۱۶:۰۲ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۶۱۱۸
سایر حوزه های اجتماعی

سردرگمی مردم در مواجهه با حوادث و شماره تماس‌های گوناگون امدادی در کشور

شماره های امدادی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

حتما برای شما اتفاق افتاده است که حادثه ای در نزدیکی شما رخ دهد؛ این حادثه می‌تواند یک تصادف باشد، یا یک آتش‌سوزی و یا حتی سکته ناگهانی یکی از اطرافیان‌تان. شاید به اولین چیزی که فکر کنید نجات فرد آسیب دیده و یا حتی جلوگیری از خسارت‌های مالی باشد. در این مواقع انسان به طور ناخودآگاه برآن می‌شود تا خودش در ابتدا برای کمک بشتابد؛ این تصمیم هرچند کارساز است اما در حوادث بزرگ‌تر که خدمت‌رسانی از عهده فرد خارج است، سریعاً تبدیل به تماس با امداد می‌شود.

 

آتش‌نشان، نیروانتظامی، هلال احمر، اورژانس و ... از جمله مواردی هستند که در زمان وقوع یک حادثه باید در صحنه حضور داشته باشند. در کشورمان تشخیص اینکه در حادثه ابتدا باید با چه شماره‌ای تماس گرفته شود، به عهده افراد حاضر در صحنه حادثه است، حال اینکه شماره‌های گوناگونی به ذهن افراد می‌رسد. حال اینکه اگر تنها یک شماره تماس برای ارتباط با مسئولانی که باید در محل حادثه حضور داشته باشند، می‌تواند در اتلاف وقت و کاهش تلفات تاثیرگذار باشد.

 

تسریع در خدمات = نجات جان و مال افراد

روز دوشنبه سازمان آتش‌نشانی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به مشکلات مخابراتی در حال حاضر ارتباط با تلفن ۱۲۵ سازمان آتش نشانی قطع است. این سازمان از مردم تهران خواست تا با شماره ۸۸۰۵۱۰۱۰ الی ۱۸ تماس حاصل کنند. همین اتفاق ساده چه میزان در کاهش اطلاع رسانی آتش‌سوزی ها می‌تواند تاثیرگذار باشد؟

 

ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم تصادفات رانندگی گل‌سرسبد حوادث در آن است! آتش‌سوزی به دلیل نبود امکانات اطفاء حریق در ساختمان‌ها حرف اول را می‌زند و بیماری‌های قلبی و عروقی که غالباً منجربه سکته می‌شوند در صدر بالایی از مرگ و میر را شامل می‌شود. همه اتفاقات ذکر شده و بسیاری از اتفاقات دیگر از جمله مواردی هستند که خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیری را برای کشور به وجود می‌آورند. آمارهای مختلفی از سوی سازمان‌های امدادی کشور سالانه منتشر می‌شود که بخشی از آن اصلا ارتباطی با سازمان خاطی ندارد و این خود نشان دهنده این است که بخش زیادی از مردم کشور نسبت به شماره‌ تماس‌های امدادی اطلاعات کافی ندارند. این در حالی است که در بسیاری از کشورها تنها یک شماره تماس (به طور مثال در کشور آمریکا شماره ۹۱۹) به عنوان تنها شماره امدادی کشور شناخته می شود. 

 

یک حادثه تصادف را در ذهن خود شکل دهید؛ دو خودرو باهم برخورد کرده‌اند. حداقل ۲ نفر آسیب دیده‌اند که تا حدودی این آسیب جدی است، یکی از خودروها آتش گرفته است و امکان آتش‌سوزی سایر خودروها و از همه مهمتر افراد حاضر در صحنه وجود دارد. همین مثال ساده نیاز همزمان همه ارگان‌های امدادی کشور را می‌طلبد؛ آتش‌نشانی برای اطفاء حریق، اورژانس و هلال احمر برای کمک به آسیب‌دیدگان، نیروی انتظامی برای کنترل شرایط خیابان و امنیت منطقه حادثه! حال افراد حاضر در صحنه باید حداقل با سه شماره ۱۲۵، ۱۱۵، ۱۱۰ تماس بگیرند تا سریعتر خدمات لازم ارائه شود.

 

از جمله مزیت‌هایی را که می توان برای تک شماره ‌ای شدن خدمات اینچنینی در کشور اشاره کرد، تاثیری است که کودکان می‌توانند در تسریع ارائه خدمات داشته باشند. کودکی را فرض کنید که در خانه است و برای یکی از اعضای خانواده مشکلی پیش می‌آید؛ اگر شماره‌ تماسی ۳ رقمی و البته رُند وجود داشته باشد که بتوان به راحتی آن را به خاطر سپرد و در ذهن کودکان نیز نهادینه کرد، می‌توان قدر ثانیه‌ها و ارزش زندگی یک انسان را به خوبی درک کرد.

نیاز به سیستمی با نظام ارجاع قدرتمند

 

الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با روزنامه «ابتکار» در این باره می‌گوید: «در وهله اول یکسان‌سازی شماره تماس‌ها و البته ارائه یک شماره تماس رُند برای به خاطر سپردن شماره بسیار حائز اهمیت است؛ به این معنی که مردم راحت‌تر می‌توانند در زمان بروز حادثه و ... به مرکز اصلی دست پیدا کنند و به خدمات امدادی دسترسی داشته باشند.»

 

وی می‌افزاید: «اگر کدگذاری صحیحی صورت گیرد، علاوه بر کاهش شماره تماس‌ها که مزیت‌های خودش را دارد، مدیریت مرکزی شماره خاص، می‌تواند ارجاع به موقعی و صحیحی به مرکز مورد نظر که می‌تواند پلیس، اورژانس، آتشنشانی و ... باشد، صورت دهد.»

 

فخاری با بیان اینکه در شورای شهر و شهرداری تهران در سال گذشته اقداماتی در راستای یکسان‌سازی شماره تماس‌هاصورت گرفته است، می‌گوید: «در امور شهری شماره تماس ۱۳۷ با وجود یک سیستم ارجاع قوی در این حوزه در حال فعالیت است. همچنین شماره ۱۰۸۸ نیز از جمله شماره های مربوط به حوزه های مختلف در تهران است که برای این دو شماره اقدامات خوبی در جهت یکسان‌سازی و سهولت دسترسی صورت گرفته است.»

 

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به این موضوع که یکسان‌سازی شماره‌ تماس های امدادی و ... با توجه به گردشگرپذیر بودن کشورمان می‌تواند، نمودی جهانی داشته باشد، ادامه می‌دهد: «اگر کدی یکسان وجود داشته باشد، در زمانی که یک گردشگر با مسئله مواجه شود به راحتی می تواند با اتصال به شماره مختص به آن حوزه که مثلا امداد است، مشکل خود را بیان و ارائه خدمات برای آن گردشگر نیز به سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.» فخاری در پایان می‌گوید: «همه این‌ها بستگی به این موضوع دارد که سیستمی یکپارچه برای ارائه خدمات ایجاد شود و عملکرد آن در نظام ارجاع با سرعت صورت گیرد تا شاهد کاهش هرچه بیشتر آسیب ها در کشور باشیم.»

 

مجلس باید پاپیش بگذارد

یک ماه پیش وزیر بهداشت کشور در اظهارنظری با استقبال از یکسان سازی شماره تلفن های امدادی در کشور گفته بود: «دو یا سه دهه است که صحبت‌هایی در این خصوص شده و اتفاقا یک تجربه موفق بین المللی هم محسوب می‌شود و انتظار می‌رود که دستگاه‌هایی همچون پلیس، آتش نشانی، اورژانس و ... همگی یک شماره داشته باشند و تمامی این نهادها با یک تولیت با مردم در ارتباط بوده و خدمات امدادی را ارائه کنند.»

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه در این زمینه طرح های مختلفی هم وجود داشته و پیشنهادات خوبی هم از سوی نیروی انتظامی مطرح شده است، گفته بود: «ما به عنوان وزارت بهداشت از طرفداران این ایده هستیم و امیدواریم که اجرایی شود، اما یکسان سازی شماره های امدادی نیازمند مصوبه مجلس است و امیدواریم که نمایندگان مجلس این موضوع را مورد توجه قرار دهند.»

 

هاشمی اضافه کرد: «البته اورژانس و پلیس می توانند از خودشان شروع کرده و با یک شماره عوامل اورژانس و پلیس بتوانند از حادثه ای باخبر شده و به محل بروند.»

 

فرآیند یکسان‌سازی شماره‌های امدادی به نظر نمی‌رسد در کنار طرح‌های بسیاری که روزانه در کشور تصویب و اجرا می‌شود، دشوار باشد. حال اینکه مجلس شورای اسلامی با بررسی موضوع یکسان‌سازی شماره‌های امدادی می‌تواند در هرچه بهتر شدن خدمات امدادی در کشور می‌توانند منشا یک دستاورد جدید در کشور و حتی در منطقه باشند.

 

پویان خوشحال

 

  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید