سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۱۲

همه چیز درباره گروه واگنر| عملیات های جهانی گروه جنجالی واگنر

گروه واگنرگروه واگنر
گروه واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی مستقر در روسیه است که در سال های اخیر به دلیل مشارکت در درگیری ها در سراسر جهان شهرت زیادی به دست آورده است. این گروه توسط یوگنی پریگوژین، یک تاجر که با ولادیمیر پوتین؛ رئیس جمهور روسیه، نسبت دارد، تأسیس شد و با اطلاعات نظامی روسیه مرتبط است.

گروه واگنر چیست؟

گروه واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی روسی است که در سال‌های اخیر به دلیل مشارکت در درگیری‌ها در سراسر جهان شهرت یافته است. این گروه توسط یوگنی پریگوژین، تاجری که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نسبت دارد، تأسیس شد و گمان می‌رود چندین هزار پرسنل داشته باشد، اگرچه اندازه دقیق آن مشخص نیست.

گروه واگنر به عنوان یک پیمانکار خصوصی نظامی عمل می کند و پرسنل نظامی، تجهیزات و آموزش به مشتریان خود ارائه می دهد. این گروه به دلیل استخدام پرسنل نظامی سابق روسیه و پیشنهاد قراردادهای پرسود به آنها برای کار به عنوان مزدور در مناطق درگیری مشهور است.

فعالیت های این گروه با نقض حقوق بشر و جنایات جنگی مرتبط بوده است. در سوریه، این گروه به کشتار غیرقانونی غیرنظامیان و اسیران جنگی متهم شده است. در جمهوری آفریقای مرکزی، این گروه به انجام قتل عام و سایر جنایات علیه غیرنظامیان متهم شده است.

گروه واگنر چیستهمه چیز درباره گروه واگنر

تاسیس گروه واگنر:

گروه واگنر در سال ۲۰۱۴ توسط یوگنی پریگوژین، تاجر روسی با روابط نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تاسیس شد. اعتقاد بر این است که نام این گروه از واگنر، آهنگساز آلمانی، که بنا به گزارش ها موسیقیدان مورد علاقه پریگوژین بود، گرفته شده است.

عنوان می شود پریگوژین در فعالیت های تجاری مختلف، از جمله مشاغل پذیرایی و رستوران، و همچنین ارائه خدمات به ارتش روسیه شرکت داشته است. به دلیل رابطه نزدیک با رئیس جمهور روسیه و کسب و کار پذیرایی او که برای مراسم رسمی با حضور پوتین برگزار می شود، از او به عنوان "آشپز پوتین" یاد می شود.

منشاء گروه واگنر کاملاً مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که در ابتدا برای ارائه خدمات امنیتی به شرکت‌های روسی فعال در مناطق درگیری تأسیس شده است. عملیات این گروه گسترش یافت و شامل ارائه پرسنل نظامی، تجهیزات و آموزش به مشتریان مختلف از جمله دولت های خارجی شد.

تاسیس گروه واگنرتاسیس گروه واگنر

مشارکت گروه واگنر در جنگ های مختلف:

گروه واگنر در چندین درگیری در سراسر جهان شرکت داشته است. برخی از درگیری هایی که گزارش شده است این گروه در آن شرکت داشته است عبارتند از:

اوکراین: 

گروه واگنر در الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ دست داشت و همچنین در کنار نیروهای جدایی طلب در منطقه دونباس در شرق اوکراین جنگیده است.

سوریه: 

گزارش شده است که گروه واگنر در کنار نیروهای دولتی سوریه در جنگ داخلی سوریه جنگیده است. این گروه در نبردهای مختلفی از جمله نبرد پالمیرا و محاصره دیرالزور شرکت داشته است.

لیبی: 

گروه واگنر به حمایت از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در جنگ داخلی لیبی متهم شده است.

جمهوری آفریقای مرکزی: 

گروه واگنر در جمهوری آفریقای مرکزی دخالت داشته است، جایی که به انجام جنایات وحشیانه علیه غیرنظامیان متهم شده است.

سودان: 

گزارش شده است که گروه واگنر در درگیری در منطقه دارفور سودان، جایی که گفته می شود خدمات امنیتی به دولت سودان ارائه کرده، دست داشته است.

مشارکت گروه واگنر در جنگ های مختلفشرکت گروه واگنر در جنگ های مختلف

رابطه گروه واگنر با دولت روسیه چگونه است؟

گروه واگنر با دولت روسیه، به ویژه آژانس اطلاعات نظامی آن، اداره اصلی ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه (GRU) مرتبط بوده است. بنیانگذار این گروه، یوگنی پریگوژین، شناخته شده است که روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد.

در حالی که دولت روسیه هرگونه ارتباط رسمی با گروه واگنر را رد کرده است، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این گروه به عنوان یک "ارتش نیابتی" برای دولت روسیه عمل می کند و به نمایندگی از دولت روسیه در کشورهای خارجی عملیات انجام می دهد. این گروه متهم به دریافت حمایت از ارتش و سرویس های اطلاعاتی روسیه از جمله سلاح، تجهیزات و آموزش است.

اعتقاد بر این است که مشارکت گروه واگنر در درگیری هایی مانند الحاق کریمه، جنگ داخلی سوریه و درگیری لیبی با منافع روسیه همخوانی دارد. در اوکراین، فعالیت های این گروه به عنوان بخشی از تلاش های روسیه برای بی ثبات کردن منطقه و اعمال نفوذ بر همسایه خود تلقی می شود. در سوریه، این گروه از دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، که متحد اصلی روسیه در منطقه است، حمایت کرده، در لیبی، این گروه از ژنرال خلیفه حفتر که به عنوان متحد بالقوه روسیه در این کشور تلقی می شود نیز حمایت کرده است.

به طور کلی، در حالی که ماهیت دقیق روابط گروه واگنر با دولت روسیه به طور کامل مشخص نیست، شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد این گروه در هماهنگی با سازمان های نظامی و اطلاعاتی روسیه عمل می کند و از اهداف سیاست خارجی روسیه حمایت می کند.

رابطه گروه واگنر با دولت روسیهرابطه گروه واگنر با دولت روسیه

تحریم های بین المللی علیه گروه واگنر:

گروه واگنر توسط چندین کشور و سازمان از جمله ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کانادا مورد تحریم های بین المللی قرار گرفته است. تحریم‌ها عمدتاً افراد و نهادهای مرتبط با گروه را هدف قرار می‌دهند تا خود گروه.

هدف از تحریم ها محدود کردن دسترسی گروه به منابع مالی، جلوگیری از سفر افراد مرتبط با این گروه و محدود کردن صادرات کالا و فناوری به این گروه است. این تحریم ها همچنین مسدود کردن دارایی ها و ممنوعیت معاملات با افراد و نهادهای تعیین شده را اعمال می کند.

در سال ۲۰۱۸، وزارت خزانه داری ایالات متحده چندین فرد و نهاد مرتبط با گروه واگنر، از جمله یوگنی پریگوژین، بنیانگذار این گروه را تحریم کرد. این تحریم ها بر اساس قانون Magnitsky اعمال شد که به دولت آمریکا اجازه می دهد تا افراد و نهادهایی را که مسئول نقض حقوق بشر و فساد هستند، تحریم کند.

اتحادیه اروپا همچنین تحریم هایی را علیه گروه واگنر اعمال کرده است که افراد و نهادهای مرتبط با این گروه را هدف قرار داده است. این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی ها می شود و همچنین افراد و نهادهای اتحادیه اروپا را از ارائه وجوه به افراد و نهادهای مرتبط با این گروه منع می کند.

کانادا همچنین تحریم هایی را علیه گروه واگنر اعمال کرده است که افراد و نهادهای مرتبط با این گروه را هدف قرار داده است. این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر می‌شود و همچنین افراد و نهادهای کانادایی را از ارائه حمایت مالی یا دیگر موارد به افراد و نهادهای مرتبط با گروه منع می‌کند.

تحریم های بین المللی علیه گروه واگنرتحریم های بین المللی علیه گروه واگنر

بحران روسیه ۲۰۲۳ (کودتا در روسیه):

پریگوژین در ژوئن ۲۰۲۳ ادعا کرد که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به گروه واگنر خیانت کردع است و پایگاه های گروهش را در اوکراین مورد حمله قرار داده است، همین موضوع سبب جنگ هزاران نفر از اعضای گروه واگنر شده است. بعد از اعلام این موضوع، نیروهای خود را از اوکراین خارج و به طرف مسکو حرکت داد تا سرگئی شویگو را در میدان سرخ روسیه دار بزنند و سپس کنار لنین دفن کنند. 

گروه واگنر در روسیهماجرای بحران ۲۰۲۳ گروه واگنر در روسیه

نقض قوانین بین المللی:

فعالیت‌های گروه واگنر نگرانی‌هایی را در مورد استفاده از پیمانکاران نظامی خصوصی در درگیری‌ها در سراسر جهان ایجاد کرده است. منتقدان استدلال می کنند که استفاده از چنین پیمانکارانی می تواند پاسخگویی و شفافیت را تضعیف کند و می تواند منجر به نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین المللی شود.

در خاتمه، گروه واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی مستقر در روسیه است که در درگیری های سراسر جهان درگیر بوده است. این گروه با اطلاعات نظامی روسیه مرتبط بوده و به نقض حقوق بشر و جنایات جنگی متهم شده است. فعالیت‌های این گروه نگرانی‌هایی را در مورد استفاده از پیمانکاران نظامی خصوصی در درگیری‌ها ایجاد کرده و به تحریم‌های بین‌المللی و درخواست برای پاسخگویی و شفافیت بیشتر منجر شده است.

گردآوری: بخش سیاسی سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش