۱۷:۱۸ - ۲۲ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۵۹۷۰
سیاست داخلی

سه حاشیه، یک سال پس از مرگ آیت‌الله

مجلس خبرگان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
به هر ترتیب با وجود این ابهام مهم، این سخنان تهیه کننده مستند انتخاباتی آیت الله هاشمی بسیار بحث برانگیز شده است. خبرگزاری اصولگرای تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی از از "ابهام جدی" درباره خاطره هاشمی از بهشتی نوشت و در ادامه با استناد به سخنان حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و موسوی خوئینی‌ها درباره خاطرات هاشمی سعی کرد اصالت خاطرات هاشمی را زیر سوال ببرد.

به گزارش فرارو،یک سال از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی گذشته است، اما همچنان بحث‌ها پیرامون او نقشش در انقلاب اسلامی و پس از انقلاب داغ است. در کنار بحث‌هایی که پیرامون فقدان هاشمی رفسنجانی در فضای سیاسی کشور مطرح است، در روز‌های اخیر سه موردکه ارتباط مستقیمی با او دارد بحث برانگیز و حاشیه ساز شده است.

 

مورد اول مربوط به انتشار ویدئویی از جلسه تعیین رهبری مجلس خبرگان پس از درگذشت امام خمینی (ره) در خرداد سال ۱۳۶۸ است. این ویدئو اولین بار است منتشر می‌شود که حاوی نکات مهم و تاریخی درباره انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبری است.

 

پیشتر ویدئو‌های ناقصی از آن جلسه در دسترس بود. اما انتشار این ویدئو از دو جهت مورد توجه قرار گرفت هاست از یک سو دیدگاه صریح آیت الله خامنه‌ای در مخالفت با رهبری خود و از سوی دیگر تلاش آیت الله هاشمی رفسنجانی برای تعیین آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب.

 

پیشتر از نقش مهم هاشمی رفسنجانی در این اتفاق مهم سخن گفته شده بود، اما با این فیلم ابعاد موضوع روشنتر شده است.

 

به این ترتیب این ویدئو بحث‌ها پیرامون عملکرد و نقش آیت اله هاشمی در تاریخ انقلاب اسلامی را افزایش داده است. در فضای مجازی کاربران زیادی به این ویدئو واکنش نشان داده اند.

 

مجلس خبرگان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

دومین موردی که در روز‌های اخیر پیرامون بحث برانگیز شده است، باز می‌گردد به خاطره ای از شهید بهشتی که آیت الله هاشمی رفسنجانی در فیلم انتخاباتی اش در سال ۸۴ نقل می‌کند.

 

 

هاشمی در نقل آن خاطره می‌گوید: «روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم، این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟ نگاهم کرد و گفت: این آسیاب به نوبت است، نوبت تو هم خواهد رسید ...».

 

 

این خاطره جذابیت فیلم تبلیغاتی هاشمی را افزایش داد و در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

اما روز گذشته روزنامه شرق در گفت و گویی با منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم انتخاباتی آیت الله هاشمی، اظهار نظری از او درباره آن خاطره مشهور منتشرکرد که جنجالی تازه به پا کرده است.

 

در بخشی از گفتگوی روزنامه شرق با منوچهر محمدی، خبرنگار از وی سوال می‌کند که «در بخش‌هایی از فیلم خاطره‌هایی از زبان آقای هاشمی گفته می‌شود، خاطره‌ای که از شهید بهشتی نقل می‌کنند هم بخشی از ساختار فیلم بود؟»

 

محمدی در پاسخ گفت: «خاطره شهید بهشتی زاییده ذهن من است. فکر کردم فضای اتهامی که آقای هاشمی با آن درگیر بودند را چطور بیان کنم و این بخش به خاطرم رسید.» در ادامه خبرنگار از او سوال نمی‌پرسد تا ماجرا روشنتر شود که منظورش چیست؟ آیا آن خاطره مشهور اساسا وجود نداشته است و زایده ذهن محمدی بوده و یا اینکه گنجانده شدن آن در فیلم ایده محمدی بوده است.

 

به هر ترتیب با وجود این ابهام مهم، این سخنان تهیه کننده مستند انتخاباتی آیت الله هاشمی بسیار بحث برانگیز شده است. خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی از از "ابهام جدی" درباره خاطره هاشمی از بهشتی نوشت و در ادامه با استناد به سخنان حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و موسوی خوئینی‌ها درباره خاطرات هاشمی سعی کرد اصالت خاطرات هاشمی را زیر سوال ببرد.

 

این رویکرد در دیگر رسانه‌های اصولگرا از جمله سایت رجانیوز هم دیده می‌شود.

 

اما در کنار رسانه‌های اصولگرا در شبکه‌های اجتماعی هم پیرامون این ماجرا بحث‌های فراوانی مطرح شده است با این حال کمتر به ابهام سخنان منوچهر محمدی توجه شده است.

 

امیرحسین ثابتی توئیت کرده است: «وقتی کارگردان فیلم تبلیغاتی هاشمی در سال ۸۴ رسما میگوید خاطره هاشمی از شهید بهشتی دروغ بوده، تکلیف بقیه خاطرات هاشمی هم مشخص است. بویژه خاطراتی که میگفت امام خمینی موافق حذف مرگ برامریکا بود!»

 

علی اشرف فتحی هم نوشته است: «اتفاق طلایی سالگرد هاشمی نه انتشار فیلم خبرگان ۶۸ بلکه ادعای منوچهر محمدی درباره ساختگی بودن خاطره هاشمی از بهشتی در مستند انتخاباتی ۸۴ بود!»

 

در این بین برخی هم پا را فراتر گذاشته اند و جمله منوچهر محمدی را این گونه تحریف کرده اند "خاطره هاشمی از بهشتی زاییده تخیل من بود."

 

منوچهر محمدی محمدی درباره تیتری که روزنامه شرق برای مصاحبه او انتخاب کرده به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «آقایان دوست داشتند از حرف من این‌گونه برداشت کنند! آن خاطره را آقای هاشمی برای من تعریف کرد و من ادبیاتش را تغییر دادم و با سبک و سیاق خودم نوشتم، بعدا هم گویا ایشان این ماجرا را در جای دیگری، گمان کنم کنگره شهید بهشتی، عین همین را نقل می‌کنند. حالا چند کلمه جابه‌جاشده که چیز خاصی نیست.»

 

اما سومین موضوع بحث برانگیز و حاشیه ساز مربوط به مرگ آیت الله و ابهام‌های پیرامون آن است. درست یک سال پس از مرگ آیت الله هاشمی رفسنجانی، فرزند او یاسر هاشمی خبر از ارجاع دوباره پرونده مرگ پدرش به شورای عالی امنیت ملی داد.

 

مجلس خبرگان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

هاشمی گفت این پرونده که بسته شده بود بار دیگر به درخواست حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی در این نهاد عالی کشور گشوده شده است.

 

گویا محسن هاشمی، برادر یاسر که ریاست شورای شهر تهران را بر عهده دارد، قرار است به زودی برای رؤیت پرونده مرگ پدرش به محل شورای عالی امنیت ملی برود.

 

 

هاشمی رفسنجانی در روز یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ در حال شنا در استخر کوشک متعلق به مجمع تشخیص مصلحت نظام واقع در نزدیکی مجموعه سعدآباد دچار عارضه قلبی شد. عملیات احیا توسط محافظان حاصلی نداشت و او در ساعت ۱۸:۲۰ پس از ایست قلبی و در شرایطی که علائم حیاتی نداشت به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد. تلاش بیش از یک ساعته برای احیای وی ناموفق ماند و ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه همان روز فوت او اعلام شد.

 

همان گونه که در حیات آیت الله هاشمی شبهه و شایعه بسیاری در مورد اسرار محفوظ در سینه‌اش و نیز در مورد میزان ثروت او و خانواده‌اش مطرح بود، مرگ او نیز با حرف و حدیث‌های زیادی همراه شده است.

 

هنوز همه جزئیات پرونده در دست بررسی مرگ آیت الله در شورای عالی امنیت ملی منتشر نشده است، اما دختر کوچک او، فائزه، در اواخر آذر ماه گذشته به روزنامه اعتماد اعلام کرد که مطابق گزارش شورای عالی امنیت ملی ایران در کالبد پدرش به میزان ۱۰ برابر حد مجاز مواد و تشعشعات رادیواکتیو وجود داشته است.

 

محمد هاشمی نیز اخیرا در گفت و گویی با روزنامه شهروند مرگ برادرش را "غیر مترقبه" و "غیرعادی" دانست و گفت: «علت مرگ را در بیمارستان ایست قلبی اعلام کردند، ولی علت ایست قلبی را کسی اعلام نکرد. هنوز هم کسی اعلام نکرده که علت ایست قلبی چه بوده.»

 

محمد هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا شما موضوع را پیگیری نکردید گفت: «جوابی نگرفتیم، یعنی جواب پزشکی یا علمی از این قضیه نگرفتیم که ببینیم علت ایست قلبی چه بوده است، چون کالبدشکافی هم انجام نشد، بنابراین برای ما علت ایست قلبی نامشخص است. آن چیزی هم که برخی از رسانه‌ها عنوان می‌کنند، همین است که علت ایست قلبی مشخص نیست. به ما رحلت آیت‌الله را به دلیل ایست قلبی اعلام کردند، اما این‌که علت ایست قلبی چه بود؟ آن را هنوز نمی‌دانیم.»

 

 

 

  • 5
  • 1
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 6 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
طناز طباطبایی,بیوگرافی طناز طباطبایی,عکس طناز طباطبایی بیوگرافی طناز طباطبایی بازیگر مهربان سینما

چکیده ای از بیوگرافی طناز طباطبایی:

نام: طناز

نام خانوادگی: طباطبايی

تحصيلات: فارغ التحصيل کارگرداني تئاتر

زمينه فعاليت: بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر

تاريخ تولد: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۶۲ / ۱۰ مه ۱۹۸۳

ادامه
میرزا محمد تقی‌خان فراهانی,بزرگترین وزرای ایران,شخصیت های ملی ایران,امیر کبیر زندگینامه امیر کبیر

نام اصلی: میرزا محمد تقی‌خان فراهانی

تولد : ۱۱۸۶ خورشیدی

روستای هزاوه، اراک

درگذشت : ۲۰ دی ۱۲۳۰ 

باغ فین، کاشان

ملیت: ایرانی

ادامه
میرزا ملکم‌خان, ناظم‌الدوله,ناصرالدین شاه میرزا ملکم‌خان سیاستمدار هزار چهره

تولد: ۱۲۱۲ خورشیدی

قصبه جلفا، اصفهان

درگذشت:   ۱۲۸۷ خورشیدی

رم، ایتالیا

ملیت: ایرانی ارمنی تبار

پیشه: سیاستمدار

ادامه
بیوگرافی راجرر فدرر,زندگینامه راجر فدرر,راجر فدرر تنیسور سوئیسی آشنایی با راجر فدرر تنیسور برتر جهان

 

بیوگرافی راجر فدرر

تولد: ۱۹۸۱ سوئیس

محل تولد: بازل سوئیس

رشته ورزشی: تنیس

ملیت: سوئیسی

ادامه
نیوشا ضیغمی,بیوگرافی نیوشا ضیغمی,عکس نیوشا ضیغمی بیوگرافی نیوشا ضیغمی | عکس های خانوادگی نیوشا ضیغمی

چکیده ای از بیوگرافی نیوشا ضیغمی:

زمینه فعالیت: سینما

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۵۹ \ ۹ ژوئیهٔ ۱۹۸۰ ‏

محل: تهران

ملیت: ایران

پیشه: بازیگر - تهیه کننده

ادامه
عباس میرزا,دوره قاجار,شاهزاده قاجاریه عباس میرزا ، خوشنام ‌ترین شاهزاده قاجاریه

نام : عباس میرزا 

فرزند فتحعلی شاه قاجار

تولد: ۵ شهریور ۱۱۶۸ 

مرگ: ۳ آبان ۱۲۱۲

مقام:  ولیعهد ایران

مکان خاک‌سپاری: مشهد

ادامه
بیوگرافی حمید سوریان,حمید سوریان,آشنایی با حمید سوریان بیوگرافی حمید سوریان، کشتی گیر ایرانی

نام اصلی: حمید سوریان ریحان‌پور

تولد: ۱۳۶۴ در شهر ری

ملیت: ایرانی

رشته ورزشی: کشتی فرنگی

وزن: ۵۹ کیلوگرم

حمید سوریان در سال ۲۰۰۱ دوبنده تیم ملی نوجوانان در وزن ۴۶ کیلوگرم را پوشید و در مسابقات نوجوانان آسیا به روی تشک رفت. حمید سوریان دارنده هفت مدال طلای جهان و المپیک کشتی فرنگی است. سوریان از نظر تعداد و کیفیت مدال، بهترین کشتی‌گیر تمام ادوار ایران است.

ادامه
ارسلان قاسمی,بیوگرافی ارسلان قاسمی,عکس ارسلان قاسمی بیوگرافی ارسلان قاسمی بازیگر جوان و توانمند تلویزیون + عکس های اینستاگرامش

چکیده ای از بیوگرافی ارسلان قاسمی:

نام و نام خانوادگی : ارسلان قاسمی

تاریخ تولد : ۱، خرداد، ۱۳۷۴

محل تولد : تهران

تحصیلات : دیپلم کامپیوتر و تحصیل در رشته بازیگری

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
رجبعلی خیاط,رجبعلی نكوگويان,زندگینامه شيخ رجبعلی خياط زندگی‌نامه حاج رجبعلی خیاط

چکیده ای از زندگی‌نامه حاج رجبعلی خیاط:

نام اصلی: رجبعلی نکوگویان

تولد: ۱۲۶۲

تهران، ایران

وفات: ۲۲ شهریور ۱۳۴۰، شهر ری

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه

ادامه
محمد اسماعیل دولابی,زندگینامه میرزا اسماعیل دولابی,بیوگرافی محمد اسماعیل دولابی زندگینامه ی میرزا اسماعیل دولابی

نام اصلی: محمداسماعیل دولابی

تولد: ۱۲۸۲ خورشیدی 

تهران، ایران

درگذشت: ۹ بهمن ۱۳۸۱ خورشیدی

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

ادامه
هومن سیدی,بیوگرافی هومن سیدی,عکس جدید هومن سیدی بیوگرافی هومن سیدی | عکس همسر و دخترش

چکیده ای از بیوگرافی هومن سیدی:

نام و نام خانوادگي: هومن سيدی

تاريخ تولد : ۸، آذر ماه، ۱۳۵۹

محل تولد :رشت

مليت : ايراني

پيشه : کارگردان، فيلمنامه‌نويس و بازيگر

ادامه
کیانوش رستمی,بیوگرافی کیانوش رستمی,زندگینامه کیانوش ئرستمی زندگینامه کیانوش رستمی, عضو تیم ملی وزنه‌برداری ایران

نام اصلی: کیانوش رستمی

متولد: ۱۳۷۰ کرمانشاه

ملیت: ایرانی

رشته ورزشی: وزنه برداری

عضو تیم ملی وزنه برداری ایران

 

ادامه
ماریا شاراپووا,بیوگرافی ماریا شاراپووا,زندگینامه ماریا شاراپووا آشنایی با ستاره روس تنیس زنان جهان؛ ماریا شاراپووا

نام اصلی: ماریا شاراپووا

۱۹۸۷ نیاگان روسیه

ملیت: روسی

اقامت: فلوریدا آمریکا

دارای ۳۲ عنوان حرفه ای

۱۸۸ سانتی‌متر قد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید