۱۰:۲۶ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۰۳۹۳
رفاه و آسیب های اجتماعی

ساز كودک آزاری در جامعه همچنان كوک است

كودک آزاری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

مشاهدات و مطالعات اجتماعی نشان داده که مهاجرت های بی رویه - که به واسطه روند ناهمگون شهرنشینی یا دلایلی چون جنگ و نابسامانی رخ داده- زمینه ساز شکل گیری سکونتگاه های فقیرنشین شده است. به واسطه بی عدالتی ها و نابرابری های موجود در جامعه نه تنها این شهرنشینی قرن بیست و یکمی به پیشرفت و آسایش ساکنان سکونتگاه های فقیرنشین کمک نکرده، بلکه مسائل پیچیده تری را برای شان ایجاد کرده است.

 

از جمله معضلات اجتماعی تمامی سکونتگاه های فقیرنشین می توان به نبود کار و شغل مناسب، روی آوردن به مشاغل کاذب، حجم بالای توزیع و مصرف مواد مخدر به‌خصوص از نوع صنعتی، فقر اقتصادی و اجتماعی، عدم دسترسی به خدمات عمومی مانند اکثریت جامعه و... ، اشاره كرد. سوالی که باید بررسی دقیق شود؛ وضعیت کودکان در این سکونتگاه های فقیرنشین است؛ اینکه کودکان ساکن در این مناطق با چه چالش ها و معضلاتی روبه‌رو می‌شوند؟

 

مشاهدات و فعالیت های جمعیت امام علی (ع) مشخص می کند که به دلیل وجود فقر اقتصادی، اجتماعی و گاهی فرهنگی در خانواده‌ها، بسیاری از کودکان ساکن در سکونتگاه های فقیرنشین، مشغول به کار هستند؛ کار در سر چهارراه‌ها، کارگاه ها و... این کودکان دچار فقر آهن و سوء‌تغذیه هستند و شماری از آن ها که آمارشان کم نیست، محروم از تحصیل ( به واسطه بدسرپرستی یا مهاجر بودن) هستند. شاید اشاره به این جمله که «این کودکان کودکی نمی کنند...» بیراه نباشد؛ این کودکان اغلب برخلاف همسن و سالان شان به واسطه کار اجباری و در بسیاری از موارد بدسرپرستی، فرصتی برای بازی و کودکی ندارند.

 

موضوع حائز اهمیت و قابل توجه این است که تمامی این کودکان – به صورت مستقیم یا غیرمستقیم- در معرض ابتلا به اعتیاد به مواد مخدر (خصوصا صنعتی) قرار دارند. متاسفانه آمار قابل توجهی از خانواده ها خصوصا در سکونتگاه های فقیرنشین که میزان آسیب‌های اجتماعی شدیدتر است، مصرف کننده هستند و کودکان با واسطه یا بدون واسطه در معرض دود مواد مخدر، خرید و فروش مواد مخدر و ارتباط با ساقیان و قاچاقچیان محل می‌شوندکه این مساله در سمینار جمعیت امام علی (ع) درباره مساله اعتیاد کودکان در محلات معضل‌خیز در سال ۹۳ مورد بحث و تحقیق مفصل قرار گرفت.

 

چالش دیگری که کودکان در حاشیه ناخواسته با آن دست و پنجه نرم می کنند، مساله اوراق هویت است. آمار قابل توجهی از کودکان ایرانی در سکونتگاه‌های فقیرنشین فاقد اوراق هویت هستند و یا اوراق هویت شان مفقود شده است؛ علاوه بر این، کودکان مهاجر زیادی، تنها به دلیل مرز جغرافیایی که اندک سهمی در آن نداشتند، از پایه ای ترین حقوق خود بی بهره‌اند. همین مساله، عامل اصلی محرومیت این کودکان از حقوق اولیه و اساسی شان همچون حق تحصیل، سلامت (داشتن بیمه) و... شده و همچنین راه را برای احقاق حقوق آن ها بسته است.

 

متاسفانه فشارهای اقتصادی و اجتماعی وارد به خانواده ها و توزیع و مصرف مواد مخدر، خانواده ها را به اجبار به سمت بدسرپرستی سوق می‌دهد. خانواده های بسیاری هستند که به دلیل مصرف مواد مخدر صنعتی، دچار توهم شده و بلایای باور نکردنی بر سر فرزندان خود آورده اند؛ مثلا پدرهای معتادی که روزانه فرزندان‌شان را به زور ضرب و شتم، راهی خیابان‌ها و چهارراه‌ها می‌کنند و کودکان تا پول مواد را فراهم نکنند، حق بازگشت به منزل را ندارند!

 

حال در نظر بگیرید که چه مخاطراتی جان و روان این کودک را از صبح تا شب تهدید می کند؟ مددکاران جمعیت امام علی بارها شاهد این بوده اند که کودکان در سرچهارراه‌ها مورد تعرض جنسی توسط مغازه داران، رانندگان و حتی رهگذران قرار می‌گیرند. در برخی موارد، کودکان از سرچهارراه ها دزدیده شده و مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند. متاسفانه در مواردی نیز مانند بسیاری از کودک آزاری‌ها، آزارگر از اعضای خانواده بوده است.

 

فرق این نوع کودک آزاری ها با کودک آزاری هایی که در عموم جامعه و حتی در بالای شهر مشاهده می‌شود اين است که در آن‌ها اکثر افراد آزارگر درگیر بیماری روانی هستند، در این مناطق و درباره این کودکانی که مورد آزار و اذیت جسمی، روانی و جنسی از سوی خانواده قرار گرفته اند، اعتیاد به مواد مخدر صنعتی بزرگ‌ترین عامل است.

 

در مورد ازدواج کودک نیز در سال ۹۵، سمیناری از جمعیت امام علی با نام بررسی عوامل و پیامد های ازدواج کودک در سکونتگاه‌های فقیرنشین برگزار شد که در آن تحقیق مشاهده کردیم آمار قابل توجهی از کودکان در لوای نام «ازدواج»، به نوعی فروخته می‌شوند که این از مصادیق بارز کودک آزاری است. حال باید بررسی کنیم که جامعه ما چه ساز و کاری برای پیشگیری و رسیدگی به کودک آزاری در سکونتگاه های فقیرنشین دارد؟ سازمان بهزیستی به عنوان سازمان متولی امر در زمینه پیشگیری و رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی، بزرگ‌ترین مسئولیت در زمینه مقابله و رسیدگی به کودک آزاری را به عهده دارد.

 

از بازوان اجرایی این سازمان، اورژانس اجتماعی است که متولی رسیدگی اورژانسی به موارد کودک آزاری و خشونت خانگی است. مساله ای که در این باب حائز اهمیت است، این است که متاسفانه به دلیل حجم بالای موارد کودک آزاری در این مناطق به نوعی این سازمان - غیر از مساله کمبود بودجه- دچار نوعی سرشدگی و عادی پنداشتن کودک آزاری در این مناطق شده است. تماس های مکرر مددکاران به اورژانس اجتماعی نشان داده که متاسفانه، آنان کودک آزاری در این مناطق را امری طبیعی قلمداد می کنند؛

 

حتی موارد زیادی از کودک آزاری ها که شرایط بسیار حادی نیز داشته اند، متاسفانه از دید این اورژانس مغفول مانده اند و با پیگیری چندین باره، مراجعه اولیه صورت پذیرفته است. متاسفانه در مواردی شاهد بوده ایم که به واسطه «اتباع بودن» طفل، روند پیگیری از سوی اورژانس اجتماعی انجام نشده است.

 

موضوعی بسیار شایان توجه در این باره، این است که به دلیل خلأ قوانین حمایتی از کودکان، در برخی از موارد، بهزیستی مجبور به بازپس دهی کودکان به خانواده های‌شان شده است و متاسفانه پس از بازگشت کودکان به خانواده، هیچ گونه پیگیری از وضعیت آنان ندارد و در برخی موارد شاهد بوده ایم که اتفاقات دهشتناک تری پس از بازگشت کودک از بهزیستی به خانه برایش افتاده است.

 

ساعات کاری مراکز اورژانس اجتماعی خصوصا در مناطق حاشیه بسیار محدود است و همین موضوع، رسیدگی اورژانسی به موارد کودک آزاری را بیش از پیش سخت می کند. مساله مهم دیگری که جزو خلأهای ساختاری جامعه ما بوده، عدم هماهنگی بین سازمانی و نهادی، برای رسیدگی به مسائل اجتماعی است. متاسفانه در امر رسیدگی و پیشگیری از کودک آزاری هیچ گونه هماهنگی بین نهادی میان قوه قضايیه، مجلس شورای اسلامی، وزرات آموزش و پرورش، وزرات بهداشت، وزرات رفاه و سازمان بهزیستی وجود ندارد و همچنین همتی اساسی در خصوص تغییر این روند که باعث قربانی شدن روزانه هزاران کودک است، مشاهده نمی ‌شود!

 

مگر جز این است که آموزه‌های ملی و مذهبی به ما آموخته که هر کودکی را فرزند خود بدانیم! مگر جز این است که آنچه بر خود نمی پسندیم برای دیگران نیز نپسندیم؟ آیا مسئولین محترم، کودک آزاری را بر فرزندان خود روا می‌دانند؟ پس باید سوال شود که برای پیشگیری و مقابله با کودک آزاری برای کودکان این سرزمین چه گامی برداشته اند؟ برمی‌دارند و برخواهند داشت؟

 

چنانچه مساله دهشتبار کودک آزاری در این مناطق برای قوه قضايیه، مجلس شورای اسلامی، وزرات بهداشت، وزرات رفاه و بالاخص سازمان بهزیستی، محلی از اعراب داشته باشد، این سازمان‌ها باید هرچه زودتر تغییراتی بنیادین در روند پیشگیری و رسیدگی اورژانسی به کودک آزاری در مناطق حاشیه انجام دهند تا دیگر این‌گونه شاهد جسم و جان دختران و پسران کوچک این سرزمین، در جای جای حاشیه های این کشور نباشیم؛ چرا که کودکان این سرزمین، آینده‌سازان این جامعه اند.

 

سارا رضایی

 

 

ghan​oondaily.‎​ir
  • 4
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
5.0 stars from 4 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ایزاک نیوتن,نیروی جاذبه,کشف نیروی جاذبه نگاهی به زندگی «ایزاک نیوتن»، انسان گوشه گیری که نیروی جاذبه را کشف کرد

 

زندگی ایزاک نیوتن و ۸ مورد عجیبی که احتمالا نشنیده‌اید

۱. در کریسمس سال ۱۶۴۲ نیوتن در انگلیس متولد شد. چند ماه قبل از تولد او پدرش از دنیا رفته بود. در سن سه‌سالگی مادر ایزاک نیوتن با کشیش ثروتمدی به نام باناباس اسمیت «Barnabas Smith» ازدواج کرد، اما این کشیش فرزندی او را نپذیرفت و سرانجام نیوتون به خانه‌ی پدر و مادر‌بزرگش، رفت. در دوران نوجوانی، او لیستی از گناهانی که در گذشته انجام داده بود را در دفترچه‌ای یادداشت کرد. در بین نوشته‌هایش این آرزو بسیار به چشم می‌خورد: آقای اسمیت و مادرم را آتش می‌زنم و خانه را روی سرشان خراب می‌کنم. او در بزرگسالی مشغول کار خود بود، هیچ سرگرمی و تفریحی نداشت، و هرگز ازدواج نکرد.

 

۲. در دوازده سالگی، اسمش را در مدرسه‌ای در گرنتم نوشتند. چون راه خانه تا مدرسه زیاد بود، نیوتن در منزل یک داروفروش اقامت گزید. سه سال بعد، مادرش از او خواست مدرسه را ترک کند و به خانه برگردد، چون برای بار دوم بیوه شده بود. مادرش می‌خواست ایزاک کشاورزی کند، اما او اصلا کشاورزی را دوست نداشت. سرانجام با پادرمیانی مدیر مدرسه، نیوتن همان‌جا ماند و به درسش ادامه داد. او در سال ۱۶۶۱ پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به دانشگاه کمبریج رفت و برای همیشه از شر کشاورزی رها شد.

 

ادامه
عکس های جدید متین ستوده,متین ستوده,عکس های متین ستوده بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه و جدیدترین عکسهایش

چکیده ای از بیوگرافی میتن ستوده

نام اصلی :متین السادات ستوده

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۴

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

ادامه
نیلوفر هوشمند,بیوگرافی نیلوفر هوشمند,عکس نیلوفر هوشمند بیوگرافی نیلوفر هوشمند + جدیدترین عکس های نیلوفر هوشمند

چکیده ای از بیوگرافی نیلوفر هوشمند:

نام: نیلوفر هوشمند

متولد: اسفند ۱۳۶۷

پیشه: بازیگر

وضعیت: مجرد

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲

ادامه
هوتن شکیبا,بیوگرافی هوتن شکیبا,عکس هوتن شکیبا هوتن شکیبا | مصاحبه و بیوگرافی هوتن شکیبا و جدیدترین عکس های او

چکیده ای از بیوگرافی هوتن شکیبا

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما، تلویزیون، صداپیشگی

تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۶۳

محل زندگی: تهران

پیشه: بازیگر

 

ادامه
امیر کاظمی,بیوگرافی امیر کاظمی,عکس های امیر کاظمی بیوگرافی امیر کاظمی بازیگر جوان + عکس های امیر کاظمی و همسرش

چکیده ای از بیوگرافی امیر کاظمی:

نام: امیر کاظمی

زادروز   ۱۹ آبان ۱۳۶۹

پیشه: بازیگر

همسر: مهتاب محسنی

 

ادامه
امیر حسین رستمی,بیوگرافی امیرحسین رستمی,عکس امیر حسین رستمی بیوگرافی امیرحسین رستمی بازیگر طناز ایرانی | عکس های همسر وفرزند امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی

زمینه فعالیت : سینما، تلویزیون و تئاتر

تولد : ۱۲ بهمن ۱۳۵۴

تهران

ملیت :  ایرانی

پیشه : بازیگر

ادامه
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
امین حیایی,بیوگرافی امین حیایی,جدیدترین تصاویر امین حیایی بیوگرافی امین حیایی مرد پولساز سینما + تصاویر پسر و همسرش

زندگینامه امین حیایی:

زمینه فعالیت: بازیگری و خوانندگی

جنسیت: مرد

سال تولد: ۱۳۴۹

محل تولد: تهران

همسر ها: مونا بانکی پور(همسر سابق) ، نیلوفر خوش خلق.

ادامه
بیوگرافی جاستین بیبر,عکس جاستین بیبر,ماجراهای جاستین بیبر بیوگرافی جاستین بیبر | حقایقی جالب در مورد به شهرت رسیدن جاستین بیبر

گزیده ای از بیوگرافی جانستین بیبر:

نام اصلی: جاستین دِرو بیبر
نام مستعار: جِی‌بی
تولد: ۱ مارس ۱۹۹۴
‎۱۰ اسفند ۱۳۷۲
لندن، انتاریو،کانادا
ملیت: کانادا
سبک‌(ها): پاپ، آراندبی، تین پاپ
ساز(ها): آواز، گیتار، کیبورد، ترومپت، پیانو، درام
سال‌های فعالیت: ۲۰۰۸ - اکنون

 

بیوگرافی جاستین بیبر

جاستین بیبر در لندن (انتاریو) به دنیا آمد و در شهر استردفورد (انتاریو) بزرگ شد، مادر جاستین بیبر «پتی مالته» وقتی که ۱۸ ساله بود جاستین را باردار شد ، وقتی جاستین ۲ ساله بود پدرش «جرمی بیبر» برای ازدواج با زن دیگری پتی را طلاق داد و مادرش جاستین را به تنهایی و با درآمد کمی که از کارش بدست می آورد بزرگ کرد.

 

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
بیوگرافی احسان خواجه امیری,اهنگ های احسان خواجه امیری,عکس احسان خواجه امیری بیوگرافی احسان خواجه امیری مرد خوش صدای موسیقی | جدیدترین عکس های احسان خواجه امیری و همسرش

نام:احسان خواجه امیری

نام خانوادگی:خواجه امیری

تاریخ تولد:۱۳۶۳/۸/۷

محل تولد:تهران

تحصیلات:فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر

تاهل:متاهل

ادامه
کریستیانو رونالدو,بیوگرافی کریستیانو رونالدو,عکس جدید رونالدو بیوگرافی کریستیانو رونالدو/ از فقیری تا ثروتمندی

چکیده ای از بیوگرافی کریستیانو رونالدو:

نام کامل:  کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو

زادروز:  ۵ فوریهٔ ۱۹۸۵

زادگاه: فونچال، مادیرا، پرتغال

قد:  ۱٫۸۵

پست: مهاجم

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید