۱۰:۲۱ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۱۵۷
خارج از گود فوتبال

چطور يك رييس‌جمهور تاريخ فوتبال كشورش را دگرگون كرد

فريادهای ماندلا برای قهرمانی در شادترين روزهای پس از انقلاب

اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها
براي كليو باركر پيروزي در بازي افتتاحيه جام ملت‌هاي آفريقاي ۱۹۹۶ مقابل كامرون بسيار تسكين‌بخش بود.

او شش ماه قبل ديده بود كه جوئل استرانسكي چطور تيم راگبي كشورش را در اليزابت پارك به قهرماني جهان رساند. كليو باركر سرمربي بافانا بافانا (لقب آفريقاي جنوبي)، قهرماني تيم ملي راگبي آفريقاي جنوبي در خانه را يك فشار مضاعف براي تيمش مي‌دانست. اين فشار واقعا وجود داشت. صحبت همه از اين بود كه آيا تيم ملي فوتبال هم مي‌تواند چنين كاري را تكرار كند و در خانه قهرمان شود؟ باركر مدام در اين فكرها بود كه در يك آخر هفته، سوزي، دختر هشت‌ساله‌اش او را صدا زد و گفت: «نلسون پشت خط است.

او مي‌گويد مي‌خواهد با تو صحبت كند.» در طول ماه‌هاي بعد نلسون ماندلا به صورت منظم با سرمربي تيم ملي فوتبال صحبت مي‌كرد و گهگداري به جلسات تمريني بافانا بافانا سر مي‌زد. او داستان‌هاي الهام‌بخشش را براي بازيكنان تعريف مي‌كرد و كشور را آماده برگزاري جام ملت‌هاي آفريقا مي‌كرد. نسلون ماندلاي بزرگ، با بازيكنان قاطي شده بود و درباره خانواده‌هاي‌شان با آنها گپ مي‌زد. او گاهي اوقات نوه‌هايش را هم با خود به هتل مي‌آورد و بازيكنان از اين اتفاقات بسيار مشعوف بودند. اما باركر مي‌ترسيد كه اين موضوع روي تيمش فشار بياورد. ماندلا به بازيكنان از اثرات قهرماني تيم ملي راگبي روي مردم كشور و تاثيرش بر اتحاد آفريقاي جنوبي مي‌گفت. او تمام كشور را متحد كرده بود تا به تيم ملي انرژي مثبت بدهند و مسابقات به بهترين نحو برگزار شود.

در سخنراني افتتاحيه بازي‌ها، نلسون ماندلا در جمع هواداران و مسوولان كشورها گفت: «آفريقا در حال حركت رو به جلو است. كامرون در جام جهاني ۱۹۹۰ موفق شد تا يك‌چهارم نهايي بالا برود. در جام جهاني ۹۴ امريكا، نيجريه موفق شد به جمع شانزده تيم برتر جهان راه پيدا كند. سه هفته پيش از شروع همين مسابقات، جوج وه‌آ از ليبريا موفق شد به بالاترين درجه فوتبال جهان برسد و برنده توپ طلا بشود. وه‌آ به عنوان بهترين بازيكن جهان براي تيم ملي كشورش هزينه پروازها، هتل، آماده‌سازي و البته گل‌هاي زيادي به ارمغان آورده است.»

او در همان ورزشگاهي سخنراني مي‌كرد كه اولين تجمع بزرگ مردم آفريقاي جنوبي بعد از آزادي او آنجا شكل گرفته بود؛ ورزشگاه ساكر سيتي. پيوند ماندلا و ورزش ناگسستني به نظر مي‌رسيد. او هميشه به خوبي مي‌توانست با استفاده از ورزش و به خصوص فوتبال، كشورش را به مردم دنيا نشان بدهد.

فرداي سخنراني ماندلا در روز دوم مسابقات، عبدي پله، ستاره غنايي باشگاه مارسي كه سه سال قبل با اين تيم ليگ قهرمانان اروپا را فتح كرده بود به تيم ملي غنا كمك كرد تا ساحل عاج را در پورت اليزابت از پيش رو بردارند. با وجود پيروزي سه بر صفر آفريقاي جنوبي در بازي اول، اين تيم مشكلات زيادي هم داشت. بازيكنان اصلي تيم در ماه‌هاي منتهي به شروع جام ملت‌هاي آفريقا مصدوم بودند و باركر شبانه‌روز جوياي حال آنان بود. لوكاس رادبه، از مهم‌ترين بازيكنان تيم بود كه در ليدزيونايتد بازي مي‌كرد و دچار مصدوميت زانو شده بود. باركر با پزشكان و مديران ليدز در حال مذاكره بود تا از او استفاده نكنند و او بتواند به اين بازي‌ها برسد. فيل ماسينگا، ديگر ستاره آفريقاي جنوبي بود كه در ليدز توپ مي‌زد و به خاطر فشردگي بازي‌ها در انگليس بيم آن مي‌رفت آمادگي كامل نداشته باشد.

مارك ويليامز ستاره ولورهمپتون هم فقط چند هفته مانده به مسابقات آماده بازي شده بود و استرس زيادي وجود داشت كه نتواند به دوران اوجش بازگردد. اما همه اتفاقات خوب دست به دست هم دادند و اين ستاره‌ها به مسابقات رسيدند. در بازي اول، بافانا بافانا با سه گل كامرون را از پيش رو برداشت و فشار شديدي كه روي تيم بود برداشته شد. در اين ديدار ماسينگا، ويليامز و موشئو گل‌هاي آفريقاي جنوبي را به ثمر رساندند. كشور غرق در شور و نشاط شده بود. در بازي دوم مقابل آنگولا، با گل‌زني ويليامز دومين پيروزي آفريقاي جنوبي به دست آمد و صعودشان را به مرحله بعدي قطعي كرد. در آخرين ديدار آفريقاي جنوبي مقابل مصر شكست خورد، اما به خاطر تفاضل گل بهتر به عنوان تيم اول صعود كردند و در مرحله بعدي حريف الجزاير شدند.

در اين مرحله بافانا بافانا در يك ديدار دراماتيك الجزاير را شكست داد. ابتدا در دقيقه ۷۲ مارك فيش، مدافع ۲۱ ساله موفق شد دروازه الجزاير را باز كند. در دقيقه ۸۴ لذيذي بازي را به تساوي كشاند و اين استرس وجود داشت كار به جاهاي باريك كشيده شود. ولي تنها يك دقيقه بعد موشئو بازيكن تيم كوسائلي‌اسپور تركيه (تيمي كه هم‌اكنون در سطح سوم فوتبال تركيه حضور دارد.) به زيبايي دروازه الجزاير را باز كرد تا ۸۰هزار نفر در ورزشگاه ساكر سيتي به آسمان بروند و زمين براي لحظاتي سبك‌تر شود.

در مرحله نيمه‌نهايي غنا چشم‌انتظار آفريقاي جنوبي بود تا تكليف يك پاي فينال مشخص شود. در سطح كشور، مردم سر از پا نمي‌شناختند؛ اولين ميزباني تيم كشورشان به نتيجه‌اي فوق‌العاده هم منتج شده بود و آفريقاي جنوبي شادترين روزهاي پس از انقلاب را پشت سر مي‌گذاشت. دوباره ساكر سيتي و دوباره ده‌ها هزار عاشق فوتبال و وطن كه به خواست نلسون ماندلا به ورزشگاه آمده بودند. ماندلا در هر بازي از بازيكنان آفريقاي جنوبي برد مي‌خواست و آنها با تمام وجودشان بازي مي‌كردند.

كشوري كه سابقه چندان روشني در فوتبال نداشت، به نيمه‌نهايي جام ملت‌ها رسيده بود و مي‌خواست رويايش را دنبال كند. غنا حريف بسيار قدري به حساب مي‌آمد و داور مسابقه جمال القندور (داور معروف اسپانيا – كره جنوبي در جام جهاني ۲۰۰۲ كه اشتباهاتش كمك زيادي به ميزبان كرد تا به نيمه‌نهايي برسد) سوت آغاز مسابقه را به صدا درآورد. در كمال شگفتي، آفريقاي جنوبي صاحب توپ و ميدان بود و موفق شد با دو گل موشئو و تك گل بارتلي براي اولين‌بار در تاريخ به فينال جام ملت‌هاي آفريقا برسد. از سوي ديگر، تونس كه در گروهش با چهار امتياز دوم شده بود با عبور از سد تيم‌هاي گابن و زامبيا به فينال رسيد.

كشور در حال انفجار بود و مردم سر از پا نمي‌شناختند. نلسون ماندلا با مديريت درست و اعمال فشاري سنگين براي موفقيت تيم ملي كشورش به هدفش رسيده بود و يك قدم تا اولين قهرماني بافانا بافانا در جام ملت‌هاي آفريقا فاصله بود. باز هم ساكر سيتي و باز هم ۸۰هزار عاشق فوتبال. تمام مديران رده بالاي فوتبال و برخي سياستمداران بزرگ به دعوت نلسون ماندلا آمده بودند تا فينال را از نزديك ببينند. بازي گره خورده بود. هيچ يك از دو تيم موقعيت چنداني خلق نمي‌كردند. مارك ويليامز با سرمربي خود صحبت كرد و گفت مرا به بازي بفرست تا تيم را قهرمان كنم.

كليو باركر هم با لبخند به او گفت برو و شانست را امتحان كن. اين روحيه خوب تيمي، حاصل زحمات و مديريت نلسون ماندلا بود. ويليامز به زمين رفت و در دقايق ۷۳ و ۷۵ دو بار براي تيمش گل‌زني كرد تا نيل تووي در انتهاي بازي جام قهرماني را بالاي سر ببرد.

در فاصله شش ماه، تيم ملي راگبي آفريقاي جنوبي قهرمان جهان شد و تيم ملي فوتبال اين كشور قهرمان آفريقا. توجه جهاني ويژه‌اي به آفريقاي جنوبي بعد از اين رخدادها شد. موشئو و ويليامز هركدام با ۴ گل در رده دوم بهترين گلزنان قرار گرفتند و مارك فيش و مارك ويليامز در تيم برتر تورنمنت جاي گرفتند.

اين مسابقات با ۱۵ تيم برگزار شد، چراكه تيم ملي نيجريه در آخرين لحظات به دستور ساني آباچا ديكتاتور اين كشور از حضور در مسابقات منع شد.

etemad​newspaper.‎​ir
 • 10
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 14 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه‌شنبه ۱ مرداد
  دوستانه باشگاهی
  بارسلونا - چلسی
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • چهارشنبه ۲ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  بایرن مونیخ - میلان
  ساعت: ۰۵:۳۰
 • اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  یوونتوس - اینتر
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • پنجشنبه ۳ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  تاتنهام - منچستریونایتد
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • شنبه ۵ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  رئال مادرید - اتلتیکومادرید
  ساعت: ۰۴:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید