جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۴۵ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۷۱۶
حوزه بهداشت و رفاه

تفاوت درمان در گونه جهش یافته کرونا نسبت به ویروس اولیه/ بیشترین میزان بستری های کرونایی در کدام پیک بود

وضعیت بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹,ویروس جهش یافته کرونا
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره چگونگی درمان و ایزوله مبتلایان ویروس جهش یافته کرونا (ویروس انگلیسی) توضیح داد.

دکتر فرشاد علامه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: فعلا افزایش جدی و ناگهانی به طوری که بیماری یک پیک جدی در تهران بزند، نداشتیم، اما به هر حال مراجعات و بستری بیماران همچنان وجود دارد. به عنوان مثال شب گذشته در یکی از بیمارستان‌ها بحران افزایش بیماران بستری را داشتیم و مجبور شدیم تعدادی از بیماران را جابجا کنیم. بنابراین تعداد بیماران بستری مقدار افزایش یافته است، اما شدت این افزایش آنقدر که در خوزستان یا استان‌های با شیوع بالا دیده می‌شود، نیست.

وی افزود: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی وابسته به ما نزدیک به ۳۱۹ بیمار بستری داریم. به طور کلی ما ظرفیت بستری برای کرونا را بالا برده بودیم. منتها با توجه به روند نزولی بیماری در چند هفته اخیر، بخش‌های دیگر را باز کرده‌ایم. اگر بیماری مجددا زیاد شود، بخش‌ها را تغییر کاربری داده و به کرونا اختصاص می‌دهیم، اما در زمان کاهش بیماری از آنجایی که مراجعه مردم برای سایر بیماری‌ها افزایش می‌یابد، سایر بخش‌های عادی را باز می‌کنیم. بنابراین دائما در حال تغییر این توازن هستیم. به عنوان مثال در حال حاضر یک آی سی یو و دو بخش عفونی در بیمارستان امام خمینی (ره) درگیر کرونا هستند و سایر بخش‌ها برای سایر خدمات باز شده‌اند، اما در اوج پیک قبلی تمام بخش‌ها اعم از قلب، داخلی، جراحی و... به کرونا اختصاص یافته و بیماران دیگر را در بخش‌های دیگر ادغام می‌کنیم. حال وقتی که وضعیت آرام شود، دوباره بخش‌ها را به حالت عادی بازمی‌گردانیم.

علامه با بیان اینکه در حال حاضر افزایش ملایمی در بیماران بستری داشتیم، اما هنوز وارد یک پیک جدی نشده‌ایم، درباره میزان بستری مبتلایان به ویروس جهش یافته انگلیسی در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: گزارش‌هایی از بیمارستان‌ها مبنی بر بستری مواردی از ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی داشته‌ایم، اما تعدادش خیلی زیاد نیست. موارد کمی بوده که تمهیدات خاص خودش را دارد و فرد ایزوله می‌شود.

وضعیت بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹,ویروس جهش یافته کرونا

وی افزو: درمان بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته تفاوتی با نوع قبلی ویروس ندارد و پروتکل درمانی متفاوتی ندارد. فقط مقداری پیگیری تماس این افراد با سایرین و ایزوله کردن آنها جدی‌تر است تا اگر افراد دیگری هم با این بیماران در ارتباط بودند، سریع‌تر شناسایی شوند.

علامه با بیان اینکه در حال حاضر خدمات الکتیو را در بیمارستان‌هایمان ارائه می‌دهیم، گفت: البته مردم برای خدمات غیر ضروری یا زیبایی مراجعه چندانی ندارند. البته با توجه به اینکه خارج از پیک هستیم، خدمات و جراحی‌های الکتیو را ارائه می‌دهیم و باید حواسمان به سایر بیمارانی که به جراحی یا ارائه خدمت نیاز دارند، باشد. ما دائما در حال اتخاذ تمهیداتی هستیم که بیماران دیگر به جز کرونا هم آسیب نبینند و خدمات مورد نیازشان را دریافت کنند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: مردم باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و مراقب باشند. ماسک بزنند، فاصله  را رعایت کنند. در عین اینکه مردم به کار و زندگی‌شان می‌رسند، اما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا در شهرهای دیگر از جمله تهران وارد پیک جدید نشویم. برخی پیش‌بینی می‌کنند که شاید در فروردین ماه یک پیک جدید از بیماری را در کشور داشته باشیم، اما همه چیز به میزان و وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد.

بیشترین میزان بستری های کرونایی در کدام پیک بود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیشترین میزان بستری بیماران کووید ۱۹ را مربوط به پیک سوم کرونا دانست.

وضعیت بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹,ویروس جهش یافته کرونا

سید فرشاد علامه در گفتگو با مهر، به میزان میزان مراجعات بیماران کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت: در سال گذشته توانستیم ۲۶ درصد بخش‌های غیر دانشگاهی و ۷۴ درصد ظرفیت دانشگاهی را برای درمان بیماران کرونایی فعال کنیم.

وی، میزان مراجعات کلی بیمارستان‌ها در پاندمی کرونا را ۲۴۷ هزار و ۲۴۷ بیمار سرپایی و بستری اعلام کرد و افزود: این آمار از ابتدای همه گیری بیماری تا ۸ اسفند ۹۹ است که در مجموع ۱۷ درصد از آنها بستری شدند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، بالاترین میزان بستری بیماران کووید ۱۹ را مربوط به پیک سوم کرونا دانست و گفت: در این دوران سعی کردیم ظرفیت غیر دانشگاهی را نیز فعال کنیم تا فشار کمتری بر دوش بیمارستان‌های دانشگاهی قرار گیرد.

علامه ادامه داد: مراجعه سرپایی بسیار زیاد بود و اکنون در حال پایین آمدن پیک سوم هستیم.

وی با اشاره به نسبت بستری‌های کووید ۱۹ به کل بستری‌ها، گفت: ۱۲.۰۳ درصد از کل بستری‌ها مربوط به بیماران کووید ۱۹ بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: همچنین میزان بستری‌ها در پیک‌های مختلف ۲۳ درصد، ۳۰ درصد، ۳۵ درصد و اکنون این عدد به ۸ درصد رسیده است.

  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش