال برادر جان به تبلورش می‌رسد و به نوعی می‌توان گفت که حنیف «برادر جان» نقطه تکامل این کاراکترهاست. بر همین اساس امیدوارم، اگر شرایطش پیش بیاید این کاراکترها را در سینما هم تکرار کنم ولی اگر هم این اتفاق نیفتد، سعی می‌کنم فعلا و حالا حالاها در تلویزیون و دیگر انتخاب‌هایم، کاراکترهایی را کار کنم که مقداری با این جنس از کاراکترهایی که بازی کردم و خدا را شکر مورد قبول مردم افتاده است، فاصله داشته باشند.

 

شخصیت حنیف در مجموعه برادر جان به طور علنی اعلام می‌کند که چاوش بد است ولی من طرف او هستم. یک کاراکتر چه مسیری را طی می‌کند که انسانیت را کنار گذاشته و به خاطر مناسبات دیگری طرف مقابل حق می‌ایستد؟

حرف وفا و زندگی آدم‌هاست. حنیف یک مانیفستی دارد که بر اساس آن می‌گوید، یتیم‌داری فقط اشکشو پاک کردن نیست، فقط لباس خریدن نیست، باید بهش اعتماد به نفس بدی، بهش جون زندگی بدی. چاوش برای حنیف این کارها را انجام داده است. برای حنیفی که پدرش برای این خانواده سوخته و جزغاله شده و این بچه از بچگی زیر دست و پای این آدم، خواهر بزرگترش و برادری همسن بزرگ شده و با آنها جلو آمده و خودش، زندگی، نفسش و هر آن چیزی که دارد را وامدار این برادر و خانواده او می‌داند.

 

به همین دلیل وفا دارد و وفاداریش نسبت به این آدم چه درست و چه غلط، تا اینجایی که قصه را دیدیم، صرف ۱۰۰ درصد وفاداری است. اینکه جلوتر چه اتفاقی می‌افتد را نمی‌توانم بگویم ولی حنیف کاراکتر فرمانبرداریست که به شدت معتقد بوده برادر تحت هر شرایطی باید پشت برادرش بایستد.

 

علاوه بر مجموعه برادر جان، در مجموعه از یادها رفته نیز ایفاگر نقشی هستید که تا اینجای کار کمی متفاوت از نقش‌های دیگرتان به نظر می‌آید. چقدر برایتان مهم است که نقش‌های متفاوت در ژانر‌های مختلف همچون کمدی را ایفا کنید؟

مسلما هر بازیگری دوست دارد بلا استثنا تمام ژانرها را ایفا کند و من هم از این قاعده مستثنا نبوده و دوست دارم که نقش‌های متفاوتی را کار کنم. البته خیلی سخت و خیلی با وسواس سمت کمدی می‌روم. چون جز علاقه‌هایم نیست و خیلی معتقدم که کمدی خیلی باید کمدی باشد که دلم را ببرد و برای انجام آن بروم ولی بقیه کاراکترها و شرایط متفاوت کاراکترها را دوست دارم تجربه کنم. فرقی هم برایم نمی‌کند که کدام مدیوم باشد. تمام تلاشم را می‌کنم که در آن نقش‌ها کار خود را انجام دهم تا مورد قبول مردم قرار گیرد.

 

 چند سال قبل در برنامه‌ای اعلام کردید که هیچوقت مجری نمی‌شوید، ولی در حال حاضر اجرای دو برنامه وقتشه و دل‌صدا را برعهده گرفتید. چه فاکتورهایی در برنامه‌ها سبب می‌شود تا اجرای آنها را بپذیرید؟

همه اینها برای من زیر مجموعه جهان بازیگری است. به همین دلیل قبول کردم خواننده باشم و اجرا کنم. زبان بدن و زبانی که برای اجرا کردن اتخاذ می‌کنم، خود کامران تفتی که شاید فارغ از کاراکترهایی که در حال خلق و بازی کردن آنها بوده، روی صندلی اجرا نشسته است؛ همه جذابیت‌هایی است که برایم جهان اجرا را جهان نزدیک‌تری می‌کند. به همین دلیل سعی می‌کنم که در آن صندلی جا شوم.

 

برایم خیلی اهمیت دارد که بتوانم زیر مجموعه‌های جهان بازیگری را تجربه کنم. اجرا هم برای من دور از بازیگری نیست، در راستای بازیگری است. خوانندگی، دوبله و رادیو هم در راستای بازیگری است و سعی می‌کنم که روز به روز تجربه‌ام را بیشتر کنم که بتوانم بازیگر کامل‌تری شوم.

 

 

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 24 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳   لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت"    

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید