۱۱:۴۴ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۶۵۳۴
موبایل و تبلت

با Sailfish OS جایگزین جدید هواوی برای اندروید آشنا شوید

Sailfish OS,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت
جدیدترین گزینه‌ی هواوی برای جایگزینی اندروید، Aurora OS، نسخه‌ی روسی Sailfish OS است؛ اما، تاریخچه‌ی این سیستم‌عامل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

با وجود اینکه براساس گزارش‌ها، هواوی با همکاری سایز گوشی‌سازهای چینی در حال کارروی سیستم‌عاملاختصاصی خود با نام HongMeng OS است، این احتمال وجود دارد که شرکت چینی جایگزین دیگری را برایاندروید در نظر بگیرد. براساس گزارش‌ها، این جایگزین، Aurora OS نام دارد و سیستم‌عاملی روسی است که بر پایه‌ی Sailfish OS توسعه داده شده است.

شنیده‌ها حاکی از این است که گو پینگ، مدیرعامل دوره‌ای هواوی در گفت‌وگو با کنستانتین نوسکوف، وزیر توسعه‌ی دیجیتال، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه، از احتمال استفاده‌ی این شرکت از Sailfish OS روی دستگاه‌های هواوی سخن گفته است. براساس اطلاعاتی که از این نشست منتشر شده است، هواوی هم‌اکنون در حال آزمایش Aurora OS، نسخه‌ی روسی Sailfish OS، روی دستگاه‌های خود است.

براساس گزارش مذکور، پینگ از احتمال انتقال بخشی از روند تولید تراشه و دستگاه‌های هواوی به روسیه نیز سخن گفته است. با وجود این، اپراتور Rostelcom که حاصل همکاری هواوی و دولت روسیه است، ضمن ابراز تمایل به همکاری با توسعه‌دهندگان شرکت‌های ارتباطات سیار، از اظهارنظر در خصوص اخبار فوق خودداری کرده است. این احتمال وجود دارد که گریگوری برزکین، یکی از سرمایه‌گذاران Rostelcom و صاحب پروژه‌ی Aurora OS در تلاش برای جلب نظر هواوی برای استفاده از سیستم‌عامل یادشده باشد. استفاده از سیستم‌عامل Aurora که مبتنی بر سیستم‌عامل لینوکسی Sailfish است می‌تواند برای هواوی فواید بسیاری داشته باشد. در ادامه به چیستی Sailfish OS، تاریخچه و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

Sailfish OS,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

Sailfish OS چیست؟

سیستم‌عامل سیل‌فیش اصالتا فنلاندی است و ریشه در شاهکار شرکت نوکیا، Meego دارد. نوکیا سیستم‌عامل لینوکسی میگو را در نوکیا N9 به کار برد و پس از آن با تغییر مدیریت و سیاست‌های شرکت به کلی آن را کنار گذاشت و تیم توسعه‌ی آن را برکنار کرد. از دلایلی که در آن زمان برای این اقدام عنوان می‌شد، روی کار آمدن مدیران اسبق مایکروسافت و خصومت همیشگی ویندوز و لینوکس بود.

Sailfish OS,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

در هرحال، شرکت فنلاندی دیگری به نام Jolla، با تلفظ محلی یولا، اقدام به سرمایه‌گذاری در توسعه‌ی میگو کرد و مهندسان برکنار شده‌ی نوکیا را به خدمت گرفت تا از ظرفیت‌های بی‌انتهای این سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس استفاده کند و با ترکیب آن با پروژه‌ی لینوکسی Mer، سیستم‌عامل متن‌باز سیل‌فیش را خلق کنند. معنی یولا در زبان فنلاندی «قایق نجات» است و این شرکت به‌واقع توانست میگو را از مرگ حتمی نظیر آن‌چه که بر سیستم‌عامل سیمبین آمد نجات دهد. یولا که از سال ۲۰۱۱ شروع به کار کرد و هم‌اکنون در کشورهای فنلاند، سوئد و ژاپن واحدهای تحقیقات و توسعه دارد.

Meego چیست؟

نوکیا در سال ۲۰۰۵ سیستم‌عاملی لینوکسی را به نام OS2005 توسعه داد که در تبلت نوکیا ۷۷۰ مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم‌عامل در سال ۲۰۰۹، به (Maemo (version 5 تغییر نام داد و در نوکیا N900 استفاده شد. اتحاد مقطعی نوکیا و اینتل و تلفیق میمو و Moblin (یک پروژه‌ی لینوکسی دیگر) سیستم‌عامل میگو را در سال ۲۰۱۰ به‌وجود آورد. همان سال نوکیا اعلام کرد که نوکیا N8 آخرین گوشی پرچمداری خواهد بود که با سیستم‌عامل سیمبین معرفی می‌شود و گوشی‌های آتی سری N بر پایه‌ی میگو خواهند بود؛ اما در سال ۲۰۱۱ به طرز غیرمنتظره‌ای پروژه‌ی میگو به‌رغم داشتن ظرفیت‌های فراوان منحل شد تا با توافق اینتل، نوکیا ۹ تنها دستگاهی باشد که با سیستم‌عامل میگو روانه‌ی بازار شد.

توسعه‌دهندگان میگو توسط یولا جذب شدند تا با ترکیب دو پروژه‌ی لینوکسی Mer و Meego سیستم‌عامل جدیدی را طراحی کنند؛ مهندسین سابق نوکیا که در آن زمان با دریافت ۲۵هزار یورو از کار برکنار شدند، امکان استفاده از پتنت‌های مربوط‌به میگو را در سیل‌فیش نداشتند و نمی‌توانستند همان رابط کاربری موسوم به Harmattan را در سیل‌فیش پیاده‌سازی کنند. با وجود این، با الهام گرفتن رابط از کاربری مبتنی بر ژست حرکتی نوکیا، رابط کاربری جدیدی را با استفاده از Qt ،QML ،HTML5 و ++C برای جولا طراحی کردند.

Sailfish OS,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

سیل‌فیش تنها در سه دستگاه نه‌چندان معروف Jala Accione، Jala Accione P و تبلت INOI T8 به‌صورت پیش‌فرض نصب شد؛ اما امکان نصب آن به‌طور رسمی روی سونی اکسپریا X، اکسپریا XA2، اکسپریا XA2 پلاس،XA2 اولترا و Gemini PDA و به‌طور غیررسمی روی بسیاری از دستگاه‌ها فراهم شد. این سیستم‌عامل در حال حاضر به نسخه‌ی سوم رسیده و از بلوغ کافی برخوردار است و در عین استقلال از اندروید، از اکثر قابلیت‌های آن مانند Data Encription و OTG و حتی نصب اپلیکیشن‌های APK پشتیبانی می‌کند و در عین حال از امنیتبالایی نیز برخوردار است.

Aurora OS با Sailfish OS چه ارتباطی دارد؟

Aurora یک کپی یا به‌عبارت دقیق‌تر یک fork از سیل‌فیش است. اپراتور روسی Rostelecom از چهار ماه پیش با شروع کار روی این سیستم‌عامل نام روسی Aurora را به آن داد تا تمام سیستم‌های اداری و دولتی روسیه را تا سال ۲۰۲۱ به آن مجهز کند. شاید بهتر باشد ٰبرای درک بهتر ارتباط این دو سیستم‌‌عامل می‌توانیم نگاهی به ارتباط اندروید و گوگل داشته باشیم.

Sailfish OS,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

در اندروید، AOSP (مخفف پروژه‌ی متن‌باز اندروید) به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا هرکدام نسخه یا فورک خود را از آن داشته باشند. گوگل همین کار را کرده و مجموعه‌ی اپلیکیشن‌های خود شامل جیمیل، گوگل Docs، مپس، درایو، کلندر، گوگل پلی، موزیک و گوگل پلی موزیک و... را به آن اضافه کرده است. هیچ‌یک از این اپلیکیشن‌ها بخشی از AOSP محسوب نمی‌شوند؛ بلکه در حقیقت شخصی‌سازی گوگل از اندروید به شمار می‌آیند. توسعه‌دهنده‌ی دیگری، مثلا هواوی، می‌تواند از AOSP استفاده کرده و مجموعه ویژگی‌ها و اپلیکیشن‌های خود را به آن اضافه کند. درواقع، شرکت‌هایی مثل هواوی و شیائومی در چین نسخه‌ای از اندروید را ارائه می‌دهند که فاقد هرگونه اپلیکیشن گوگل هستند و جایگزین‌های چینی در آن‌ها به‌صورت پیش‌فرض نصب هستند.

در خصوص Aurora، همان‌طور که گفته شد با یک فورک از سیستم‌عامل فنلاندی سیل‌فیش روبه‌رو هستیم. از آن‌جایی که فنلاند و روسیه دو کشور مجزا با مجموعه نیاز‌های مختلف در سیستم‌عامل موبایل هستند، برخی ویژگی‌ها بین سیل‌فیش و Aurora بدون تغییر مانده و برخی موارد دست‌خوش تغییر شده‌اند. چنان‌چه روسیه از متن‌باز بودن سیل‌فیش بهره نمی‌برد و نسخه‌ی خود را ارائه نمی‌داد مجبور بود براساس قوانین به شرکت فنلاندی احترام گذاشته و سیل‌فیش را با همان نام و همان اپلیکیشن‌های پیش‌فرض به‌صورت دست‌نخورده مورد استفاده قرار دهد. در عوض، نسخه‌های فورک شده این اجازه را به توسعه‌دهندگان می‌دهند که سیستم‌عامل را به سلیقه و تناسب نیاز خود شخصی‌سازی کنند. بنابراین، Aurora OS همان سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس سیل‌‌فیش است که از تمامی قابلیت‌های آن پشتیبانی می‌کند و در عین استقلال از اندروید به‌دلیل هسته‌ی مشترک با اندروید (یعنی لینوکس) از تمامی قابلیت‌های آن از جمله اپلیکیشن‌ها پشتیبانی می‌کند.

Sailfish OS,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

هواوی که تحت فشارهای دولت آمریکا و قطع روابط با گوگل به‌شدت به‌دنبال انتخاب سیستم‌عامل جایگزین برای گوشی‌های آینده‌ی خود است. علاوه‌بر توسعه‌ی سیستم‌عامل مبتنی بر اندروید HongMeng مذاکره برای به‌کارگیری Aurora OS را نیز آغار کرده است. هواوی در حال حاضر اپ استور اختصاصی خود با نام AppGallery را نیز دارد. با وجود این، گزارش‌ها از مذاکره‌ی هواوی با Aptoid برای جایگزینی پلی استور خبر می‌دهند. از سوی دیگر باتوجه‌به اینکه Aurora توسط دولت روسیه توسعه داده شده است برخی تحلیل‌گران نگرانی‌های امنیتی را در خصوص آن مطرح کرده‌اند و اتحاد چین و روسیه را چندان به نفع کاربران و داده‌های آن‌ها نمی‌دانند؛ هرچند که سیل‌فیش به خودی خود کاملا ایمن بوده و از هیچ داده‌ای بدون اجازه‌ی کاربر استفاده نمی‌کند. باید دید درنهایت کدام سیستم‌عامل از لحاظ امنیت و اجرا توجه مقامات هواوی را به خود جلب خواهد کرد و به‌عنوان سیستم‌عامل جایگزین در گوشی‌های این شرکت استفاده خواهد شد.

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید