۱۱:۵۵ - ۰۱ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۰۱۵۳
میراث فرهنگی و صنایع دستی

آیا بازدید از موزه‌‌ها توانسته به سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی اضافه شود؟

محمدرضا کارگر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

معاون رئیس جمهوری از افزایش تعداد موزه‌ها به رقم هزار بنا خبر می‌دهد و مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی معتقد است همین‌که موزه ایجاد می‌شود در خود خیر و برکت دارند و ما نمی‌توانیم کار ساخت موزه را متوقف کنیم اما آیا موزه‌ها در ایران کمکی به گردشگری می‌کنند؟

 

مدتی است که مسئولان بر این مهم تاکید دارند که باید این دیدگاه که موزه‌ها تنها باید از طریق دولت ایجاد و اداره شوند، دچار تغییر شده و از ظرفیت‌های موجود در سطح جامعه برای توسعه موزه‌های خصوصی و اتحادیه‌ها استفاده کنیم؛ چراکه آنها معتقد هستند، توسعه فعالیت‌های موزه‌ای نشان‌دهنده فرهیختگی جامعه است و به بالندگی جامعه و توسعه پایدار کمک بزرگی می‌کند. از طرفی گسترش و تقویت موزه‌ها علاوه بر ارزش‌آفرینی برای جامعه، می‌تواند به بحث اقتصاد مقاومتی کمک شایانی کند زیرا اقتصاد مقاومتی مبنای فرهنگی دارد.

 

با چنین تفکری است که علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید دارد: موزه‌ها می‌توانند چراغ راهی برای آینده جوامع بشری باشند و وجه مشترکی که در همه موزه‌ها می‌توان به آن پرداخت این است که اجتماعی گردهم آمده‌ و با تولیت دولت‌ها مکان‌هایی را به‌عنوان موزه‌ ایجاد کرده‌اند تا محلی برای انتقال تجربه باشد. بی‌شک موزه‌ها و میراث‌فرهنگی پیوند ناگسستنی دارند. موزه‌ها راویان میراث‌فرهنگی هستند و اشیای تاریخی مسیر فرهنگی یک جامعه را روایت می‌کنند.

 

به گزارش ایلنا، مونسان گفته است: در دولت تدبیر و امید هم به‌ لحاظ تعداد و هم به‌ لحاظ ارتقای کمی موزه‌داری، اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، به‌گونه‌ای که تا قبل از دولت تدبیر و امید ۴۵۰ موزه در کشور فعال بود، اما در دولت تدبیر و امید ۲۰۰ مورد به موزه‌های کشور اضافه شده است و اگر همین روال ادامه یابد، ظرف سه سال آینده یعنی تا پایان دولت دوازدهم می‌توانیم احداث هزارمین موزه کشور را جشن بگیریم. البته او به این نکته نیز اشاره دارد که علاوه بر کارکردهای فرهنگی موزه‌ها، امروزه یکی از مولفه‌های مهم موزه‌ها کارکردهای گردشگری آن‌هاست و حجم بسیاری از گردشگران را گردشگران فرهنگی تشکیل می‌دهد و خوشبختانه با اقداماتی که انجام شده بازدید از موزه‌ها نیز به‌شدت رشد داشته است و عید امسال آمارهای بی‌نظیری را داشته‌ایم.

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرده است: در سال‌های گذشته بیشترین بازدید از موزه ملی ایران روزانه ۲۵۰۰ نفر بود اما در نوروز امسال شاهد بازدید روزانه ۱۴هزار نفر از موزه ملی ایران بودیم و این موضوع نشان می‌دهد بازدید از موزه‌ها مانند بازدید از سینما و تئاتر به سبد فرهنگی خانواده‌ها اضافه شده است.

 

با توجه به اشاراتی که معاون رئیس جمهوری درخصوص قرار گرفتن موزه در کنار سینما در سبد فرهنگی خانواده‌ها دارد، می‌توان به این نکته اشاره داشت که در حال حاضر ۵۰۰ سالن سینما در کل کشور فعال است که یک سوم آن در تهران قرار دارد. بعد از تهران، شهرهای مشهد، اصفهان و شیراز بیشترین سالن سینما را دارند. لازم به ذکر است که ۹۰ درصد شهرهای ایران نیز سینما ندارند و از سینمای سیار برای نمایش فیلم استفاده می‌شود.

 

با وجود آنکه تاکید رئیس سازمان میراث فرهنگی بر سبد فرهنگی خانواده‌ها و سینما است اما باید عنوان کرد که حتی این کالای فرهنگی که بر اقتصاد پررونقی سوار است، تنها ۵۰۰ سالن در کل کشور دارد درحالی که هم اکنون ۶۵۰ موزه در کل کشور فعال است. با این وجود براساس اعلام سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری؛ سینمای ایران با فروشی معادل ۱۷۰ میلیارد تومان تا پایان بهمن ماه ۹۶ توانسته رکورد بیشترین فروش در تاریخ خود را ثبت کند،‌ این درحالی است که نه تنها آماری از فروش بلیت موزه‌های کشور نداریم بلکه نمایشگاه آثار موزه لوور که می‌توان از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی نام برد که طی سال‌های گذشته در موزه ملی ایران برگزار شده است،‌ فقط ۷۲۰ میلیون تومان بلیت فروخت.

 

با یک بررسی سر انگشتی از استقبالی که از موزه‌ها و سینماها می‌شود، این سوال مطرح می‌شود که صرف ساخت موزه و افزایش تعداد آنها در کل کشور برای قرار گرفتن بازدید از موزه در سبد خانواده‌های ایرانی،‌ کافی است؟ آیا باتوجه به شرایط بد موزه‌های کشور، اختصاص بودجه برای ساخت بهتر از اختصاص بودجه برای حفظ و نگهداری موزه‌هاست؟

 

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی با اشاره به فعال بودن ۶۵۰ موزه در کل کشور گفت: از این تعداد حدود ۱۱۴ موزه متعلق به بخش خصوصی است. رشدی که اکنون در حوزه راه‌اندازی موزه‌های غیردولتی داریم بسیار قابل توجه است. اگر بتوانیم رشدی که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون شاهد بودیم را ادامه دهیم، قطعا در پایان دولت دوازدهم،‌ هزارمین موزه را افتتاح خواهیم کرد که اتفاقی خیلی بزرگ خواهد بود. او با بیان آنکه افتتاح هزارمین موزه می‌تواند تراز فرهنگی کشور را افزایش دهد، گفت: بیشتر این موزه‌ها توسط بخش‌های غیردولتی گشایش خواهند یافت. مگر آنکه اتفاقی غیرمترقبه پیش بیاید و نتوانیم آنچه از ابتدای دولت یازدهم پیش گرفته‌ایم را ادامه دهیم. کارگر در توضیح وقوع اتفاق غیرمترقبه برای رشد تاسیس موزه‌ها گفت: اگر نتوانیم تعهداتمان را نسبت به بخش خصوصی انجام دهیم این امر محقق نخواهد شد. چراکه از یکسو کمک‌های بلاعوض در عرصه اهدای تجهیزات موزه‌ای اعم از ویترین،‌ نورپردازی،‌ دوربین‌های مداربسته و... به موزه‌های خصوصی می‌کنیم که با توجه به بودجه متغیر خواهد بود، یا آنکه وضعیت اقتصادی تغییر کند و با شرایط نابسامانی روبه رو شویم یا اگر ایران دچار وضعیت غیرقابل پیش‌بینی شود در چنین شرایطی نمی‌توانیم به تعهداتمان عمل کنیم این درحالی است که تمام تلاش ما آن است که به گفته‌های معاون رئیس جمهوری جامه عمل بپوشانیم. باید برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌هایمان را بیشتر کنیم و همکاری‌های بخش‌های دیگر را جلب کنیم.

 

ورود تیم‌های ورزشی به عرصه موزه‌داری

به گفته مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، اگر تیم‌های ورزشی تصمیم بگیرند که برای خود موزه‌ای تخصصی داشته باشند به یکباره می‌توانیم شاهد افزایش تعداد موزه‌های کشور باشیم و به جامعه موزه‌داری و به بخش فرهنگی ورزش کمک زیادی می‌شود. او با اشاره به آنکه موزه یک نهاد فرهنگی است که در جامعه شکل می‌گیرد اظهار کرد: ۱۳۰ موزه در تهران فعال است. بعد از شکل گیری، خود موزه است که باید تلاش کند تا جا بیافتد. این امر مانند کاشت یک بذر درخت است. بعد از کاشت بذر، درخت رشد می‌کند و ما فقط باید مراقب باشیم تا به موقع آبیاری شود و آفت به آن نیافتد اگر این درخت حفاظت شود، بهار گل و تابستان میوه می‌دهد. ما نیز وقتی یک موزه ایجاد می کنیم باید از آن حفاظت کنیم و حواسمان به آن باشد. اگر مدیر و کارکنان فعال و خلاق داشته باشد، به خودی خود می‌تواند پیشرفت کند و به موفقیت برسد. همه موزه‌های ما موفق هستند چراکه همین‏که موزه ایجاد می‌شود در خود خیر و برکت دارد.

 

ساخت موزه متوقف نمی‌شود

البته مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در پاسخ به این سوال که حال این روزهای موزه‌های متعددی مانند موزه همدان، ‌شوش و... خوب نیست و ما در چنین شرایطی از افتتاح موزه‌های جدید سخن می‌گوییم، گفت: حال این موزه‌ها باید خوب شود. شرایط این موزه‌ها فرق دارد. ما نمی‌توانیم کار را متوقف کنیم چراکه بخشی از فعالیت و اعتبارات بودجه‌های ما به ایجاد موزه‌های جدید اختصاص دارد. اگر فرض را بر آن بگیریم که وزارت بهداشت تعدادی بیمارستان فرسوده دارد نمی‌تواند به این دلیل از ساخت بیمارستان‌های جدید صرف‌نظر کند. ما نیز اینگونه هستیم؛ درعین حال نباید فراموش کرد که‌ بخشی از موزه‌های ما به سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری وابسته نیستند و به مراکزی مانند بنیاد مستضعفان و سایر وزارتخانه‌‌ها و بخش خصوصی وابسته هستند. از این رو گسترش تعداد موزه‌ها به حفظ و احیا و نگهداری آنها ارتباطی ندارد.

 

 

  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه

دلم خواسته بود بگویم نرو ، به تو نه ، به همه آدم های کوچه ، به پرنده هایی که می نشستند روی درخت های تازه برگ داده ، به گربه هایی که توی حیاط می دویدند، به کلاغی که بلند می پرید و صدای قارقارش تو را یاد حیاط مادربزرگ می انداخت .

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید