صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,ای ال دکتروف اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,ای ال دکتروف فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب انتشار آخرین رمان دکتروف

«مغز اندرو» آخرین رمان دکتروف با ترجمه سید سعید کلاتی توسط انتشارات هیرمند منتشر شده است.

بیشتر

۰۵ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,روز اردبیل اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,روز اردبیل فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی روز اردبیل وارد تقویم ملی کشور شد

مدیر کل میراث فرهنگی استان اردبیل از تصویب روز چهارم مرداد به عنوان روز بزرگداشت شیخ صفی الدین اردبیلی و روز اردبیل از سوی شورای فرهنگ عمومی و درج آن در تقویم رسمی کشور خبر داد.

بیشتر

۰۴ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,سلفی در موزه اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,سلفی در موزه فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی سلفی با مونوپاد در موزه‌ها مجاز است

گرفتن سلفی با مونوپاد در موزه‌ها در صورتی که آسیبی به آثار تاریخی وارد نکند، تبلیغ و معرفی بناهای تاریخی را به دنبال دارد، بنابراین استفاده از این وسیله در همه‌ی موزه‌ها و بناهای تاریخی مجاز است.

بیشتر

۰۳ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,گيوه دوزی اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,گيوه دوزی فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی گیوه هزارساله کردستان( کلاش) قدم در میان آثار جهانی يونسکو می گذارد

شايد به هزار سال برسد که مردم کرد از کلاش در مراسم‌هاي مخصوص و مهمشان استفاده مي‌کنند؛پاي‌افزايي که قرار است پاي آنها را به فهرست آثار جهاني يونسکو باز کند.

بیشتر

۰۳ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,حراج کتاب اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,حراج کتاب فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب حراج کتاب، نه بهتر است بگوییم توزیع رایگان کتاب!

در بحبوحه بحران کتاب و کتابخواني، تزهاي مختلفي از طرف اهالي ادب و فرهنگ مبني‌بر علت‌العلل مصايب فرهنگي‌مان صادر مي‌شود. بعضي بر اين گمان‌ هستند که کتاب خوب، کم است.

بیشتر

۰۳ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,کوروش اسدی اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,کوروش اسدی فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب گفتگویی منتشر نشده با مرحوم کوروش اسدی

احمد غلامی: فضای رمان‌ «کوچه ابرهای گمشده» اگرچه فضایی سیال است اما درنهایت داستان در یک دوره تاریخی خاص، اتفاق می‌افتد که از مهم‌ترین مقاطع تاریخ معاصر ما است.

بیشتر

۰۲ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,احمد شاملو اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,احمد شاملو فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب شاملو از دلیل زنده بودنش گفت

ممکن است درباره آخرين برداشت‌هايتان درمورد شعر صحبت کنيد؟

بیشتر

۰۲ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,سفال اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی,سفال فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی سفال های کلپورگان این روستا را جهانی کرد

معاون صنایع دستی کشور از ثبت جهانی کلپورگان شهرستان سراوان در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان به عنوان نخستین روستای جهانی صنایع دستی خبر داد.

بیشتر

۰۲ مرداد ۱۳۹۶

نظرات
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,نائومی کلاین

گفت‌وگو با نائومی کلاین درباره کتاب «نه گفتن کافی نیست»

ترامپ بحران نیست نشانه آن است
اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,ای ال دکتروف انتشار آخرین رمان دکتروف

«مغز اندرو» آخرین رمان دکتروف با ترجمه سید سعید کلاتی توسط انتشارات هیرمند منتشر شده است. رمان «مغز اندرو» که ای ال دکتروف یک سال قبل از مرگ خود در سال ۲۰۱۴ آن را نوشت به‌تازگی با ترجمه‌ی سعید کلاتی از سوی نشر هیرمند روانه بازار کتاب شد.

[ادامه]
اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,علما,قرائتی خیلی از کارهایی که انجام می شود غلط است

  رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: خیلی از کارهایی که امروزه در کشور انجام می دهیم غلط و این در حالی است که تشخیص اینکه عمرمان را چه کنیم مهم می باشد و باید با تشخیص اهم و مهم زمان را مدیریت کرد.

[ادامه]
اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران,آزاده نامداری بازتاب جهانی حواشی انتشار تصاویر خصوصی آزاده نامداری

ماجرای انتشار عکس‌های آزاده نامداری مجری تلویزیون در سوئیس و واکنش‌هایی که این خبر در ایران داشت٬ مورد توجه رسانه‌های خارجی بوده است. به گزارش خبرآنلاین٬ رسانه‌های جهانی به انتشار عکس‌های نامداری در سوئيس واکنش نشان داده‌اند.

[ادامه]
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه
بیوگرافی شهید مرتضی مطهری,زندگینامه شهید مرتضی مطهری,عکس شهید مرتضی مطهری شهید مرتضی مطهری

شهید مرتضی مطهری

تاریخ تولد - تاریخ شهادت:

۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در فریمان - ترور ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ در تهران

سمت:

روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی

مرتضی مطهری (زادهٔ ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در فریمان - ترور شده ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ در تهران) روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود

ادامه
صادق زیبا کلام,بیوگرافی صادق زیبا کلام,عکس صادق زیبا کلام صادق زیبا کلام

صادق زیبا کلام          

تولد                 

۲۷ آذر ۱۳۲۷ - یزد     

تحصیلات:

دکترای علوم سیاسی

 سمت:

ادامه
زهرا اشراقی( نوهٔ دختریِ امام خمینی - همسر محمدرضا خاتمی)

زهرا اشراقی -همسر محمدرضا خاتمی

تاریخ تولد

۲۷ آذر ۱۳۴۳

سمت:

مشاور معاونت اجتماعی در امور جوانان وزارت کشور

زهرا اشراقی بی شک پس از سید حسن خمینی، شناخته شده ترین نوه آیت الله خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی است. او همسر محمدرضا خاتمی، دبیرکل حزب مشارکت و برادر رئیس جمهور پیشین ایران محمد خاتمی است. زهرا اشراقی در چند انتخابات مسئولیت ستاد جوانان اصلاحات را بر عهده داشت؛ او در عرصه عمومی و شبکه های اجتماعی حضوری فعال دارد و به بیان دیدگاه های جسورانه اش شهرت دارد

ادامه
سید رضا زواره‌ای,عکس سید رضا زواره‌ای,بیوگرافی سید رضا زواره‌ای, سید رضا زواره‌ای

سید رضا زواره ای          

تولد  - وفات                 

۱۳۳۷ ، ورامین  -  ۱۳۸۴ ،  تهران

 سمت:

اولین دادستان انقلاب تهران

سید رضا زواره‌ای (زاده ۱۳۱۷ در روستای حصار کوچک، ورامین، ۱۳۸۴ در تهران) حقوق‌دان و سیاست‌مدار ایرانی بود. او اولین دادستان انقلاب تهران، معاون وزیر کشور (هاشمی رفسنجانی)، رئیس شورای امنیت کشور، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی (از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۶) وِ عضو حقوقدان و قائم مقام دبیر شورای نگهبان قانون اساسی (از ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴)، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶) و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در دوره‌های سوم، چهارم و هفتم بود. زواره‌ای در سال ۱۳۵۹ به مدت ۲ هفته با حفظ سمت، شهردار تهران نیز شد.

ادامه
حمیده مروج فرشی,بیوگرافی حمیده مروج فرشی,عکس حمیده مروج فرشی حمیده مروج فرشی (همسر محمدرضا عارف)

حمیده مروج فرشی - همسر محمدرضا عارف

تولد:

۱۳۳۵ ، یزد

تخصص:

پزشک ایرانی

حمیده مروج فرشی (زادهٔ ۱۳۳۵ در یزد) پزشک ایرانی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همسر محمدرضا عارف است. او از اعضای هیئت مؤسس بنیاد امید ایرانیان است و ریاست شورای زنان را در این بنیاد بر عهده دارد.

ادامه
ولادیمیر پوتین,بیوگرافی ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین,عکس ولادیمیر پوتین   ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین

ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین

ناریخ تولد:

۷ اکتبر ۱۹۵۲ - سن پترزبورگ

سمت:

رئیس جمهور روسیه

ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین (متولد ۷ اکتبر ۱۹۵۲ (به روسی: Владимир Владимирович Путин)) رئیس جمهور روسیه است. او دومین و چهارمین رئیس جمهور روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.

ادامه

براي دومين بار ديدم‌اش. زني درشت جثه با موهايي قرمز، كنار جاده. جاده چالوس، چندين كيلومتر مانده به مرزن آباد. پارسال، پاييز بود كه ديدم‌اش. نه گردو و عسل مي‌فروخت و نه آش روي هيزم. با چمداني بزرگ و قديمي كنار جاده ايستاده بود و بر سر مسافران نشسته بر ماشين‌هايي كه با سرعت از كنارش مي‌گذشتند، فرياد مي‌كشيد!  اين‌بار كمي جلوتر ايستاديم، به بهانه خريدن عسل. از مرد عسل‌فروش پرسيدم كه او را مي‌شناسد؟ گفت: «از ده كوه بالا مي‌آد. بي‌آزاره.

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید