یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
۱۳:۵۵ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۳۶۱
اخبار فلزات، طلا و ارز

قیمت جهانی طلا امروز (۹۹/۰۵/۲۳)؛ آیا طلا به دوران اوج برمی‌گردد؟

قیمت طلا در بازارهای جهانی
قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش روبرو شد.

در حالیکه دلار تضعیف شده و نگرانی ها در مورد اختلال در روند ترمیم اقتصاد جهانی باعث افزایش تقاضا برای خرید طلا شده است، قیمت فلز زرد امروز افزایش داشت و در بالای رقم ۱۹۰۰ دلار تثبیت شد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، قیمت هر انس طلا روز پنج شنبه با ۱.۱۴ درصد افزایش به ۱۹۳۷ دلار و ۶۵ سنت رسید. قیمت طلا در معاملات آتی امروز و برای تحویل در ماه دسامبر با ۰.۰۶ درصد افت به ۱۹۴۷ دلار و ۸۰ سنت رسید.

شاخص ارزش دلار دربرابر ارزهای رقیب امروز ۰.۲ درصد افت داشت و باعث ارزان تر شدن طلا برای خریدارانی شد که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.

سوددهی شاخص اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت امریکا از بالاترین رقم یک ماه قبل عقب نشینی کرده و باعث پایین آمدن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا گشته است.

۳ سیاست گذار بانک مرکزی آمریکا روز گذشته گفتند ترمیم اقتصاد آمریکا تا هنگامی که ویروس کرونا (corona) کنترل شود کند خواهد بود و شهروندان آمریکایی باید حداقل تا چند ماه به زندگی با ویروس کرونا عادت کنند.

آیا طلا به دوران اوج برمی گردد؟

صعود تابستانی طلا روز سه شنبه توقف ناگهانی پیدا کرد و این فلز ارزشمند با بزرگ ترين کاهش یک روزه از سال ۲۰۱۳ تا به حال روبرو شد.

به گزارش ایسنا، تحلیلگران کومرس بانک معتقد هستند اگرچه این عقب نشینی عظیم به معنای آن نیست که روند صعودی این فلز زرد به پایان رسیده ولی بازگشت طلا به اوج جدید اخیرش به سرعت راه رفتن در پارک روی نمی دهد.

کارستن فریتچ، تحلیلگر کومرس بانک در این مورد گفت: بهای هر دو فلز ارزشمند طلا و نقره سقوط کرد. طلا حدود شش درصد نزول کرد و بزرگ ترين ریزش قیمت روزانه از آوریل سال ۲۰۱۳ تاکنون را تجربه کرد و نقره ضربه شدیدتری دید و ۱۵ درصد سقوط قیمت داشت که بزرگترین کاهش یک روزه بهای این فلز از اکتبر سال ۲۰۰۸ تا به حال بود. در مقایسه با اوج قیمت جمعه، طلا حدود ۲۰۰ دلار و نقره شش دلار ریزش قیمت داشته است.

طلا بعد از ریزش قیمتی که در سال ۲۰۱۳ پیدا کرد، هفت سال طول کشید تا به بالاترین رکورد همه زمانها صعود کند. این بار بهبود قیمت طلا منتفی نیست ولی روند بهبود آن سریع اتفاق نخواهد افتاد.

قیمت طلا در بازارهای جهانی

به گفته این تحلیلگر، بعید است قیمتها به سرعت به اوج قیمتی که در پایان هفته گذشته داشتند، برگردند. با این حال تنها عامل متفاوت مهمی که این بار وجود دارد فضای کلان است که به نفع قیمتهای بالاتر طلا و نقره مانده است. نرخهای بهره واقعی منفی، افزایش غیرمنتظره تزریق نقدینگی به بازار و جهش عظیم بدهی، فضا برای صعود قیمت فلزات ارزشمند را مساعد کرده است.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود روشن کرد مسأله افزایش نرخهای بهره که هفت سال پیش مطرح شدن آن سبب سقوط سهمگین قیمت طلا شد، به این زودی اتفاق نخواهد افتاد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، با این حال، روند احیای سریع قیمت طلا به این زودی روی نخواهد داد زیرا سقوط قیمت در روز سه شنبه صدمات فنی زيادي به بار آورد و این وضعیت در خروج سرمایه از صندوقهای ETF طلا منعکس شد. خروج سرمایه از این صندوقها در سه روز متوالی گذشته ثبت شده است و صندوقهای ETF نقره هم روز سه شنبه با بزرگ ترين خروج روزانه سرمایه رو به رو شدند.

قیمت طلا در بازارهای جهانی

  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش