۱۰:۲۱ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۱۵۷
خارج از گود فوتبال

چطور يك رييس‌جمهور تاريخ فوتبال كشورش را دگرگون كرد

فريادهای ماندلا برای قهرمانی در شادترين روزهای پس از انقلاب

اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها
براي كليو باركر پيروزي در بازي افتتاحيه جام ملت‌هاي آفريقاي ۱۹۹۶ مقابل كامرون بسيار تسكين‌بخش بود.

او شش ماه قبل ديده بود كه جوئل استرانسكي چطور تيم راگبي كشورش را در اليزابت پارك به قهرماني جهان رساند. كليو باركر سرمربي بافانا بافانا (لقب آفريقاي جنوبي)، قهرماني تيم ملي راگبي آفريقاي جنوبي در خانه را يك فشار مضاعف براي تيمش مي‌دانست. اين فشار واقعا وجود داشت. صحبت همه از اين بود كه آيا تيم ملي فوتبال هم مي‌تواند چنين كاري را تكرار كند و در خانه قهرمان شود؟ باركر مدام در اين فكرها بود كه در يك آخر هفته، سوزي، دختر هشت‌ساله‌اش او را صدا زد و گفت: «نلسون پشت خط است.

او مي‌گويد مي‌خواهد با تو صحبت كند.» در طول ماه‌هاي بعد نلسون ماندلا به صورت منظم با سرمربي تيم ملي فوتبال صحبت مي‌كرد و گهگداري به جلسات تمريني بافانا بافانا سر مي‌زد. او داستان‌هاي الهام‌بخشش را براي بازيكنان تعريف مي‌كرد و كشور را آماده برگزاري جام ملت‌هاي آفريقا مي‌كرد. نسلون ماندلاي بزرگ، با بازيكنان قاطي شده بود و درباره خانواده‌هاي‌شان با آنها گپ مي‌زد. او گاهي اوقات نوه‌هايش را هم با خود به هتل مي‌آورد و بازيكنان از اين اتفاقات بسيار مشعوف بودند. اما باركر مي‌ترسيد كه اين موضوع روي تيمش فشار بياورد. ماندلا به بازيكنان از اثرات قهرماني تيم ملي راگبي روي مردم كشور و تاثيرش بر اتحاد آفريقاي جنوبي مي‌گفت. او تمام كشور را متحد كرده بود تا به تيم ملي انرژي مثبت بدهند و مسابقات به بهترين نحو برگزار شود.

در سخنراني افتتاحيه بازي‌ها، نلسون ماندلا در جمع هواداران و مسوولان كشورها گفت: «آفريقا در حال حركت رو به جلو است. كامرون در جام جهاني ۱۹۹۰ موفق شد تا يك‌چهارم نهايي بالا برود. در جام جهاني ۹۴ امريكا، نيجريه موفق شد به جمع شانزده تيم برتر جهان راه پيدا كند. سه هفته پيش از شروع همين مسابقات، جوج وه‌آ از ليبريا موفق شد به بالاترين درجه فوتبال جهان برسد و برنده توپ طلا بشود. وه‌آ به عنوان بهترين بازيكن جهان براي تيم ملي كشورش هزينه پروازها، هتل، آماده‌سازي و البته گل‌هاي زيادي به ارمغان آورده است.»

او در همان ورزشگاهي سخنراني مي‌كرد كه اولين تجمع بزرگ مردم آفريقاي جنوبي بعد از آزادي او آنجا شكل گرفته بود؛ ورزشگاه ساكر سيتي. پيوند ماندلا و ورزش ناگسستني به نظر مي‌رسيد. او هميشه به خوبي مي‌توانست با استفاده از ورزش و به خصوص فوتبال، كشورش را به مردم دنيا نشان بدهد.

فرداي سخنراني ماندلا در روز دوم مسابقات، عبدي پله، ستاره غنايي باشگاه مارسي كه سه سال قبل با اين تيم ليگ قهرمانان اروپا را فتح كرده بود به تيم ملي غنا كمك كرد تا ساحل عاج را در پورت اليزابت از پيش رو بردارند. با وجود پيروزي سه بر صفر آفريقاي جنوبي در بازي اول، اين تيم مشكلات زيادي هم داشت. بازيكنان اصلي تيم در ماه‌هاي منتهي به شروع جام ملت‌هاي آفريقا مصدوم بودند و باركر شبانه‌روز جوياي حال آنان بود. لوكاس رادبه، از مهم‌ترين بازيكنان تيم بود كه در ليدزيونايتد بازي مي‌كرد و دچار مصدوميت زانو شده بود. باركر با پزشكان و مديران ليدز در حال مذاكره بود تا از او استفاده نكنند و او بتواند به اين بازي‌ها برسد. فيل ماسينگا، ديگر ستاره آفريقاي جنوبي بود كه در ليدز توپ مي‌زد و به خاطر فشردگي بازي‌ها در انگليس بيم آن مي‌رفت آمادگي كامل نداشته باشد.

مارك ويليامز ستاره ولورهمپتون هم فقط چند هفته مانده به مسابقات آماده بازي شده بود و استرس زيادي وجود داشت كه نتواند به دوران اوجش بازگردد. اما همه اتفاقات خوب دست به دست هم دادند و اين ستاره‌ها به مسابقات رسيدند. در بازي اول، بافانا بافانا با سه گل كامرون را از پيش رو برداشت و فشار شديدي كه روي تيم بود برداشته شد. در اين ديدار ماسينگا، ويليامز و موشئو گل‌هاي آفريقاي جنوبي را به ثمر رساندند. كشور غرق در شور و نشاط شده بود. در بازي دوم مقابل آنگولا، با گل‌زني ويليامز دومين پيروزي آفريقاي جنوبي به دست آمد و صعودشان را به مرحله بعدي قطعي كرد. در آخرين ديدار آفريقاي جنوبي مقابل مصر شكست خورد، اما به خاطر تفاضل گل بهتر به عنوان تيم اول صعود كردند و در مرحله بعدي حريف الجزاير شدند.

در اين مرحله بافانا بافانا در يك ديدار دراماتيك الجزاير را شكست داد. ابتدا در دقيقه ۷۲ مارك فيش، مدافع ۲۱ ساله موفق شد دروازه الجزاير را باز كند. در دقيقه ۸۴ لذيذي بازي را به تساوي كشاند و اين استرس وجود داشت كار به جاهاي باريك كشيده شود. ولي تنها يك دقيقه بعد موشئو بازيكن تيم كوسائلي‌اسپور تركيه (تيمي كه هم‌اكنون در سطح سوم فوتبال تركيه حضور دارد.) به زيبايي دروازه الجزاير را باز كرد تا ۸۰هزار نفر در ورزشگاه ساكر سيتي به آسمان بروند و زمين براي لحظاتي سبك‌تر شود.

در مرحله نيمه‌نهايي غنا چشم‌انتظار آفريقاي جنوبي بود تا تكليف يك پاي فينال مشخص شود. در سطح كشور، مردم سر از پا نمي‌شناختند؛ اولين ميزباني تيم كشورشان به نتيجه‌اي فوق‌العاده هم منتج شده بود و آفريقاي جنوبي شادترين روزهاي پس از انقلاب را پشت سر مي‌گذاشت. دوباره ساكر سيتي و دوباره ده‌ها هزار عاشق فوتبال و وطن كه به خواست نلسون ماندلا به ورزشگاه آمده بودند. ماندلا در هر بازي از بازيكنان آفريقاي جنوبي برد مي‌خواست و آنها با تمام وجودشان بازي مي‌كردند.

كشوري كه سابقه چندان روشني در فوتبال نداشت، به نيمه‌نهايي جام ملت‌ها رسيده بود و مي‌خواست رويايش را دنبال كند. غنا حريف بسيار قدري به حساب مي‌آمد و داور مسابقه جمال القندور (داور معروف اسپانيا – كره جنوبي در جام جهاني ۲۰۰۲ كه اشتباهاتش كمك زيادي به ميزبان كرد تا به نيمه‌نهايي برسد) سوت آغاز مسابقه را به صدا درآورد. در كمال شگفتي، آفريقاي جنوبي صاحب توپ و ميدان بود و موفق شد با دو گل موشئو و تك گل بارتلي براي اولين‌بار در تاريخ به فينال جام ملت‌هاي آفريقا برسد. از سوي ديگر، تونس كه در گروهش با چهار امتياز دوم شده بود با عبور از سد تيم‌هاي گابن و زامبيا به فينال رسيد.

كشور در حال انفجار بود و مردم سر از پا نمي‌شناختند. نلسون ماندلا با مديريت درست و اعمال فشاري سنگين براي موفقيت تيم ملي كشورش به هدفش رسيده بود و يك قدم تا اولين قهرماني بافانا بافانا در جام ملت‌هاي آفريقا فاصله بود. باز هم ساكر سيتي و باز هم ۸۰هزار عاشق فوتبال. تمام مديران رده بالاي فوتبال و برخي سياستمداران بزرگ به دعوت نلسون ماندلا آمده بودند تا فينال را از نزديك ببينند. بازي گره خورده بود. هيچ يك از دو تيم موقعيت چنداني خلق نمي‌كردند. مارك ويليامز با سرمربي خود صحبت كرد و گفت مرا به بازي بفرست تا تيم را قهرمان كنم.

كليو باركر هم با لبخند به او گفت برو و شانست را امتحان كن. اين روحيه خوب تيمي، حاصل زحمات و مديريت نلسون ماندلا بود. ويليامز به زمين رفت و در دقايق ۷۳ و ۷۵ دو بار براي تيمش گل‌زني كرد تا نيل تووي در انتهاي بازي جام قهرماني را بالاي سر ببرد.

در فاصله شش ماه، تيم ملي راگبي آفريقاي جنوبي قهرمان جهان شد و تيم ملي فوتبال اين كشور قهرمان آفريقا. توجه جهاني ويژه‌اي به آفريقاي جنوبي بعد از اين رخدادها شد. موشئو و ويليامز هركدام با ۴ گل در رده دوم بهترين گلزنان قرار گرفتند و مارك فيش و مارك ويليامز در تيم برتر تورنمنت جاي گرفتند.

اين مسابقات با ۱۵ تيم برگزار شد، چراكه تيم ملي نيجريه در آخرين لحظات به دستور ساني آباچا ديكتاتور اين كشور از حضور در مسابقات منع شد.

etemad​newspaper.‎​ir
 • 10
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۲۴ آبان
  مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  بوسنی - ایتالیا
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • شنبه ۲۵ آبان
  مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  قبرس - اسکاتلند
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  روسیه - بلژیک
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  آلمان - بلاروس
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • یکشنبه ۲۶ آبان
  لیگ برتر والیبال
  راه‌یاب ملل مریوان - سپاهان اصفهان
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  لوکزامبورگ - پرتغال
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • لیگ بسکتبال NBA
  بوستون سلتیک - ساکرامنتو کینگز
  ساعت: ۲۳:۵۹
 • دوشنبه ۲۷ آبان
  لیگ برتر بسکتبال
  مهرام - نفت آبادان
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  اسپانیا - رومانی
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • ﺳﻪشنبه ۲۸ آبان
  مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  هلند - استونی
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۲۹ آبان
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - خاتم اردکان
  ساعت: ۱۶:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید