دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۱۰۰۲۲

سفری به موزه هنرهای تزیینی اصفهان؛ گنجینه ای از هنر و تاریخ

موزه هنرهای تزیینی اصفهانموزه هنرهای تزیینی اصفهان
موزه هنرهای تزیینی اصفهان، گنجینه‌ای از هنر و تاریخ ایران، در قلب شهر اصفهان قرار دارد. این موزه که در عمارت باشکوه رکیب‌خانه از دوران صفوی به یادگار مانده، دروازه‌ای به سوی دنیای هنرهای سنتی و تزئینی ایران از دوران صفویه تا دوره معاصر است. در این مقاله از سرپوش، به طور جامع به بررسی موزه هنرهای تزیینی اصفهان می‌پردازیم.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان یکی از گنجینه‌های ارزشمند هنر و فرهنگ ایرانی است. این موزه در قلب تاریخی شهر اصفهان، در عمارت باشکوه رکیب‌خانه قرار دارد که یادگاری از دوران صفویه و شاه عباس اول است. موزه هنرهای تزیینی اصفهان با بیش از ۳۰۰۰ اثر نفیس، سفری را برای شما رقم می‌زند به دل هنرهای سنتی و تزئینی ایران، از دوران صفویه تا دوره معاصر.

تاریخچه موزه هنرهای تزیینی اصفهان

عمارت رکیب‌خانه که در نزدیکی بناهایی همچون، تالار اشرف ـ کاخ چهلستون ـ عالی قاپو و توحیدخانه قرار دارد، محل فعلی موزه هنرهای تزیینی اصفهان، در دوران صفویه به عنوان مکانی برای نگهداری وسایل و تجهیزات اصطبل سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. کلمه "رکیب" به معنای "رکاب و یراق اسب" است و نام این عمارت نیز برگرفته از کاربری اولیه آن می‌باشد. پس از پایان دوران صفویه، عمارت رکیب‌خانه برای مدتی متروکه شد تا اینکه در دوران قاجار، ظل السلطان، حاکم وقت اصفهان، از آن به عنوان محل سکونت خود استفاده کرد.

سرانجام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تغییراتی در ساختمان آن ایجاد شد و با انتقال حدود ۴۰۰۰ قطعه شیء تاریخی از موزه هنرهای تزیینی ایران در تهران به اصفهان، موزه هنرهای تزیینی اصفهان در این عمارت باشکوه افتتاح گردید.

عمارت رکیب خانه دارای یک فضای سبز دلنشین و زیبا است و درختان زیبایی را نیز در خود جای داده، اطراف آن تالارهایی مشاهده می شوند که اتاق های بسیاری دارند. این عمارت طبقات فوقانی دارد و می توان برجی را از گوشه شرقی مشاهده کرد؛ که علاوه بر کلاه فرنگی، کاربردهای گوناگون دیگری نیز داشته است.

در شاه نشین این مجموعه می توان دفتر موزه را مشاهده کرد که گچبری خاصی به خصوص آیینه کاری آن نظر همه را به خود جلب می کند. طبقات بالایی نیز اکنون به‌عنوان بخش اداری این موزه مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌ اند.

ساختمان موزه هنرهای تزیینی اصفهانموزه هنرهای تزیینی اصفهان در عمارت رکیب خانه

مجموعه آثار موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان مجموعه‌ای غنی و متنوع از آثار هنری را در خود جای داده است که هر بخش از آن، گوشه‌ای از هنر ناب ایرانی را به نمایش می‌گذارد. برخی از مهم‌ترین بخش‌های موزه هنرهای تزیینی اصفهان عبارتند از:

آثار فلزی:

در این بخش می‌توانید انواع ظروف و اشیاء فلزی از جمله سلاح‌های مزین شده، قفل و کلیدهای تاریخی، ظروف قلم‌زنی و میناکاری شده، زیورآلات و ابزارآلات فلزی را مشاهده کنید. زیورآلات طلا و نقره، کمربند و قلاب کمر، قاب دعا، انواع قوطی، قفل و قلمدان، سرقلیان، قاب آینه، باروت‌دان، انفیه‌دان، آفتابه و لگن، عود سوز، جام‌های چهل کلید، خنجر، قیچی و چاقو و…  از جمله آثار این بخش هستند.

آثار میناکاری:

هنر میناکاری یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که در موزه هنرهای تزیینی اصفهان مجموعه‌ای درخشان از ظروف میناکاری شده، تابلوهای میناکاری و زیورآلات میناکاری به نمایش گذاشته شده است.

ٖآثار ارزشمند در موزه هنرهای تزیینی اصفهانآثار موزه هنرهای تزیینی اصفهان

آثار لاکی:

در این بخش می توان مجموعه ای زیبا از انواع اشیا لاکی و مذهبی،  قلمدان، جای طومار، جعبه، قاب آینه، ترازو، سرچسبدان، جلد آلبوم و... را مشاهده کرد که آثار استادان بزرگی مانند آقا صادق، میرزا بابای شیرازی سمیرمی، فتح الله شیرازی، آقا نجفعلی اصفهانی و… هستند. آثار لاکی با نقش هایی نظیر گل و مرغ تک‌چهره، صورت‌سازی، ترنج سر ترنج ، شکارگاه و فرهنگ عامه تزئین شده اند. 

قلمکاری:

هنر قلمکاری روی چوب، یکی دیگر از هنرهای سنتی ایران است که در موزه هنرهای تزیینی اصفهان می‌توانید نمونه‌های زیبایی از قاب‌های قلمکاری شده، میزهای منبت‌کاری شده، درهای چوبی تزیین شده و سایر اشیاء قلمکاری شده را ببینید.

نسج سنتی:

در این بخش انواع پارچه‌های سنتی ایرانی مانند ترمه، زربفت، مخمل، قلمکار و شال با نقش‌ها و رنگ‌های متنوع به نمایش گذاشته شده است. اين آثار اغلب در مركزی‌های مهم بافندگی ايران يعنی اصفهان، يزد، كرمان و كاشان بافته شده‌اند و انواع زری، ترمه، شال، مخمل ،اطلس، تافته و... را شامل می‌شود.

آثار این بخش شامل تابلو، لباس،كيسه پول، سفره قند، جای شانه، قلمدان، جای تربت، چارقد، سوزنی، سجاده، پرده ، روميزی و... هستند که با روش های مختلفی مانند گلابتون‌دوزی، قلاب‌دوزی، پولک‌دوزی، زغره‌دوزی، مشبک‌دوزی، گل خامه‌دوزی، نقده دوزی و... تزئین شده اند.

پارچه های موزه هنرهای تزیینی اصفهانآثار نسجی موزه هنرهای تزیینی اصفهان

سفال و سرامیک:

موزه هنرهای تزیینی اصفهان مجموعه‌ای غنی از ظروف سفالی و سرامیکی از دوره‌های مختلف تاریخی را در خود جای داده است که هر کدام معرف سبک و ویژگی‌های آن دوره می‌باشد. در اين بخش آثار زيبايی از كريستال‌های تراش‌دار با نقش افزوده و انواع شيشه (عطردان، پياله) مربوط به سده‌های ۳ تا ۶ قمری ساخت گرگان به معرض نمايش گذاشته شده است.

آثار خوشنویسی و نگارگری:

در این بخش می‌توانید نمونه‌هایی از آثار ارزشمند خوشنویسی و نگارگری ایرانی را مشاهده کنید که بر روی کاغذ، پارچه و اشیاء دیگر خلق شده‌اند. تابلوی ارزشمند و نفیس «چوگان» اثر استاد حاج میرزا آقا امامی اصفهانی که به شیوه سوخت و معرق و مینیاتور روی چرم خلق شده است، از دیگر آثار این بخش به شمار می‌رود.

آثار نگارگری موزه هنرهای تزیینی اصفهانآثار نگارگری موزه هنرهای تزیینی اصفهان

مکان دقیق موزه هنرهای تزیینی اصفهان

موزه هنرهای تزیینی اصفهان در مرکز شهر قرار دارد و نزدیک به تعدادی از مشهورترین مکان های اصفهان نظیر تالار اشرف، کاخ چهلستون، عالی قاپو و توحيدخانه قرار می گیرد. مکان دقیق این موضوع در خیابان استانداری و روبروی دانشگاه پردیس می باشد. برای دسترسی به این موزه می توانید از مترو استفاده کنید، بدین صورت که در ایستگاه امام حسین پیاده شده و باقی مسیر را با استفاده از تاکسی طی کنید. 

اگر قصد استفاده از خودروی شخصی را دارید، می‌توانید در پارکینگ‌های پیرامون نقش جهان خودرو خود را پارک کنید.

ورود به موزه هنرهای تزئینی اصفهان

قیمت بلیط برای ورود به موزه هنرهای تزیینی اصفهان برای ایرانیان بسیار کم است و اقشار مختلف نیز می توانند از زیبایی آن استفاده کنند. باید توجه کرد که چندین هزار قطعه در این موزه قرار دارد و خود ساختمان نیز اثری بسیار فاخر محسوب می شود، آشنایی با تمامی جوانب موزه‌های هنرهای تزئینی حتی می‌تواند بیش از ۳ تا ۴ ساعت باشد.

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش