۰۹:۲۲ - ۰۹ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۲۲۷۲
میراث فرهنگی و صنایع دستی

ایجاد حفاظ برای پل های تاریخی خواجو و سی‌وسه پل

پل تاریخی سی و سه پل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان به این نتیجه رسیده که برای همه دهانه‌های پل خواجو و سی و سه پل حفاظ گذاشته شود اما چگونگی اجرای آن در دست بررسی است.

به گزارش مهر، هرچند بیش از ۴۰۰ سال از زمان ساخت سی و سه پل در اصفهان می‌گذرد و میلیون‌ها تصویر از شرایط فعلی سی و سه پل در کتاب‌ها، رسانه‌ها، فضاهای مجازی و ... منتشر و دست به دست شده اما حالا قرار است که منظر این پل تاریخی عوض شود آن هم به این علت که تعدد حوادث ناگوار بر روی این پل، گروهی از مسئولان و کارشناسان را به این فکر انداخت که دهانه‌های این پل برای حضور افراد خطرناک است و ممکن است هر از گاهی فردی از روی آن سقوط کند و به زمینی خشک بیفتد که روزگاری محل عبور رودخانه زاینده رود بوده است! پس باید جلوی تک‌تک سی و سه دهانه پل یک حفاظ گذاشت و از خطرات احتمالی جلوگیری کرد.

 

این موضوع زمانی بحث برانگیز شد که یکی از مقامات مسئول در دولت‌های گذشته در صفحه شخصی خود در فضای مجازی به موضوع سقوط افراد از دهانه‌های پل اشاره کرده بود و همین نکته آغاز بحثی طولانی شد. به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان اقدام به نصب یک حفاظ چوبی جلوی یکی از دهانه‌ها کرد. حفاظی که مخالفان زیادی داشت. برخی می‌گفتند که این حفاظ نباید چوبی باشد چون ممکن است برخی تصور کنند که جزئی از بناست برخی هم گفتند که حفاظ در حقیقت به سیمای منظری این پل تاریخی آسیب خواهد زد.  

 

احمد منتظر، عضو هیئت علمی‌دانشگاه هنر اصفهان و مدیرکل سابق میراث فرهنگی اصفهان یکی از مخالفان این طرح بود و گفت که وقتی تکنولوژی برای بهتر کار کردن در این زمینه وجود دارد نباید به نرده‌گذاری اقدام کرد، چراکه نمی‌شود با تاریخ چند صدساله این پل شوخی کرد.چیزی که به‌عنوان جان پناه ساخته می‌شود نباید دخالتی در ساختمان پل داشته باشد و حفاظ‌ها با نوعی از تکنولوژی ساخته شود که از پایین نمایان نباشد.

 

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور هم در  پیرو مخالفت و موافقت‌های پیرامون حفاظ سی و سه پل گفته بود که این موضوع باید در شورای فنی مورد بررسی قرار گیرد چون هم بحث جان افراد در میان است و هم بحث منظر تاریخی یک اثر. این موضوعی نیست که بتوان به راحتی تصمیم گرفت به همین دلیل می‌خواهیم این را شورا بررسی کند.

 

این شورا در اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با حضور افراد مختلفی از جمله باستان‌شناس، معمار و کارشناس میراث فرهنگی تشکیل و قرار شد که برای این پل حتما حفاظی در نظر گرفته شود. اما چگونگی اجرای این طرح باز هم نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

 

ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: شورای فنی برای حصار کشی و نصب نرده‌های محافظ در سی و سه پل ۴۰۰ ساله اصفهان تشکیل شده ما می‌دانیم که به هر حال باید منظر پل تاریخی اصفهان که هیچ زمانی حفاظ نداشته حفظ شود. این مسئله بسیار مهم است. ولی در چند سال گذشته حوادث تلخی رخ داده است مانند افتادن یک کودک دو نیم ساله و یا یک پیرمرد و یا خانمی‌با کفش بلند که قصد داشته عکس سلفی بگیرد و یا یک نفر دیگر که اخیرا از روی پل افتاده است.

 

پل تاریخی سی و سه پل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

وی درباره اینکه آیا آماری از سقوط افراد وجود دارد یا نه گفت: بله آمار هست ما تقریبا هر سال شاهد این حوادث هستیم. پرونده‌های آنها نیز تشکیل شده و ما باید جریمه می‌پرداختیم. 

 

طاهری افزود: کشورهای دیگر نیز نقاط خطرافرین مانند  پل‌ها و یا پرتگاهها را ایمن سازی کرده اند این پل هم برای گردشگران محل بازدید است و هم برای گذرگاهی شهری برای عبور مردم است و هر ساعت از شبانه روز افرادی زیادی چه برای بازدید و تفریح و چه برای گذر از نقطه ای به نقطه دیگر شهر از آن عبور می‌کنند. برای همین محل تردد بسیاری از افراد است که باید ایمنی لازم برای آنها در این پل را ایجاد کرد. البته از آنجاکه این پل تاریخی است باید موضوع در شورای فنی بررسی می‌شد که این اتفاق افتاد و به ضرورت ایمن سازی پل به توافق رسیدیم.

 

طاهری بیان کرد: قرار است تجهیزاتی که با آن ایمن سازی انجام می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد. مانند حفاظ شیشه ای یا نرده‌های چوبی، مفتول و یا سیم بکسل. حتی می‌توان از تجهیزاتی که علامت می‌دهند استفاده کرد. 

 

این مقام مسئول بیان کرد: شهرداری نیز از آنجا که این مکان محل تردد افراد است و از سوی دیگر مسئول جان شهروندان است و با یک پل تاریخی مواجه بوده در این باره از ما سوال کرده و ما هم موضوع را در شورای فنی بررسی کردیم. نمی‌توانیم نام افراد عضو شورا را اعلام کنیم. اما بنا به موضوع مطرح شده از آنها دعوت شد تا اعلام نظر کنند. در حال حاضر نیز حفاظ چوبی قرار داده شد تا نتیجه را ببینیم.

 

البته بحث‌هایی درباره آن وجود دارد مانند اینکه این حفاظ جزئی از بنا نشود. برخی از افراد عضو شورا گفتند که این حفاظ باید جنبه حفاظتی داشته باشد و همه متوجه شوند که الحاقی بوده و جز بنا نیست. مانند شیشه‌هایی که جلوی بریخ از کاشی‌های بناها می‌گذارند و همه می‌دانند که صرفا جنبه حفاظتی دارد ، برخی هم گفتند که با جنس و مصالح همخوان با بنا باشد. 

 

پل تاریخی سی و سه پل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی اصفهان گفت: تمام دهانه‌های سی و سه پل و البته پل خواجو که احتمال سقوط افراد از آنها وجود دارد را می‌بندیم چون پل خواجو نیز با چنین مشکلی مواجه است. 

 

علی یاراللهی یکی از کارشناسان میراث فرهنگی اصفهان است که پیرو این موضوع به گفت: حفاظ شیشه‌ای و یا طلقی بهترین مصالح برای این کار است. چرا که هم شیشه و یا طلق به دلیل شفاف بودن سیما و منظر پل را از بین نمی‌برد و هم برای همگان چه گردشگران داخلی و چه خارجی جا افتاده که این افراد برای ایمن سازی بوده و شیشه و یا طلق جزو بنا نیست.

 

وی ادامه داد: منتها این هم بستگی به آن دارد که بست‌های به کار رفته در آن موجب نشود بازهم خدشه ای به پیکر پل تاریخی وارد شود. از سوی دیگر این طلق و یا شیشه موجب می‌شود که نگرانی در این باره از بین برود. البته که در طی چندین سال دیگر مردم اصفهان یاد گرفته اند که چطور باید با این پل برخورد کرده و مراقب خود باشند وگرنه باید در بیش از ۴۰۰ سالی که از ساخت این پل می‌گذرد شاهد آمار زیادی از کشته شدگان باشیم به خصوص که در زمان گذشته زاینده رود پر آب بوده و احتمال غرق شدگی افراد هم زیاد بود اما اکنون افراد اگر هم بیفتند تنها زخمی‌می‌شوند چون زاینده رود به زمینی کویری تبدیل شده است. 

 

اکنون شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان در نظر گرفته تا غیر از پل سی و سه پل برای پل خواجو نیز حفاظی قرار دارد حفاظی که هنوز مشخص نیست با چه مصالحی و به چه شکلی قرار  است از جان گردشگران محافظت کند و خللی نیز در بنا ایجاد نکند.

 

فاطیما کریمی-نفیسه حاجاتی

 

 

 

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 23 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه

دلم خواسته بود بگویم نرو ، به تو نه ، به همه آدم های کوچه ، به پرنده هایی که می نشستند روی درخت های تازه برگ داده ، به گربه هایی که توی حیاط می دویدند، به کلاغی که بلند می پرید و صدای قارقارش تو را یاد حیاط مادربزرگ می انداخت .

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید