سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۱۲

همه چیز درباره گروه واگنر| عملیات های جهانی گروه جنجالی واگنر

گروه واگنرگروه واگنر
گروه واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی مستقر در روسیه است که در سال های اخیر به دلیل مشارکت در درگیری ها در سراسر جهان شهرت زیادی به دست آورده است. این گروه توسط یوگنی پریگوژین، یک تاجر که با ولادیمیر پوتین؛ رئیس جمهور روسیه، نسبت دارد، تأسیس شد و با اطلاعات نظامی روسیه مرتبط است.

گروه واگنر چیست؟

گروه واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی روسی است که در سال‌های اخیر به دلیل مشارکت در درگیری‌ها در سراسر جهان شهرت یافته است. این گروه توسط یوگنی پریگوژین، تاجری که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نسبت دارد، تأسیس شد و گمان می‌رود چندین هزار پرسنل داشته باشد، اگرچه اندازه دقیق آن مشخص نیست.

گروه واگنر به عنوان یک پیمانکار خصوصی نظامی عمل می کند و پرسنل نظامی، تجهیزات و آموزش به مشتریان خود ارائه می دهد. این گروه به دلیل استخدام پرسنل نظامی سابق روسیه و پیشنهاد قراردادهای پرسود به آنها برای کار به عنوان مزدور در مناطق درگیری مشهور است.

فعالیت های این گروه با نقض حقوق بشر و جنایات جنگی مرتبط بوده است. در سوریه، این گروه به کشتار غیرقانونی غیرنظامیان و اسیران جنگی متهم شده است. در جمهوری آفریقای مرکزی، این گروه به انجام قتل عام و سایر جنایات علیه غیرنظامیان متهم شده است.

گروه واگنر چیستهمه چیز درباره گروه واگنر

تاسیس گروه واگنر:

گروه واگنر در سال ۲۰۱۴ توسط یوگنی پریگوژین، تاجر روسی با روابط نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تاسیس شد. اعتقاد بر این است که نام این گروه از واگنر، آهنگساز آلمانی، که بنا به گزارش ها موسیقیدان مورد علاقه پریگوژین بود، گرفته شده است.

عنوان می شود پریگوژین در فعالیت های تجاری مختلف، از جمله مشاغل پذیرایی و رستوران، و همچنین ارائه خدمات به ارتش روسیه شرکت داشته است. به دلیل رابطه نزدیک با رئیس جمهور روسیه و کسب و کار پذیرایی او که برای مراسم رسمی با حضور پوتین برگزار می شود، از او به عنوان "آشپز پوتین" یاد می شود.

منشاء گروه واگنر کاملاً مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که در ابتدا برای ارائه خدمات امنیتی به شرکت‌های روسی فعال در مناطق درگیری تأسیس شده است. عملیات این گروه گسترش یافت و شامل ارائه پرسنل نظامی، تجهیزات و آموزش به مشتریان مختلف از جمله دولت های خارجی شد.

تاسیس گروه واگنرتاسیس گروه واگنر

مشارکت گروه واگنر در جنگ های مختلف:

گروه واگنر در چندین درگیری در سراسر جهان شرکت داشته است. برخی از درگیری هایی که گزارش شده است این گروه در آن شرکت داشته است عبارتند از:

اوکراین: 

گروه واگنر در الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ دست داشت و همچنین در کنار نیروهای جدایی طلب در منطقه دونباس در شرق اوکراین جنگیده است.

سوریه: 

گزارش شده است که گروه واگنر در کنار نیروهای دولتی سوریه در جنگ داخلی سوریه جنگیده است. این گروه در نبردهای مختلفی از جمله نبرد پالمیرا و محاصره دیرالزور شرکت داشته است.

لیبی: 

گروه واگنر به حمایت از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در جنگ داخلی لیبی متهم شده است.

جمهوری آفریقای مرکزی: 

گروه واگنر در جمهوری آفریقای مرکزی دخالت داشته است، جایی که به انجام جنایات وحشیانه علیه غیرنظامیان متهم شده است.

سودان: 

گزارش شده است که گروه واگنر در درگیری در منطقه دارفور سودان، جایی که گفته می شود خدمات امنیتی به دولت سودان ارائه کرده، دست داشته است.

مشارکت گروه واگنر در جنگ های مختلفشرکت گروه واگنر در جنگ های مختلف

رابطه گروه واگنر با دولت روسیه چگونه است؟

گروه واگنر با دولت روسیه، به ویژه آژانس اطلاعات نظامی آن، اداره اصلی ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه (GRU) مرتبط بوده است. بنیانگذار این گروه، یوگنی پریگوژین، شناخته شده است که روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد.

در حالی که دولت روسیه هرگونه ارتباط رسمی با گروه واگنر را رد کرده است، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این گروه به عنوان یک "ارتش نیابتی" برای دولت روسیه عمل می کند و به نمایندگی از دولت روسیه در کشورهای خارجی عملیات انجام می دهد. این گروه متهم به دریافت حمایت از ارتش و سرویس های اطلاعاتی روسیه از جمله سلاح، تجهیزات و آموزش است.

اعتقاد بر این است که مشارکت گروه واگنر در درگیری هایی مانند الحاق کریمه، جنگ داخلی سوریه و درگیری لیبی با منافع روسیه همخوانی دارد. در اوکراین، فعالیت های این گروه به عنوان بخشی از تلاش های روسیه برای بی ثبات کردن منطقه و اعمال نفوذ بر همسایه خود تلقی می شود. در سوریه، این گروه از دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، که متحد اصلی روسیه در منطقه است، حمایت کرده، در لیبی، این گروه از ژنرال خلیفه حفتر که به عنوان متحد بالقوه روسیه در این کشور تلقی می شود نیز حمایت کرده است.

به طور کلی، در حالی که ماهیت دقیق روابط گروه واگنر با دولت روسیه به طور کامل مشخص نیست، شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد این گروه در هماهنگی با سازمان های نظامی و اطلاعاتی روسیه عمل می کند و از اهداف سیاست خارجی روسیه حمایت می کند.

رابطه گروه واگنر با دولت روسیهرابطه گروه واگنر با دولت روسیه

تحریم های بین المللی علیه گروه واگنر:

گروه واگنر توسط چندین کشور و سازمان از جمله ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کانادا مورد تحریم های بین المللی قرار گرفته است. تحریم‌ها عمدتاً افراد و نهادهای مرتبط با گروه را هدف قرار می‌دهند تا خود گروه.

هدف از تحریم ها محدود کردن دسترسی گروه به منابع مالی، جلوگیری از سفر افراد مرتبط با این گروه و محدود کردن صادرات کالا و فناوری به این گروه است. این تحریم ها همچنین مسدود کردن دارایی ها و ممنوعیت معاملات با افراد و نهادهای تعیین شده را اعمال می کند.

در سال ۲۰۱۸، وزارت خزانه داری ایالات متحده چندین فرد و نهاد مرتبط با گروه واگنر، از جمله یوگنی پریگوژین، بنیانگذار این گروه را تحریم کرد. این تحریم ها بر اساس قانون Magnitsky اعمال شد که به دولت آمریکا اجازه می دهد تا افراد و نهادهایی را که مسئول نقض حقوق بشر و فساد هستند، تحریم کند.

اتحادیه اروپا همچنین تحریم هایی را علیه گروه واگنر اعمال کرده است که افراد و نهادهای مرتبط با این گروه را هدف قرار داده است. این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی ها می شود و همچنین افراد و نهادهای اتحادیه اروپا را از ارائه وجوه به افراد و نهادهای مرتبط با این گروه منع می کند.

کانادا همچنین تحریم هایی را علیه گروه واگنر اعمال کرده است که افراد و نهادهای مرتبط با این گروه را هدف قرار داده است. این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر می‌شود و همچنین افراد و نهادهای کانادایی را از ارائه حمایت مالی یا دیگر موارد به افراد و نهادهای مرتبط با گروه منع می‌کند.

تحریم های بین المللی علیه گروه واگنرتحریم های بین المللی علیه گروه واگنر

بحران روسیه ۲۰۲۳ (کودتا در روسیه):

پریگوژین در ژوئن ۲۰۲۳ ادعا کرد که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به گروه واگنر خیانت کردع است و پایگاه های گروهش را در اوکراین مورد حمله قرار داده است، همین موضوع سبب جنگ هزاران نفر از اعضای گروه واگنر شده است. بعد از اعلام این موضوع، نیروهای خود را از اوکراین خارج و به طرف مسکو حرکت داد تا سرگئی شویگو را در میدان سرخ روسیه دار بزنند و سپس کنار لنین دفن کنند. 

گروه واگنر در روسیهماجرای بحران ۲۰۲۳ گروه واگنر در روسیه

نقض قوانین بین المللی:

فعالیت‌های گروه واگنر نگرانی‌هایی را در مورد استفاده از پیمانکاران نظامی خصوصی در درگیری‌ها در سراسر جهان ایجاد کرده است. منتقدان استدلال می کنند که استفاده از چنین پیمانکارانی می تواند پاسخگویی و شفافیت را تضعیف کند و می تواند منجر به نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین المللی شود.

در خاتمه، گروه واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی مستقر در روسیه است که در درگیری های سراسر جهان درگیر بوده است. این گروه با اطلاعات نظامی روسیه مرتبط بوده و به نقض حقوق بشر و جنایات جنگی متهم شده است. فعالیت‌های این گروه نگرانی‌هایی را در مورد استفاده از پیمانکاران نظامی خصوصی در درگیری‌ها ایجاد کرده و به تحریم‌های بین‌المللی و درخواست برای پاسخگویی و شفافیت بیشتر منجر شده است.

گردآوری: بخش سیاسی سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش