۱۵:۵۶ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۸۰۵۳
طبیعت و محیط زیست

کشف پاسخی تازه برای معمای راه راه بودن پوست گورخرها

راه راه بودن پوست گورخرها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
طبق شواهد علمی جدید، گورخرها ازطریق خطوط سیاه و سفید روی سطح پوست‌شان، تعریق و همین‌طور سیخ‌کردن موهای روی خطوط سیاه، بدن خود را در گرمای سوزان آفریقا خنک می‌کنند.

علت اینکه چرا پوست گورخرها دارای خطوط راه‌راه متمایز است، همیشه موضوع بحث‌ و جدل‌های علمی بوده و یکی از اصلی‌ترین فرضیه‌ها می‌گوید که آن‌ها مکانیسمی برای کنترل دما هستند. پژوهشی سال گذشته انجام شد که خط بطلانی روی این فرضیه ‌کشید، اما اکنون شواهد جدیدی به‌دست آمده است که آن را تأیید می‌کند.

پژوهشگران در جدیدترین مطالعه‌ی خود و در آزمایشی که تا پیش از این انجام نشده بود، تفاوت دمایی بین خطوط سیاه و سفید دو گورخر ساکن آفریقا را در زیستگاه طبیعی آن‌ها بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که خطوط سیاه و سفید در طول گرمای روز پهن می‌شوند و بین آن‌ها تفاوت دمایی وجود دارد، به‌طوری‌که دمای خطوط سیاه ۱۵ درجه گرم‌تر از خطوط سفید است. این اختلاف دمایی به‌حدی است که می‌تواند جریان‌های همرفتی کوچکی را روی پوست گورخر ایجاد کند و او را خنک نگه‌دارد؛ اما رنگ این خطوط تنها عامل این فرایند نیست.

بالاخص، زمانی‌که پژوهشگران دمای پوست گورخر غیرزنده‌ای را اندازه گرفتند که به‌عنوان آزمایش روی رخت‌آویز انداخته شده بود، تأثیر مشابهی را مشاهده نکردند. درواقع این پوست‌های متعلق به گورخرهای بی‌جان ممکن بود تا ۱۵ درجه گرم‌تر از دمای پوشش جانور زنده شود.

به‌عبارتی به‌نظر می‌رسد که گورخر زنده از سازوکار خنک‌کنندگی مضاعفی فراتر از خطوط سیاه و سفید استفاده می‌کند و پژوهشگران فکر می‌کنند که علت این موضوع را می‌دانند؛ آن‌ها مشاهده کردند که گورخرهای زنده طبق نیازشان، موهای خطوط سیاه را برای به‌دام انداختن یا رهاکردن گرما سیخ می‌کنند.

راه راه بودن پوست گورخرها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

استفاده از حیوان زنده برای انجام پژوهش اخیر، تفاوت مهم آن با پژوهش سال گذشته است که در آن به‌جای گورخر زنده، پوست حیوان را روی بشکه‌‌های آب قرار دادند. پژوهش جدید به‌همت متخصص زیست‌شناسی سابق و طبیعت‌شناس آماتور آلیسون کاب و همسرش استفان کاب، جانورشناس، انجام شده است. آلیسون کاب می‌گوید:

در طول سال‌های زیادی که در آفریقا زندگی می‌کنیم، همیشه از اینکه گورخرها زمان زیادی را زیر گرمای سوزان روز به چرا مشغول می‌شوند، متعجب می‌شدیم و فکر می‌کردیم که شاید خطوط راه‌راه پوست‌شان به‌نوعی به کنترل دمای بدن‌ آن‌ها کمک می‌کند. ۴۰ سال قبل در اولین تلاش‌هایم برای آزمایش این فرضیه، ‌دمای آب در بشکه‌‌های نفت را با پوشش‌های نمدی در رنگ‌های مختلف مقایسه کردم، اما فکر کردم که این روش خوبی برای آزمایش نیست و دوست داشتم نحوه‌ی رفتار این خطوط را روی گورخرهای زنده ببینم.

این دو نفر دیدند که در طول هفت ساعت از گرم‌ترین ساعات روز در آفریقا،‌ خطوط سیاه روی دو گورخر مورد مشاهده بین ۱۲ تا ۱۵ درجه ثابت می‌ماند و گرم‌تر از خطوط سفید آن‌ها می‌شود و همین موضوع‌ جریان همرفتی کوچکی را به‌وجود می‌آورد. تفاوت دمایی خطوط سیاه و سفید پوستی که روی رخت‌آویز قرار داشت،‌ مشابه بود و دمای خطوط سیاه تا ۱۶ درجه گرم‌تر از خطوط سفید می‌شد؛ اما برخلاف پوست حیوان زنده، دمای کلی این پوشش در طول روز ثابت نمی‌ماند. درواقع، دمای خطوط سیاه گورخر زنده تا ۵۶ درجه بالا می‌رفت، اما خطوط سیاه پوشش غیرزنده‌ی روی رخت‌آویز به حرارت سوزان ۷۱ درجه می‌رسید. پس ظاهراً اتفاق دیگری نیز در گورخر زنده رخ می‌دهد که در آزمایش‌های پیشین نظیر بشکه‌های آب یا قراردادن پوست گورخر روی رخت‌آویز اتفاق نمی‌افتاد.

راه راه بودن پوست گورخرها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

پژوهشگران ایده‌هایی را برای علت این موضوع مطرح می‌کنند. اول،‌ عرق کف‌مانندی که از گورخر (و اسب‌ها) ترشح می‌شود، به جریان همرفتی روی سطح پوست کمک کرده و علاوه‌بر افزایش مساحت سطح این مایع روی پوست،‌ فرایند تبخیر را تسریع می‌کند. دوم، پژوهشگران شاهد سیخ‌شدن موهای خطوط سیاه بودند، این موضوع شاید به آن‌ها کمک می‌کند تا در ساعات خنک صبح، هوا را در خود نگه‌دارند و در هنگام گرمای روز، این هوا را آزاد کرده و آبی که روی سطح بدن‌شان قرار دارد را سریع‌تر تبخیر ‌کنند.

بااینکه تفاوت دمایی بین خطوط راه‌راه پوست گورخر از دهه‌ی ۱۹۷۰ مورد توجه پژوهشگران بوده است،‌ اما پژوهش اخیر ارزیابی‌های گسترده‌تر و جزئیات بیشتری را به دانسته‌های پیشین اضافه می‌کند که مشاهده‌ی گورخرها در زیستگاه طبیعی‌شان را نیز دربر می‌گیرد. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که خطوط سیاه و سفید،‌ عرق‌کردن و سیخ‌شدن موها همگی به خنک‌شدن گورخر در گرمای سوزان روزهای آفریقا کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین معتقدند که جریان چرخشی هوا روی پوست گورخر باعث می‌شود که مگس‌ها از آن‌ها دور شوند؛ این تأثیر در تعدادی از پژوهش‌های پیشین نیز مشاهده شده بود.

راه راه بودن پوست گورخرها,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

درهرصورت این یافته، پایان بحث‌ و جدل‌ها بر سر خطوط راه‌راه پوست گورخر نیست و باید گورخرهای بیشتری بررسی و مشاهدات مضاعفی انجام شود. بااین‌حال، پژوهش اخیر درباره‌ی اینکه این خطوط سیاه و سفید چطور می‌توانند باهمراهی فرایندهای بیولوژیکی داخلی حیوان، به تنظیم دمای بدن او کمک کنند،‌ ایده‌های جالبی را مطرح می‌کند. آلیسون کاب می‌گوید:

راهکار تعادل گرمایی گورخر، هوشمندانه‌تر، پیچیده‌تر و زیباتر از حد تصور ما است؛ هرچند که به‌منظور جمع‌آوری شواهد و درک کامل اینکه چطور خطوط سیاه و سفید روی پوست گورخر به کنترل دمای بدن او کمک می‌کنند، باید پژوهش بسیار بیشتری انجام شود. من اکنون ۸۵ سال دارم و درنتیجه سایرین باید این کار را ادامه دهند.

  • 9
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.2 stars from 14 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید