۱۰:۱۶ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۸۰۰۴
موبایل و تبلت

تلفن‌های همراه توقیفی چگونه در بازار عرضه شد

بازار موبایل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

«تلفن‌های همراه توقیفی به‌صورت محدود وارد بازار شده است.» این خبری است که  در رسانه‌ها بازتاب داشته است. در پی رسانه‌ای شدن این خبر، «ایران» به سراغ مسئولان و فعالان بازار تلفن همراه رفت تا صحت و سقم این خبر را جویا شود و اینکه در صورت صحت خبر، آیا بر کاهش قیمت تلفن همراه در بازار تأثیر گذاشته است.

 

فروش با ارز نیمایی

چندماه پیش تعدادی از واردکنندگان، تلفن همراه را با ارز ۴۲۰۰ تومان خریداری کرده و با قیمت روز ارز به بازار عرضه کردند. این تخلف را وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آشکار کرد به طوری که با افشای لیست واردکنندگانی که تلفن همراه را با ارز دولتی وارد و با ارز آزاد آنها را در بازار به فروش رساندند نهادهای نظارتی وارد عمل شده و ضمن بازداشت مدیران شرکت‌ها، تلفن همراه وارداتی را توقیف کردند.

 

طبق اعلام وزیر ارتباطات قرار بود بیش از ۶۰۰ هزار تلفن همراه توقیفی با ارز دولتی وارد بازار شود اما از آنجایی که باید به پرونده متخلفان از سوی دستگاه قضا رسیدگی می‌شد، به‌همین دلیل این میزان تلفن همراه به مدت چند ماه در انبار گمرک ماند تا اینکه به تازگی خبر رسید که تلفن همراه متخلفانی که به پرونده آنها رسیدگی شده، وارد بازار شده است. سعید احمد خانی، رئیس روابط عمومی سازمان گمرک با تأیید این خبر به «ایران» گفت: تا آنجایی که اطلاع دارم به پرونده چند از تن متخلفان تلفن همراه رسیدگی شده به‌همین دلیل تلفن همراه آنها که در گمرک بود، ترخیص شده است.

 

وی در پاسخ به این سؤال که چه تعداد تلفن همراه از گمرک ترخیص شده است، گفت: از تعداد آن اطلاعی ندارم و باید از بخش انبار استعلام کنیم که با توجه به پایان سال این کار کمی وقت گیر خواهد بود. مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی نیز با تأیید اینکه تعداد محدودی از تلفن همراه توقیف شده وارد بازار شده است، گفت: با توجه به دونرخی شدن قیمت ارز قرار بود که تلفن همراه توقیف شده که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری شده است، با ارز نیمایی وارد بازار شود و مابه التفاوت آن نیز به حساب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان واریز شود. محبی افزود: از تعداد تلفن همراهی که با ارز نیمایی وارد بازار شده است، اطلاع ندارم.

 

افشار فروتن لاریجانی، رئیس انجمن فروشندگان موبایل و سیم‌کارت نیز با تأیید اینکه تعدادی تلفن همراه توقیفی آیفون ترخیص شده است، گفت: تا آنجایی که می‌دانم این تلفن های همراه در یک مرکز خرید و فروش تلفن همراه در مرکز تهران با کارت ملی به خریداران عرضه می‌شود. 

 

فروتن لاریجانی افزود: از تعداد تلفن همراه ترخیص شده توقیفی اطلاع ندارم اما به‌صورت عمده به فروش نمی‌رسد به همین دلیل فروشندگان نمی‌توانند این نوع تلفن همراه را خریداری کنند و تنها مصرف‌کننده می‌تواند با ارائه کارت ملی خود به این مرکز مراجعه کرده و تلفن همراه را خریداری کند. وی در پاسخ به این سؤال که آیا ترخیص این تعداد آیفون تغییری در قیمت این کالا گذاشته است، گفت: تغییر محسوسی در کاهش قیمت آیفون در بازار ایجاد نشده است و تنها شاهد کاهش قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی در  این برند بوده‌ایم که با توجه به بالا بودن قیمت آن عدد زیادی نیست.

 

گفتنی است برای دریافت اطلاعات موثق‌تر ما را به ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی ارجاع دادند که متأسفانه ایشان پاسخگو نبودند و هر بار با بیان اینکه در جلسه است، حاضر به گفت‌و‌گو نشد.

 

عرضه به مشتریان خاص

بعد از پاسخ مطلعان در زمینه ورود تلفن همراه توقیفی به سراغ برخی از فعالان تلفن همراه رفتیم تا ببینیم از این عرضه تلفن همراه توقیفی در بازار مطلع هستند، چرا که گفته می‌شود تلفن همراه توقیفی که چراغ خاموش وارد بازار شده از نوع آیفون بوده و با اینکه با ارز نیمایی و یک تا دو میلیون زیر قیمت بازار به برخی از فروشندگان فروخته شده اما آنها با قیمت روز این گوشی‌ها را در بازار به فروش رسانده‌اند.

 

محسن بهنامی یکی از فعالان بازار با بیان اینکه هیچ تلفن همراهی به دست فروشندگان نرسیده، گفت: اگر به بخشی از پرونده‌های متخلفان تلفن همراه رسیدگی شده و تلفن همراه توقیفی را با ارز نیمایی وارد بازار کرده‌اند، قطعاً به دست افراد خاص که خودی هستند، رسیده است.

 

این فعال بازار با بیان اینکه اگر تلفن همراهی که در گمرک است وارد بازار شود، به طور حتم قیمت را تا حدی می‌شکند و تلفن همراه ارزانتر می‌شود، گفت: ولی اگر نگاهی به بازار تلفن همراه و قیمت‌های این کالا بیندازیم متوجه می‌شویم که کالایی (حتی تلفن همراه توقیفی) به بازار تزریق نشده است وگرنه قیمت‌ها این همه بالا نبود. به‌عنوان مثال اگر فقط ۶ هزار تلفن همراه به بازار وارد می‌شد، در کاهش قیمت تلفن همراه تأثیر می‌گذاشت ولی این اتفاق نیفتاده است اگر هم برخی محموله‌های توقیفی ترخیص شده، به بازار اصلی نرسیده است. وی با بیان اینکه من به‌عنوان فعال تلفن همراه حتی یک دستگاه هم ندیده‌ام که خریداری کنم، گفت: تا آنجایی هم که اطلاع دارم همکاران ما هم از این نوع تلفن همراه توقیفی خریداری نکرده‌اند.

 

این فعال بازار افزود: البته خبر دارم سه شرکت تلفن همراه را با ارز نیمایی وارد بازار کرده و با کارت ملی می‌فروشند. علی سیاوشی دیگر فعال تلفن همراه نیز گفت: اگر تلفن همراه توقیفی هم به بازار عرضه شده باشد خیلی محسوس نبوده و تغییری در قیمت‌های بازار ایجاد نکرده است. این فعال افزود: شنیده‌ام برخی از فروشندگان تلفن همراه برند آیفون را با ارز نیمایی خریداری کرده و با قیمت روز در بازار فروخته‌اند. بنابراین عملاً تعدادی با خرید تلفن همراه به ارز نیمایی سود کرده‌اند و در این میان باز مصرف‌کننده متضرر شده است این در حالی است که قرار بود تلفن همراه با قیمت پایین‌تر به دست مصرف‌کننده برسد ولی در عمل این اتفاق نیفتاد و باز فقط تعدادی خاصی سود کردند.

 

مردم در انتظار کاهش قیمت تلفن همراه بودند و فکر می‌کردند با تزریق تلفن همراه توقیفی می‌توانند تلفن همراه را ارزانتر خریداری کنند. نیلوفر کریمی یکی دیگر از فروشندگان تلفن همراه نیز گفت: از ورود تلفن همراه توقیف شده به بازار اطلاعی ندارم و ما به‌عنوان فروشنده این نوع کالا به دستمان نرسیده است. اگر هم درست باشد تعداد محدودی بوده و تعداد کم تغییری در قیمت بازار ایجاد نمی‌ کند.

 

وی افزود: ولی از آنجایی که تعداد محدود است احتمالاً افراد خاصی نیز آنها را خریداری می‌کنند و به دست همه نمی‌رسد چون مردم عادی به‌صورت عموم نمی‌توانند آیفون بخرند الان قیمت این مدل تلفن همراه ۸ تا ۱۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

 

سوسن صادقی

 

 

  • 16
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 18 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید